Nedeľa 23. septembra. Meniny má Zdenka

Týždeň vo financiách: Oživenie sa spomaľuje, potraviny dražejú a krachujú aj kostoly

Oživenie svetového hospodárstva sa spomaľuje a hoci zotavovanie eurozóny pokračuje, výhľad je naďalej neistý. Kroky, ktoré na podporu ekonomiky prijal americký Fed, zdvihli zo stoličky Čínu i Nemecko. Katolícka cirkev musí predať svätostánky aj so sochami Panny Márie a veselo je i na Slovensku – Ficovi nevyšiel ani opakovaný pokus o zdanenie bánk.

Na tvári Angela Gurríu, generálneho tajomníka Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), sa často zračí ten jeho typický, takmer nikdy nemiznúci úsmev. No v poslednom čase akoby toho úsmevu bolo pomenej. Dôvodom bude zrejme rastúci pesimizmus OECD vo vzťahu ku globálnej ekonomike.

Kríza sa síce skončila, no svetové hospodárstvo sa z nej dostáva podstatne pomalšie ako sme všetci čakali. OECD ešte koncom prvého polroka predpovedala rast HDP Spojených štátov v roku 2011 o 3,2 percenta, vo svojich najnovších prognózach svoj odhad skorigovala na úroveň 1,75 až 2,25 percenta. Znížila aj odhad budúcoročného rastu HDP v eurozóne a pokiaľ ide o rast HDP krajín OECD ako celok, predpokladá, že v budúcom roku sa tempo rastu dostane do pásma 2 az 2,5 percenta. V júni ešte OECD odhadovala, že na budúci rok HDP porastie až o 2,8 percenta.

Gurría upozornil že za spomaleným zotavovaním svetového hospodárstva je postupné ukončovanie monetárnych stimulov. "Zotavovanie svetovej ekonomiky sa spomalilo, zatiaľ čo verejný dlh vo väčšine krajín OECD dosahuje historické maximá," zdôrazňuje OECD.

V dôsledku krízy sa deficity verejných financií a zadlženie podľa OECD dostali na neudržateľnú úroveň.

Gurría v prejave nazvanom Požiadavky na hospodársku politiku povedal: "Vlády by mali pokračovať v konsolidácii svojich rozpočtov, mali by znížiť svoje najmenej produktívne výdavky pri zachovaní a prípadnom posilnení výdavkov na školstvo, zdravotníctvo, inovácie a rozvoj infraštruktúry."

Pri výhľadoch svetovej ekonomiky spomeňme aj Svetovú banku (WB), ktorá zdôraznila, že v súčasnosti druhá najväčšia ekonomika sveta porastie v tomto roku až o 10 percent.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet minulý týždeň opakovane zdôraznil, že ekonomika eurozóny oživuje, jej vyhliadky však naďalej zostávajú neisté. "Väčším rizikom je zhoršenie výhľadu než jeho zlepšenie," zdôraznil. Perspektívam eura a eurozóny napriek neustálym proklamáciám vlád a politikov mnoho Európanov už jednoducho neverí. Priam ukážkovým príkladom toho je správa, ktorá minulý týždeň prišla z Nemecka a podľa ktorej ani osem rokov po prijatí jednotnej európskej meny sa Nemci nedokážu rozlúčiť so svojimi markami.

Podľa odhadov nemeckej centrálnej banky Bundesbank je ešte stále v obehu vyše 13 miliárd mariek. Analytici za tým vidia dva dôvody.

Prvý spočíva v tom, že najmä staršie platidlá (z 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia) majú mezi zberateľmi vyššiu hodnotu ako je oficiálny kurz Bundesbanky 1,95 marky za jedno euro. Druhým – a podľa analytikov oveľa vážnejším dôvodom je skutočnosť, že značná časť Nemcov sa jednoducho nedokáže rozlúčiť s markami, ktoré spájajú s rokmi prosperity a blahobytu svojej krajiny.

Vec sa má tak, že Nemci jednotnú európsku menu dosiaľ neprijali celkom za svoju a napríklad v súvislosti s dlhovou krízou v Grécku a nevyhnutnosťou pomôcť tejto zadĺženej krajine v Nemecku ožili volania po návrate k starej dobre marke. Podľa výsledkov prieskumov nemeckej spoločnosti TSN Emnid zverejnených začiatkom roka, ak by sa z eura vďaka gréckym problémom mala stať slabá mena, až 46 percent Nemcov bolo za urýchlené znovuzavedenie nemeckej marky.

Podľa podobného prieskumu, ktorého výsledky pred časom zverejnil renomovaný denník De Telegraaf, grécka dlhová kríza výrazne podkopala dôveru Holanďanov v jednotnú európsku menu. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako 90 percent (!) Holanďanov bolo v čase vypuknutia gréckej krízy za to, aby Holandsko spolu s Nemeckom navždy odišlo z eurozóny a obe krajiny sa čím skôr vrátili k pôvodným stabilným menám, teda ku guldenu a marke.

Svetu môžu uškodiť výkyvy cien potravín

A niekoľkými slovami sa pristavme aj pri celosvetovom raste cien potravín, ktoré sa už dostávajú Podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa globálne ceny potravín, najmä kvôli výraznému zdražovaniu cukru už dostávajú na úroveň predkrízových rokov 2007/2008 a index cien potravín FAO v októbri dosiahol 27-mesačné maximum. Podľa FAO sú však teraz zásoby a dodávky potravín celkovo na lepšej úrovni ako v rokoch 2007/2008, kedy svet hrozovala značná otravinová nestabilita a prudký nárast cien obilnín vyvolal v mnohých rozvojových krajinách hladové búrky.

Pod súčasné zdražovanie potravín sa momentálne podpisuje prudký nárast ceny cukru, ktorá v októbri dosiahla už 30-ročný vrchol!

Predstavitelia FAO však nateraz zostávajú optimistami, predpokladajú, že tohtoročná produkcia obilnín aj napriek veľkej neúrode v Rusku bude v globále vysoká. Pretrvávajú však určité obavy ohľadom úrody kukurice v Spojených štátoch a nenásytného dopytu Číny po sóji.

Svetu by podľa FAO mohlo uškodiť silné cenové kolísanie – výraznejšie výkyvy cien potravín by totiž mohli ohroziť budúcu potravinovú bezpečnosť celého sveta.

Fed (opäť raz) takmer zmenil celý svet

Obchodovanie na akciových trhoch sa v utorok nieslo v pokojnom duchu a investori si mohli pripísať ďalšie, aj keď mierne zisky. Pozitívna nálada na trhoch bola vďaka očakávaniam zo zverejnenia výsledkov rokovania americkej centrálnej banky Fed. Podľa viacerých názorov malo ísť o najdôležitejšie zasadnutie Fed-u za takmer celú jeho storočnú históriu.

Menový výbor Fed-u naozaj začal vážnu debatu o tom, ako svojou menovou politikou podporiť slabnúce oživovanie najväčšej ekonomiky sveta. Plán, o ktorom sa v médiách už dlhšie špekulovalo a ktorý v podstate mal spočívať v tlačení nových bankoviek, by mal posilniť inflačné očakávania a nakoniec aj zvýšiť infláciu. Početné vyhlásenia predsedu Fed-u Bena S. Bernankeho totiž hovorili o tom, že inflácia je príliš nízka a hrozí prejsť do deflácie.

Po zverejnení výsledkov rokovania sa nálada na trhoch trochu zmenila. Fed oznámil, že slabnúce oživovanie ekonomiky po recesii posledných dvoch rokov podporí rozsiahlymi nákupmi vládnych dlhopisov. Do konca prvého polroka 2011 nakúpi na finančnom trhu dlhopisy za 600 miliárd USD. Cieľom tohto tzv. druhého kvantitatívneho uvoľňovania (QE2) je zníženie dlhodobých úrokových sadzieb a tým rozhýbanie pôžičiek a investícií a to všetko by malo podnietiť firmy k tomu, aby začali prijímať nových zamestnancov.

Fed by mal nakupovať dlhopisy ministerstva financií s dlhšími dobami splatnosti tempom zhruba 75 miliárd USD mesačne, vyhradil si však, že tempo i rozsah nákupov bude môcť pravidelne revidovať.

Martin Feldstein: Ide o nebezpečný hazard

Reakcie na rozhodnutie Fed-u nenechali na seba dlho čakať. Podľa renomovaného ekonóma, profesora na Harvardovej univerzite Martina Feldsteina je politika kvantitatívneho uvoľňovania nebezpečný hazard, ktorý má len malý potenciálny prínos, avšak nesie v sebe obrovské riziká v tom, že môže vytvoriť bubliny cien aktív, ktoré by mohli destabilizovať celosvetovú ekonomiku.

Finančné trhy k oznámeniu Fed-u nezaujali jednoznačný postoj a v prvých chvíľach kurzy mien a akcií v rýchlom tempe kolísali hore-dolu okolo predošlých hodnôt. Inak a jednoduchšie povedané, dlhoočakávané rozhodnutie zázrak nespôsobilo. Podľa senior analytika Saxo Bank Andrew Robinsona Fed priniesol to, čo trhy chceli.

Podľa Jána Beňáka zo spoločnosti TRIM Broker Fed sa rozhodol pomôcť inflácii, pracovnému trhu a ekonomike ďalšími nákupmi dlhopisov veľkého rozsahu. Stanovený objem kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky je vyšší než očakával trh."QE je pre Wall Street a nie Main Street," konštatuje Ján Beňák a kladie si rečnícku otázku: "Prečo Fed prišiel s novým kolom QE? Určite to nebude preto, že by to potrebovali domácnosti alebo reálna ekonomika. To Wall Street potrebuje lacné doláre a čím je ich viac, tým lepšie."

Hlavný stratég trhov Saxo Bank Christian Blaabjerg k 2. kolu kvantitatívneho uvoľňovania napísal: "Hrozí, že prostriedky sa nedostanú do reálnej ekonomiky, ale skončia čiastočne ako dodatočné rezervy bánk a čiastočne sa premietnu do cien aktív na finančných trhoch."

Podľa Blaabjerga si treba počkať na to, či vyššie ceny akcií prinesú nové pracovné miesta.

"Kým firmy nebudú ochotné investovať a banky požičiavať, tvorba pracovných miest nezačne. V krátkodobom horizonte tak môžu akciové trhy posilniť, ale vo chvíli, keď sa začne zisťovať vplyv tohto kola kvantitatívneho uvoľňovania na vývoj reálnej ekonomiky, začne akciový výpredaj, pretože tento vplyv je nulový,"
konštatuje Christian Blaabjerg.

Fed: Pobúril Nemecko aj Čínu

Nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle povedal, že kroky, ktoré na podporu ekonomiky prijal americký Fed, robia Nemecku vrásky na čele. "Nemôžem sa na to pozerať bez obáv," zdôraznil minister a dodal, že problémy, s ktorým sa Spojené štáty momentálne potýkajú nemožno vyriešiť ďalším pumpovaním peňazí do ekonomiky.

Ani Brüderleho kolega, minister minister financií Wolfgang Schäuble si nemyslí, že Američania môžu takýmto spôsobom vyriešiťsvoje problémy. "Do ekonomiky už napumpovali veľmi veľa peňazí, no výsledky takejto politiky sú žalostné," povedal doslova.

Medzi odporcov Fed-u sa jednoznačne postavila aj Čína. Aj keď najnovšie rozhodnutie americkej centrálnej banky zo slušnosti priamo nekomentovala, jasne dala najavo, že bezodné tlačenie dolárov ju znepokojuje, pretože to ľahko môže vyvolať novú globálnu krízu a ázijské krajiny sa budú musieť čím skôr pripraviť na príliv tzv. horúceho kapitálu.

Podľa čínskych predstaviteľov sa v Ázii okamžite začalo hovoriť o potrebe zriadiť tzv. ochranný val.

Fico bankovú daň nepresadil

Ale horúco bolo aj na Slovensku. Po niekoľko dní doslova traumatizoval slovenskú spoločnosť boj poslanca Roberta Fica za zavedenie bankovej dane. Jeho pôvodný návrh sa nestretol s jednoznačným ohlasom odbornej ani laickej verejnosti.

Podľa hovorcu ministra financií Martina Jaroša návrh opozičného Smeru-SD na zavedenie špeciálnych finančných odvodov obchádza prebiehajúcu európsku diskusiu, obsahuje niekoľko technických nedostatkov a čo je hlavné, ignoruje dopady na občanov a ekonomiku.

"Rezort financií po zvážení prínosov a rizík navrhovaného zákona neodporúča jeho schválenie v parlamente," uvádza sa v stanovisku ministerstva. "Vzhľadom na to, že za štyri roky pri moci sa predkladatelia k podobnému kroku nepodujali, možno konštatovať, že ide len o vytĺkanie politických bodov," zdôraznil Martin Jaroš.

Vo štvrtok nadišiel dlhoočakávaný deň Dé. Väčšina poslancov odmietla návrh Smeru-SD na osobitné zdanenie bánk. Predseda finančného výboru Národnej rady SR Jozef Kollár (SaS) k tomu povedal, že návrh je zlý po technickej i obsahovej stránke a je prudko populistický.

Kollár si myslí, že pokiaľ by Ficov návrh bol schválený, mohol by na Slovensku spôsobiť veľké hospodárske škody. "Jedným z dôsledkov by bolo okamžité zvýšenie poplatkov a zníženie úrokov pre klientov bánk."

Na pripomienku, že podobnú daň zaviedli aj iné európske krajiny, Kollár zareagoval vysvetlením, že sa tak stalo za celkom iných podmienok. S bankovým odvodom prišli iba tie krajiny, ktoré v čase finančnej krízy museli zachraňovať svoje banky. A napriek tomu ich dodatočné zdanenie je mnohonásobne nižšie než to, čo navrhuje Robert Fico. "A navyše, výnos z tohto mimoriadeho zdanenia sa sústreďuje v osobitných fondoch, ktoré sú určené pre prípadné budúce krízy," zdôraznil Jozef Kollár.

Fico medzitým navrhol parlamentu hlasovať o jeho návrhu ešte raz. Ale ani na druhý pokus jeho návrh na dodatočné zdanenie bánk neprešiel.

PAS: Podnikateľské prostredie sa zlepšilo, ale…

Podnikatelia a zamestnávatelia združení v Podnikateľskej aliancii Slovenska (PAS) sú presvedčení, že podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 3.kvartáli tohto roka zlepšilo a ide o prvé zlepšenie od júla 2006, kedy sa moci ujala Ficova vláda. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý PAS pripravuje na základe vlastného prieskumu, je 91,9 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje nárast o 0,39 percenta.

"Vnímané mierne zlepšenie podnikateľského prostredia je prejavom opatrného optimizmu podnikateľov, ktorý vyplýva z prevažne pozitívne vnímaného programového vyhlásenia vlády a niektorých jej doterajších opatrení. Ide o prvý, hoci veľmi mierny nárast indexu po dlhom období poklesov," uvádza sa v aktuálnej správe PAS.

Z plného znenia Správy o stave podnikateľského prostredia v SR 2010 vyplýva, že medzi faktormi, ktoré aj v súčasnosti predstavujú najzávažnejšie bariéry efektívneho a férového podnikania a vytvárania pracovných miest na Slovensku sú tieto štyri podnikateľmi najčastejšie pociťované problémy a prekážky:

  • korupcia
  • zlá vymožiteľnosť práva
  • nestabilita a nejednoznačnosť zákonov
  • vysoké odvodové zaťaženie.

Reality na Slovensku: Bublina nehrozí!

Podľa štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) rástli ceny nehnuteľností v treťom štvrťroku medzikvartálne o 0,84%, najviac sa zhodnotili ceny dvojizbových bytov (1,75%) a rodinných domov (2,62%).

Najvyššiu dynamiku zaznamenali Košický (3,29%) a Trnavský (1,42%) kraj. V oboch prípadoch však ide o regióny, kde sa pred troma mesiacmi ceny znížili. O rastovom trende preto rozhodne nemožno hovoriť.

Ceny nehnuteľností prestali výraznejšie klesať už začiatkom roka, tretí kvartál je však prvý plusový (0,84%) po miernych poklesoch 0,38% v prvom a v 0,23% v druhom štvrťroku. Po prvý raz v tomto roku neklesol ani jeden segment, najvýraznejší rast dosiahli ceny domov (2,62%) nasledované 2-izbovými (+,75%) a 3-izbovými (0,87%) bytmi. „Najväčšou silou na trhu sú ľudia, zvyšujúci si kvalitu svojho bývania a tí, ktorí hľadajú svoje prvé bývanie,“ vysvetľuje analytik Tatra banky Boris Fojtík.Preto je rýchlejší pohyb cien v segmente dvoj- a troj- izbových bytov podľa jeho slov pochopiteľný.

"Nízke úrokové sadzby v bankách spolu s priaznivejšími cenami nehnuteľností prilákali na pobočky bonitnejšie vyčkávajúce domácnosti a ceny nehnuteľností sa tak stabilizujú,“ hovorí analytik UniCredit Bank Dávid Dereník.

Ako ďalej dodáva, kúpyschopnosť slovenského obyvateľstva je stále slabá a ponuka bytov ubúda len pomaly, preto aj v nasledujúcich štvrťrokoch treba očakávať stagnáciu, prípadne len minimálny nárast cien. Na trhu sa však stále nachádzajú aj luxusnejšie, dispozične či lokalitou však menej atraktívne veľkometrážne projekty, ktoré sa aj s ohľadom na zlú kúpyschopnosť predávajú pomaly. "V tejto kategórii sa tak ešte nachádza priestor na pokles ceny na trhu," podčiarkuje Dereník..

Farnosť krachuje, svätci sú na predaj

Už naše prastaré matere hovorievali, že kríza je sviňa. Neberie ohľad na nikoho a na nič. Najnovším dôkazom tejto vekmi overenej múdrosti je prípad spoza rieky Moravy. V susednom Česku ide totiž do múky jedna z rímkokatolíckych farností. Má dlhy vo výške 30 miliónov CZK, je v úpadku a podľa správcu konkurznej podstaty si pohľadávky prihlásilo už 28 veriteľov.

Podľa dostupných informácií sa to celé udialo tak, že rímskokatolícka farnosť v Trmiciach neďaleko Ústí nad Labem, ktorá spadá pod iurisdikciu Litoměřického biskupstva (diecézny biskup: Mons. Mgr. Jan Baxant, hlavný patrón diecézy: svätá Zdislava), sa pustila do podnikania. Keďže milodary veriacich na chod farnosti jednoducho nestačili, farský úrad začal obchodovať s drevom, kúpil pílu, briketáreň a mnohé moderné stroje a zariadenia na spracovanie dreva a drevného odpadu.

Biznis sa síce veľmi dobre rozbehol, no po čase to už nešlo tak, ako si to duchovní predsavzali. Dlhy sa kopili, spolupracujúce firmy a ďalší veritelia boli čoraz nervóznejší a tak nezostalo nič iné – len krach.

Podľa správcu konkurznej podstaty je na predaj všetko – komplet dva kostoly aj s celým vnútorným zariadením, vrátane vecí, ktoré majú umelecku alebo historickú hodnotu, dve fary, cintorín, atakďalej, atakďalej. V Česku sa teraz vedie diskusia – v morálnej i teologickej rovine – o tom, či je eticky vhodné len tak rozpredávať oltáre, obrázky anjelov, kríže, sochy Panny Márie a svätcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *