Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Týždeň vo financiách: Spor o dôchodky vrcholí, slovenské banky pomoc nepotrebujú

Športový novinár by povedal, že rezort sociálnych vecí odvolal v hre o peniaze z druhého piliera brankára. Ministerstvo i Sociálna poisťovňa dobre vedia, že veľa času im uždo konca júna neostáva. Športovú terminológiu môžeme využiť aj pri bankách, tri z nich si vsietili vlastný gól.

Strach o dôchodky…

Trochu prekvapivo neprišla tento týždeň prvá obava o úspory v penzijných fondoch zo strany slovenskej vlády, ale od českých Hospodárskych novín. Tie uviedli, že v obdobe slovenského tretieho piliera chýba Čechom zhruba 5,9 miliardy korún. Situáciu okamžite začala hasiť ČNB, ktorá reagovala, že sektor penzijných fondov je stabilizovaný a HN zrejme nafúkli situáciu. 

Rušná diskusia bola aj pri slovenských dôchodkoch. Podľa očakávania sa necelé tri týždne pred uzatvorením druhého piliera ozvalo Ministerstvo práce a sociálnych vecí. Brožúra z jeho dielne má sporiteľom vysvetliť možné riziká a reagovať na leták ADSS, v ktorom podľa Viery Tomanovej nie je veľa pravdy. Správcovské spoločnosti na oplátku čosi podobné hovoria o slovách ministerky. Ale aby bolo jasné, obom stranám ide v prvom rade o dobro budúcich dôchodcov (konverzný kurz: 1 dobro = 1 euro).

Nuž, keby vládni predstavitelia nemali plné ústa „zlých DSS-iek“, možno by dokázali zrozumiteľne povedať, že niektorí sprostredkovatelia v divokom období spustenia druhého piliera ulovili aj absolútne nevhodných ľudí pár rokov pred dôchodkom. To však nie je dôvod, aby sme teraz všetci vláde pomohli hasiť problém s nezvládnutými verejnými financiami v Sociálnej poisťovni.

Aby to nevyzeralo, že len kritizujeme. Ak by mala Sociálna poisťovňa problém vyplácať penzie, navrhujeme aby to robili v naturáliách – napríklad v emisiách, samozrejme prerátaných za „štandardné ceny“. Myslím, že pre mnohých Slovákov by to bol silnejší motív zotrvať v prvom pilieri ako nie práve lacná brožúra od ministerstva či list od Sociálnej poisťovne.

Bezproblémové a trochu kartelové banky

Za pomoc európskym bankám zaplatili európske vlády 3,8 bilióna eur. Európska centrálna banka tvrdí, že problémy ešte môžu prísť v prípade predĺženia recesie do budúceho roka. Niektoré americké banky sa už snažia vymaniť spod štátneho vpyvu. Desať z nich dostalo povolenie predčasne splatiť prostriedky vypožičané z programu TARP.

Slovenské banky pomoc nepotrebovali a ani nepotrebujú. Slovenská banková asociácia na to upozornila v súvislosti v pripravovaným zákonom o pomoci bankovému sektoru. Legislatívna úprava má umožniť štátu v najhoršom prípade zoštátniť problémovú banku. Momentálne však takáto situácia nehrozí, potvrdil to aj minister financií Ján Počiatek. 

Kým existenčné problémy slovenské banky nezasiahli, obvineniu z kartelovej dohody sa trojica finančných ústavov (Slovenská sporiteľňa, VÚB a ČSOB) nevyhla. Protimonopolný úrad potvrdil, že ich spoločný postup proti spoločnosti Akcenta, českému konkurentovi v poskytovaní devízových služieb, nebol v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže. Výsledkom je pokuta pre každú z trojice bánk vyše 3 milióny eur.

Tichá dohoda je gólom do vlastnej siete celému bankovému sektoru v súboji so „spravodlivým štátom“. O tom, že banky zarábajú viac, než by mali, hovoril už dávnejšie premiér Robert Fico. Najnovšie je stole návrh, ktorý počíta s vyššou daňou z príjmu pre banky – namiesto 19% až 25%. Dôvod je pomerne jednoduchý, banky si to môžu dovoliť a do štátneho rozpočtu príde viac peňazí.

Je zvláštne, že v rovnaký týždeň sa objavia dva návrhy: Problémovým bankám chceme ponúknuť pomoc a tie zdravé budeme trestať za úspech vyššími daňami.  

Kam investovať?

Menší i väčší investori si radi nechajú poradiť od guru investičného sveta a jedného z najbohatších ľudí Warrena Buffetta. Ako informovala agentúra Bloomberg, jeho spoločnosť obchodovala v uplynulých mesiacoch najmä s komunálnymi dlhopismi. Skupina Erste oznámila, že preferuje dlhopisy solídnych firiem s investičným ratingom, ktoré majú lepšie výnosy ako štátne dlhopisy. Saxo Bank zasa radí obrátiť pozornosť na rozvojové trhy, keďže nie sú tak zadĺžené ako USA a Európa. Napriek niektorým pozitívnym signálom sa zdá, že medvede nehodlajú prenechať svoje pozície býkom. Trošku prekvapivo však začalo situáciu na burzách ovplyvňovať tretie zviera – prasa. Presnejšie povedané – chrípka, ktorá je s ním spojená. V závere pracovného týždňa sa darilo farmaceutickým spoločnostiam.        

Deň zdravotného zúčtovania sa blíži

Mimochodom, keď už hovoríme o ozdravovaní ekonomiky, spomeňme aj ozdravovanie človeka. Podľa čítanosti jednotlivých článkov na Investujeme.sk usudzujem, že Slováci začínajú intenzívne myslieť na svoje zdravie – presnejšie ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Ak to robíte aj vy a zdá sa vám, že ste už tento rok údaje o svojich príjmoch niekde písali – nemýlite sa. Pred pár mesiacmi v daňovom priznaní. Prečo si však zdravotné poisťovne nevedia údaje vytiahnuť zo systému daňových úradov – tak to je otázka, na ktorú sa zrejme nedozvedia odpoveď ešte ani moji vnuci.

Pre systém zdravotného poistenia platí princíp absolútnej solidarity. To je šchľachetné. Škoda len, že so živnostníkmi neboli solidárni legislatívci, keď pre nich pripravili komplikovaný systém ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

K akej forme sporenia na dôchodok sa prikláňate?

View Results

Loading ... Loading ...

9 odpovedí na “Týždeň vo financiách: Spor o dôchodky vrcholí, slovenské banky pomoc nepotrebujú”

 1. Michal píše:

  Škoda, že vláda nechce namiesto vyšších daní pre banky, klepnúť po prstoch poskytovateľom nebankových pôžičiek.

 2. Noro píše:

  „Ale aby bolo jasné, obom stranám ide v prvom rade o dobro budúcich dôchodcov (konverzný kurz: 1 dobro = 1 euro).“

  LOL

 3. Miloš píše:

  Ja viem, že dnes je módne nadávať na nebankovky, ale verte mi, je absolútne jedno či banka či nebanka. Dnes vás chce každý ošklbať… Akurát je rozdiel v tom, že na nebanky, pokiaľ priamo a v konkrétnom prípade neporušia zákon, štát nemá žiaden dosah. Na banky, keďže s bankovou licenciou na ne platí aj prísnejší režim, však štát má priamy a bezprostredný dosah cez NBS. Ja osobne si myslím, že banky nie sú – na rozdiel od nebankoviek – slobodne podnikajúce trhové subjekty…

  A ešte jedna vec. Verejná mienka je dnes rovnako negatívne naklonená aj voči bankám aj voči nebankám. Akurát, že v médiách sa viac a otvorenejšie nadáva na nebankovky. Tie sú totiž pre médiá vo väčšine prípadov slabšie platiacimi inzerentmi než banky… A v tom je celý fígeľ!

 4. atom píše:

  tak ja neviem, ale pri sucastnej krize ked padaju 100rocne institucie /a ked nepadaju, tak len preto lebo ich zachranuje stat a teda samotni obcania/ neverim nikomu, kto mi bude tvrdit, ze za 35 rokov dostanem svoj dochodok zo sukromnej firmy, ktora moze dovtedy kludne zbankrotovat – najma ked pride na rad vyplacat dochodky pre prve velke rocniky. ti nasi politici, ktori to cele spiskali uz budu davno mrtvi, nase peniaze v DSSkach davno rozflakane na svetovych burzach od NY az po Tokio, a jediny na koho padne bremeno starat sa o svojich nezaopatrenych obcanov bude zasa len stat – a teda my sami!!! jedine co mala tato reforma za ciel, bolo nasmerovat polovicu dochodkovych uspor do ruk sukromnych a navyse zahranicnych spolocnosti -proste NEOKOLONIALIZMUS ako vysity. takze v zavere to vidim tak, ze kto z toho nevystupi, uz teraz si kope svoj dochodcovsky hrob. ja som to uz urobil,a co VY??? pekny den

  • Radek píše:

   Má to jeden háček. Stejně tak, jako může padnout soukromá firma, tak může padnout i stát. Takže rozložit riziko mezi stát a II. pilíř je přinejmenší rozumné. Bohužel u nás v Česku jsou vlády… slušně řečeno… liknavé.

  • Miloš píše:

   netvrdím, že autor tohto príspevku nemá v niektorých veciach pravdu, ale je to názor jednostranný, neobjektívny. Netvrdím, že v DSS-kách Vám nikto peniaze ako vy hovoríte nerozflákne, ale rovnako hovorím, že prídete o ne, aj keď budú pod kuratelou zbyrokratizovaného štátneho aparátu… isteže, nejaký ten dôchodok od štátu vždy dostanete, len či bude reálne zodpovedať tomu, koľko ste robili a zarobili…

   Lebo štát nech je v hociktorom kúte sveta vždy bude plánovať vyššie dôchodky pre tých, ktorých v čase núdze bude potrebovať pre svoju ochranu – policajtov, vojakov, na dôchodky ktorých vy vždy budete doplácať. Preto je lepšie ak je dôchodkový systém rozložený do viacerých pilierov…

   Je to veľmi zjednodušene povedané, ale je to tak. Žiaľ…

   • LK píše:

    Žiaľ, celá diskusia o dôchodkoch sa točí v politickej a nie odbornej rovine. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí budú tvrdiť, že štát to zvládne lepšie a iní zasa nedajú dopustiť na súkromný sektor. To je klasické ľavo-pravé nazeranie na verejné financie.

    Ako píše Radek, aj štát može „zbankrotovať“. Pár mesiacov dozadu napríklad Čína vyjadrila obavy, či budú americké štátne dlhopisy v budúcnosti splatené. Pre mňa je základnou otázkou – kto mi dokáže najefektívnejšie zabezpečiť dôchodok. Mám viacero dôvodov myslieť si, že súkromný sektor.

    Čo mňa osobne najviac mrzí je to, že určite viac ako 90% ľudí, ktorí si platia dôchodkové poistenie, nedokáže kvalifikovane posúdiť, aká forma sporenia je pre nich vhodná. Takže sa rozhodnú na základe hlasnejšie zakričaných argumentov.

    • atom píše:

     jasne ze moze zbankrotovat aj stat – vid priklad Argentina, avsak zabudas nato, ze aj ked napr. Argentina zbankrotovala, tak ten stat tam existuje doteraz, a doteraz sa aj stara-podla svojich moznosti o svojich obcanov.
     aby si ale mohol posudzovat vysledok-t.j.bankrot konkretne Argentiny, musis si uvedomit nasledovne veci: a to je, ze ten bankrot prisiel prave potom, ked naplnali vsetky „genialne“ rady MMF, SB, a dalsich americkych poradcov. sukromne nadnarodne firmy sa zdekovali a ostal im tam len ten stat, na ktory aj tu vsetci len nadavaju, ale ked zacne priharat, vsetci sa budu obracat o zachranu prave na stat. trosku ironia, nemyslite?

     • ĽK píše:

      Zasa nemôžete tvrdiť, že všetky pohľadávky voči zbankrotovanému štátu boli uspokojené.

      Navyše, s dávkou nadsázky, ak zbankrotuje SR, jedinou bezpečnou investíciou budú zlaté zuby.

      Áno je tu štát v úlohe regulátora. Mne vyhovuje, že prísny dohľad NBS stráži súkromné spoločnosti. Mám však obavy o to, či Sociálna poisťovňa funguje efektívne. Už som to párkrát napísal. Sociálna poisťovňa vyčíta, že DSS-ky spravujú peniaze a berú si poplatky napríklad na drahé autá. Na drahých autách jazdí aj V. Tomanová a aj šéf SP.

      Problém Sociálnej poisťovne je ten, že nie sú tlaky na efektívnu prevádzku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial