Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Týždeň vo financiách: Pravidelný menzes istotu ľuďom neprináša, investujte radšej do motýľov!

Globálny hospodársky rast budú naďalej ťahať Spojené štáty, kým eurozóna sa ešte len začína zotavovať z útlmu. Hoci Grécko úspešne vstúpilo na finančné trhy, opäť bude potrebovať finančnú pomoc! V Česku naďalej panuje europesimizmus a na Slovensku kritizujú Ficov Smer-SD za neustále manipulovanie s druhým pilierom i za jeho svätuškárstvo a schizofrenickú dvojtvárnosť.

Tentoraz začíname nie negatívnymi správami ako to, žiaľ, často býva, ale výslovne pozitívnou správou. Tempo rastu svetovej ekonomiky by malo podľa odhadov Medzinárodného menového fondu (IMF) zrýchliť na 3,6 percenta z vlaňajších troch percent. Na radosti nič neuberá ani fakt, že Fond svoj optimizmus trošilinku skresal – v januári totiž predpovedal tohtoročné zrýchlenie o 3,7 percenta. Nás však bytostne viac zaujíma eurozóna ako celý svet a tak doplňme, že podľa prognóz IMF ekonomika eurozóny v tomto roku stúpne o 1,2 percenta po vlanajšom 0,5-percentnom prepade.

IMF zároveň upozornil, že pod globálny hospodársky rast sa podpisujú predovšetkým vyspelé ekonomiky a tým hlavným ťahúňom sú Spojené štáty, zatiaľ čo eurozóna ešte len (alebo konečne) sa začína zotavovať z útlmu. Zotavovanie je však podľa Fondu ohrozené rizikami, medzi ktorými dominujú nedokončené hospodárske reformy a nízka inflácia.

A keď sme počas uplynulého týždňa hovorili o zotavovaní v eurozóne, tak v prvom rade sme museli hovoriť o Grécku, ktoré sa chystalo na návrat na finančné trhy. Rastúca ochota Európskej centrálnej banky (ECB) siahnuť po alternatívnych menovo-politických zbraniach a fakt, že kvantitatívne uvoľňovanie (QE) už v eurozóne nie je tabu, ale reálna možnosť, ktorej sa investori môžu dočkať na júnovom alebo septembrovom zasadaní ECB, to všetko pomohlo gréckym 5-ročným výnosom na štvorročné minimá (6,20 percenta). „Z hľadiska načasovania si teda Gréci pre návrat na trh vybrali správnu chvíľu. Výnosy sú nízke a očakávania investorov ohľadom oživenia vysoké. O päťročné dlhopisy v objeme zhruba 2 miliardy eur by na trhu mohol byť záujem,“ upozornil v utorok hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Vzápätí doplnil, že pokaziť radosť Aténam by mohla len ďalšia eskalácia napätia medzi EÚ a Ruskom. Dodajme ešte, že podľa slov gréckeho premiéra Antonisa Samarasa sa jeho krajina s medzinárodnými veriteľmi dohodla, že už jej nenaordinujú žiadne nové úsporné opatrenia, pretože už to nie je potrebné, kedže fiškálny výkon Grécka je na ceste k splneniu cieľov a grécka vláda tým zároveň dostane možnosť rozdeliť medzi najchudobnejších obyvateľov 500 miliónov eur navyše.

Pripomeňme, že na pokraji štátneho bankrotu sa Grécko ocitlo ešte v máji 2010, kedy muselo požiadať Európsku úniu a IMF o úverovú pomoc. Dostalo ju s podmienkou masívneho škrtania výdavkov, zníženia dôchodkov a miezd a zvyšovania daní. To všetko sa podarilo a tzv. Veľká trojka medzinárodných veriteľov (ECB, IMF a Európska komisia EC) Grécko minulý týždeň pochválila, no konštatovala, že v štrukturálnych reformách ešte stále zaostáva.

Vo štvrtok sa chcenie stalo realitou. Grécko až nečakane úspešne vstúpilo na finančný trh predajom dlhopisov s 5-ročnou splatnosťou za tri miliardy eur oproti pôvodne očakávaným dva a pol miliardy. Viac ako 90 percent emisie nakúpili zahraniční investori. Veľmi úspešná aukcia signalizovala, že Grécko ekonomicky ožíva a opäť získava dôveru na medzinárodných trhoch. Dopyt bol podľa gréckeho ministerstva financií veľmi silný, neoficiálne sa hovorí o objednávkách prevyšujúcich 20 miliárd eur

Analytik Capital Markets Ivor Lehoťan spresnil, že priemerný výnos dosiahol slušných 4,75 percenta, pričom analytici očakávali až 5,3 percenta. Grécko tak podľa jeho slov zrejme skutočne poctivo plní ozdravný plán a aukcia bola preň odmenou

A ešte jeden návrat. Cyperský prezident Nikos Anastasiadis povedal, že aj jeho krajina očakáva, že sa vráti na finančné trhy. V plnej miere by to vraj malo byť do konca roka 2015, no zrejme už tento rok vypustí akýsi skúšobný balónik v podobe menšej emisie. „Chceme otestovať záujem investorov,“ povedal pre médiá. Zároveň dodal, že v súvislosti s krízou na Ukrajine treba hovoriť o značnej ekonomickej závislosti Cypru na Rusku. Ak by sa sprísnili sankcie Európskej únie voči Rusku, Cyprus by to kruto pocítil: „Preto si myslím, že by v rámci Únie mali jestvovať určité kompenzačné mechanizmy pre tie európske krajiny, ktoré na sprísnenie sankcií voči Rusku najviac doplatia.“

Prehľad z minulotýždňového diania v EÚ a eurozóne

● Európska centrálna banka (ECB) je pripravená použiť nekonvenčné nástroje, aby si poradila s nízkou infláciou, uviedol viceprezident banky Vitor Constancio. Zároveň podotkol, že aktívne by mali byť i vlády, a to najmä v oblasti investícií a dopytu. Evidentný je tak posun od politiky šetrenia k stimulom ekonomiky vládnymi výdajmi ● Poľský premiér Donald Tusk zdôraznil zámer vlády usilovať o vstup do eurozóny, keďže euro pomôže jeho krajine v stabilite a lepšom začlenení sa do Západnej Európy. „Zavedenie spoločnej meny v krajine zvýši jej kredit medzi západnými štátmi a zvýši aj jej bezpečnosť,„ vyhlásil Tusk. Česi však naďalej zostávajú europesimistami – za zavedenie eura je len štvrtina Čechov, vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti STEM ● Mnohé krajiny eurozóny trápi vysoká nezamestnanosť, predovšetkým však nezamestnanosť mladých ľudí. Potvrdili to aj čerstvo zverejnené údaje Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ktorých Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou nezamestnanosťou mládeže – vo februári bola u nás nezamestnaná až tretina mladých ľudí (32,4 percenta) vo veku 15 až 24 rokov. Horšie na tom sú len niektoré krajiny južnej Európy, ktoré boli najviac postihnuté krízou ● A keď už hovoríme o nezamestnanosti a perspektívach mladých ľudí, nezaškodí si pripomenúť, že podľa najnovších údajov o priemerných mzdách v jednotlivých odvetviach na Slovensku,
finančné služby siedmou najlepšie platenou pozíciou
, zatiaľ čo na vrchole mzdového rebríčka sú letecká doprava, informačné služby a výroba koksu a ropných produktov. A naopak, najmenej sa u nás zarába vo výrobe odevov a v oblasti sociálnej starostlivosti, upozornil hlavný stratég Sberbank Martin Barto. Mladých však motivuje nielen mzda, ale aj vzor. A že to nemusí byť len známa tvár zo showbiznisu, ale môže to byť aj podnikateľ a jeho zaujímavý podnikateľský nápad, pripomenula analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Prečítajte si tiež:

Proruskí aktivisti zrekvirovali pobočku Národnej banky Ukrajiny

Téma napätých rusko-ukrajinských vzťahov naďalej znepokojuje Európu i Spojené štáty, výrečne o tom hovorí aj najkomplexnejší a neustále aktualizovaný prehľad správ a udalostí vo výbere Google News a rovnako aj v ukrajinskom vysielaní rádia Voice of America VoA – Голос Америки), príp. môžeme spomenúť aj Maidan LIVE – Espreso.tv (Live stream from Kiev Maidan Nezalezhnosti), upozorňujeme však, že tento program nie je vždy aktualizovaný, resp. nie vždy vysiela a tak často namiesto aktualít možno vidieť len monoskop.

Postupné a potupné zaberanie ukrajinského územia a preberanie vojenských a policajných objektov suverénnej Ukrajiny ruskými povstalcami, ba ani rozmiestnenie desiatok tisícov ruských vojakov v blízkosti rusko-ukrajinskej hranice, však počas týždňa nevzbudzovalo takú pozornosť európskych i slovenských médií ako otázky súvisice s plynom (reverzný tok atď.). Slovenské médiá dokonca nezaujala ani správa o tom, že proruskí aktivisti a násilníci v meste Luhansk obsadili tamojšie sídlo pobočky ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU a zároveň napadli a zrekvirovali aj pobočku Národnej banky Ukrajiny! 

Na vážnosť situácie spoločne počas uplynulého týždňa upozornili predstavitelia Medzinárodného menového fondu (IMF ) a Svetovej banky (WB) – varovali pred negatívnymi dopadmi ukrajinskej krízy na svetovú ekonomiku. Výkonná riaditeľka IMF Christine Lagarde povedala, že dúfa a verí, že vedenie Fondu koncom apríla a najneskôr začiatkom mája schváli dohodnutú úverovú pomoc pre Ukrajinu vo výške 14 až 18 miliárd USD. Podobne sa vyjadrili aj najvyšší predstavitelia americkej centrálnej banky (Fed), podľa ktorých udalosti na Ukrajine môžu mať negatívny dopad na svetový ekonomický rast. Vyplynulo to zo zverejneného zápisu z marcového zasadnutia menového výboru.

V súvislosti s reverzným tokom opozičná SDKÚ-DS upozornila, že energetická bezpečnosť sa stala jednou z hlavných tém a preto plne podporuje prípadnú pomoc Kyjevu prostredníctvom reverzného toku. Podľa predstaviteľov strany udalosti posledných týždňov ukazujú na zásadné bezpečnostné riziko, a tým je energetická závislosť od jedného štátu. Vláda by mala robiť zásadnejšie kroky v diverzifikácii zdrojov ropy a zemného plynu, mala by konať v prospech záujmov ľudí a nie prehadzovať zodpovednosť na rokovania EÚ, Ruska a Ukrajiny, zvýraznili predstavitelia strany Pavol Frešo a Ivan Štefanec.

Podobne pri riešení reverzného toku plynu na Ukrajinu by Slovensko a jeho predstavitelia mali mať viac sebavedomia a presadzovania hodnotovej zahraničnej politiky a nelavírovať, ako to robí premiér Fico. „Bezprostredný sused SR sa pod tlakom Ruska po anexii Krymu dostáva pod ekonomický tlak. Preto treba Ukrajine pomôcť, navyše, ak máme na to kapacity. Rovnako by sme pomoc očakávali my, keby sme sa ocitli v podobnej situácii,“ upozornila pravicová SDKÚ-DS.

Prečítajte si tiež:

Bude Živec dlho živý?

V niektorých obchodoch v dvoch slovenských mestách – v Bratislave a Zvolene je možné platiť lokálnou menou Živec. Jej kurz voči euru je 1:1, pričom jej užívatelia získajú v zapojených prevádzkach zľavu päť percent. Lokálnu menu pripravilo Občianske združenie Živica s cieľom podporiť miestne prevádzky a miestnu ekonomiku. Získať Živec je možné na výmenných miestach a použiť v  prevádzkach, ktorých zoznam možno nájsť tu. Živce sú proti falšovaniu chránené štandardnými ochrannými prvkami. Z účtovného a daňového hľadiska ide o ceniny, ktoré majú časovo úzko obmedzenú platnosť, aby sa podporil ich obeh a aby prípadne nebolo možné s lokálnou menou nejako špekulovať

Komentár redakcie: Bude Živec dlho živý? Kto vie? Z celosvetového pohľadu to nie je žiadna novinka, žiaden originálny nápad. Podobné projekty fungovali a fungujú po celom svete, z európskych krajín sa držia napríklad vo švajčiarskom Bazileji či v rakúskom meste Waldviertel, kde funguje lokálna či skôr oblastná mena Waldviertler Regional, ktorú akceptuje cca 200 tamojších firiem. Skúsenosti z oboch miest ukazujú, že lokálna mena prináša zapojeným obchodníkom zvýšenie obratu a posilňuje ich vzťah so zákazníkmi. V mnohých mestách sa to ale neudržalo, po niekoľkých týždňoch to padlo a išlo do zabudnutia…

Dôvod je jednoduchý: Ten ekonomický efekt spravidla nie je taký veľký, ako sa to sprvoti zdalo a navyše, s ďalšou menou (hoci len lokálnou) sú spojené mnohé ďalšie manipulácie, strata času a náklady, čo v spojení s vyprchávajúcim nadšením býva bezpečným hrobárom takýchto projektov. Aby sme to zhrnuli: Novej mene úprimne prajeme veľa šťastia, uvedomujeme si však, že ak nebude mať dosť zapálených nadšencov, skončí veľmi rýchlo. Takéto projekty fungujú zväčša len na nadšení.

Džin vo fľaši a pravidelný cyklus

Tak ako sa mladej žene odmeriava čas podľa pravidelných mesačných záležítostí a tak ako sme kedysi roky úspešného budovania socializmu hrdo rátali podľa päťročníc, tak posledných cca 10 rokov Slovenska najlepšie charakterizuje cyklické opakovanie sa udalostí okolo 2. dôchodkového piliera, ktorý sa neustále pretvára – pravidelne ako menzes. Bol otvorený už trikrát a múdra ľavicová vláda už pripravuje ďalšiu zásadnú zmenu. Téme sa podrobnejšie pozrel na zúbky publicista a ekonóm Peter Apolen konštatujúc, že o peniaze ide až v prvom rade.

Pripomeňme len, že téma je a aj bude veľmi dôležitá, a to aj na pozadí skutočnosti, že na Slovensko sa valí hrozba starnutia a ľudia vo vyššom veku môžu „udupať“ ekonomiku. V najbližších desaťročiach bude totiž Slovensko patriť medzi najstaršie krajiny v rámci Európy – starnutie populácie zapríčiňuje najmä nízka pôrodnosť a hrozbou ostávajú dôsledky veľkého počtu ľudí vo vyššom veku, čo sa prejaví vo všetkých oblastiach ekonomiky!

Múdrosť jedného porekadla: Učebnicový marketing

Hovorí sa: Kam vietor, tam plášť. Aj keď posledné dni boli v mnohých častiach Slovenska až nepríjemne vetristé, nebudeme sa teraz zaoberať počasím. Skôr si všimneme tú obraznú stránku citovaného porekadla, ktoré viac ako výrečne charakterizuje vládnucu stranu Smer-SD a jej hlavného predstaviteľa vyznávajúceho také „morálne hodnoty“ ako sú dvojtvárnosť, alibizmus, cynický populizmus a najnovšie aj kresťanské svätuškárstvo. To všetko mnohí právom považujú za najväčšiu brzdu ďalšieho rozvoja našej krajiny.

Vo viacerých rovinách na to upozornili parlamentné i mimoparlamentné strany. Tak napríklad podľa predstaviteľov SaS strana Smer-SD nie je stranou hodnôt, ale lacných populistov, ktorí hrajú na voličov divadlo napríklad aj tým, že ako socialistická strana v EÚ bojuje za práva homosexuálov a voľnomyšlienkárov, ale na Slovensku presadzuje ústavné zakotvenie zbožnej kresťanskej rodiny, ktorej všetci členovia chodia do kostola. „Plášť Smeru veje tým smerom, kam fúka vietor,“ zdôraznili zástupcovia SaS. A to isté sa poodľa nich týka napríklad sexuálnej výchovy v školách a ratifikácie dohovoru o ochrane maloletých detí pred sexuálnym zneužívaním a sexuálnym vykorisťovaním. Kým v európskych štruktúrach Smer-SD za tieto témy bojuje ako lev, do slovenského parlamentu sa na základe akýchsi svätuškárskych dohôd s KDH nesmú dostať.

Nehovoriac už o neustále sa oživujúcej kauze prváckeho šlabikára Lipka, ktorý sa musí nanovo vytlačiť, lebo v šlabikári vraj nesmie byť spomenutý fakt, že sú na Slovensku aj deti, ktoré pochádzajú z rozvedených či neúplných rodín. Nepraje si to katolíka vrchnosť. Vytlačenie, resp. oprava šlabikára, s ktorou pod tlakom svojho šéfa nakoniec súhlasil aj minister školstva Dušan Čaplovič, stojí Slovensko nemalé peniaze.

Ale dvojtvárnosť a populizmus sa podľa Strany SaS týkajú aj ekonomického života (napríklad opatrení v ekologickej oblasti): „Smer je čistý marketing. Smeráci sa naučili akurát to, že do divadla sa nejde v montérkach a do fabriky sa nechodí v obleku. To je základ ich marketingu. Ale je im úplne jedno, čo kde kvákajú, hlavne aby z toho bol nejaký osobný prospech.“

Podobne ostro zaútočila aj mimoparlamentná SNS, podľa ktorej dvojtvárny Smer-SD na Slovensku presadzuje ochranu tradičného manželstva, no v europarlamente vystupuje presne opačným spôsobom. Podľa predsedu SNS Andreja Danka má Ficova strany vždy iný názor doma a iný za hranicami. Danko trvá na tom, že vládna strana by sa konečne mala zaoberať problémami Slovenska, najmä zlou situáciou živnostníkov, malých a stredných podnikateľov i zhoršeným podnikateľským prostredím, vrátane opatrení na zníženie odvodového zaťaženia, opätovného zavedenia rovnej dane a zjednodušenie administratívneho zaťaženia, čo by pomohlo naštartovať ekonomiku. Sľubované istoty ľuďom už dávno nestačia, potrebujú konkrétne riešenia, zvýraznila SNS.

Máte peniaze nazvyš? Investujte do motýľov, včiel a rybičiek

V Česku sa začína rozmáhať netradičný spôsob zhodnocovania peňazí. Okrem zlata či akcií ľudia investujú do zvierat. Ide najmä o drobný hmyz, pestrofarebné motýle, včely a napríklad aj drobné akváriové rybičky. Keďže pri investovaní do zvieracej ríše platí priama úmera – menšie zviera rovná sa menšie riziko strát, tak tento druh investovania je obľúbenejší a výnosnejší než investovanie do pretekárskych koní či ušľachtilých psov. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je totiž chov koní či psov takmer vždy stratová záležitosť – len z ilúzií investor nevyžije.

Namiesto pointy

Týždeň vo financiách sme začali tak pekne a nádejne: Grécko sa úspešne vrátilo na finančné trhy a záujem o dlhopisy predčil všetky očakávania. Lenže do hry vstúpil vedúci európskeho oddelenia Medzinárodného menového fondu (IMF) Reza Moghadam, ktorý upozornil, že Grécko napriek opätovnému získaniu dôvery zo strany investorov v najbližších dvoch rokoch bude potrebovať ďalšiu finančnú pomoc eurozóny.

A týždeň už zrazu nebol taký pekný, ako sa zdal na prvý pohľad. Na sklamaní nič nezmenil ani fakt, že podľa aktuálnych údajov gréckeho štatistického úradu ELSTAT miera nezamestnanosti v Grécku v januári klesla na 26,7 percenta z decembrovej úrovne 27,2. V reálnych číslach to znamená medzimesačný pokles o 17 tisíc 400 ľudí.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *