Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Týždeň vo financiách: Politici šíria nákazu, aj keď to nie je práve sifylis

Otázniky okolo usmrtenia matky jednoročného bábätka zostávajú visieť vo vzduchu a Spojené štáty vzhľadom na aktuálnu situáciu zastavili všetky úvahy a rokovania o vytvorení zóny voľného obchodu s EÚ. Mediálny magnát Silvio Berlusconi opäť raz prehral a zdá sa, že slovenskí odborári vedia, či lepšie sa žije v Európe alebo v Číne.

Uplynulý týždeň sa začal viac ako zaujímavo – medové týždne, ktoré investorom držiacim rizikové aktíva ešte prednedávnom dopriala americká centrálna banka (Fed) tým, že predĺžila nákupy dlhopisov v nezmenenej podobe, sa naisto skončili. „Na vine pritom nie sú makroekonomické dáta, ale politika,“ poznamenal analytik ČSOB Jan Čermák a dodal, že politici šíria na globálne trhy nákazu.

Ak by sme mali myšlienku šíriacej sa nákazy (aj keď to nie je sifylis pozn. redakcie) rozmeniť na drobné, tak určite musíme vymenovať horúce momenty, ktoré kľúčovali udalosti celého týždňa, a to 

 • dozvuky nie celkom presvedčivého výsledku nemeckých volieb
 • bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý prostredníctvom svojich pravoverných vo vláde sa vyhrážal, že ju položí
 • a hlavnou politickou komplikáciou s globálnym dopadom je neschopnosť amerických zákonodarcov dohodnúť sa na „obyčajnom“ predĺžení financovania federálnej vlády. Americkí republikáni v kongrese sa rozhodli hrať vabank a odmietli predĺžiť financovanie federálnej vlády, ak demokratmi ovládaný senát neschváli úspory v nákladnej zdravotníckej reforme prezidenta Obamu. K tomu sa však demokrati nemajú, keďže v tomto bode cítia podporu verejnosti, zdôraznil začiatkom týždňa Jan Čermák a tému uzavrel slovami:

„Politici na oboch stranách Atlantiku si začali sami silne komplikovať život, pričom dôsledky môžu pocítiť nielen finančné trhy, ale celá ekonomika, pretože veľmi ľahko môže dôjsť k podkopaniu podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery.“

Zbytočná smrť matky jednoročného bábätka

Americké dni, ktoré otriasli celým svetom, prinášame v spravodajskom súhrne:

 • Nedeľa, pondelok: Média po celom svete písali o patovej situácii na americkej politickej scéne a o tom, že Spojené štáty majú poslednú šancu odvrátiť platobnú neschopnosť, dohoda Kongresu sa totiž nerysovala… 
 • Pondelok: Informovali sme o tom, že americká Snemovňa reprezentantov ovládaná republikánmi cez víkend  odsunula kľúčový bod – zdravotnickou reformu a v súlade s analytikmi sme konštatovali, že politika nateraz americkým dolárom neotrasie. Neubránili sme sa ale naliehavej otázke: čo sa stane až americkej vláde dôjdu peniaze, resp. ak Kongres neschváli zákon o štátnych výdajoch? Zároveň sme písali aj o tom, že šetriť začína aj Biely dom a prezident Barack Obama príde nielen o agentov, ktorí majú na starosti jeho bezpečnosť, ale aj o ekonomických poradcov,  kuchárov, zamestnancov práčovne či  upratovačky.  
 • Utorok: Položili sme si otázku: Americká vláda prvýkrát po 17 rokoch zatvára úrady, keďže sa nepodarilo nájsť dohodu na predĺženie jej financovania na tento rok – čo to ale znamená pre ekonomiku?
 • Streda: Titulky vo svetových médiách hovorili jasnou rečou: Politické rozbroje medzi republikánmi a demokratmi môžu viesť k nárastu nezamestnanosti a výrazne zraziť ekonomický rast USA o niekoľko percentuálnych bodov nadol.  
 • Štvrtok: Wall Street zasiahol fiškálny pat i streľba pri Kongrese. Žena, ktorá sa pokúsila autom preraziť zátarasy pred Bielym domom, zranila dvoch policajtov a vyvolala naháňačku v blízkosti Kapitolu, nebola žiadnou teroristkou, ale matkou trpiacou slabými popôrodnými depresiami. Keď ju policajti zastrelili, zistili, že nebola ozbrojená a na sedačke vzadu viezla svoju jednoročnú dcérku! Nad konaním policajtov, ktoré mnohé médiá označili za zbrklé, sa vznášajú nevysvetlené otázniky. Federálne orgány začali neskôr „zbierať dôkazy“, podľa ktorých žena mohla byť psychicky narušená a tým vraj aj nebezpečná…
 • A vo štvrtok sme sa na problematiku financovania americkej vlády  a jej neschopnosť splácať záväzky podrobne pozreli očami  Petra Voštinára z PEVONI – Trading Academy v článku Núdzový režim USA – o dôvod viac pokračovať v tlačení peňazí, pričom sme zvýraznili myšlienku, že vládna pauza spomalí proces schvaľovania tisícok hypotekárnych úverov, čo ohrozí stavebníctvo, trh s nehnuteľnosťami a rast celej ekonomiky. Zároveň sme konštatovali, že americkí politici pokračujú v snahe streliť ekonomike vlastný gól
 • Piatok: Centrálna banka (Fed) by mohla obmedziť  stimulačné opatrenia (QE) napriek rozpočtovej kríze a uzavretiu vládnych úradov, ktoré zabránilo zverejneniu dôležitých štatistických údajov. Uviedol to prezident pobočky Fed-u v Richmonde Jeffrey Lacker. V piatok sme konštatovali, že nervozita ohľadom hrozby bankrotu rastie a viaceré americké banky už začali aktivovať krízové plány! 
 • Sobota: Minister financií Jacob J. Lew varoval pred potenciálnymi následkami neúspešných rokovaní o dlhovom limite. Povedal, že už len samotné obavy z krachu Spojených štátov nebezpečne rozvirujú situáciu na finančných trhoch a následné otrasy kruto zasiahnu svetovú ekonomiku.
 • Nedeľa: Médiá na celom svete informovali, že muž, ktorý sa v piatok polial benzínom a zapálil vo Washingtone neďaleko sídla amerického Kongresu, v noci zo soboty na nedeľu podľahol zraneniam. Médiá špekuľujú, že svojím činom chcel vyburcovať kongresmanov k dohode o dlhovom limite. FXstret  upozornil, že žiadny kompromis z Washingtonu doteraz neprišiel a situácia je stále neprehľadná, ceny amerických akciových indexov zostávajú niekoľko málo percent pod svojimi nedávnymi maximami a k výraznejšej korekcii S&P 500 zatiaľ nedošlo. Prezident Barack Obama naďalej očakáva, že Kongres včas zvýši dlhový strop pre federálnu vládu a že on sám nebude musieť prijímať žiadne neštandardné kroky proti tomu, aby USA upadli do platobnej neschopnosti.

Krajiny EÚ, o ktorých sa (najviac) hovorí

V tejto v pravidelnej rubrike sa opäť venujeme tým krajinám EÚ, o ktorých sa v predchádzajúcom týždni najviac písalo v médiách a ktorých problémom najviac pozornosti venovali analytici.

Taliansko: Kvôli riadnemu chaosu na politickej scéne ceny talianskych dlhopisov na začiatku týždňa výrazne klesali. Výnos 10-ročných papierov sa vyšplhal na 4,73 percenta. Výrazné straty zaznamenali aj akcie. Za výpredajom stálo rozhodnutie piatich ministrov zo strany expremiéra Silvia Berlusconiho opustiť vládnu koalíciu premiéra Enrica Lettu. Výnosy kľúčových 10-ročných dlhopisov oproti piatku vzrástli v pondelok o 31 bázických bodov. FXstreet upozornil, že výška výnosov na sekundárnom trhu naznačuje, aké vysoké by v budúcnosti mohli byť talianske náklady na ďalšie štátne pôžičky.

Negatívna nálada na trhoch pramenila nielen zo samotného opustenia vlády zo strany 5 ministrov z Berlusconiho Il Popolo della Libertà (PDL), ale aj z oznámenia premiéra Lettu, že požiadal parlament o dôveru a hlasovať sa bude už v stredu.

V stredu ale bolo všetko inak – snaha Silvia Berlusconiho potopiť súčasnú veľkú koalíciu na čele s Lettom prudko narazila na odpor poslancov z jeho vlastnej strany a jej čelní predstavitelia odmietli prerušiť spoluprácu s ostatnými stranami koalície a zložiť zbrane, ako ich k tomu Berlusconi vyzval. „Talianska politická kríza speje k prekvapivo rýchlemu rozuzleniu,“ napísal v aktuálnom komentári hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny  Jan Bureš. Sľubný vývoj v Taliansku podporil euro a popoludní sme už mohli konštatovať, že premiér Enrico Letta úspešne prežil hlasovanie o dôvere vláde v talianskom parlamente, a to drvivým výsledkom. Berlusconiho zastavila rebélia v jeho vlastnej strane, akcie rástli, dlhopisy sa upokojili.

Ďalej spomeňme Španielsko, ktorého banky naďalej ohrozuje slabá ekonomika. Slabá španielska ekonomika a pokles úverovej aktivity budú ďalej ohrozovať tamojší bankový sektor. Začiatkom týždňa to konštatovala Európska komisia © a a Európska centrálna banka (ECB) v hodnotiacej správe o plnení reformného programu zo strany vlády v Madride. Aj keď španielska ekonomika podľa tejto správy už zrejme dosiahla vo svojom poklese najhlbší bod, jej slabý výkon bude na banky naďalej tlačiť. „Úvery do ekonomiky naďalej výrazne klesajú vzhľadom k slabému domácemu dopytu,“ píše v spomínanej správe.

Dodajme ešte, že španielsky štátny dlh dosiahne na konci budúceho roka takmer 100 percent hrubého domáceho produktu, čo bude najviac za posledných viac ako 100 rokov. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý v pondelok doručili tamojšiemu parlamentu. Do konca budúceho roka podiel štátneho dlhu k výkonu ekonomiky vzrastie na 99,8 percenta, zatiaľ čo na konci tohto roka by podľa odhadov mal činiť „len“ 94,2 percenta.

Veľa sa písalo a hovorilo aj o Grécku, ktoré podľa generálneho riaditeľa tzv. eurovalu čiže Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) Klausa Reglinga bude potrebovať ďalšiu finančnú pomoc. Regling predpokladá, že grécka vláda ani v budúcom roku nebudú môcť požičiavať peniaze na trhu, inak a jednoduchšie povedané – s viac ako veľkou pravdepodobnosťou potrebovať ďalší záchranný balík, o ktorom musia rozhodnúť ministri financií eurozóny. Pripomeňme, že medzinárodní veritelia z tzv. trojky (EU, ECB, IMF) pozastavili v Aténach inšpekciu s tým, že budú ešte potrebné politické rozhovory a že Grécko v nasledujúcich dvoch rokoch bude potrebovať ďalších desať až 12 miliárd eur. Ministri eurozóna by mali o treťom úvere pre Grécko rozhodnúť už v novembri.

Mario Draghi: Sme pripravení poskytnúť bankám lacné úvery

V stredu zasadala ECB a žiadne prekvapenie sa nekonalo – banka podľa očakávaní opätovne ponechala hlavnú úrokovú sadzbu bezo zmeny, teda na rekordnom minime 0,5 percenta a rovnako nezmenila ani ostatné sadzby. Na následnej tlačovej konferencii prezident banky Mario Draghi zdôraznil, že ECB pozorne sleduje vývoj úrokov na trhoch a je pripravená použiť všetky dostupné nástroje, aby zabránila ich zvýšeniu, ktoré by mohlo poškodiť krehkéu zotavovanie ekonomiky. Banka je podľa jeho slov pripravená poskytnúť bankám ďalší objemný balík lacných úverov prostredníctvom dlhodobých nefinančných operácií (LTRO). Zároveň dodal, že  ekonomika eurozóny sa zotavuje a aj keď je jej rast pomalý, sú tu isté signaly zreteľne naznačujúce jej postupné oživenie.

Prehľad ďalších správ a udalostí z krajín eurozóny a EÚ prinášame v telegrafickej skratke:

● Inflácia v eurozóne zostala pod očakávaniami – v septembri medziročne vzrástla na 1,1 percenta, čo bolo pod odhadmi analytikov, ktorí čakali 1,2 percenta. Najviac sa pod to podpísal medzimesačný pokles cien energií ● Miera nezamestnanosti v Nemecku v septembri nečakane vzrástla na 6,9 percenta pri očakávaní stagnácie na 6,8 percenta ● Zahraničný dlh Českej republiky vzrástol v 2. kvartáli o 45,3 miliardy korún na vyše 2,025 bilióna korún. Rozhodujúci vplyv na zahraničné dlh mal rast zadlženosti podnikov. V porovnaní s minulým rokom je zahraničný dlh vyšší o 97,5 miliardy korún, oznámila Česká národná banka ● Deficit štátneho rozpočtu SR sa za prvých deväť mesiacov vyvíjal priaznivo, podľa analytikov dosiahne úroveň 2,9 percenta HDP ● Po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin už skôr varoval Ukrajinu pred dôsledkami podpísania asociačných dohôd s EÚ a ukrajinským predstaviteľom priamo pohrozil zavedením prísnych ochranárskych a colných opatrení, sa k minulý týždeň dostal k slovu aj vedúci Putinovej kancelárie Sergej Ivanov. Povedal, že Ukrajina v prípade pridruženia k EÚ stratí najmenej 12 miliárd dolárov ročne, ktorej jej dosiaľ plynuli z obchodov s Ruskom ● Ako vyplynulo z analýzy Erste Bank, ťahúňom v regióne strednej a
východnej Európy (CEE) zostáva Česko ● Sektor služieb v eurozóne v septembri výrazne rástol. Podľa spoločnosť Markit index nákupných manažérov pre eurozónu v sektore služieb vzrástol na 52,2 bodu z augustových 50,7 bodu ● Európska komisia (EC) vyšla s iniciatívou na reguláciu peňažných fondov, pričom sa bude predpisovať štruktúra aktív i povinná kapitálová rezerva. Návrh Bruselu podporuje i Ministerstvo financií (MF) SR.

Horúce!!! Stalo sa cez víkend: Americká administratíva informovala eurokomisára pre obchod Karla De Gucht, že vzhľadom na aktuálnu situáciu v Spojených štátoch s okamžitou platnosťou a na neurčito zastavila všetky úvahy a rokovania o transatlantickej obchodnej a investičnej spolupráci a vytvorení zóny voľného obchodu medzi USA a EÚ. Portugalský premiér Pedro Passos Coelho pre médiá povedal, že jeho krajina nechce a nebude potrebovať ďalšiu pomoc, a to napriek tomu, že Lisabon naďalej má so znížením deficitu verejných financií určité problémy. Druhý záchranný balík by bol pre Portugalsko vraj už priveľkým sústom. Agentúra Standard & Poor’s potvrdila Grécku rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov na úrovni B-/B so stabilným výhľadom. Pri hodnotení prihliadla na nesmelé vyhliadky rastu ekonomiky, na stúpajúcu nezamestnanosť i vysoký štátny dlh Grécka. Naproti tomu kladne hodnotila úroveň prebiehajúcich reforiem.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Pár slov o českej náture

Či už ide o účet v banke alebo o bývanie, Česi neradi veci menia. Radšej budú  banke naďalej platiť vyššie mesačné poplatky, než by svoj účet previedli inam. Rovnako tak zmýšľajú aj keď ide o zmenu bývania. Dôvod, prečo sa Česi do nového bývania nehrnú je prostý. Majú strach, že financovanie inej nehnuteľnosti nezvládnu a dostanú sa do dlhových problémov, aj keď vzhľadom na veľmi nízke úrokové sadzby pri hypotékach a priaznivé ceny bytov by nemali mať s peniazmi problémy. Bližšie sa na túto tému pozrela Monika Hrušová v článku Tretina Čechov nie je spokojná so svojím bývaním. Zmeny sa ale boja.

Panem et circenses čiže slovenské opíjanie rožkom…

Tzv. bločková lotéria, ktorú ľudová tvorivosť už skôr prekrstila na blbočkovú lotériu, nepriniesla taký rozruch a nadšenie pospolitého ľudu, ako si to vysníval vládny kabinet a zrejme neprispeje ani k skultúrneniu a zvýšeniu výberu daní ako sa nespočetnekrát dušoval minister financií Peter Kažimír. Podľa niektorých je to len taká oblbovačka na ľudí v zmysle latinského úslovia panem et circenses (v preklade „chlieb a hry“). Týmto heslom sa riadili starorímski vládcovia, keď potrebovali utmiť nespokojnosť ľudu. Úslovie panem et circenses charakterizovalo taktiku cisárov v neskorom úpadkovom období Rímskej ríše, kedy bola za jedlo a hry získavaná priazeň prostého ľudu, ktorá bola potom využitá a zneužitá cisármi k ich vlastným, neraz svinským cieľom…

Najnovšie sa do bločkovej lotérie obul niekdajší Ficov partner a spojenec Slovenská národná strana (SNS). Podľa predstaviteľov strany bločková lotéria nie je nič iné, len opíjanie Slovákov rožkom. V stanovisku SNS sa píše, že  vláda chce proti daňovým únikom a neplateniu DPH ,,bojovať“ prostredníctvom davovej psychózy, ktorá sa volá bločková lotéria – podľa SNS však ide o zbavovanie sa zodpovednosti a zakrývanie vlastnej neschopnosti ohľadom efektívnych kontrol a prijímania efektívnych zákonov. Vláda si vybrala ľahšiu cestu – na kontrolu malých rýb použila občanov a tí sa dali nachytať. Za kontrolu daňových únikov sú zodpovední a platení politici a štátni úradníci! Teraz občania plnia túto úlohu namiesto tých zodpovedných – navyše zadarmo.

Bločková lotéria je nástroj na podnikanie špekulantov. Najväčšie daňové úniky sú vo firmách s miliónovými ziskami so sídlom v daňových rajoch. Preto by mala vláda prijať systémové opatrenia a posilniť protikorupčné opatrenia. Namiesto toho však v zmysle hesla chlieb a hry pripravila bločkovú lotériu. „Je to dobrý nápad – nie však pre občanov, ale pre skupinu vyvolených,“ upozornila SNS. Vyvolení, rozumej: s vládou spriatelené firmy si z lotérie urobili dobrý biznis, pritom peniaze, ktoré štát nalial do tohto cirkusu hodného banánovej republiky, zaplatia len a len občania.

Peniaze vplyvom inflácie i kvôli poplatkom strácajú

„Je skvelé počuť, že 86 percent obyvateľov sa snaží pravidelne alebo nepravidelne sporiť. Finančná rezerva na krytie neočakávaných výdavkov alebo pre prípad výpadku príjmov je dôležitá a finanční odborníci sa zhodujú, že by mala byť ideálne vo výške šiestich mesačných príjmov,“ konštatoval  Miroslav Ovčarik, country manažér Pioneer Investments. Ako ďalej viedol, že zatiaľ čo sporiť vieme, alarmujúce je to, ako s ušetrenými peniazmi zaobchádzame: „Veľká väčšina slovenského obyvateľstva necháva časť úspor zaháľať na bežných účtoch, kde peniaze vplyvom inflácie a kvôli poplatkom na hodnote skôr strácajú.“

Téme sa venoval publicista Peter Apolen konštatujúc, že popularite sa u nás stále najviac teší bežný účet. No investičné nástroje sú v úzadí. „Pre mnohých z nás je za motiváciou sporiť, vidina zabezpečenia sa na dôchodok alebo sporenie na vzdelanie detí a uľahčenie ich vstupu do dospelosti. A práve v takomto dlhodobom horizonte je viac ako vhodné zaradiť do svojho investičného portfólia aj dynamické investičné nástroje a stratégie, ktoré majú vyšší výnosový potenciál.“

Odkladaná čiastka pritom nemusí byť vysoká, aj pravidelná investícia, napríklad i 30 eur mesačne môže priniesť efekt. Človek nemusí byť investičným profesionálom ani milionárom, aby mohol využiť nástroje finančného trhu. Stojí za to poradiť sa s investičným odborníkom.

Žijeme v ošiali optimizmu?

Na Slovensku žije tretina „ekonomických optimistov“, ktorí očakávajú, že sa ich ekonomická situácia v nasledujúcich 5 rokoch zlepší. Vďaka nim sa naša krajina umiestnila v jedenástke najoptimistickejších krajín EÚ. V porovnaní s rokom 2011 ale optimistov na Slovensku ubudlo, keďže predvlani v zlepšenie svojej situácie verilo až 37 % našincov.  Vyplynulo to z prieskumu amerického inštitútu Gallup, podľa ktorého spomedzi krajín V4 sú najväčšími optimistami práve obyvatelia Slovenska.

Je lepšie v Číne alebo v Európe? Odborári to vedia!

Ministerstvo hospodárstva SR vyjadrilo zásadný nesúhlas s návrhom ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila o 4,2 percent, keďže jeho návrh nezohľadňuje reálne ekonomické vzťahy konkurencieschopnosti, zamestnanosti a rastu v ekonomike Slovenska. Ministerstvu hospodárstva nie je jasné, na základe čoho by malo dôjsť k takémuto zvýšeniu minimálnej mzdy.

Dodajme, že analytické štúdie zaoberajúce sa problematikou minimálnej mzdy dlhodobo preukazujú, že minimálna mzda a jej zvyšovanie redukuje dlhodobo prírastok nových pracovných miest. „Zvyšovanie minimálnej mzdy má vždy negatívny vplyv na podnikateľské prostredie,“ upozorňuje ministerstvo hospodárstva, ktoré za súčasnej situácie zhoršovania podnikateľského prostredia odporúča v čo najmenšom možnom rozsahu regulatívne zvyšovať náklady podnikateľských subjektov na ich činnosť.

Rozpor medzi ministerstvami má dve vyústenia:

 1. na stranu „sociálneho“ ministerstva vedeného Richterom sa postavili odborári, ktorí stále požadujú, aby sa minimálna mzda zvyšovala razantnejšie. Viceprezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Slavomír Manga upozornil, že vláda navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu o 70 centov za deň. “Ktorého podnikateľa položí 70 centov za deň?“ opýtal sa Manga. V súčasnosti podľa neho čistá minimálna mzda nedosahuje ani hranicu chudoby na Slovensku. „Chceme byť v Číne, alebo v Európe?!“ varoval. 
 2. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mariána Juska aj zamestnávatelia majú záujem na vyššej minimálnej mzde, avšak na základe vyššej konkurencieschopnosti. Administratívne zvyšovanie nepovažuje za dobrý krok. Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Rastislav Machunka považuje návrh na zvýšenie minimálnej mzdy o 4,2 % za čisto politický. „Je lepšie pracovať za nižšiu mzdu a byť konkurencieschopný, ako nepracovať vôbec a byť závislý od sociálnych dávok,“ povedal.
Ilustračné foto v záhlaví článku: Baktéria z kmeňa spirochét Treponema pallidum – pôvodca sifylisu. Foto elektronovým mikroskopom. Zdroj:  Wikimedia Commons

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial