Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Týždeň vo financiách: Nič iné, len bohapustý marketing…

Zámer povoliť na Slovensku len jednu zdravotnú poisťovňu znamená podľa SaS to, že dlhy boháčov bude splácať každý občan. Ale veselo je aj v komunistickej severnej Kórei, kde financie a celú ekonomiku už nebudú riadiť armádne zložky, ale vláda.

Po slovenskom internete letí teraz taký vtip. Príde premiér Robert Fico na rokovanie vlády s dvoma papiermi formátu A4. Vezme do ruky prvý papier a hovorí: „Tu sú vymenované opatrenia, ktoré keď schválime, budú sa mať ľudia dobre až do konca života.“

Potom vezme druhý papier: „A tu je zoznam tých ľudí.“

Vtip ako vtip. Robert Fico určite nie je ani prvým ani posledným politikom, o ktorom kolujú a budú kolovať vtipy. Hovorí sa však, že v každom vtipe je kúsok pravdy. A ten odráža aj naša anketa, v ktorej sa pýtame čitateľov, či súhlasia s vyjadrením R. Fica, že ozdravenie verejných financií má ísť na úkor silných a bohatých?

Z priebežných výsledkov ankety vyplýva, že cca 46 percent opýtaných si myslí, že sú to len sladké rečičky, ale realita zas bude celkom iná. Treba k nim pripočítať aj cca 12 percent tých, ktorí sa nazdávajú, že je to len čistý utopický socializmus a rovnako aj 16 percent takých, ktorí sa pýtajú: aké ozdravenie? Veď tí, čo sú hore, budú ďalej bohatnúť a tí chudobní budú ďalej hladovať

Všetci sa poskladáme na dlhy zbohatlíkov

Vráťme sa ale k vtipu v úvode článku. Jeho reálny základ nepriamo pomenoval jeden zo zakladajúcich členov strany SaS Michal Bróska. Poďme ale pekne po poriadku. Premiér Robert Fico oznámil, že od roku 2014 by na Slovensku mohla fungovať už len jedna zdravotná poisťovňa: „Vláda jednomyseľne odsúhlasila, že chceme prejsť zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej. Je to politické rozhodnutie vlády, v praxi to znamená, že by mali z trhu odísť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union.“ 

Strana SaS vzápätí v krátkom komentári upozornila, že experiment prvej vlády Roberta Fica, ktorá zakázala zisk zdravotných poisťovní, môže stáť občanov Slovenska až miliardu eur. Najnovší nápad Smeru rovnako naráža na problém ústavnosti, a tak cena, ktorú všetci zaplatíme, môže byť oveľa vyššia. 

Bróska k tomu dodáva„Médiami prebehla starostlivo spracovaná PR správa o tom, ako si akcionári zdravotnej poisťovne Dôvera vyplatili dividendy a ako to je všetko v poriadku. O týžden neskôr samovládca Fico naplnil svoje populistické hrozby a vo vláde dal schváliť plán na zlúčenie zdravotných poisťovní.“

Z našich peňazí bude financované odkúpenie dvoch súkromných zdravotných poisťovní. Následne dôjde k presunu ich kmeňa do štátnej a chronicky deficitnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zdravotná starostlivosť sa tým nezvýši, maximálne ak zostane na tej úrovni ako je dnes.

Čerešničkou na torte sú podľa Brósku dobre informovaní akcionári Dôvery, ktorí si vyplatili dividendy. „Svoju poistovňu tým nechali v dlhoch, ktoré sa znárodnením prenesú na daňových poplatníkov. Rozhodnutím Ficovej vlády sa poskladáme na dlhy vytvorené Pentou a Širokým.“ 

Euro v defenzíve: Späť k silnému doláru

Druhý štvrťrok tohto roka bol podľa hlavného stratéga menových trhov Saxo Bank Johna Hardyho charakterizovaný hlavne týmito skutočnosťami: presvedčivý vzostup USD, snaha nájsť aspoň akú-takú nádej medzi nekonečnými európskymi summitmi  a očakávanie ďalšieho kola stimulačných opatrení svetových centrálnych bánk.

V treťom štvrťroku budú podľa Hardyho Európu aj naďalej trápiť nezodpovedané otázky, pre ktoré možno zostane euro v defenzíve, zatiaľ čo americký dolár spolu so škandinávskymi menami pravdepodobne bude z tejto situácie ťažiť.

Stratég menových trhov ďalej píše, že dlhová kríza v eurozóne bude v treťom štvrťroku pokračovať, pretože prikývnutie trochu hlbšej integrácii sa zrejme nebude konať pre nemožnosť skĺbiť odlišné záujmy jadra a periférie.

Jedinou možnou cestou by bola ďalšia masívna expanzia súvahy Európskej centrálnej banky (ECB), čo zatiaľ nie je ani v rokovaní, pretože EÚ sa tvári, že najlepším nástrojom je euroval bez prostriedkov alebo v lepšom prípade podfinancovaný euroval. Cestu ďalšej masívnej expanzie súvahy ECB by však museli schváliť všetky zúčastnené strany. „Tento scenár by znamenal stredne a dlhodobý pokles eura,“ konštatoval pre Investujeme.sk John Hardy v komentári FOREXový výhľad: Späť k silnému doláru.

A opäť sa ide do boja!

K predchádzajúcim slovám Johny Hardyho treba doplniť horúcu aktualitu, ktorá prišla cez víkend. Junior analytik Capital Markets Ivor Lehoťan k nej napísal:

„Správou dňa je akiste avizované stretnutie prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho s prezidentom nemeckej Bundesbanky Jensom Weidmanom. Rokovať sa bude hlavne o možnostiach, ako na dlhšiu dobu prekonať problémy v Európe, inými slovami ako si kúpiť čas pred prijatím rozsiahlym opatrení, ktoré by definitívne pochovali dlhovú krízu v regióne.“

Podľa Lehoťana je v hre opäť možnosť nakupovania dlhopisov problematických krajín eurozóny Európskou centrálnou bankou na sekundárnom trhu. Draghiho cieľom bude zredukovať výnosy z dlhopisov Španielska a Talianska, pričom jeho plán je jednoduchý: európske záchranné mechanizmy budú nakupovať dlhopisy na primárnom trhu a ECB ich bude „kryť“ na trhu sekundárnom. „Rovnako nie je vylúčené, že ECB pristúpi k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb,“ konštatoval analytik.

Veľkú podporu pre trhy podľa analytikov Patria Online znamenalo aj spoločné a k optimizmu smerujúce vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkel a francúzskeho prezidenta Hollandeho, že urobia všetky možné opatrenia s cieľom ochrániť euro a eurozónu ako takú.

Avšak prišlo aj schladenie. Podľa makléra Fio banky Jozefa Dudeka optimizmus, že centrálne banky v nasledujúcich dňoch pristúpia ku krokom, ktoré podporia ekonomický rast, je totiž utlmený narastajúcimi obavami, že Grécko vystúpi z európskej menovej únie. 

A pokiaľ ide o problémové Španielsko, o ktorom sa teraz najviac píše, zaujímavý názor na vznik tamojšej realitnej bubliny prezentoval na stránkach Investujeme.sk akciový analytik Saxo Bank Peter Bo Kiaer.

Prečítajte si aj:  ACCA: Ekonomika sa spomaľuje, ale k prosperite sa štáty „preškrtajú“ len ťažko

Banková únia: Socializácia strát?

Európska komisia už chce socializovať nielen vládne dlhy zavedením eurodlhopisov, ale aj bankové dlhy vyhlásením bankovej únie. Socializácia bankových dlhov bude mať len jeden dôsledok, vyústi v nesprávnu alokáciu zdrojov, upozornil Šimon Finemon zo spoločnosti GPM Invest.

História ponúka podľa jeho slov nespočetné množstvo príkladov zlej alokácie zdrojov, ktorá môže vyplynúť zo socializácie bankových dlhov.  Po ruskej kríze v roku 1998, keď investori húfne sťahovali svoje prostriedky zo stredo a východoeurópskeho regiónu, sa do značných problémov dostal tamojší bankový sektor, ktorý bol navyše veľmi zaťažený privatizačnými úvermi, ktoré nie vždy boli poskytnuté podľa najlepšieho rozhodnutia banky.

Pre krajiny EMU, ktoré sú doteraz relatívne stabilné, predstavuje socializácia strát bánk veľké riziko. „To môžeme vidieť na príklade Írska, ktoré sa rozhodlo zachrániť svoje banky, pričom toto rozhodnutie viac ako zdvojnásobilo doterajší írsky dlh a zapríčinilo, že výnosy írskych štátnych dlhopisov dosiahli také výšky, že museli byť stiahnuté z trhu,“ konštatoval Fimenon.

Ako dodal, vysoký objem bankových dlhov znamená, že vlády by sa mali socializácii bankových rizík vyhýbať, pretože by to potopilo celé štáty.

Populizmus: Čistý a bohapustý

Slovenský parlament schválil novelu zákona o bankách, podľa ktorej banky budú musieť od júla budúceho roka zaviesť základný balíček služieb (obsahujúci o. i. aj medzinárodnú platobú kartu) pre sociálne znevýhodnených občanov za jedno euro. Podľa navrhovateľov je cieľom novely zabezpečiť spotrebiteľom prístup k bežnému účtu a k základným platobným službám.

Keďže je v hre podpora občanov z nižších vrstiev, nebude môcť mať účet každý, ale iba ten, kto splní podmienky a čestne vyhlási, že jeho príjmy nie sú vyššie ako minimálna mzda a nemá zriadený iný bankový účet.

Poslanec za stranu SaS Jozef Kollár označil návrh, ktorý vzišiel z Ministerstva financií SR, za bohapustý a čistý marketing.

Ako uviedol, ozdraviť verejné financie a zdaniť silných a bohatých, to boli a sú heslá našej socialistickej vlády. „Dnes ešte nevieme, či naozaj ozdravia verejné financie, ale s určitosťou vieme, že na to doplatia všetci,“ zvýraznil poslanec a dodal, že Ficova vláda mala na začiatku nápad dodaniť banky. „Nič proti solidarite, obzvlášť v čase krízy. Socialistická vláda však navrhla bankový odvod, ktorý je (v pomere k bankovým aktívam) šesťkrát vyšší, ako priemer v EÚ a dvadsaťdvakrát vyšší ako v Nemecku.“

A čo urobia banky? Prenesú zvýšený náklad do poplatkov, znížia úrokové sadzby na vklady a zvýšia na úvery. A tak prišla viera štátu, že tomuto zabráni. A spolu s ňou ďalší nápad. Zaviesť bankový produkt za 1 euro mesačne pre ľudí s príjmom na úrovni minimálnej mzdy. „Nič proti snahe zvýšiť finančnú inklúziu, ale tej pomôže predovšetkým zvyšovanie finančnej gramotnosti (tu je už dlhodobý deficit ministerstva financií a aj NBS),“ zdôraznil Kollár.

Prečítajte si aj:  Slováci sú sebavedomí, ale finančne negramotní…

Dve dievčiny: Jedna štíhla, druhá objemnejšia

Neobvyklú žalobu riešili české súdy. Sprostredkovateľská spoločnosť Fincentrum inzerovala v českom študentskom časopise Studenta dve celostránkové reklamy, v ktorých proti sebe stáli štíhla a objemnejšia dievčina a malá žabka verzus ropucha. 

„Vidíme tieto a podobné praktiky ako úplne dehonestujúce, pretože negatívnym spôsobom ovplyvňujú vnímanie finančného trhu a všetkých spoločností na ňom pôsobiacich,“ napísala v žalobe spoločnosť OVB Allfinanz.

Začalo sa to nevinne a skončilo nevinou. Spoločnosť OVB Allfinanz sa vraj videla v tej tlstej dievčine a ešte v tlstejšej ropuche, no český Vrchní soud musel vstúpiť do úlohy psychoterapeuta a vysvetliť spoločnosti, že naozaj nie je ropuchou.

Ďalšie problémy sú už za dverami

Obchodný riaditeľ spoločnosti Alpari FS Peter Leonidou pre Investujeme.sk napísal, že schválenie záchranného balíka pre španielske banky nemeckým parlamentom sa zdalo byť svetlom na konci tunela, keďže tieto správy poslali jednotnú európsku menu na úroveň 1,2280. 

Potom však prišli nové problémy zo Španielska v podobe finančnej pomoci Valencii od ústrednej vlády, čo vyvolalo obavy, že Španieli budú nakoniec tiež potrebovať plnú medzinárodnú finančnú pomoc. Tieto správy poslali španielske výnosy nad 7 percent, čo znamená prechod na neudržateľnú úroveň, a spôsobilo to vlnu averzie k riziku na trhu.  

Vzápätí však prišlo ešte horšie, keď aj španielsky región Murcia požiadal ústrednú vládu o finančnú výpomoc, čo zdvihlo španielske výnosy do závratných výšok na úroveň 7,53 percenta! 

Analytici museli konštatovať, že uzdravenie Európy bude ešte trvať dlho, lebo vo chvíli, keď svet zabudne na grécku dlhovú krízu, nahradí ju španielska dlhová kríza. Euro vzápätí kleslo na nové dvojročné minimum voči doláru na úroveň 1,2041 a na šokujúce minimum 94,16 oproti japonskému jenu.

Udalosti posledných dní sú len ďalším potvrdením, že najdôležitejšie ekonomické subjekty na svete sa neustále pohybujú v slepých uličkách, každé okno príležitosti sa zatvorí príliš skoro, každé riešenie má aj svoje následky a každé nešťastie je nasledované ďalším nešťastím. „Kríza je globálna a udalosti tohto týždňa ukazujú, že ekonomiky sveta sú vzájomne prepojené a nemožno uniknúť vzájomným problémom,“ napísal Peter Leonidou. Jeho komentár Týždeň s FOREXom má priliehavý názov: Kríza je už globálna – keď vyriešime jeden problém, ďalší už čaká za dverami.

Nová stranícka línia? 

Ale zato sú aj dobré správy. Napríklad v takej komunistickej severnej Kórei, kde deti umierajú hladom a štát neustále stavia nové a nové paláce a nadrozmerné sochy na počesť svojich vodcov. Ale v posledných niekoľkých dňoch sa vraj už aj tam zberá k lepšiemu. Svetové médiá zaznamenali, že najvyšší stranícky a štátny vodca Kim Čong-un odvolal šéfa ozbrojených síl generála Ri Jong-ho.

Podľa medzinárodných pozorovateľov to však nie je až taká zanedbateľná správa, pretože práve armádne zložky de factode iure riadili v severnej Kórei všetku ekonomiku, vrátane financií, priemyslu, poľnohospodárstva a služieb…

Komunistická vláda, ktorá sa prakticky nikdy nezaoberala ekonomickými a finančnými otázkami, hneď po odvolaní generála Ri Jong-ho vytvorila osobitný úrad, ktorý od armády prevezme kontrolu nad celou kórejskou ekonomikou, informoval český portál e15.cz.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Súhlasíte s vyjadrením R. Fica, že ozdravenie verejných financií má ísť na úkor silných a bohatých?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial