Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Týždeň vo financiách: Presekne Taliansko relatívny pokoj v eurozóne?

Môže byť problém, ak dedo zoberie úver namiesto mladých. Otázka týždňa znie, či sex s maloletou a daňové podvody mediálneho magnáta vyženú nahor výnosy na talianskom štátnom dlhu. Fed opäť raz znepokojil trhy a pripomenuli sme si neslávne časy pyramíd, kedy na príkaz súdu sa museli rozpredať aj ponožky svetového finančníka a podprsenky jeho manželky.

Finančné trhy znepokojilo najnovšie vyhlásenie prezidenta Fed-u v Dallase Richarda Fishera, ktorý oznámil, že s mierou nezamestnanosti pod 7,4% sa priblížilo utiahnutie kvantitatívneho uvoľňovania (QE) čiže spomalenie nákupu aktív do bilancie centrálnej banky. Ako dodal, on už na poslednom zasadnutí Fed-u nabádal k začatiu obmedzovania QE počas tejto jesene. Lukáš Brodníček z Fio banky však pripomenul, že Richard Fisher je dlhodobo v pozícii proti kvantitatívnemu uvoľňovaniu a nezdá sa mu, že by Fed svojimi nákupmi aktív mal na zlepšení pracovného trhu nejaké väčšie zásluhy…

Počas týždňa sme priniesli aj názory ďalších analytikov. Podľa spoločnosti Cyrrus ide len o ďalšie špekulácie ohľadom QE3: „Fischer je známy ako jeden z najväčších kritikov QE, čiže jeho výroky o tom, že centrálna banka je bližšie k uťahovaniu, nie sú až tak prekvapivé. Pre finančné trhy by však bolo najlepšie, keby k ukončovaniu QE došlo čo najneskôr.“

Analytik ČSOB Jan Čermák v komentári Americký trh zklamal, Fed může přemítat déle napísal, že číslo, na ktoré všetci čakali a ktoré malo odštartovať serióznu diskusiu vo vnútri americkej centrálnej banky, nakoniec neprišlo: „Júlové štatistiky z amerického trhu práce totiž na rozdiel od predchádzajúcich makroekonomických prekvapení mierne sklamali, čím sa naozajstný štart debaty o uťahovaní americkej menovej politiky zrejme odkladá. Môže to byť však veľmi krátka pauza.“

Obavy, ale aj náznak oživenia

J&T Banka v pravidelnom komentári konštatovala, že 32. kalendárny týždeň sa niesol v ľahko ospalej nálade bez výraznejších správ. Investori sa zamerali na prejavy niektorých členov Fed-u, ktoré mali skôr jastrabí nádych – a trh už začiatkom týždňa reagoval ústupom od rizika. FXstreet.cz upozornil, že finančné trhy po celý týždeň ovplyvňovali obavy z obmedzovania programu nákupu dlhopisov: „Nálada na trhoch je úzko spätá so stimulačným programom Fed-u. Mnoho investorov sa obáva, že len čo Fed začne obmedzovať svoj ​​program, ekonomický rast začne stagnovať.“

Podľa Across Wealth Management aj keď sa týždeň vyvíjal poslabšie a straty nie sú práve najmenšie, uplynulé makrodáta naznačujú silnejšie oživenie ekonomiky v druhej polovici roka – na oboch stranách Atlantiku.

Facebook: Rast príjmov o 53 percent!

Facebook sa vrátil k cene, na ktorej pôvodne začal. Prekročil 38 dolárov za akciu, pri ktorých firma vstúpila na New Yorskú burzu minulý rok. Spoločnosť však prešla celou špirálou investorských očakávaní a sklamaní. Ešte pred uvedením na trh budila veľké nádeje, no realita bola fiaskom. Cena bola nadsadená a nasledoval prudký prepad. Firma si však neúspech nikdy nepripustila a investorov zásobovala informáciami o dobrých obchodných výsledkoch.

Facebook prekvapil finančný svet výsledkami za druhý kvartál, podľa ktorých jeho príjmy vzrástli o 53 percent na 1,8 miliardy dolárov a príjmy z mobilnej reklamy tvoria 41 percent. Facebook potiahol i index S&P nad dovtedajší rekord 1700 bodov.

Neregulované fondy a podprsenky pani Madoffovej

Hedge fond (po anglicky hedge fund, do slovenčiny často transkribovaný ako hedžový fond) je podľa všeobecne platnej definicície, ktorú uvádza aj Wikipedia, charakterizovaný ako špeciálny investičný fond, ktorý nepodlieha takmer žiadnej regulácii. Výkony hedge fondov vzbudili v minulosti rešpekt a ich zhodnotenie predbiehalo akciové trhy. Fondy manažované takými finančnými legendami ako George Soros a David Einhorn pravidelne prinášajú svojim investorom ročné zisky na úrovni 20 percent. No sú i také, ktoré očakávania nenaplnili. Spomeňme napríklad Ponziho schému u Bernarda Lawrence Madoffa.

Keďže u hedge fondov nie je takmer žiadna regulácia investícií, môžu – na rozdiel od bežných fondov – využívať rozmanité trhové príležitosti, zdôraznil publicista a ekonóm Peter Apolen. Ako ďalej uviedol, nedávna štúdia A Portrait of Hedge Fund Investors: Flows, Performance and Smart Money ukázala zaujímavú skutočnosť:

  • Kým investori sa orientujú pri výbere fondov podľa dlhodobých minulých výsledkov, o ich odchode z fondu rozhodnú krátkodobé neúspechy. A ešte jeden fakt z uvedenej štúdie: Popularitu medzi investormi majú veľké fondy, no ich výnosnosť s ich veľkosťou postupne klesá. A naopak, malé vznikajúce fondy získavajú investície len veľmi ťažko, zato však dosahujú lepšie výsledky.

Pripomeňme, že téme Madoffovej pyramídy ( fungujúcej podľa schémy Carla Ponziho) sme sa na Investujeme.sk veľmi podrobne venovali v čase, keď mu súd vymeral nielen 150 rokov basy, ale aj trest prepadnutia majetku. Druhá časť trestu však postihla nielen jeho samotného, lebo súd zabavil aj väčšinu majetku patriaceho Madoffovej manželke Ruth, a to s jedinou výnimkou – sudca Denny Chin totiž pri ukladaní trestu pre Madoffa rozhodol, že pani Ruth si môže pre osobnú potrebu ponechať dva a pol milióna USD.

Keď sme o kauze písali, konštatovali sme, že Ponziho schémy nájdeme všade a napríklad v 90-tych rokoch sa veľmi úspešne rozšírili prakticky vo všetkých krajinách bývalého socialistického tábora. Na Slovensku sa pyramídové hry v súvislosti so zodpovednosťou za ich fungovanie i s možným odškodnením klientov nebankových spoločností stali predmetom ostrého politického boja (výmeny vlád Mečiara, Dzurindu, Fica) a v Albánsku po krachu pyramídových fondov v roku 1997 vypukli nepokoje, ktoré si vyžiadali dve tisícky ľudských životov, pád vlády, úplný kolaps štátnomocenských orgánov a následný zásah medzinárodných síl.

Pripomeňme ešte, že zhruba rok po tom, čo voľakedy svetovo uznávaný a v médiách neustále citovaný finančník Madoff pred súdom priznal, že to, čo úspešne robil celé desaťročia, bola obyčajná sprostá pyramídová hra, za ktorú dostal 150 rokov basy, sme v pravidelných Týždňoch vo financiách písali aj o tom, že kauza sa tak skoro neskončila. V Spojených štátoch (New York, Florida) sa ešte dlho po tom konali odpredaje posledných zvyškov Madoffovho majetku. Aby mohli byť oklamaní veritelia aspoň ako-tak odškodnení, predávalo sa všetko – od luxusných vecí až po spodnú bielizeň pani Ruth a obnosené ponožky svetového finančníka.

Rýchlo sa rozvíjajúce krajiny sú v pohybe

Výnosnosť investícií v rozvíjajúcich krajinách sa spomalila, no nezastavila. Tieto krajiny dokážu stále nadpriemerne zhodnotiť investície, no príležitosti treba lepšie hľadať. „Treba sa zamerať na podniky orientované na domácu spotrebu alebo napríklad na africký trh,“ odporúča manažér fondov Fidelity zameraných na rozvojové trhy Nick Price.

Nejeden investor si dnes kladie otázku, či práve zažívame koniec obdobia rozkvetu v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách. Nie je to celkom pravda. Práve teraz je ale dôležité aktívne riadenie fondov v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách. Tie sú ale momentálne v pohybe (sociálne nepokoje, politicky motivované povstania atď.). Bližšie o tom v komentári pod názvom Rozvíjajúce sa krajiny stále dokážu zhodnotiť investície nadpriemerne.

Od sexu s maloletou až po politickú nestabilitu v EÚ

Ukončí Taliansko pokoj v eurozóne? Pád vlády za odsúdenie, zvýraznila začiatkom týždňa Patria Online. Dlhšie obdobie relatívneho politického pokoja v eurozóne preneseného na finančné trhy môžu ukončiť kroky po odsúdení expremiéra Berlusconiho za daňové úniky. Niektorí z jeho stúpencov volajú po rýchlom páde a všetci unisono požadujú pre Berlusconiho prezidentskú milosť. Ovládli ulice talianskych miest – demonštrovali v centre Ríma i v ďalších mestách. „Som nevinný,“ trvá na svojom Silvio Berlusconi. Dodal, že verdikt ho neodradí od ďalšieho angažovania sa v politike a spresnil, že jeho strana bude naďalej podporovať súčasnú vládu.

Realitou ale je, že odsúdenie lídra najväčšej pravicovej strany politickú scénu v Taliansku značne rozkolísalo a ďalšia existencia súčasného kabinetu veľkej koalície je aj napriek Berlusconiho proklamácii naďalej v ohrození, komentoval situáciu Josef Němeček z Patria Online.

Pripomeňme, že mediálny magnát Berlusconi si pred pár dňami vypočul vôbec prvý právoplatný rozsudok vo svojej mediálnej a politickej kariére. Za daňové úniky v spoločnosti Mediaset dostal ročný trest, ktorý si môže odpykať domácim väzením alebo verejnoprospešnými prácami, na zvyšok sa vzťahujú amnestie. Berlusconi však verdikt napadol a tvrdí, že je obeťou justičnej šikany. To isté si myslia aj jeho stúpenci a preto tie masové nepokoje a demonštrácie po celom Taliansku.

Dodajme ešte, že Berlusconi čelí aj ďalších obžalobám – z pohlavného styku s maloletou a zneužitia právomoci.

Rast napätia v Taliansku sa podľa Němečka rozhodne nehodí Európe v situácii, kedy je aspoň chvíľu pokoj a Nemecko stojí pred parlamentnými voľbami. „Len čo  sa objavili známky ekonomického oživenia, prudko sa zhoršuje politická klíma,“ komentoval situáciu v EÚ Nicolas Spiro z londýnskej Spiro Sovereign Strategy. Ako ďalej dodal, „z ekonomického pohľadu táto nestabilita nemôže prichádzať v menej vhodnej chvíli.“

Líder talianskych populistov Beppe Grillo z MoVimento 5 Stelle (Hnutie piatich hviezd) aktuálnu situáciu v Taliansku prirovnal k pádu Berlínskeho múru v roku 1989. Premiér Enrico Letta a minister financií Fabrizio Saccomanni vyjadrili obavy, že politické nepokoje opäť vyženú nahor výnosy na talianskom dlhu a sťažia snahy o oživenie talianskej ekonomiky.

Prehľad ďalších správ a udalostí z krajín eurozóny a EÚ prinášame v telegrafickej skratke:

● Maloobchod v krajinách eurozóny i v celej EÚ obnovil pokles. Sezónne očistené tržby eurozóny v júni medzimesačne poklesli reálne o 0,5% po revidovanom raste o 1,1% v máji a stagnácii v apríli ● Počet nezamestnaných Španielov klesol v júli o 64 866 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Pôvodné odhady pritom hovorili až o 80 000 znížení. V historickom meradle však možno aj tento údaj považovať za pomerne úspešný, zdôraznila DM BOŚ ● Británia expanduje nevídaným tempom. Na pozitívnu nôtu sa naladili investori do britských aktív po zverejnení indexu nákupných manažérov (PMI). Tento predstihový indikátor sa vyšplhal na 60,2 bodu (hoci trh počítal iba s hodnotou 57,4 bodu) a pokoril tak 6-ročné maximá ● Medzinárodný menový fond (IMF) upozornil Francúzsko, že v záujme obnovenia ekonomického rastu by malo budúci rok zrušiť plánované zvýšenie daní. IMF zároveň ocenil Nemecko za mierne uvoľnenie rozpočtovej politiky, ktoré podporia domáci dopyt ako hlavný motor rastu najväčšej európskej ekonomiky. Predstavitelia fondu dodali, že Nemecko musí zvýšiť úsilie pri znižovaní hospodárskych nerovnováh a varovali pred nadmernými úspornými opatreniami ● Organizácia spojených národov (UN) upozornila Slovensko na pretrvávajúce rasové a nenávistné prejavy slovenských politikov a médií. Za urážku príslušníkov etnických menšín požaduje primerané tresty ● Spotrebiteľské ceny v Grécku stále klesajú – dlhodobo klesajúca grécka ekonomika zostala v júli v pásme deflácie ● Talianska ekonomika v druhom štvrťroku pokračovala v poklese. Hrubý domáci produkt sa medziročne znížil o dve percentá, uviedol tamojší štatistický úrad ISTAT ● Vláda českého premiéra Jiřího Rusnoka nezískala dôveru poslancov, očakávajú sa nové voľby ● Väčšina európskych búrz sa v stredu pohybovala v pásme poklesu po tom, čo Bank of England oznámila, že nezvýši úrokové sadzby skôr než miera nezamestnanosti klesne pod 7%. To v investoroch vzbudilo obavu, že súčasné ekonomické oživenie je slabšie, než sa všeobecne očakáva ● Nemecko zverejnilo makroekonomická dáta. Výsledky sú lepšie ako sa čakalo, upozornil Cyrrus ● Slovenský priemysel rastie síce pomaly, no rýchlejšie ako je priemer Európy, výrazne však pokleslo stavebníctvo. Podľa analytikov Home Credit súčasná doba stavbárom
nepraje – najmä pri veľkých zákazkách je tlak na znižovanie cien a veľkí developeri stále prehodnocujú, do akých projektov investovať ● Národná banka Slovenska (NBS) informovala, že od 22. júla vykonáva dohľad aj nad alternatívnymi investičnými fondmi.

Povodne a ďalšie katastrofy: Zaisťovňa prišla o 35 percent!

Najväčšia svetová zaisťovňa Munich Re oznámila pokles čistého zisku v druhom kvartáli o 35 percent kvôli povodniam a ďalším prírodným katastrofám. Zisk poklesol na 529 miliónov eur z úrovne 808 miliónov eur z rovnakého obdobia predchádzajúceho roka. Priemerné očakávania analytikov oslovených agentúrou Bloomberg predstavovali pokles na hodnotu 557,1 milióna. Zaisťovňa ponechala celoročný výhľad zisku v blízkosti 3 miliárd eur. Náklady na poistné udalosti z júnových povodní v strednej Európe dosiahli na 230 miliónov eur. Najväčšia európska poisťovňa Allianz uviedla, že ju tieto povodne stáli 330 miliónov eur, keď náklady prevyšujúce túto čiastku niesli zaisťovne, a ďalej očakáva straty z krupobití vo výške 200 miliónov .

Potraviny? V susedných krajinách sú lacnejšie

Priemerná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín a nealkoholických nápojov vyše 200 EUR  a pre obyvateľov Slovenska sú cenovky na potravinových výrobkoch často jediným kritériom pri nákupoch. Ako však upozornila analytička Poštovej banky Eva Sadovská, Slovensko má v rámci EÚ siedme najlacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje. Hoci táto informácia znie na prvý pohľad pre slovenského spotrebiteľa priaznivo, má svoje „ale“. Lacnejšie potraviny ako my majú totiž všetky tri susedné krajiny V4. Nákup potravín v Poľsku je v priemere lacnejší o – 30%, v Maďarsku o – 7% a v Česku o – 3%, čo je lákadlo pre ľudí žijúcich v prihraničných oblastiach. Menej platia za ten istý nákup potravín v rámci EÚ už iba v Rumunsku, Bulharsku a Litve.

Naopak, najviac za nákup potravín platia severania. Dáni v priemere o 64% viac ako my, Švédi o 43% a Fíni o 37%. Rakúske ceny potravín a nealkoholických nápojov sú vyššie oproti našim o 38%. Iná ponuka značiek ako u nás ale robí rakúske potraviny atraktívnymi, aj napriek vyšším cenám, najmä pre solventnejšiu časť obyvateľov Bratislavy a okolia.

Keď babičky a dedkovia splácajú úvery za mladých

Ochota babičiek a dedkov býva niekedy neobmedzená a ich snaha pomôcť svojim najbližším bezbrehá. Keďže im chcú pomôcť, podľahnú prosbám a berú na seba záväzky, ktoré potom nie sú schopní zvládnuť. Podpora rodiny a príbuzných je práve preto jedným z najčastejších dôvodov finančných problémov seniorov. Nezriedka sa stáva, že si starší ľudia berú pôžičky pre potreby mladších členov rodiny, ktorí následne nechcú alebo nemôžu tie pôžičky splácať.
 
Ako upozornila spoločnosť KRUK, starobný alebo invalidný dôchodok nestačí na včasné splácanie záväzkov a dochádza k veľmi problematickému zadlženiu. A vôbec nie malému – priemerný dlh slovenského seniora sa pri takýchto pôzičkách pohybuje vo výške 1 123,4 EUR. Zhoršujúcu sa situáciu dokazuje počet exekúcií na dôchodky, ktorý má rastúcu tendenciu.

Je finančné poradenstvo odsúdené na úspech?

Finančné poradenstvo sa neteší medzi ľuďmi príliš veľkej obľube. Má to svoje dôvody, ktoré sú niekedy oprávnené. No napriek tomu je dobré mať svojho finančného poradcu. Prečo? Dôvodov je viac, jednou z nich je zlá skúsenosť klientov s príliš zapálenými alebo neskúsenými  agentmi, ktorí majú malú klientelu a oslovujú úplne neznámych ľudí alebo ľudí z odporúčaní. Ak má ale klient svojho poradcu, nie je závislý na tom, kto mu zavolá, zdôraznil Petr Zámečník.

Téme bol venovaný aj rozhovor s generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva OVB Allfinanz v ČR Miroslavom Řezníkom nazvaný Finanční poradenství je odsouzeno k úspěchu. V EÚ sa čoraz viac ozývajú hlasy hovoriace o zákaze odmeňovania províziami pri predaji poisťovacích a investičných produktov. Dôvodom sú pochybnosti, že klient nedostane ten pre neho najlepší produkt, ale predajca mu odporučí službu, za ktorú získa najvyššiu odmenu. O tom, aký má názor na túto vec rakúska Asociácia finančných a poistných profesionálov, sme písali pod titulkom Rakúsko je proti priamej odmene sprostredkovateľom a naďalej je za odmeňovania províziami.

Aj keď sa štát tvári veľmi sociálne…

Pre niektorých ľudí je šetrenie na dôchodok relatívne jednoduché. Pre ďalších to však také jednoduché nie je. Okrem povinného sporenia investujú ešte viacerými spôsobmi. Môžu využívať doplnkové dôchodkové sporenie, mať uzatvorenú sporiacu životnú poistku alebo aj priamo investovať na finančných trhoch. Je chvályhodné starať sa o svoj budúci dôchodok a nespoliehať sa len na štát, nech sa aj tvári hocijako sociálne… No treba vedieť tieto jednotlivé formy sporenia a investovania zosúladiť. Všetky formy musia spolu navzájom spolupracovať k naplneniu stanoveného cieľa. Investorom sa to ale často nedarí.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *