Pondelok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Týždeň vo financiách: Reformy inak vyzerajú v Bratislave a inak v Medzilaborciach a v Kráľovskom Chlmci

Merkelovej minister Wolfgang Schäuble zdôraznil, že eurozóna je pripravená zvládnuť odchod Grécka z eurozóny. Obrovský tlak na euro sa však ďalej prehlbuje a odborníci upozorňujú, že trvalá kríza spoločnej meny postupuje k horšiemu. Po Európe sa formujú politické sily, ktoré jasne a nahlas volajú do sveta, že úspor už majú akurát tak dosť. Vie o tom svoje aj prsnatá štyridsiatnička Róža.

Na domácej scéne počas uplynulého týždňa dominovala rozprava poslancov Národnej rady (NR) SR k programovému vyhláseniu Ficovej vlády. Boli sme svedkami najrôznejších prejavov a vyhlásení – vcelku rozumných, ale i folklórnych, a dokonca i takých, ktoré sú plné fráz pripomínajúcich „úspešné“ budovanie socializmu v 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia. Nech už si každý, kto vystúpenia poslancov sledoval, sám utvorí obraz, no isté je len jedno – diskusia sa ešte neskončila, pokračovať  bude v utorok, na kedy sú do rozpravy prihlásení ešte štyria poslanci, z toho traja za vládny Smer-SD.

Očakáva sa však, že v utorok 15. mája sa bude aj hlasovať a vláda získa od parlamentu dôverumandát na ďalšie vládnutie. A bude nám dobre! Vláda bude ozdravovať verejné financie na úkor silných a bohatých, ako to viackrát zdôraznil premiér Robert Fico. Tí hore sa budú triasť a nám chudobným vláda rozdá to, čo bohatým zoberie. Páky na to má. Len si pripomeňme slová ministra financií Petra Kažimíra, že rovná daň umrela v noci z 10. na 11. marca. K tomu ale dodajme, že takých, ktorí sa progresívne daňové zaťaženie budú snažiť nejako obísť, zrejme bude stále viac a viac…

Slovom, čistý koniec, ako sa hovorí v puberťáckom slangu.

Fica neosvietila náhla túžba 

Vráťme sa ale k samotnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády a k súvisiacim mediálnym výstupom. Strana SaS opakovane varovala, že Fico zoberie peniaze všetkým – živnostníkom, dohodárom, sporiteľom v druhom pilieri, majiteľom bytov, dedičom, skrátka všetkým vrstvám, len nie tým skutočne bohatým – tí pred zdanením uniknú do daňových rajov.

Predseda SaS Richard Sulík ešte dodal, že aj keď vláda Robera Fica chce nadviazať na konsolidačné úsilie predchádzajúcej vlády, neponúka žiadne funkčné a inteligentné riešenia. Vláda – podľa jeho slov –bezradne postáva, nemá žiadne riešenia. „Nevie ako von z konope, ako na jednej strane dosiahnuť konsolidačný cieľ a na druhej strane neobrať ľudí o peniaze,“ zdôraznil Sulík. Jeho stranícky kolega poslanec Jozef Kollár to v diskusii vysvetlil takto:

„Vo vystúpení premiéra Fica ma najviac oslovila veta Poďme súťažiť ako ozdraviť verejné financie. Nedajme sa však pomýliť. Premiéra Fica neosvietila náhla túžba po kooperatívnosti. Má jednoducho strach. Nevie ako ozdraviť verejné financie a preto sa chytá čohokoľvek a hľadá si barličky.

A ďalej, „Slovensko spolu s celou eurozónou pláva do ťažkých časov. Eurozóna má najvyššiu nezamestnanosť za ostatných 15 rokov. Zápasí s krízou verejných dlhov a celkovo s krízou dôvery. Nie je vylúčené, že nás čaká dekáda (možno dve) ekonomickej recesie,“ zdôraznil Jozef Kollár a po chvíľke zamyslenia dodal:

„Viete čo bolo pre mňa najsmutnejšou správou od môjho vstupu do politiky? Keď šéf eurovalu Klaus Reding išiel získavať finančné zdroje pre euroval do Číny. A viete aká bola rekcia komunistickej Číny? Požičiame Vám, ak začnete robiť reformy. Toto odkazuje komunistická Čína Európe. Ale slovu „reformy“ sa bráni – ako sám povedal – aj náš premiér Fico.“

Len pripomeňme, že Robert Fico v posledných dňoch naozaj viackrát uviedol, že už len zo samotného slova reforma má husiu kožu

Preto, zdôraznil ďalej poslanec Kollár, ľuďom na Slovensku treba namiesto chlácholenia istotami povedať pravdu: eurozónu vrátane Slovenska čakajú ťažké časy, ktoré môžu trvať celé dekády. „To nie je otázka jedného leta. Európsky sociálny model sa stáva neudržateľným,“ povedal k diskusii k programovému vyhláseniu Ficovej vlády. V tomto dokumente, podľa Kollárových slov, chýba akási ucelená koncepcia ozdravovania verejných financií, aby sa Slovensko nestalo ďalším problémovým štátom eurozóny. „Aspoň ja som tam takú ucelenú a hlavne vykonateľnú politiku nenašiel.“

Poslanec Daniel Lipšic (KDH) celý problém pomenoval takto: Vláda Roberta Fica v skutočnosti ani nie je jednofarebná, ale je to koalícia mecenášov a finančných skupín, pri ktorej platí, že úlohy politikov a mocných figúr v pozadí sú jasne vymedzené: politický nominant má síce auto, honor a slávu,
ale v skutočnosti zaňho rozhodujú mecenáši.

Zrušte, čo nám strpčuje život!

Predstavitelia Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS) sa počas uplynulého týždňa stretli s ministrom financií SR Petrom Kažimírom. Povedali mu do očí, že zrušenie rovnej dane, všeobecné zvyšovanie daní alebo aj  zavádzanie selektívnych daní, to všetko zníži schopnosť podnikov zamestnávať a vytvárať nové pracovné príležitosti. Navyše je to aj v priamom protiklade s programovým vyhlásením vlády, ktorá si za jednu zo svojich priorít stanovila vytváranie pracovných miest a tým znižovanie nezamestnanosti. Radšej nám zrušte tie všelijaké vydumané opatrenia a byrokratické prekážky, ktoré nám len strpčujú život, znechucujú nás a zvyšujú náklady na podnikanie, dožadovali sa predstavitelia ZPS.

Ako príklad uviedli obmedzenie povinnosti mať auditovanú účtovnú závierku či úplné zrušenie povinnosti energetického auditu.

Dodajme ešte, že predstavitelia ZPS už skôr – začiatkom mája kritizovali programové vyhlásenie Ficovej vlády slovami: „Dva najdôležitejšie odkazy vlády občanom a podnikateľom sa dajú vtesnať do dvoch slov: istota a stabilita. Istota pre občanov a stabilita pre podnikateľov. Budúcnosť však bude stále viac o narastajúcej miere zmien, ktoré naopak budú prinášať neistotu a nestabilitu.“ A ďalej, „Z pohľadu podnikateľov je škoda, že zlepšovanie podnikateľského prostredia sa explicitne nedostalo medzi 10 kľúčových úloh, ktoré si pre výkon svojho mandátu vláda zadefinovala, hoci sa k nej na viacerých miestach svojho vyhlásenia prihlásila.“ Bližšie viď webové stránky ZPS.

Amerika je proti Španielsku len slabý odvar

Aspoň niekoľkými slovami k udalostiam v krajinách eurozóny. Všetko je jasné! Veľké banky a nielen v Európe sa už tajne pripravujú na odchod Grécka z eurozóny a jeho návrat k drachme. Podľa analytika Hartmuta Grossmana z americkej konzultačnej firmy ICS Risk Advisors celý rad bánk s týmto variantom už dlho počíta. Nie je to vraj žiadna novinka. To len horúca situácia na gréckej politickej scéne túto tému znova rozvírila. Európska únia však stále dokola tvrdí, že si praje, aby Grécko zostalo členom eurozóny. 

Nemecký minister financií a veľký bojovník o eurozónu v jej terajšej podobe Wolfgang Schäuble medzitým uviedol, že eurozóna je schopná zvládnuť odchod Grécka z menovej únie, je na to pripravená, keďže podľa jeho slov sa europolitici za posledný rok-dva veľa naučili a vybudovali sa aj záchranné mechanizmy.

Schäuble však dodal, že EÚ a ani on sám vystúpenie Grécka z menovej únie v žiadnom prípade nepodporuje.

Vedľa nesolventného Grécka flirtujúceho s odchodom z eurozóny je druhou časovanou bombou pre eurozónu situácia v španielskom bankovom sektore. Dôkazom sú udalosti uplynulého týždňa, ktorým dominuje zatiaľ len čiastočné znárodnenie španielskej banky Bankia. Analytik ČSOB Jan Čermák situáciu popísal takto: Španielsky regulátor v dobrej viere nariadil fúziu celému radu nesolventných drobných záložní, ktoré sa veľmi angažovali v realitnom boome v rôznych častiach krajiny. Celkom 50 tzv. cajas bolo počas troch rokov zlúčených do 11 nových bánk – je medzi nimi aj Bankia. Avšak zlúčením záložní sa stratové bankové realitné úvery a hypotéky z bilanciií týchto ústavov nevyparili a tak – podobne ako tomu bolo v americkom či írskom prípade – musia kostlivci z bankových skríň von.

Na situáciu v Španielsku, ktorú navyše trápi vysoká nezamestnanosť – každý štvrtý človek je bez práce, pričom nezamestnanosť mladých je vyššia ako 50 percent –  podrobne poukázal analytik spoločnosti TRIM Broker Peter Margetiny, podľa ktorého je Španielsko katastrofou takých rozmerov, že len málokto jej skutočne rozumie. Španielsky ekonomický boom minulých rokov bola podľa Margetinyho v skutočnosti len realitná bublina poháňaná znižujúcimi sa úrokovými sadzbami a v žiadnom prípade nešlo organický ekonomický rast. „Ak porovnáme bublinu na trhu s nehnuteľnosťami v USA a v Španielsku, tá americká je iba slabý odvar.“

Európa: Plné zuby úspor

A ako sa na udalosti v eurozóne pozerá obchodný riaditeľ spoločnosti Alpari FS Peter Leonidou? V aktuálnom komentári Týždeň s FOREXom: Európa už začína mať úspor plné zuby pre Investujeme.sk napísal, že v uplynulých dňoch sme boli svedkami veľkého množstva politických a ekonomických udalostí naprieč celým svetom, ktoré postihli hlavné meny vo veľkom rozsahu. Konkrétne spomína najmä politickú scénu Francúzska a Grécka, teda krajiny, v ktorých boli voľby, ktoré mali vplyv na euro ešte pred vyhlásením výsledkov. Nie div, že euro skončilo voči doláru na najnižšícha úrovniach od januára. „Obrovský tlak na euro sa prehlbuje a trvalá kríza eura postupuje ešte k horšiemu,“ zdôrazňuje Leonidou.

Nový francúzsky prezident Francois Hollande sľúbil, že nebude dodržiavať fiškálny pakt, ktorý Angela Merkel a Nicolas Sarkozy navrhli Európe. Toto vyhlásenie by sa podľa Leonidoua dalo prirovnať k vyhláseniu vojny Nemecku. Merkelová na odvetu odpovedala, že o fiškálnej dohode vyjednávať nebude. Konflikt medzi dvoma mocnosťami vyvolal ďalšie obavy, ktoré otriasli dôverou v euro. Politické vedenie eurozóny, ktoré bolo dosiaľ stabilné a jednotné spoločným vedením Merkelovej a Sarkozyho bolo zrazu naštrbené.

Prilievaním oleja do ohňa bola po celý uplynulý týždeň politická situácia v Grécku. Bez ohľadu na to, ako to v Grécku dopadne, je jedna vec už teraz istá. Ľudia v Európe podporovaním strohej a prísnej politiky dospejú k novej realistickej spáse, že kríza je na ceste k dosiahnutiu nových rozmerov, zdôraznil obchodný riaditeľ spoločnosti Alpari FS . „Najväčšou hrozbou, ktorá visí nad Európou práve teraz, je nielen hrozba problémov s gréckym záchranným balíčkom, ale aj nový temný mrak, a to mrak konfliktu. V posledných rokoch sa totiž v európskych krajinách s proúspornými lídrami začali formovať sily, ktoré teraz jasne a nahlas volajú do sveta, že už majú úspor akurát tak dosť.“

Vodca gréckej strany Syriza Alexis Tsipras vyhlásil, že hlavnou prioritou bude zabrániť úsporným opatreniam EÚ. To vyvolalo ďalšie obavy, čo viedlo k väčšej neistote na trhoch a ešte viac znížilo kurz eura voči doláru.  

Horúcemu dianiu v eurozóne sme sa počas uplynulého týždňa podrobne venovali napríklad aj v týchto správach, článkoch a komentároch: Řečtí extrémisté na politiku barbarských škrtů neslyší – trhy to však zatím příliš netrápíŠpanielsko musí pomáhať svojim bankámEvropské akcie padají. Investoři se bojíSteen Jakobsen: Osloboďte mikroekonomiky, BIG EXPERT: Výsledky voleb neudělaly trhům dobřePrečo sa Španielsko topí: Hypotekárna kríza pokračujeŠtvrtkové vydýchnutie, Prvý májový týždeň skončil v červených číslachEurópa v znamení zmenyNemecko a tí ostatní.

Ale aj v týchto Pravděpodobnost řeckého euro-exitu roste, co můžeme čekat?Chaos v Európe zapríčinil utorkový výpredajTýždenný komentár: Sklamanie investorov prinieslo na trhy červenú vlnuEkonomické spomalenie dopadá negatívne na komodity, ako aj v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo.

Prsnatá Róža: Šicko idze do skazy! 

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde na rôznych fórach i pre médiá povedala, že je nevyhnutné, aby vlády zadĺžených európskych krajín pokračovali vo výdajových škrtoch, aby boli v reformách neúprosné, ale aby to robili postupne a citlivo – s prihladnutím na tie najzraniteľnejšie vrstvy obyvateľstva. Apel voči vládam predniesla po tom, čo voliči vo Francúzsku a Grécku odmietli ďalšie tvrdé úspory. „Reformy sú nutné, ale musia sa robiť postupne a citlivo,“ opakovane zdôraznila.

V jednom zo svojich minulotýždňových prejavov povedala, že obnovenie pevného, trvalého a vyváženého rastu je hlavným ekonomickým problémom, ktorému čelí dnešný svet. Zároveň hovorila o dvoch stovkách miliónov ľudí na svete, ktorí si nemôžu nájsť prácu, vrátane 75 miliónov mladých. „Je to katastrofa z  hospodárskeho, sociálneho i ľudského hľadiska.

Vo vyspelých krajinách, najmä v Európe, zdôraznila ďalej Lagarde, sa rôznia názory na liek na ekonomiku. Sú dve krajnosti – austerity versus growth. Jedni uprednostňujú rast oproti strohosti a úspornosti požadujúc viac vládnych stimulov pre zvýšeniu rastu. Tábor tých druhých poukazuje na hory verejného dlhu a požaduje, aby vlády robili všetko, čo je potrebné pre zníženie dlhu tak rýchlo ako je to len možné. Aj na úkor tých najchudobnejších a najzranitelnejších.
„Tieto pozície sú extrémy a debata na tému či rast alebo úspory je falošnou debatou. Povedala by som, že nie je buď/ alebo. Krajiny si musia zvoliť stratégiu, ktorá bude dobrá pre dnešok i pre zajtrajšok, ktorá bude dobrá i pre stabilitu i pre rast. “

K slovám Christine Lagarde dodajme dve veci. Po prvé, že anglické slovo austerity znamená strohosť, prísnosť,ale aj  vojnovú úspornosť, zatiaľ čo growth možno preložiť ako vzrast, rast, zväčšovanie či prírastok… A po druhé,  že s reformami je to naozaj tak, že najviac postihujú tých najzraniteľnejších, vrátane dôchodcov s najnižšími dôchodkami a predovšetkým rodiny s malými deťmi. V dnešných časoch mať malé deti, to je luxus, ktorý si nemôžem dovoliť, počuť zavše aj od tých veľmi dobre situovaných. A ešte jedna vec. Reformy inak vyzerajú v Bratislave z pozície ministerských úradníkov, kde je nezamestnanosť na úrovni 3,53 percenta (okres Bratislava I) a inak v okrese Rimavská Sobota (34,59 percenta), v okrese Revúca (30,79 percenta), v Medzilaborciach či v Kráľovskom Chlmci (údaje čerpané z portálu ŠÚ SR).

Pripomeňme si ešte raz komentár Petra Leunidoua Európa už začína mať úspor plné zuby, kde píše, že trvalá kríza eura postupuje ešte k horšiemu. Názorne to minulý týždeň vysvetlila prsnatá Rómka Róža, štyridsiatnička operajúca pre košickou železničnou stanicou ponúkajúc mužom svoje vnady. „Ta to ten kriza na vine! On za šicko móže,“ nahlas vysvetľovala svojim súkmeňovcom počas prednášky z politickej ekonómie. „To ten kriza móže za to. Gadžo ňema peňeži a ja tu cale dni daremne stojim a čekam a nemam co jesc… Šak to šicko idze do skazy! Caly švet jedna veľka rakovina.“

Na Pannu Máriu vláda nesiahne. Nemôže…

Podnikateľské a zamestnávateľské zväzy a združenia navrhli vláde v rámci úsporných opatrení znížiť počet štátnych sviatkov, ktorých je oproti iným európskym krajinám u nás strašne veľa a každým jedným štátnym sviatkom Slovensko prichádza cca o180 miliónov eur.

Medzitým sa v médiách objavili zaručené informácie, o ktoré sviatky by Ficova vláda mala svojich voličov pripraviť. Malo by isť o Veľký Piatok umučenia, ukrižovania a smrti Pána Ježiša a Sedembolestnú Pannu Máriu. V záujme objektívnej pravdy treba povedať, že napríklad Veľký Piatok nie je štátnym sviatkom dokonca ani v takých silne katolíckych krajinách ako sú Poľsko či Taliansko! O sviatku Panny Márie ani nehovoriac.

Na informácie v médiách už skôr zareagoval poslanec Národnej rady (NR) SR a osobný poradca predsedu vlády Vladimír Faič, podľa ktorého sú takéto úvahy nateraz predčasné. Vláda sa nebráni znižovaniu počtu sviatkov, ale urobí tak až po dohode so sociálnymi partnermi.

Žiadalo by sa slušne skríknuť: koňacina, pán farár! Vláda na Pannu Máriu ani na Veľký Piatok nesiahne. Má totiž zviazané ruky. Ako pre portál Aktuálne.sk napísal publicista Ondrej Kubovič, bráni jej v tom zmluva so Svätou stolicou. „My sme zásadne za to, aby sa dodržiavali medzinárodné zmluvy garantované Slovenskou republikou. Nevidíme priestor na zmeny,“ povedal pre Aktuálne.sk hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.

Slovensko v zdravotníctve? Za Tureckom a Mexikom…

Ozaj vieme vôbec, ako sa žije a býva na  Slovensku 20 rokov po Nežnej revolúcii? Ako vyplýva z analýz z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), výsledky sú dosť rozpačité… Najväčšie slabiny má Slovensko v oblasti zdravotníctva, kde skončilo aj za takými krajinami ako sú Mexiko a Turecko. Ani s priemernou mzdou (cca 587 eur) a dlhovekosťou života (74,8 roka) sa na Slovensku veľmi chváliť nemôžeme. Ale za to, ako vyplýva aj z analýz OECD, ceny nehnuteľností klesli a byty sa stávajú prístupnejšími aj pre občanov s nižším príjmom.  

A ako sú na tom jednotlivé regióny? Ceny nehnuteľnosti najviac vzrástli v Banskobystrickom a najviac sa znížili v Prešovskom kraji. Najvyššie priemerné ceny nehnuteľností na bývanie sú dlhodobo v Bratislavskom kraji s aktuálnou cenou 1658 eur za m2. Tu prebieha neustála výstavba nových objektov na bývanie, ktoré možno označiť ako luxusné reality.

Muž alebo žena?

Diskusie a vášnivé polemiky o tom, či pri sadzbách poistného majú poisťovne rozlišovať medzi pohlaviami alebo či je to jasná diskriminácia, trvajú v Európskej únii už dlhší čas. Na portáloch Investujeme.cz a Investujeme.sk sme sa im už viackrát venovali a tak len zhrňme, že zástancovia jedného i druhého názoru sa obviňujú z neznalosti a najmä zo zaujatosti, pričom namiesto argumentov sa neraz k slovu dostávajú emócie a výslovne laické vyjadrenia.
 
Ale ako na vec sa pozerajú tí, ktorí majú k veci čo povedať? Názory junior analytičky spoločnosti Fincentrum Moniky Palátovej a analytika a produktového manažéra Broker Consulting Vladislava Herouta sú zrejmé zo zverejneného videa

 

Ilustračné foto v záhlaví článku: archív autora

Súhlasíte s vyjadrením R. Fica, že ozdravenie verejných financií má ísť na úkor silných a bohatých?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *