Piatok 03. júla. Meniny má Miloslav

Týždeň vo financiách: Šanca, že Európa spadne do deflácie, je 50 na 50 a napätie bude narastať

Svet v roku 2014, to sú dva trendy a dve prekvapenia. Upozornili sme, že aj keď eurovoľby sú spravidla extrémne nudné, tentoraz to bude iné, keďže európska krajná pravica i ľavica si našli jednu spoločnú protiúnijnú tému. Na Ukrajine je naďalej horúco, pomoc z Ruska nie je istá na celých sto percent a vláda v Kyjeve nie je schopná získať financie na dlhopisových trhoch.

Uplynulý týždeň sa začal tak pekne – slávnostným zložením prísahy sa pani Janet Yellen oficiálne stala prvou ženou na čele americkej centrálnej banky (Fed). Vo funkcii predsedu Rady guvernérov tak nahradila Bena S. Bernankeho – počas jeho osemročného pôsobenia vo funkcii šéfa Fed-u prešla americká ekonomika najhoršou recesiou od čias Veľkej hospodárskej krízy v 30-tych rokoch 20. storočia. Fed bol preto nútený pristúpiť k mimoriadne uvoľnenej menovej politike zahrňajúcej nízke úrokové sadzby i rozsiahle nákupy dlhopisov.

Analytici predpokladajú, že pani Janet bude pokračovať v kurze, ktorý nastavil jej predchodca.

Inak a zložitejšie povedané, pani Janet Yellen prebrala vedenie centrálnej banky v čase, keď začala neštandardné opatrenia na podporu hospodárskeho rastu utlmovať a obmedzovať. Hlavnou úlohou novej šéfky tak bude zabezpečiť hladký ústup od tzv. kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky (QE), v rámci ktorého centrálna banka pumpuje do ekonomiky nové peniaze. I keď už menej ako predtým – Fed už skôr ohlásil zníženie nákupov dlhopisov v úhrne o 20 miliárd dolárov mesačne. Aktuálne ide teraz o sumu 65 miliárd dolárov, ktoré prostredníctvom nákupov takto dáva do amerického hospodárstva.

Spojených štátov sa týka aj ďalší balík minulotýždňových správ. Americký minister financií Jacob Lew oznámil, že jeho ministerstvo začne uplatňovať mimoriadne opatrenia, aby zabránilo hroziacej platobnej neschopnosti Spojených štátov. Dodal, že skôr prijaté opatrenia na odvrátenie defaultu sa už-už vyčerpajú a vláde opäť hrozí nedostatok financií na uhrádzanie záväzkov a môže sa stať, že sa zopakuje situácia z vlaňajšej jesene, kedy pre akútny nedostatok financií vláda obmedzila činnosť alebo aj úplne zatvorila mnohé úrady a napríklad aj štátom financované národné parky, veľké múzeá, galérie, zoologické záhrady, atakďalej. V dôsledku rozpočtovej krízy bol na niekoľko dní dokonca zatvorený aj národný park Liberty Island vrátane Sochy slobody!

Pripomeňme si, že v tom čase prezident Svetovej banky (WB) Jim Yong Kim povedal, že Spojené štáty spôsobia globálnu katastrofu, ak včas neprídu s plánom na zvýšenie dlhového limitu americkej vlády a neodvrátia hrozbu jej neschopnosti splácať dlhy. Našťastie sa vtedy problém podarilo čiastočne vyriešiť a čiastočne odsunúť a akciový index S&P 500 začal okamžite stúpať vďaka nádejám, že sa problémy rýchlo vyriešia.

Vráťme sa ale do uplynulého týždňa, kedy minister minister financií Jacob Lew vyzval kongresmenov – demokratov i republikánov, aby sa dohodli a čím skôr schválili navýšenie dlhového stropu.

V piatok sa finančné trhy zaoberali jednou vážnou témou – americkými makroúdajmi. Na celej čiare sklamali údaje z trhu práce, opäť sa vytvorilo málo pracovných miest. Zmena počtu zamestnaných (non-farm payrolls) v januári 2014: skutočnosť – 113 tisíc, očakávania: 180 tisíc. „Údaje z trhu práce za január priniesli podobné sklamania ako predtým údaje za december. Kľúčový ukazovateľ z americkej ekonomiky po druhýkrát zaostal za očakávaním a dáta nepodporujú očakávania o zrýchľujúcom sa ekonomickom raste,“ konštatovala J&T Banka.

Situáciu však mierne korigoval ďalší pokles miery nezamestnanosti – o 0,1 percenta na 6,6 percenta. Podrobnejší pohľad na údaje hovorí o tom, že z hľadiska jednotlivých odborov bol pozitívnym prekvapením výrazný vznik nových miest v stavebníctve (48 tisíc), čo je najväčší nárast v sektore od roku 2007. Solídny výsledok vykázal aj priemysel (21 tisíc). Naopak hlavný zamestnávateľ v americkej ekonomike – sektor služieb – vykázal nečakane slabý nárast zamestnanosti, keďže januárový výsledok (66 tisíc) je najnižšou hodnotou od leta 2012.

Možno konštatovať, že celkové vyznenie výsledkov je ľahko negatívne a dopĺňa zmiešané údaje zverejnené v poslednom čase, ako napríklad ISM index priemyslu či zákazky na tovar dlhodobej spotreby a podobne. Piatkové reakcie trhu však boli nanajvýš čudné – európske akcie (EuroStoxx 50) sa v prvom kroku prepadli o 0,7 percenta, ale následne sa veľmi rýchlo preklopili do rastu 1,2 percenta.

V reakcii na zverejnené makroúdaje americký dolar na forexovom trhu voči euru v piatok klesal, časť strát sa mu ale postupne podarilo vymazať. „Počiatočné sklamanie zo slabej tvorby nových pracovných miest vystriedali nádeje, že centrálna banka Fed bude aj naďalej pokračovať v ústupe od uvoľnenej menovej politiky,“ podčiarkol FXstreet.

Podľa senior analytika Capital Markets Petra Bukova pokles miery nezamestnanosti na 6.6 percent je už iba 10 bázických bodov nad cieľom americkej centrálnej banky„Na trhu znova nastala schizofrenická reakcia. EURUSD a zlato najprv vzrástli, následne klesli a napokon rástli až do konca seansy.

Ratingová agentúra Fitch a údajný podiel fašizmu na protestoch

Pozornosť analytikov i médií sa počas týždňa sústreďovala aj na krvácajúcu Ukrajinu, kde – v rôznych formách a na rôznej úrovni – pokračujú tvrdé boje medzi skupinami všelijako politicky orientovaných povstalcov a opozície na jednej strane a prívržencami prezidenta Jynukovyča a predstaviteľmi štátnej moci na strane druhej.

V záujme objektívnej pravdy treba ale uviesť, že v opozícii proti Janukovyčovi stoja výrazne proeurópske sily (reprezentované najmä Vitalijom Kličkom) i sily vyznačujúce sa tvrdým ukrajinským nacionalizmom (ultrapravicový nacionalista Oleh Ťahnybok a ďalší). Do diania sa zamiešali aj rôzne násilnícke a kriminálne gangy. K tomu treba ešte prirátať mnohé ďalšie politické smery a menšie zoskupenia, ktoré sa viac či menej nesmelo hlásia o slovo dúfajúc, že keď Janukovyč padne a začne sa to lámať, že si aj ony aspoň trošku urvú z koláča.

Všetky tieto politické sily a zoskupenia majú len jedno spoločné – výrazne protiruskú orientáciu a tiež jeden hlavný cieľ: čím skôr zmenou ústavy oslabiť právomoci prezidenta najmä vo vzťahu k ozbrojeným zložkám (aby ich nemohol zneužívať) a ak aj nie priamo zvrhnúť, tak ho donútiť, aby sám odstúpil. Tieto snahy sa najviac prejavujú v Kyjeve a v západnej časti Ukrajiny, vrátane Podkarpatskej Rusi (za socializmu hrdo nazývanej Zakarpatská oblasť), kde žijú príslušníci mnohých národnostných menšín (Poliaci, Maďari, Česi, Slováci, Rumuni, Moldavci atď.)

Na druhej strane barikády stojí prezident Janukovyč a jeho promoskovky orientovaní prívrženci, veľké skupiny bývalých komunistov, obyvateľstvo východných regiónov Ukrajiny, kde majú navrch obyvatelia ruskej národnosti, no a predovšetkým štátni predstavitelia, ale aj mnohí radoví pracovníci úradov a organizácií (a to ako v Kyjeve, tak aj v regiónoch), ktorí sa boja, že prípadným pádom Janukovyča by prišli o teplé miestečka v dobre platenej štátnej správe.

V posledných dňoch sa hlučne prihlásili o slovo ortodoxní komunisti, ktorí v oficiálnom vyhlásení nazvali tri mesiace trvajúce protivládne demonštrácie za slobodu Ukrajiny fašistickou vzburou a nacionalistickým a protiruským extrémizmom. Komunisti – citujeme z vyhlásenia – nedovolia extrémistom, fašistom, ukrajinským nacionalistom a ďalším zločineckým skupinám narušovať poriadok a bezpečnosť v krajine.

V predmetnom, ale i v ďalších vyhláseniach komunistov sa slovo fašizmus opakuje donekonečna a tak len zhrňme, že frakcia najortodoxnejších členov Komunistickej strany Ukrajiny vytvorila Protifašistický národný front a poslanci za túto stranu predložili v parlamente návrh zákona o zákaze neonacistickej a fašistickej ideológie, ktorých šírenie vraj už nadobudlo rozmery ohrozujúce bezpečnosť štátu.

Podľa promoskovsky orientovaných komunistov práve tieto ideológie vraj môžu za vznik a formovanie radikálnych skupín. O tom, že Ukrajinci majú právo slobodne sa rozhodnúť o smerovaní svojej krajiny, či bude patriť do modernej Európy alebo naďalej zostane vo sfére ruského záujmu, sa v ich vyhlásení nehovorí… (Aktuálny prehľad správ a udalostí z krvácajúcej a nepokojmi zmietanej Ukrajiny možno nájsť vo výbere Google News, ako aj v ukrajinskom vysielaní rádia Voice of America VoA – Голос Америки).

K tomu krátky redakčný dôvetok: Prezident Janukovyč na výzvy, aby abdikoval, nereaguje. Pripomeňme si, že keď protivládne demonštrácie kulminovali, cynicky ponúkol vodcom pozície post premiéra i ďalšie kreslo vo vládnom kabinete v nádeji, že to uspokojí opozičných lídrov a dajú mu pokoj.

Nedočkal sa. Opozícii ide o viac – o jeho odstúpenie a následné slobodné voľby, ktoré by rozhodli kam má Ukrajina smerovať. Janukovyč si je istý ochranou a pomocou z Ruska, ale momentálne je takpovediac ticho. Vie, že v čase, keď svet upiera oči na Zimné olympijské hry v Soči, ktoré majú dotvárať imidž Ruska ako civilizovanej kultúrnej krajiny, aj jeho partner Vladimir Putin musí zachovať neutralitu a nerozprávať o Ukrajine ako sfére ruských záujmov. Už v antike predsa platilo, že v čase olympiád je pokoj zbraní. Aj preto Janukovyč v poslednom čase neragoval na opakované požiadavky niektorých členov vlády (najmä ministerky spravodlivosti Oleny Lukaš) na vyhlásenie výnimočného stavu.

Podčiarknuté a zrátané: Všetky horúce a krvavé udalosti na Ukrajine, situáciu okolo prezidenta Janykovyča, ktorý sa vzdať nemieni, rôznorodosť a nesúrodosť opozičných síl a zadubenosť bývalých aj súčasných komunistov, zrhnula ratingová agentúra Fitch do jednej vety s tým, že rating dlhodobých záväzkov Ukrajiny znížila o jeden stupeň: z úrovne B- na úroveň CCC, keďže „pretrvávajúca politická kríza ohrozuje stav verejných financií.“

Svoje hodnotenie agentúra odôvodnila tým, že Ukrajina síce ešte nie je v platobnej neschopnosti, no nepredpokladá sa, že Rusko v plnom rozsahu a bez výhrad zrealizuje všetku pomoc, ktorú Ukrajine v súvisosti s protivládnymi nepokojmi nedávno sľúbilo a vláda v Kyjeve „nie je schopná získať potrebné financie na dlhopisových trhoch.“

A keď se už spomenuli prebiehajúce Zimné olympijské hry Soči 2014, tak uveďme názor dvoch analytikov Libora Meliorisa a Martina Haluša, podľa ktorých ekonomický prínos olympijských hier je pre každú organizátorskú krajinu prinajmenšom sporný. Hry síce vyvolávajú investície a krátkodobý rast, alokácia kapitálu ale neprebieha dlhodobo perspektívne, takže po skončení hier infraštruktúra a kapacity vyvolávajú ešte ďalšie náklady. No to, čo Olympiáda prináša je podľa analytikov pocit šťastia. Ten síce nevyskakuje v žiadnych oficiálnych štatistikách, ale mal by byť cieľom každej takejto aktivity.

Ešte pár slov k prognózam svetovej ekonomiky: Podľa Steena Jakobsena zo Saxo Bank aktuálne treba hovoriť o dvoch trendoch a dvoch možných prekvapeniach. Prvý trend: spomalenie ázijskej ekonomiky a súvisiaca deflácia. Jakobsen pripomína najmä Čínu, ktorá sa pokúša vyrovnať s pomalším rastom hospodárstva, pretože sa do popredia derie šedá ekonomika. A navyše veľká časť Ázie, hlavne krajiny hospodáriace so schodkom, sa snažia oslabiť svoju menu, znížiť dovoz a tiež rast ekonomiky.

Druhým trendom, s ktorým musíme rátať, je deflácia ako nepochopenie reálneho stavu ekonomiky. „Podľa odhadov britskej banky Barclays je šanca, že Európa spadne do deflácie, 50 na 50. Banka to vyvodzuje predovšetkým z vývoja inflačne indexovaných produktov,“ vysvetlil Jakobsen. Ako ďalej dodal, „je potrebné povedať, že deflácia spôsobuje problémy dlžníkom a naopak svedčí bohatým veriteľom. Inými slovami – nerovnosť bude v čase deflácie ďalej narastať. To povedie k eskalácii napätia medzi južanskými a severskými štátmi Európy“.

Čo sa týka dvoch možných prekvapení v tomto roku, Jakobsen to prvé nazýva pozitívnym – ide o vplyv Európskej centrálnej banky (ECB) na akciový trh a ekonomiku. Druhé prekvapenie však bude zrejme nemilé a negatívne. Má na mysli májové voľby do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa zrejme zvrtnú. Aj keď európske voľby investorov i voličov spravidla extrémne nudia, tentoraz to zrejme bude iné. Stále viac hlasov totiž zbiera krajná pravica a ľavica so svojou protiúnijnou rétorikou a teraz dokonca si obidve krajnosti našli spoločnú tému, tzv. sociálnu turistiku. Bližšie o tom v komentári s názvom Predpovede z počiatku roka pokojne ignorujte.

Poznámka k rozvíjajúcim sa trhom. Turbulencie na finančných v Brazílii, Indii, Turecku, Indonézii či Juhoafrickej republike priamo ohrozujú európske bankovníctvo. Najväčšiemu riziku čelia banky BBVA, Erste bank, HSBC, Santander, Standard Chartered a UniCredit. „Myslíme si, že šoky na rozvíjajúcich sa trhoch sú v roku 2014 skutočným dôvodom na znepokojenie,“ povedal analytik Deutsche bank Matt Spick.

Nezávislý odborník České podnikatelské rady (ČPR) Ivan Beneš v článku Posílení imunity společnosti dokáže odvrátit hrozby konštatoval, že svet naozaj stojí na pokraji novej krízy, čím sa napokon zaoberalo aj nedávne zasadnutie Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose. Beneš vyšpecifikoval desať hlavných rizík ohrozujúcich svet, medzi ktorými menoval aj tieto:

  • fiškálna kríza kľúčových ekonomík, ktorá by mohla ľahko priniesť globálne dôsledky
  • konkurenčné záujmy jednotlivých krajín znemožňujúce spoločné globálne riešenia
  • vysoká nezamestnanosť najmä mladých ľudí
  • politická a sociálna nestabilita. „Dôsledky diania na Ukrajine alebo Strednom Východe môžu ľahko viesť ku globálnemu kolapsu a globálnym konfliktom,“ zdôraznil.

Mario Draghi: Základná sadzba 0,25 percenta zostáva bezo zmeny 

Pozornosť investorov sa vo štvrtok zamerala na Európu – netrpezlivo čakali na zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) a jej rozhodnutie o nastavení úrokových sadzieb a na následnú tlačovú konferenciu prezidenta banky Maria Draghiho. „Zasadanie bude ostro sledované najmä kvôli tomu, že decembrové čísla poukázali na ďalšie zníženie tempa rastu spotrebiteľskej inflácie a investori čakajú, aké kroky podnikne centrálna banka k zažehnaniu deflačných tlakov,“ upozornila hneď ráno spoločnosť Cyrrus.

Prevažná väčšina analytikov neočakávala zníženie úrokových sadzieb. Stalo sa. Banka si počká až do marca na nové údaje z eurozóny, kým sa rozhodne, či opäť zníži kľúčové úrokové sadzby. Nateraz sa jej menová politika meniť nebude, základná sadzba zostáva na úrovni 0,25 percenta a zostane tak po dhší čas, takto by sa dalo v stručnosti zhrnúť Draghiho vystúpenie.

A následné komentáre analytikov? Dana Špacírová, Poštová banka: „Keďže niektorí obchodníci sa predbiehali v predpovediach, že ECB úrokové sadzby zníži, rozhodnutie o ich ponechaní bezo zmeny vyhnalo kurz eura nahor. Spoločná mena si po zverejnení rozhodnutia polepšila z úrovne 1,3480 EURUSD až nad hladinu 1,3600 EURUSD. Za deň tak euro voči doláru získalo 0,4 percenta.“ FXstreet: „ECB: Žiadne nové stimulačné opatrenia.“ Cyrrus„Draghi trhy neprekvapil.“

Jan Bureš, Era Poštovní spořitelna: „ECB sa nakoniec rozhodla stáť na mieste a vyčkávať so založenými rukami na ďalší vývoj v európskej ekonomike.“ Ivor Lehoťan, Capital Markets o.c.p.: „Draghi na tlačovej konferencii zopakoval staré známe formulky o pomaly sa zotavujúcom hospodárstve Európy a pripravenosti ECB konať v prípade potreby, no situácia asi nie je taká dramatická, aby sa merito „potreby“ naplnilo.„ A ešte raz FXstreet: “Euro po prejave šéfa ECB Draghiho posilňuje.“

Ešte niekoľko horúcich správ z prostredia EÚ a eurozóny:  V Česku možno hrozí rozpad krehkej vládnej koalície. Predseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka síce pre médiá povedal, že sa neobáva odchodu ľudovcov (KDU-ČSL) z vlády, ale všetko nasvedčuje tomu, že nie je si istý. Ťažisko sporu spočíva v zámere komunistických poslancov zrušiť lustračný zákon a komunisti nie sú jediní, ktorí by ho chceli čím skôr navždy spratať zo sveta.

Britský premiér David Cameron v emotívnom prejave vyzval Angličanov, Walesanov a obyvateľov Severného Írska, aby dohovorili Škótom, ktorí sa chcú od Veľkej Británie odtrhnúť. Sám zdôraznil, že veľmi chce, aby Škótsko „neodišlo“ a nedokázal by zniesť pohľad na mapu rozbitej Británie. Narážal tým na „škótske“ referendum, ktoré sa uskutoční v septembri. Podľa najnovších prieskumov je 35 percent Škótov jednoznačne za odtrhnutie, okolo 27 percent ešte nie je rozhodnutých a cca 38 percent je skalopevne presvedčených, že Škótsko má zostať súčasťou Británie.

Pripomeňme, že guvernér britskej centrálnej banky (BoE) Mark Caerney povedal, že ak sa Škótsko osamostatní a ako národnú menu si ponechá britskú libru, bude musieť odovzdať Londýnu ako metropole zvyšnej časti Británie časť svojej národnej suverenity, inak mu budú hroziť problémy, aké sa prejavili počas dlhovej krízy v eurozóne.

Prokurátor v Aténach začal vyšetrovanie najväčšej privatizačnej kauzy v Grécku, v rámci ktorej štátnu lotériu OPAP získala skupina investorov z Ruska, Česka a Slovenska. V kauze sa spomína aj český miliardár Jiří Šmejc, grécky ropný magnát Dimitris Melissanidis, slovenská J&T Finance Group, ruská ICT Group a Christos Copelouzos, syn gréckeho miliardára, ktorý má údajne väzby na Gazprom.

Nemecký ústavný súd sa nazdáva, že záchranný program nákupu dlhopisov zadĺžených krajín Európskou centrálnou bankou známy pod skratkou OMT a ktorý je dôležitou súčasťou eurovalu (ESM), by mohol ohroziť základné pilere eurozóny a porušit zákony EÚ i práva jednotlivých členských štátov. Preto sa rozhodol predložiť túto záležitosť Súdnemu dvoru Únie, keďže ide o kauzu, ktorá prevyšuje jej mandát, upozornila analytička Michala Moravcová zo spoločnosti Bossa.

December priniesol na Slovensko nové minimum, úrok 3,69% a potvrdil tak štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) o rekordnom roku 2013 na úverovom trhu. Banky klientom vlani požičali na bývanie až 4,25 mld. eur, čo je takmer o 32% viac ako pred rokom. Ako upozornil publicista a ekonóm Peter Apolen, za vysokým nárastom stojí hlad klientov po lacnejších úveroch, ale aj ústretovosť bánk.

Práve vysoký rast v hypotékach, ale aj rozvoj tímov kvalitných spolupracovníkov, to sú dva dôvody pre ktoré finančno-poradenská spoločnosť Fincentrum Slovensko rástla počas celého uplynulého roka – medziročný rast presahuje 40 percent! Ako upozornil riaditeľ spoločnosti Milan Repka, trh financovania bývania rástol celkovo veľmi rýchlo: „Fincentrum túto príležitosť využilo a už druhý rok sme jednotkou v sprostredkovaní úverov na financovanie bývania. Za minulý rok sme v tomto segmente prekročili hranicu objemu sprostredkovaných úverov 400 miliónov eur, čo je na našom trhu ojedinelý výsledok.“ A ďalej: „Minulý rok bola situácia na trhu z pohľadu klientov veľmi zaujímavá. Banky súperili, ktorá dá lepšie podmienky a profitoval z toho klient.“

Na otázku, ktorým smerom by ešte spoločnosť Fincentrum Slovensko mohla rásť, jej riaditeľ uviedol, že perspektívnou sa javí najmä oblasť dôchodkov„Je to oblasť mimoriadne komplexná a široká. Za posledných 23 rokov sa v nej urobili obrovské chyby. Napríklad počas prvej vlády Roberta Fica sa výrazne osekali podmienky sporenia v treťom pilieri, čo spôsobilo takmer jeho zánik. Dnes naň pre svojich zamestnancov prispievajú najmä veľké firmy, ale viaceré ho už aj zrušili.“

Ďalšou chybou podľa Repku je, že ľudia sa príliš spoliehajú na druhý pilier, hoci im musí byť jasné, že tento je pri tom množstve ľudí, ktorí do neho vstúpili, veľmi veľkým hazardom.

Ilustračný obrázok v záhlaví článku: Laura Furmaníková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *