Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Týždeň vo financiách: Pôžičky mladým áno, vyššie dane nie

Zrejme najlepšia správa minulého týždňa znie, že dane sa zvyšovať nebudú. Ľudia totiž nemajú platiť za krízu, ktorú nespôsobili, dozvedeli sme sa. Boj proti kríze je vo všeobecnosti obľúbenou témou politikov, ale marketingovo ho vo svoj prospech využívajú aj poisťovne.

Protikrízové poistenie?

Problémy, ktoré predchádzali svetovej finančnej a hospodárskej kríze, prišli rýchlo a prekvapili asi každého. Mať stroj času, kadekto by sa rád vrátil rok dozadu, aby sa poistil proti negatívnym finančným dosahom. Stroj času neexistuje, poistenie sa však dohodnúť aj dnes.

Najväčšia slovenská poisťovňa Allianz informovala, že od júla, odkedy ponúka pripoistenie proti strate zamestnania, narástol predaj o 200%. Poistenie proti strate zamestnania sa však stalo často skloňovaným aj v prípade ďalších poisťovní či pri uzatváraní dlhodobých úverov.

Poistenie proti kríze však má svoje špecifiká, ako je ochranná čakacia doba či vylúčenie dohody o ukončení pracovného pomeru z poisteného plnenia. Netreba dodávať, že zamestnávatelia sa pri prepúšťaní snažia namiesto výpovede práve o dohodu so zamestnancom. Uzavrieť poistenie, tak nemusí znamenať skutočné plnenie v prípade núdze. Zaujíma nás, čo si o význame pripoistenia proti strate zamestnania myslia odborní čitatelia Investujeme.sk. Svoj názor môžete vyjadriť v ankete a diskusii pod článkom.

Kráľ lacných leteniek je mŕtvy…

Poistenie proti úpadku leteckej spoločnosti by určite privítali klienti Sky Europe. Najmä tí, ktorí uviazli na zahraničných letiskách. Svoje peniaze uvidia pravdepodobne len tí, ktorí platili kartami, keďže pravidlá kartových spoločnosti umožňujú reklamovanie neposkytnutej, ale zaplatenej služby u banky. Sky Europe na internete zvýhodňovala platby cez internet banking. V tomto prípade sa však dá platba reklamovať iba u predajcu, či skôr správcu konkurznej podstaty a to bude ťažký oriešok.

Priaznivci lacných letov sa však nemusia obávať. Ešte sme kráľa lacných leteniek nestihli pochovať a už sa na jeho miesto tlačí nový kráľ – RyanAir. Írska spoločnosť už oblepila Slovensko bilboardami, v ktorých ponúka letenky doslova za pár eur. Nuž, zdá sa, že Sky Europe nepoložila cenová politika, ale absencia ostrých lakťov v europrostredí, kde sa síce nahlas hovorí o neohraničenom biznise, ale na letiskách prevláda silný národný protekcionizmus.

Ani Harvardova univerzita si s krízou neporadila bez straty…

Ani prestížna značka jednej z najlepších svetových univerzít nemusí byť dostatočnou poistkou proti kríze. Ako informovali médiá, hodnota nadačného fondu Harvardovej univerzity medziročne poklesla o 30%. Univerzita vypláca z fondu napríklad študentské štipendiá. Fond spravuje profesionálna spoločnosť, z ktorej vyjadrí je zrejmé, že pokles hodnoty fondu spôsobili prepady na finančných trhoch.

Štát opäť zasahuje…

Poistkou proti kríze, či skôr poslednou nádejnou je pre mnohých štát. Aj keď názory na jeho pomoc nie sú medzi ekonómami jednotné. Typickým príkladom je vyplácanie „šrotovného“. To nakoniec budú mať aj Česi. Tamojší poslanci prelomili veto Václava Klausa. Zatiaľ však nie je jasné kedy sa bude šrotovací príspevok vyplácať. Tamojšie médiá špekulujú, že opatrenie ešte bude musieť schváliť vláda a Fischerov úradnícky kabinet s výdavkami tohto druhu nepočíta. Vykonanie šrotovného tak zostane v rukách novej vlády.

Na Slovensku už tretia vlna šrotovného nebude. Zato však zrejme budeme mať vyššiu mininálnu mzdu. Podľa dohody odborárov a ministerky práce Viery Tomanovej má narásť o 8% na približne 320 eur. Je plným právom odborárov aj sociálnej ministerky strážiť životnú úroveň tých najchudobnejších. Namieste je však otázka, či si uvedomujú dôsledky v období, keď prudko klesajú zisky firiem a Európe hrozí deflácia. 8% zvýšenie ešte musí schváliť vláda.

Len doplňme, že minimálna mzda, je jedným z faktorov, na základe ktorých sa rozhodujú zahraniční investori. Podľa Svetovej banky sa Slovensko medziročne "zneatraktívnilo". Oproti minuloročnému 35. miestu kleslo na 42. miesto v hodnotení priaznivých podmienok pre podnikanie. Pohoršili si aj Česi zo 66. miesta na 74. priečku. Svetová banka hodnotila celkovo 183 krajín.

Vyššie dane nie, pôžičky mladým áno…

Ďalším z faktorov, ktoré rozhodujú o atraktivite krajiny je daňové a odvodové zaťaženie. Premier Robert Fico uviedol, že dane sa zvyšovať nebudú. A ak, tak iba spotrebné dane na alkohol a tabak. Informáciu potvrdil v nedeľnej televíznej diskusii televízie Markíza aj minister financií Ján Počiatek a dodal, že jedného dňa sa táto téma bude musieť otvoriť, keďže Slovensko má najnižšie daňové a odvodové zaťaženie v EÚ.

Mladí sa zrejme potešia aj informácii, že mladomanželské pôžičky budú. Štát ich bude dotovať 3 percentuálnymi bodmi a banky musia pridať 1,5 bodu. Návrh ministerstvo financií predložilo do medzirezortného pripomienkovania a ak prejde, úvery budú k dispozícii od apríla budúceho roka.

Aj napriek kríze si tak takmer každý nájde svoju pozitívnu správu: Tí s najnižšími príjmami zarobia viac, mnohí mladí sa dostanú k lacnejším úverom a bežní daňoví poplatníci nebudú musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Ako keby bolo rok pred voľbami…

Vyplatí sa podľa vás poistenie proti strate zamestnania?

View Results

Loading ... Loading ...

6 odpovedí na “Týždeň vo financiách: Pôžičky mladým áno, vyššie dane nie”

 1. Michal píše:

  Výhodnosť každého pripoistenia sa dá posúdiť na základe VPP. Pri pripoistení zamestnanosti si myslím, že bežný človek ho skôr nevyužije. Je totiž v jeho záujme radšej si intenzívne hľadať prácu. Využiť by ho mohli rizikové skupiny na trhu práce, ale pri nich je vzhľadom na vek a región poistenia veľmi drahé.

 2. Ada píše:

  Ale nech potom nenatŕča ruku k štátu s tým, že potrebuje pomoc. Je právom každého nepoistiť sa, ale jeho povinnosťou znášať dôsledky.

 3. Brumteles píše:

  Na tieto stránky som zablúdil viac-menej náhodou, zaujali ma… K tej diskusii o poistení proti nezamestnanosti len toľko, že ono sa poisťovniam dobre ponúka taký produkt, keď o prácu prichádzajú jednotlivci, ale keď sa náhle spustí lavína prepúšťaní, pôjdu poistovne do múky… A v čase krízy sa tomu nedá celkom vyhnúť… Ja osobne si myslím, že hlavná vlna prepúšťaní strednú Európu vrátane Slovenska ešte len čaká… A ešte pridám poznámku k inej téme. Máte na stránkach riadnu ko… ňacinu. Tu vpravo sa píše pod hlavičkou Najčítanejšie články, že ide o najčítanejšie články za posledných 14 dní. A sú tam články z novembra a decembra 2008. Bohuprisám, ste aktuálni jedna radosť! Alebo že by teraz pred voľbami u vás zastal čas?

 4. Miňo píše:

  poisťovne dobre vedia že zo strany niektorých klientov sa nedá celkom vylúčiť ani špekulatívny motív…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial