Pondelok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

Týždeň vo financiách: Politici chcú bankárom pristrihnúť krídelká (a skrývajú sa za záujmy ľudu)

Svetová banka upozorňuje, že aj keď globálna ekonomika sa zotavuje, terajšie tempo oživenia sa spomalí – výnimkou budú iba také krajiny ako Čína a India. Svet volá po reforme finančného sektoru. Stúpa počet poistných podvodov i daňových únikov, slovenské úrady si chcú posvietiť na prenajímateľov nehnuteľností i na tzv. biele kone.

Vo svojom najnovšom výhľade rozvoja globálnej ekonomiky Svetová banka (WB) konštatovala, že ekonomika sa pozvoľna zotavuje z hlbokej krízy, avšak s postupným odbúravaním fiškálnych stimulov sa tohtoročné tempo hospodárskeho oživenia jednoducho spomalí.

Banka predpovedá, že globálna ekonomika vykáže v tomto roku 2,7 percentný rast a v budúcom roku rast na úrovni až 3,2 percenta. Zároveň však upozorňuje, že vývoj bude vo veľkej miere závisieť od toho, dokedy budú jednotlivé krajiny schopné a ochotné podporovať svoje ekonomiky. Proces oživenia ekonomiky je preto podľa WB ešte veľmi krehký. Finančné trhy ešte nefungujú tak ako fungovali pred krízou a kvôli vysokej nezamestnanosti viazne dopyt v súkromnom sektore.

Podľa viceprezidenta WB Justina Yifu Lina zotavenie z terajšej hlbokej a bolestivej krízy nemožno očakávať zo dňa na deň. "Potrvá ešte mnoho rokov než sa obnoví ekonomika a najmä pracovné miesta. Dopady krízy na chudobných ľudí budú až veľmi reálne."

Najchudobnejšie krajiny, ktoré sa spoliehajú na granty a subvencované pôžičky, budú podľa Lina potrebovať ďalšie desiatky miliárd dolárov len nato, aby ako-tak udržali svoje sociálne programy.

Čína a India: Na čele oživenia

Organizácia spojených národov (UN) predpokladá, že oživovanie globálnej ekonomiky bude v tomto roku jednak nestabilné a jednak nerovnomerné.

K nestabilite vývoja: Podľa UN sa pod terajšie oživenie ekonomiky podpísali rozsiahle štátne výdaje na stimuláciu hospodárstva. Keby sa od programov pomoci začalo náhle a predčasne upúšťať, hospodárska recesia by sa vrátila s novou silou.

K nerovnomernosti: UN všeobecne odhaduje tohtoročný rast svetovej ekonomiky na 2,4 percenta, pričom najsilnejšie oživenie sa očakáva v rozvíjajúcich sa ekonomikách v Ázii, predovšetkým v Číne a Indii.

Podľa analytikov z UN u veľkých rozvinutých ekonomík možno v tomto roku očakávať rast na úrovni cca 1,3 percenta, u rozvíjajúcich sa ekonomík na úrovni 5 percent alebo aj podstatne viac.

D. Strauss-Kahn: Kríza ešte neskončila

Prezident Medzinárodného menového fondu (IMF) Dominique Strauss-Kahn zdôraznil, že hoci mnohé vyspelé krajiny sa už dostali z recesie, kríza ešte neskončila a preto ani nie je možné ukončiť stimulačné opatrenia. Ich predčasné ukončenie by mohlo zastaviť oživenie ekonomiky v jeho samom zárodku.

Za dôležitejšiu než diskusie o tom, či a kedy treba ukončiť stimuly, Strauss-Kahn považuje potrebu znižovať rastúce verejné dlhy v jednotlivých krajinách a bojovať s rastúcou nezamestnanosťou.

Zároveň zdôraznil, že globálny fiškálny systém potrebuje prísnu reguláciu a dohľad. "Nesmieme dopustiť, aby sa finančný sektor vrátil k starým praktikám," zdôraznil.

Aj IMF predpokladá nerovnomerný vývoj ekonomiky v najbližších mesiacoch a rokoch. Svetovú ekonomiku podľa IMF potiahne dopredu Ázia, a to vďaka oživeniu domáceho dopytu, zdravým základom a pohotovej reakcii politikov na krízu.

Ázijská ekonomika tohto roku podľa analytikov IMF vzrastie o viac ako 7 percent, čo je zhruba dvakrát toľko ako odhad vývoja globálnej ekonomiky (3,1 až 3,9 percenta), čínsky hrubý domáci produkt podľa tých istých odhadov porastie v tomto roku až o 10 percent.

Marek Belka: Stimuly treba zachovať

Riaditeľ Medzinárodného menového fondu (IMF) pre oblasť Európy Marek Belka už viackrát zdôraznil, že za terajším zotavovaním svetovej ekonomiky stoja predovšetkým štátne intervencie (šrotovné a iné).

Minulý týždeň na blogu IMF Belka napísal, že je veľmi dôležité, aby fiškálne a monetárne stimuly zostali zachované ešte po určitý čas. Zotavenie európskych ekonomík je nateraz vraj veľmi neisté – chýba im pocit pevnej pôdy pod nohami a preto je potrebné, aby stimulačné opatrenia naďalej zostali v platnosti.

Podľa Belku existujú pre to minimálne dva dôvody:

 • malé a stredné podniky sa ešte vždy nevedia dostať k bankovým úverom
 • nezamestnanosť naďalej rastie.

Člen rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Lorenzo Bini Smaghi na adresu všetkých, ktorí očakávajú že ekonomika opäť porastie na úroveň roku 2007, odkázal, že si robia veľmi veľké ilúzie. Rozvoj ekonomiky totiž podľa jeho slov pribrzdí viacero negatívnych faktorov, predovšetkým rast verejného dlhu jednotlivých krajín a nedostupnosť bankových úverov.

M. Wallström: EU musí kríze venovať celú svoju pozornosť

Pokiaľ ide o nezamestnanosť v Európe, z nedávneho prieskumu Eurobarometer vyplynulo, že to, čoho sa najviac obávajú občania Slovenska, je práve rastúca nezamestnanosť. Podľa Eurobarometra Slováci sa na slovenskú, ale i európsku a svetovú ekonomiku a stav nezamestnanosti na Slovensku pozerajú výrazne negatívne a pesimisticky. Nezamestnanosť považuje za najzávažnejší problém Slovenska až 64 percent respondentov, pričom priemer v rámci celej EU je 51 percent.

Iný názor majú obyvatelia Slovenskej republiky na euro – väčšina sa nazdáva, že práve prijatie novej meny zmiernilo celkové negatívne dopady globálnej krízy. A ešte jeden zaujímavý údaj z Eurobarometra (jeseň 2009): slovenskej  vláde a parlamentu dôveruje viac ako tretina opýtaných obyvateľov Slovenska, podľa štatistík je to podstatne viac ako je dôvera obyvateľov iných krajín EU k svojim vládam a parlamentom…

Väčšina Európanov (54 percent) si myslí, že pokiaľ ide o vplyv krízy na zamestnanosť, to najhoršie ešte len príde, 38 percent sa naopak domnieva, že kríza už dosiahla svoj vrchol.

V súvislosti s očakávaniami vývoja hospodárskej situácie v EU si 30 percent Európanov myslí, že v nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa situácia zlepší, 38 percent neočakáva žiadnu zmenu, zatiaľ čo 21 percent očakáva zhoršenie situácie. Jedenásť percent opýtaných na túto otázku nevedelo odpovedať.

Margot Wallström, podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za medziinštitucionálne vzťahy a komunikačnú stratégiu, k výsledkom prieskumu uviedla: „Občania sa jednoznačne vyjadrili, že najväčšie obavy majú v súvislosti so zamestnanosťou a EÚ musí riešeniu krízy aj naďalej venovať celú svoju pozornosť a odhodlanie."

Finančný svet: Potrebuje radikálne zmeny

V Amerike, v Európskej únii, ale aj všade inde sa čoraz hlasnejšie hovorí o tom, že v súvislosti s blížiacim sa koncom krízy finančný svet potrebuje rýchle a radikálne zmeny. Až pričasto sa o tom diskutuje na rôznych fórach – mocní muži tohto sveta, politici zo všetkých kútov zemegule i ekonomickí odborníci neustále prezentujú svoje názory na potrebu zásadných zmien vo finančníctve.

Aj keď sa v mnohom, napríklad v otázkach ďalšieho fungovania bánk či v otázkach pomoci krachujúcim priemyselným gigantom neraz i zásadne rozchádzajú, v jednom sa všetci zhodujú. K zmenám musí dôjsť čo najskôr.

Hugo Chávez: Svojský pohľad na ekonomiku

Počas uplynulého týždňa venezuelský parlament rozšíril právomoc tamojšej vlády – bude môcť vyvlastniť hociktorý podnik, ak sa štátnej moci bude zdať, že napríklad prehnane zvyšuje ceny, hromadí zásoby, špekuluje s cenami a zľavami alebo robí niečo, čo by údajne mohlo mať nepriaznivý dosah na spotrebiteľa alebo robí hocičo iné, čo by sa mohlo nepáčiť tým hore.

Demokracia je demokracia. Už deň pred tým než parlament prijal zákon o ochrane spotrebiteľov, ktorý rozširuje už aj tak obrovské právomoci vlády a celej štátnej moci, prezident Hugo Chávez podpísal dekrét, ktorým vyvlastnil maloobchodnú sieť Exito.

Vo Venezuele je to tak. Na protesty francúzskych majiteľov siete Exito vláda odpovedala vyhlásením, že majiteľom všetkých vyvlastnených podnikov vyplatí isté kompenzácie. Svetové médiá však upozornili na to, že vo vyhlásení sa nič nehovorí o výške kompenzácii ani o termínoch, dokedy má tak vláda urobiť…

V tejto súvislosti načim uviesť, že po každej veľkej hospodárskej kríze sa svet zásadne zmenil (najtypickejšími príkladmi sú napríklad kríza 1873 alebo kríza zo začiatku 30-tych rokov 20. storočia – rúcanie starých a vznik nových spoločenských a politických systémov, vojnové konflikty, sociálne a národnostné revolúcie, zmeny hraníc, ochranárske opatrenia, sprísnenie colných bariér, obmedzenia voľného pohybu tovaru a služieb, železné opony a podobne).

Zostáva len dúfať, že svet sa už z minulosti dostatočne poučil… Na strane druhej ale treba povedať, že to čo sa má a musí čo najskôr zmeniť, je fungovanie celého finančného systému, vrátane bánk a odmeňovania ich topmanažérov.

B. Obama: Amerika je na ceste k oživeniu

Biely dom vo svojej pravidelnej štvrťročnej správe, ktorú zverejnil minulý týždeň, konštatoval, že americká ekonomika je na ceste k oživeniu. Vzhľadom na vysokú nezamestnanosť má však k uzdraveniu ešte ďaleko.

Balíček na podporu ekonomiky – podľa stanoviska Bieleho domu – v lanskom roku zvýšil zamestnanosť, napriek tomu nezamestnanosť na konci roka bola 10-percentná. Pomocou vládnych stimulov vzniklo v roku 2009 dvetisíc pracovných miest v oblasti tzv. čistých energií.

V záujme objektívnej pravdy treba ale povedať, že Obamov záchranný balíček na podporu ekonomiky kritizujú z ľavej i pravej časti politického spektra. Podľa jedných je nedostatočný, podľa druhých je zbytočným mrhaním peňazí daňových poplatníkov.

To isté platí aj o snahe Baracka Obamu obmedziť veľkosť bánk a rozsah ich aktivít v oblasti tradingu. Chce zabrániť, aby banky obchodovali na svoj vlastný účet alebo aby investovali do hedžových fondov, fondov súkromného kapitálu alebo aby realizovali operácie na svoj vlastný účet.

Snahu obmedziť veľkosť bánk Obama podčiarkol myšlienkou, že chce zabrániť, aby sa daňoví poplatníci stali rukojemníkmi bánk, ktoré by boli natoľko veľké, že štát by ich nechcel a nemohol nechať padnúť. "Aj keď finančný systém je silnejší ako minulý rok, stále funguje podľa tých istých pravidiel, ktoré spôsobili jeho kolaps," zdôraznil americký prezident.

Jeho návrhy na mimoriadne zdanenie veľkých bánk vyvolali vo svete obrovský veľký ohlas. Svetová tlačová agentúra AP napísala, že Obama vsadil na populizmus. Pravdou totiž je, že v súvislosti s bankami Obama povedal, že k splneniu úloh ho ženie to, keď číta správy o masívnom zisku a obscénnych prémiách práve v tých bankách, ktoré americkému ľudu vďačia za to, že ešte vôbec existujú.

Ďalej uviedol, že veľké banky preukázali nezodpovednosť a s vidinou krátkozrakých ziskov sa púšťali do rizík, ktoré hraničilo s hazardom. Takto prispeli ku vzniku krízy a zrazu boli odkázané na pomoc vlády. Obama však dodal, že veľké banky sú síce pre ekonomiku dôležité, ale "bankári nemôžu byť odtrhnutí od každodennej reality tvrdo pracujúceho ľudu."

Christine Lagarde: USA konečne smerujú k regulácii

Obamove snahy podporila napríklad francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagarde: "Spojené štáty konečné smerujú k regulácii svojho finančného sektora. Nazdávam sa, že je to veľmi dobrý krok."

Aj Medzinárodný menový fond (IMF) privítal Obamove návrhy na dodatočné zdanenie veľkých amerických bánk za to, že ich vláda zachránila pred bankrotom. Prezident IMF Dominique Strauss-Kahn minulý týždeň zdôraznil, že "tento návrh oslavuje, pretože ukazuje, že existuje politická vôľa pohnúť s týmito vecami. Je to veľmi zaujímavý návrh."

Podobné myšlienky rezonovali aj v minulotýždňovom vyhlásení opozičných britských konzervatívcov, ktorí uviedli, že Obamove snahy podporujú a ak sa v najbližších voľbách (v júni) dostanú k moci, pristúpia k rovnako prísnym pravidlám pre finančný sektor, vrátane obmedzenia veľkosti bánk a obmedzenia rozsahu niektorých ich aktivít (investovanie na vlastný účet a iné).

Iným spôsobom podporil Obamove návrhy švédsky minister financií Anders Borg – nazdáva sa totiž, že európske banky by mali niesť svoju časť zodpovednosti za náklady spojené s finančnými injekciami do tohto sektora. EU by poda jeho slov mala "zaviesť určitý poplatok pre banky".

Luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je predsedom takzvanej Euroskupiny združujúcej ministrov financií 16 štátov eurozóny, však následne vyhlásil, že podobná spoločná daň by sa v EU presadzovala len veľmi ťažko, keďže všetky daňové otázky sú v kompetencii národných štátov.

Obamovu snahu viac zdaniť veľké banky už skôr vrelo privítali švédsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero a jeho slovenský kolega Robert Fico.

Účtovníctvo ako v stredoveku: Uniká podstata

Známy americký publicista Andrew C. Bentley, zaoberajúcimi sa vzťahmi medzi finančnými inštitúciami a širokou verejnosťou, poznamenal, že po kríza sa musí zmeniť všetko, vrátane účtovníctva, daňových systémov, dohľadu nad bankami, poisťovníctvom a obchodovaním s cennými papiermi. „Najmä súčasné účtovníctvo by malo riadne dostať na frak,“ zdôraznil prednedávnom.

Aj keď sa finančné trhy neustále vyvíjajú, účtovníctvo ako také – podľa jeho slov – neustále prešľapuje na mieste. „Keď odhliadneme od toho, že v účtovníctve a finančnej kontrole sa dnes používajú moderné výpočtové systémy, v princípe je účtovníctvo stále tým istým aké bolo v stredoveku. Na dnešnú dobu už jednoducho nestačí – zameriava sa na nepodstatné detaily, no podstata mu uniká,“ zdôrazňuje Bentley.

Účtovné výkazy: Iba statické obrazy…

Na nevyhnutné zmeny v bankovom sektore opätovne upozornil aj nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Myron Scholes.

Podľa jeho slov je za celou krízou niekoľko príčin. Tými hlavnými sú fungovanie ratingových agentúr, umelé natláčanie peňazí do systému a predovšetkým pochybné systémy účtovníctva. „Súčasné účtovníctvo trpí obrovskými nedostatkami. Terajšie účtovné výkazy, to sú len statické obrazy, ktoré vôbec nič nehovoria o reálnom fungovaní banky alebo nejakého výrobného podniku.“

Scholes zároveň dodal, že to všetko sa teraz musí zmeniť.

Ekonomickí odborníci pritom najčastejšie argumentujú príkladom Bernarda Lawrence Madoffa, kedysi jedného z najprestížnejších amerických finančníkov, ktorý v minulom roku pod ťarchou dôkazov priznal pred súdom, že to čo robil desaťročia, bola obyčajná pyramídová hra.

Odborníci sa však zhodujú v tom, že účtovne mu vždy všetko sedelo… 

Poisťovne: Rastie počet podvodov i pokusov o ne

V súčasnosti celosvetovo prudko rastie počet poistných podvodov a pokusov o podvody. Analytici zdôrazňujú, že to je odraz globálnej finančnej a hospodárskej krízy. Ako vyplýva zo svetových štatistík, medzi podvody patrí zhruba každý siedmy prípad, ktorý klient ohlási poisťovniam.

"Podľa svetových štatistík je až 14 percent z celkových nahlásených poistných udalostí klasifikovaných ako poistné podvody," konštatuje sa v tlačovej správe spoločnosti Generali Slovensko. Podľa prezentovaných informácií oblasťou, v ktorej sa poistné podvody a pokusy o ne vyskytujú najčastejšie, je poistenie motorových vozidiel.

"Až 35 percent poistencov v oblasti poistenia motorových vozidiel sa snaží svoju poisťovňu podviesť – v Bulharsku je dokonca toto percento ešte vyššie," uvádza sa v správe, podľa ktorej ide najmä o fiktívne autonehody, zámerné kolízie a vymyslené zranenia, ale aj uzatváranie poistných zmlúv až po nehodách či predkladanie fiktívnych dokladov po oprave "poškodeného" vozidla.

Pri pohľade na minuloročné štatistiky spoločnosť Generali Slovensko zdôrazňuje: "V súvislosti so svetovou hospodárskou krízou sa potvrdili prognózy, ktoré odhadovali, že v roku 2009 sa bude počet pokusov o poistné podvody zvyšovať."

V poslednom období – mesiac čo mesiac – len poisťovňa Generali Slovensko prešetruje okolo 300 podozrivých poistných udalostí.

Poistný podvod: Manžel zahynul pri surfovaní

Mimo oblasti motorových vozidiel veľké množstvo podvodov súvisí s ohňom, keďže páchatelia predpokladajú, že oheň zničí všetky dôkazy a následne dostanú vysokú sumu peňazí ako odškodné. Tu ide najmä o kauzy súvisiace s poistením nehnuteľností a domácností. V oblasti životného poistenia ide o podvody, akými sú napríklad rôzne vymyslené zranenia, falšovanie medicínskej dokumentácie a úmyselné zatajovanie skutočností, uzatváranie poistnej zmluvy smrteľne chorých osôb a podobne.

Poisťovňa zároveň upozornila na zaujímavý prípad, ktorý sa odohral v rámci celého Generali PPF Holdingu (GPH) v susednom Maďarsku. Po uzavretí životnej poistky na vysokú čiastku nahlásila jedna žena v Maďarsku poistnú udalosť – jej manžel údajne zahynul pri mori v Grécku počas nehody pri surfovaní. Osoba uplatňujúca si nárok mala uzatvorené životné poistky s odškodnením v prípade smrti v celkovej hodnote 100 mil. maďarských forintov (376 000 EUR) v niekoľkých poisťovniach.

Všetky predmetné poisťovne ju však odmietli vyplatiť a najali si súkromného detektíva, ktorý zistil, že poistený, ktorý bol vyhlásený za zosnulého, v skutočnosti žije a nachádza sa niekde na farme buď v Českej republike alebo na Slovensku.

Na základe získaných informácií polícia napokon zatkla "mŕtveho" muža i jeho spolupáchateľku.

Česká Generali zasa uviedla, že sa stretáva s prípadmi, kedy si páchateľ poistného podvodu napokon uvedomí závažnosť svojho konania a "snaží sa poisťovni vrátiť už vyplatené peniaze, aby si vylepšil pohľad súdu na svoju osobu a získal možnosť miernejšieho rozsudku."

Slovenskí daňováci: Ideme pritvrdiť

Slovenské orgány odhalili v minulom roku daňové úniky v celkovej sume 435 a pol milióna eur, čo je o 54,6 milióna eur viac než v roku predošlom. Najväčší podiel na celkovej sume odhalených daňových únikov je dani z pridanej hodnoty (DPH) – v roku 2008 to bolo 242,9 milióna eur, vlani už 304,6 milióna, čo je nárast o viac ako švrtinu (25,4 percenta).

Toto všetko vedie slovenských daňovákov k tomu, aby pritvrdili. Podľa námestníka generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR pre kontrolu daní a daňovú exekúciu Ivana Nátana sa v lanskom roku šesť z desiatich vykonaných daňových kontrôl skončilo odhalením daňového úniku!!!

Pribudol aj počet trestných oznámení o podozreniach zo spáchania trestnej činnosti – tento počet sa medziročne viac ako zdvojnásobil.

Nátan zdôraznil, že daňové kontroly v tomto roku zamerajú viacerými smermi. Jednou z priorít budú kontroly subjektov prenajímajúcich nehnuteľnosti. Tieto kontroly budú takpovediac "logickým vyústením predchádzajúceho vývoja, kedy daňové orgány opakovne informovali o povinnosti registrácie a ďalších povinnostiach pri prenájme nehnuteľností", v tomto roku však podľa Nátana už pristúpia k represívnej časti a ku kontrolám.

Posvietia si na tzv. biele kone

I naďalej sa budú venovať aj kontrolám súvisiacim s DPH, pričom budú preverovať daňové subjekty z hľadiska ich ekonomickej aktivity. "Budeme napríklad rušiť registrácie dane z pridanej hodnoty u tých spoločností, ktoré nevykonávajú žiadne reálne aktivity a ich jediným fungovaním je vydávanie akýchsi podvodných faktúr alebo podávanie daňových priznaní bez toho, aby vykonávali nejakú reálnu činnosť."

Slovenskí daňováci chcú v tomto roku skúmať reálnosť obchodov medzi takýmito čisto papierovými firmami nielen v rámci Slovenska, ale aj v širšom rozsahu, teda v rámci EU. "Slovenskí kontrolóri sú dostatočne vybavení na to, aby dokázali zistiť, či obchod s firmou v ktorejkoľvek krajine EU reálne prebehol," zdôraznil Ivan Nátan.

Ako ďalej uviedol, výnimkou nebude ani Rumunsko, hoci si mnohí myslia, že obchody s novými členskými krajinami EU, vrátane Rumunska, nie sú vystopovateľné. A napokon, slovenská daňová správa sa v tomto roku zameria aj na overovanie reálnosti a objektívnosti údajov uvedených v obchodnom registri.

Podľa Nátana sa totiž neustále objavujú prípady, že subjekty sídlia na neexistujúcej adrese alebo ako ich konatelia sú zapísané tzv. biele kone.

Namiesto pointy

Žiadalo by sa napísať, že firmy s neexistujúcimi adresami nie sú nijakou novinkou – u nás ani inde vo svete. A aj tie biele kone fungujú v našich podmienkach už dve desaťročia. Škoda len, že daňová správa ich vo väčšom rozsahu začne preverovať až teraz…

Sú poisťovne dostatočne úspešné pri odhaľovaní podvodov?

View Results

Loading ... Loading ...

9 odpovedí na “Týždeň vo financiách: Politici chcú bankárom pristrihnúť krídelká (a skrývajú sa za záujmy ľudu)”

 1. Dino píše:

  … a vidíte, čo sa píše v článku, presne vychádza – dnes v noci som zachytil správy o masívnych protiChávezovských nepokojoch vo Venezuele ale aj o tom, že jedna z tamojších televízií R Caracas Tv odmietla vysielať plamenný prejav súdruha prezidenta Hugo Cháveza a tak ju jednoducho vládna moc zrušila…

  • prešpurský burcsák píše:

   Je to skoro také, ako keby slovenské verejnoprávne médiá – Slovenský rozhlas a Slovenská TV odmietli vysielať diskusie premiéra Roberta Fica so sebou samým…

   • Marek píše:

    Lenze nie nadarmo sa vravi, ze krv nie je voda a venezuela nie je slovensko, na podporu slovenskej TV a Slov. rozhlasu, ktore by odmietli vysielat diskusie R. Fica so sebou samym, by Slovaci nevisli do ulic….

 2. Miloš píše:

  Je zaujímavé ako Svetová banka, OSN, Medzinárodný menový fond a iné inštitúcie sa priam nadchýnajú nad tým, ako prudko vzrastie čínska ekonomika, ale žiaľ, tieto bohumilé inštitúcie ani zamak nezaujíma, že v Číne sa rozvoj ekonomiky deje na úkor ľudských práv, že sa tam ľudské práva potláčajú a vo fabrikách v otrockých podmienkach neraz aj v 12-hodinových smenách pracujú celkom malé deti.

  • Šenki píše:

   oni sa tím nenadchýňajú, oni len konštatujú, resp. prognostikujú vývoj hospodárstva v Číne v najbližšom období, resp. porovnávajú ho s ostatním svetom – ina vec je, že by mali na zneužívanie detskej práce v Číne poukazovať, pranierovať

  • Michal D. píše:

   To je to isté, ako keď sa ťa opýtam: nevadí ti, že cez podielové fondy investuješ do čínskeho hospodárstva? A nehovor, že nemáš… Všetky fondy sú tak nastavené…

 3. Realista píše:

  Za záujmy ľudu
  vydávajú wodoo.
  Či ako sa tá kváziregulácia finančného sektora volá…

 4. opozičník píše:

  Pred chvíľou som začul v rádiu správu, podľa ktorej premiér Vladimír Iľjič Fico sa dnes stretol so zástupcami cirkví a povedal im, „že verí, že pred parlamentnými voľbami zaujmú múdre a rozvážne postoje“. Najprv som myslel, že asi zle počujem, ale potom som našiel na webe, že naozaj štátna tlačová agentúra TASR vydala správu s takýmto znením. Čiže Fico naozaj naznačil predstaviteľom cirkví, čo majú svojim ovečkám pred voľbami hovoriť, že koho majú voliť…

  Na farárikov urobil bububu a zrejme im diplomaticky naznačil, že ak veriacim nebudú odporúčať voliť tú správnu stranu (rozumej Smer-SD), tak im siahne na štátne dotácie….

  Mne sa chce z toho grcať.

 5. LukyBB píše:

  Pokial budu banky vydavat peniaze ako dlh, situacia bude stale rovnaka. Stale budeme otrokmi bankarov, pretoze za pouzivanie penazi budeme musiet platit urok. Vsetky ostatne keci su zbytocne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *