Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Týždeň vo financiách: Nemecko pre svoju precíznosť a úspechy pôjde kľačať do kúta!

Najmocnejším mužom sveta financií bude žena. Nemeckí politici upozornili, že ich krajina bude pykať za to, že sa vymyká z európskeho priemeru – vyváža vysokokvalitné výrobky a nemá ošťaté chodníky. Kto čakal, že vo vyhlásení predstaviteľov EÚ k rozpočtu neodznejú frázy, nech zdvihne ruku!

Začiatok týždňa na finančných trhoch rámcovali dve správy: po prvé, že americký trh práce šokoval celý svet, a po druhé, že Nemci budú potrestaní za to, že sú precízni, pracovití a teda aj úspešní (tejto druhej téme sa venujeme v osobitnej kapitole).

Z USA prišli len samé dobré správy. Analytici spoločnosti DM BOŚ upozornili, že americký trh práce šokoval celý svet, kedže tamojšia ekonomika dokázala v októbri vytvoriť mimo poľnohospodárskeho sekoru 204 000 nových pracovných miest. Ide o pozitívny šok zo strany Američanov, pretože sa kvôli negatívnemu vplyvu 16-dennej odstávky federálnych zamestnancov očakával zisk len 120 000 miest . Zisk je dokonca najväčším od februára 2013. Miera nezamestnanosti je na úrovni 7,3 percenta. Osobné príjmy vzrástli v medzimesačnom porovnaní o 0,5 percenta a s prehľadom prekonali 0,3-percentuálny odhad. Jadrový index výdavkov na osobnú spotrebu (Core PCE) posilnil podľa odhadov o 0,1 percenta.

ČSOB konštatovala, že výborné výsledky amerického trhu práce rozbehli nový výpredaj dlhopisov.

V utorok sa skončil štvordňový zjazd čínskej komunistickej strany. Trhy netrpezlivo očakávali jeho výsledky, no sprvu boli k dispozícii len špekulácie o tom, že výsledkom zjazdu by malo byť schválenie dôležitých reforiem. „Záleží však na tom, či trhy naozaj uveria plánom Číny a najmä tomu, či krajina bude schopná tieto plány realizovať… Strana by mala  po zasadaní vydať zápis zo zjazdu, a to je to najdôležitejšie, čo kapitálové trhy očakávajú,“ poznamenal Cyrrus.

Neskôr FXstreet spresnil, že zo zjazdu vyplynulo, že aj keď je čínska ekonomika v rozhodujúcej miere ovládaná štátom, voľný trh by mal v budúcnosti hrať väčšiu rolu. Pripomeňme, že štvordňové rokovanie sa konalo za zatvorenými dverami a dosiaľ je známe len krátke vyhlásenie komunistov, v ktorom sa o. i. uvádza, že štátne vlastníctvo naďalej zostáva pilierom čínskeho hospodárstva, ale aj súkromné firmy sú „dôležitou súčasťou ekonomiky.“

A ešte tri správy z EÚ, ktoré si všimli viaceré  médiá a prípadne ich aj podrobnejšie rozoberali analytici. Miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii prudko klesla a za tri mesiace 3. kvartálu sa dostala na hodnotu 7,6 percenta. Je to najnižšia úroveň za viac než tri roky! Koncom septembra v krajine s cca 63 miliónmi obyvateľov malo prácu rekordných takmer 30 miliónov ľudí. Je to veľmi dobrá správa – bez ohľadu na to, že mnoho z nich pracuje len na čiastočný úväzok.

Bank of England (BoE) upozornila, že nezamestnanosť vďaka oživovaniu ekonomiky bude ďalej klesať a na rovných 7 percent by sa mohla dostať už vo 4. kvartáli. BoE však upozornila, že tamojšia ekonomika naďalej nie je bez hroziaceho nebezpečenstva, a to predovšetkým zo strany eurozóny! „Britské oživovanie sa konečne uchytilo,“ povedal guvernér banky Mark Carney.

Podľa ďalšej správy sa Španielsko polepšilo a pomoc jeho bankám končí. Ministri financií eurozóny  na minulotýždňovom zasadnutí povolili tejto krajine, aby už v januári ukončila program medzinárodnej pomoci pre bankový sektor bez toho, aby čerpala ďalšie finančné prostriedky z európskych zdrojov. „Celková situácia španielskeho bankového sektora sa výrazne zlepšila, a to aj v oblasti prístupu na trhy pre španielske banky,“ uviedli ministri v oficiálnom stanovisku. Dôležitý je však ešte jeden moment, a síce, že európske orgány budú i naďalej robiť kontroly v španielskom bankovom sektore a v tamojších verejných financiách.

Tretia správa z prostredia krajín EÚ, ktorú spomenieme, však na finančné trhy nezapôsobila. Členské štáty sa dohodli a schválili únijný rozpočet na rok 2014. Z médií vieme len toľko, že rokovania  trvali celých 15 hodín, potom si prítomní pripili šampanským a vydali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého „nový rozpočet EÚ bude predovšetkým podporovať inovácie, rast a tvorbu pracovných miest.“

Kto čakal, že vo vyhlásení neodznejú frázy, nech zdvihne ruku!

Vráťme sa ale späť k stavu americkej ekonomiky, ktorý FXstreet v priebehu týždňa lapidárne charakterizoval slovami:: „Investori  sa opäť zamerali na špekulácie o tom, ako skoro by mohla začať centrálna banka USA (Fed) obmedzovať svoje stimulačné opatrenia.“  Aj podľa komentárov spoločnosti Cyrrus bola otázka kvantitatívneho uvolňovania naďalej témou číslo jeden.

Záver týždňa bol pre finančné trhy opäť  nadmieru optimistický. Ako konštatovala Fio banka, americké akciové indexy posúvali svoje maximá. Nahor ich hnali predovšetkým slová budúcej šéfky Fed-u Janet  L. Yellen, ktorá povedala, že centrálna banka by ešte nemala znížiť svoj ​​stimulus, keďže ekonomika sa stále nachádza pod svojím potenciálnym produktom. Podľa konsenzu analytikov dôjde k oznámeniu o znížení pravidelného mesačného nákupu dlhopisov Fed-om až na zasadnutí 18. a 19. marca, a to zo súčasných 85 na 70 miliónov dolárov.

A práve vďaka vyjadreniam Janet L. Yellen vysoko poskočil najmä index S&P 500, ktorý v týždennej bilancii skončil so ziskom 1,56 % na úrovni 1798,2 bodu!

Na pozadí nových maxím indexu S&P 500 Patria Online napísala, že prejav budúcej hlavnej predstaviteľky Fedu-u priniesol pre investorov náznak potvrdenia doterajšej politiky odkupovania aktív (QE), na čo reagovali trhy posilnením. Len pre úplnosť ešte uveďme, že terajší šéf centrálnej banky Ben S. Bernanke minulý týždeň zdôraznil, že Fed bude naďalej pozorne sledovať infláciu a bojovať s nezamestnanosťou: „Je dôležité, že budeme naďalej poskytovať potrebnú podporu, ktorá pomôže ľuďom späť do práce a zabráni inflácii, aby klesla príliš nízko.“ Aj pani Janet prízvukovala, že chce naďalej podporovať rast a trh práce. Ciele Fed-u zostávajú jasné: inflácia okolo 2%, nezamestnanosť – pod 6,5%    .

Najmocnejším mužom bude žena

Publicista Daniel Kuchta v uvedených súvislostiach poznamenal, že najmocnejším človekom svetovej ekonomiky bude žena, od ktorej ekonómovia očakávajú väčšiu transparentnosť a dôraz na stálosť menovej politiky Fedu. Celý svet je totiž zvedavý, ako sa Janet L. Yellen popasuje nielen s úlohou prvej ženy na čele Fed-u, ale tiež s nutnosťou ukončiť expanzívnu menovú politiku, ktorú jej predchodca doviedol do extrému a ktorej počet zástancov sa stále zmenšuje.

Ak by sme parafrázovali slová Daniela Kuchtu a trochu sa pohrali so slovíčkami uvedomujúc si, že na čele Fed-u vždy stáli muži a aj v mimofinančnom svete zväčší platí, že najmocnejšími vládcami planéty sú vždy len muži, tak môžeme s trochou espritu konštatovať, že najmocnejším mužom bude – žena.

Čistota a poriadok vz. ošťaté chodníky

Už od začiatku uplynulého týždňa bolo jasné, že Európska komisia (EC) bude vyšetrovať Nemecko kvôli jeho vysokému exportu, pretože tým poškodzuje ostatné európske ekonomiky. Komisia preto avízovala hĺbkovú kontrolu ale s tým, že o všetkom sa ešte rozhodne.Najprv ale výroky dvoch euročinovníkov, aby sme pochopili podstatu problému. Eurokomisár Olli Rehn: “Nemecký prebytok bežného účtu už od roku 2007 prekračuje referenčnú úroveň stanovenú Európskou úniou!” Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi: “Hospodársku nerovnováhu v eurozóne treba prekonať! Ale malo by sa to robiť bez oslabenia najsilnejších ekonomík… Politici európskych krajín by sa nemali snažiť podkopávať konkurencieschopnosť Nemecka, ale radšej usilovať o zvýšenie konkurencieschopnosti vlastných krajín.”

Medzitým Olli Rehn spresnil, že EC v stredu rozhodne, či kvôli vysokej hospodárskej nerovnováhe bude prešetrovať nemecký export.

A čo na to nemeckí predstavitelia? Podľa nich je kritika neopodstatnená a vysoké obchodné prebytky nie sú dôsledkom nízkych miezd, ale len silnej konkurencieschopnosti nemeckej ekonomiky a vysokého svetového dopytu po tovare vyrobenom v Nemecku, ktorý je odrazom nemeckej pracovitosti, dôslednosti a precíznosti.

Od stredy je všetko jasné! Európska komisia potrdila, že bude vyšetrovať, či vysoké prebytky Nemecka nenarušujú rovnováhu v európskej ekonomike a krajina sa zrejme nevyhne mastnej pokute dosahujúcej sumu až 2,6 miliardy eur. Nemecko na pranieri! – hlásili svetové médiá.  Medzitým viacerí nemeckí politici i médiá vyslovili názory, že vysoký záujem o kvalitné nemecké výrobky v Európe i na celom svete je tŕňom v oku ostatným členským krajinám EÚ a keďže sa Nemecko vymyká zo zaužívanej schémy socialistického rovnostárstva, bude zahnané do kúta ako malý chlapec a bude kruto pykať!  

Nemeckí politici upozorňujú aj na to, že nielen vysoká kvalita nemeckých výrobkov, ale aj poriadok v nemeckých mestách a obciach, čistota chodníkov, pekne upravená zeleň, muškáty v oknách, to všetko kole mnohým Európanom oči.

Svätá pravda! Našinec nevie zaboha pochopiť, prečo v Nemecku nemajú tak pijakmi ošťaté ulice ako máme my trebárs v Prešove či Trnave…

Rozpory v EÚ a eurozóne sa opäť prehlbujú

S predchádzajúcou témou úzko súvisia aj správy o tom, že sa opäť výrazne prehĺbili a vyhrotili rozpory medzi niektorými členskými krajinami eurozóny a osobitne medzi ich zástupcami v Európskej centrálnej banke (ECB).

Najnovšie zníženie základnej úrokovej sadzby ECB o 0,25 percentného bodu na 0,25 % vyvolalo ostrú kritiku najmä v Rakúsku, ale aj v Nemecku a ešte viac prehĺbilo rozpory medzi centrálnymi bankármi vo výkonnej rade ECB. Britský denník Financial Times (FT) k tomu napísal, že sa vyhranili dva tábory, v jednom sú okrem Rakúska a Nemecka aj predstavitelia severských štátov v druhom skôr zástupcovia juhu Európy. Práve v tej severnejšej skupine krajín narazilo na silný odpor rozhodnutie ECB znížiť úrokové sadzby. Podľa ich predstaviteľov prezident banky Mario Draghi zneužíva eurosystém, ktorým poskytuje južným štátom lacné úvery, no pre severnejšie krajiny to prinieslo iba drsné vyvlastnenie sporiteľov.

Diskusie o zdesení z oslabenia koruny

Počas celého uplynulého týždňa pokračovali v Česku diskusie o tom, či umelé oslabenie koruny je správny krok. Ako upozornil Český rozhlas, nezhodujú sa v tom ani politici ani ekonómovia. Intervencia Českej národnej banky (ČNB) občanov vydesila a čoraz viac sa hovorí o dražovaní potravín, bytov, elektroniky atď. Podľa guvernéra ČNB Miroslava Singera však intervencia nebude mať dramatický vplyv na rast cien potravín, skôr ich rast spomalí.

Analytik ČSOB Jan Čermák si položil otázku, kto má pravdu – tí, čo strašia dlhovo-deflačnou špirálou a velia k ďalšiemu uvoľneniu menových podmienok cez oslabenie kurzu koruny, alebo tí, čo hovoria, že hospodárske oživenie postupuje ďalej dopredu? Realita je ale taká, že kým ostatní rastú, česká ekonomika padá ďalej. Ozaj, vieme čo zaznelo na rokovaní rady ČNB a že – aspoň podľa záznamov – odznel aj alternatívny scenár?Tému dopodrobna zhrnul Radovan Novotný z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brne v článku pod názvom ČNB: inflaci neutečete!

Je viac chudoby v Prahe alebo v Bratislave?

Ani v jednom z týchto miest niet veľa biedy, ba práve naopak – obidve mestá patria medzi tri regióny s najnižšou mierou chudoby. Lepší od Prahy a Bratislavského kraja je už len rumunský región Muntenia, kde žije najmenej chudákov v rámci celej EÚ! Kto by si myslel, že menej chudoby je v nemeckých, francúzskych, švédskych či holandských mestách, ten sa mýli. Výrečne o tom hovoria štatistiky rakúskeho ústavu Österreichischen Gesellschaft für Politikberatung und Politikentwicklung (ÖGPP). Najviac chudobných podľa tejto inštitúcie žije na talianskej Sicílii a v španielskej Extremadure, pričom medzi regiónmi s veľkým počtom chudobných sú aj ďalšie talianske a španielske oblasti.

Slovensko, Česko a Rumunsko nie sú v týchto prehľadoch vypichnuté náhodne – v postsocialistických krajinách sú totiž príliš veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Typickým príkladom nech je Bratislava a trebárs juh stredného Slovenska, kde nezamestnanosť už dávno prekročila hranicu 30 percent a stúpa ďalej. V Nemecku také rozdiely medzi regiónmi nie sú…

World Bank: Česko – krajina ostrých chlapíkov

V organizácii biznisu s dlhmi nie je vo svete krajina, ktorá by sa čo len trochu mohla porovnať s Českom. Tak to aspoň vyplýva zo štúdie Responsible Lending, ktorú vydala Svetová banka (World Bank). Dokument popisuje riziká, ktorým čelia tí obyvatelia krajiny, ktorí sú zadĺžení. Banka zároveň navrhuje mechanizmy, ktorými by české štátne úrady mohli ochrániť obyvateľov pred dlhovou pascou.

Zlá štátna regulácia otvára priestor pre veriteľov a s nimi späté vymáhačské firmy ostrých chlapíkov. Ak si veritelia a vymáhači dokážu účtovať vysoké poplatky bez akéhokoľvek limitu, potom sa veriteľom radšej vypláca podporovať predlženosť a zároveň vytvárať nových dlžníkov než požičiavať zodpovedne… Česko je rajom vymáhačov, dôvodí Svetová banka.

Redakčný dôvetok: Na problém sa ale možno pozrieť aj z druhej strany. Napríklad TOP finančný sprostredkovateľ spoločnosti Fincentrum Petr Hechtberger upozornil, že ak sa pozrieme na vývoj úverového trhu, napríklad za posledných 10 rokov, tak sme svedkami neustále narastajúceho zadlžovania obyvateľstva. A máme dočinenia s akousi modernou formou otroctva. Táto je však marketingovo spracovaná tak, že sa javí ako veľmi atraktívna a ľudia majú preto pocit, že robia dobre keď si zoberú „výhodný úver“ na veci bežnej spotreby. Treba si uvedomiť, píše ďalej Hechtberger, že finančné inštitúcie neexistujú preto aby pomáhali ľuďom žiť kvalitnejší život, ale aby vytvárali zisk pre svojich akcionárov, pre ktorých sme my ostatní novodobými otrokmi. Preto pozor na neúmerné zadlžovanie, najlepšie je poradiť sa s nezávislým finančným odborníkom.

Zaujímavé je aj to, že podľa prieskumov takmer päť z desiatich obyvateľov Slovenska sa v prípade finančných ťažkostí plánuje obrátiť so žiadosťou o finančnú pomoc na svojich najbližších príbuzných. Približne pätina opýtaných taketo situácie rieši pôžičkou od banky a len tri percentá pôžičkou od nebankovej inštitúcie.

„Pôžička od rodinných príslušníkov však môže byť veľmi zradná, neraz vedie k rozpadu rodinných vzťahov a môže skončiť až na súde,“ pripomenul Krzysztof Rózycki, generálny riaditeľ spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika. Téme sa aj v súvislosti s finančnou gramotnosťou a negramotnosťou bližšie pozrel na zúbky publista Peter Apolen v článku Polovica Slovákov žiada pri finančných problémoch o pomoc rodinu.

Vládne kroky a rozkroky (proti daňovým únikom)

Vláda sa vraj natrdo vydala do boja proti daňovým únikom. Svedčia o tom viaceré signály, lepšie povedané – jej veľkohubé vyjadrenia. Po tom, čo prezident podpísal novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá firmám nariaďuje predkladať údaje o dodávkach tovarov a služieb v elektronickej forme, teda takzvaný kontrolný výkaz, ktorým chce vláda bojovať proti daňovým únikom, je tu ďalšia novinka – koncepcia daňových licencií. Podľa vlády budú daňové licencie ďalší významný krok v boji proti daňovým únikom. Klasik by skríkol: Nie krok, iba rozkrok!

Vec sa má totiž tak, že pripravované daňové licencie nie sú ničím iným, len ďalším geniálnym krokom, ako vytiahnuť z podnikateľov peniaze (na financovanie ministerstiev, ktorých počty zamestancov sa napriek proklamáciám nikdy neznižujú, len narastajú, a tiež na kšefty pre firmy blízke vláde a Smeru-SD).

Podľa poradenskej spoločnosti Accace by však od platenia daňových licencií mali byť oslobodené spoločnosti, ktoré zamestnávajú ľudí, riadne platia odvody a ostatné daňové povinnosti, ale len vplyvom ich skutočnej činnosti dosiahli daňové straty, resp. nízke základy dane. „Osobne poznám prípady, kedy majiteľ spoločnosti zachoval pôvodný počet zamestnancov aj napriek zníženým tržbám a nižším počtom objednávok čakajúc, že sa situácia o pár rokov zlepší. Nepovažujem za férové, aby takéto spoločnosti boli dodatočne sankcionované za svoju sociálnu politiku voči svojim zamestnancom,“ povedal Managing Director spoločnosti Accace Peter Pašek.

Nech už je tak či onak, Ficovmu kabinetu sa v boji proti daňovým únikom veľmi nedarí a zrejme dariť nebude. Dôkazom toho je aj fakt, že čoraz viac slovenských firiem má sídlo v daňových rajoch. Ako sme písali aj v predchádzajúcom Týždni vo financiách, len za prvé tri kvartály roku 2013 sa počet slovenských firiem s vlastníkom z daňového raja zvýšil o 179 na 3 823! Jedným z dôvodov, prečo slovenské firmy rady utekajú do daňových rajov je aj to, že sa tam – na rozdiel od nasadených bielych koní – nedá zistiť konečný, teda skutočný majiteľ. 

Ilustračný obrázok v záhlaví článku: koláž z fotografií z povodia nemeckej rieky Mosel na portáli www.sxc.hu 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *