Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Týždeň vo financiách: Sú také krajiny, kde ľudia peniazom neveria

Američanov opantáva pesimizmus, no Číňania si napriek množstvu problémom veria. Je pravdepodobné, že investori pri hľadaní návratnosti znova zamieria od dlhopisov k akciám. Mladí sa vo svete financií veľmi nevyznajú a potenciálnych samovrahov odrádzajú poisťovne.

Na tomto mieste sme už raz citovali hlavného ekonóma Era Poštovní spořitelny (ČSOB) Jana Bureša, že málokto vo svete má takú moc pohrať sa s trhmi ako šéf amerického Fed-u Ben S. Bernanke. V plnej miere to platilo aj od začiatku uplynulého týždňa, kedy finančné trhy netrpezlivo čakali na jeho vystúpenie. Obchodovanie na trhoch sa nieslo v pokojnom tóne a zmenu mohol priniesť iba očakávaný výstup Bena Bernankeho, ktorý má na trhy vždy značný vplyv vzhľadom k prebiehajúcemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu (QE3), upozornil Cyrrus.

Americký dolár klesol k euru i japonskému yenu, keď forexový trh čakal na vystúpenie šéfa Fed-u, pričom – ako zdôraznili analytici FXstreet – predpokladalo sa, že naznačí zachovanie podpornej menovej politiky ešte po nejaký čas. Hlavný ekonóm J&T Banky Petr Sklenář situáciu charakterizoval touto vetou: V utorok oslabil dolár stredajší Bernanke.

V stredu už bolo všetko jasné: Bernanke opäť navodil pozitívny tón a dolár po jeho vystúpení posilnil, reakcia trhov ale bola mierna. Bernanke v Kongrese hovoril o obmedzení QE, ale nechal všetky možnosti otvorené: „Všetko bude závisieť od ďalšieho vývoja.“

A zhrnutie? Ak budú čísla extrémne dobré, Fed bude znižovať QE rýchlejšie, ak čísla nebudú ukazovať želateľný stav, QE bude pokračovať a môže byť dokonca opätovne rozšírené. Bernanke podotkol, že prípadný koniec nákupu dlhopisov v takomto objeme nemusí automaticky znamenať zvýšenie úrokových sadzieb. Takéto slová prijal trh pozitívne a akcie a americké dlhopisy vzrástli. Výnosy z kľúčových 10-ročných bondov poklesli pod 2.5 %, akciový index Nasdaq sa dostal na 13-ročné maximá a S&P 500 spolu s Dow Jonesom neboli ďaleko od svojich historických maxím.

USA vz. Čína a ako je to s optimizmom

Stále viac ľudí vo svete si myslí, že Spojené štáty strácajú výsadné politické a ekonomické postavenie v medzinárodnej aréne a ich úlohu preberie Čína, no tá musí ešte popracovať na dodržiavaní ľudských práv a zahraničnom imidži. Tak to aspoň vyplýva z prieskumu americkej spoločnosti Pew, podľa ktorého je Čína jedinou neislamskou krajinou, v ktorej majú občania negatívny vzťah k USA.

Ľudia v oboch spomínaných krajinách navzájom na seba pozerajú s rastúcou podozrievavosťou. A ešte jedna vec – kým Číňania o svojej žiarivej budúcnosti nepochybujú a myslia si Čína svojho najväčšieho konkurenta na pozíciu svetového lídra už nahradila alebo nahradí vo veľmi krátkom čase, Američania nemajú v otázke čínskeho vzostupu jednoznačný názor. Číňanom ale, ako konštatoval Václav Trejbal Patria Online, sebavedomie nechýba.

Z iných prieskumov zasa vyplynulo, že Američania stratili optimizmus: Dve tretiny Američanov už neveria v kapitalizmus, neveria, že sa môžu svojou prácou dopracovať k spoločenskému úspechu a myslia si, že by sa o nich mala starať vláda. Zhruba 42 percent občanov USA, ktorí sú presvedčení, že kapitalizmus nefunguje, si zároveň myslia, že súčasné usporiadanie podporuje sebectvo, neposkytuje rovnaké príležitosti pre všetkých a tvorí chudobu. A naopak, tí, ktorí kapitalizmu stále veria, tvrdia, že tento ekonomický systém podnecuje osobnú zodpovednosť, poskytuje rovnaké príležitosti, dáva individuálnu slobodu a tvorí bohatstvo.

Tí, ktorí neveria kapitalizmu, však neveria ani tomu, že sa môžu svojou prácou dopracovať k spoločenskému úspechu a myslia si, že o ľudí by sa viac mala starať vláda a mala by garantovať zdravotné poistenie pre všetkých občanov, a to aj za cenu zvýšenia daní. Stephen S. Roach z Yale University k tomu všetkému dopísal: Čína má stratégiu a odhodlanie. Spojené štáty nemajú ani jedno ani druhé.

Dodajme ešte, že Čína minulý týždeň ohlásila aj kroky vedúce k liberalizácii úverového trhu.

Ale jestvuje aj iný pohľad na vec: „Keď sa na východe nedarí, choď na západ,“ to je nové heslo nemeckých exportérov, ktorí sa snažia vplyv spomaľovania v Číne a vplyv recesie v krajinách eurozóny kompenzovať väčším zameraním sa na Spojené štáty. Slovom, namiesto spomaľujúcej sa Číny si našli náhradu – USA. Najväčšej európskej ekonomike to pomáha v udržaní sa nad hladinou stagnácie – trend dokladajú údaje o zahraničnom obchode, ale aj o ekonomike ako celku.

Ústup musí byť postupný a opatrný

Svetové centrálne banky musia od svojich neštandardných menových opatrení na podporu ekonomického rastu ustupovať opatrne. Túto myšlienku vyslovila generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde. Ako ďalej uviedla, nekonvenčné menové opatrenie, o ktorých rozhodli americký Fed, Bank of England, Európska centrálna banka a Bank of Japan, majú vplyv na kapitálové toky. „Ústup od týchto opatrení musí byť postupný a opatrný,“ povedala.

Podľa jej slov boli počiatočné vplyvy nekonvenčnej menovej politiky „ohromne pozitívne“. Teraz je ale nutné pozorovať a študovať, ako sa bude na trhoch a v ekonomike prejavovať postupné rušenie tejto politiky.

Veľká rotácia klope na dvere

Predpoveď tzv. veľkej rotácie – presunu peňazí z dlhopisov do akcií sa pomaly, ale isto začína napĺňať. Jej rozbuškou bolo potvrdenie zástupcov Fed-u, že čas masívneho tlačenia peňazí v USA pomaly končí. Reakcia v podobe razantného rastu úrokových sadzieb a prudké korekcie na akciových, menových a dlhopisových trhoch najmä v rozvíjajúcich sa ekonomikách nenechali na seba dlho čakať.

„Investori sa z trhov čiastočne stiahli, držia peniaze a znova premýšľajú o optimálnej alokácii na ďalšie obdobie,“ povedal Aleš Prandstetter, investičný stratég spoločnosti ČSOB Asset Management. Ak sa výhľady príliš nezhoršia, je podľa jeho slov pravdepodobné, že investori pri hľadaní návratnosti znova zamieria k akciám a rozvíjajúcim sa trhom: „Do tej doby sa pripravme na určitú mieru turbulencie. 

Süddeutsche Zeitung: Grécko dostáva málo peňazí

Prehľad správ a udalostí z EÚ a eurozóny v telegrafickej skratke: Ratingová agentúra Fitch znížila rating eurovalu (záchranného fondu EFSF). Agentúra tým reagovala na predchádzajúce zníženie ratingu Francúzska ● Viac ako 100.000 Španielov pracujúcich vo verejnom sektore prišlo vlani o svoju prácu. Masívne prepúšťanie v štátnom sektore spôsobili úsporné kroky vlády, ktorá sa snaží uzdraviť štátne financie a vrátiť ekonomiku k rastu ● Počet Britov bez práce sa v máji medzikvartálne znížil o 57 tisíc na 2,505 milióna, miera nezamestnanosti klesla o 0,1 percenta na úroveň 7,8. Výsledok je v súlade s väčšinovým očakávaním ● Podľa premiéra Viktora Orbána Maďarsko s veľkou pravdepodobnosťou nebude v najbližších desiatich rokoch uvažovať o vstupe do eurozóny ● Aj keď sa o prijatí eura v budúcich rokoch v Poľsku opäť nahlas hovorí, podľa premiéra Donalda Tuska Poľsko nebude schopné zaviesť euro možno ešte ani za desať rokov. A ako je to s Čechmi? Hoci prerábajú na korune desať miliárd korún ročne, euro nechcú. Podľa aktuálneho prieskumu je polovica podnikateľov proti vstupu Českej republiky do eurozóny ● V prvom polroku sa v Nemecku úradom dobrovoľne prihlásilo vyše14.500 daňových hriešnikov,
najviac priznaní sa k daňovým únikom eviduje bohatý juh Nemecka, najmä Bavorsko ● Stavebná výroba v krajinách eurozóny v máji medzimesačne spomalila o 0,3 percenta. Bytová výstavba klesla o 0,6 percenta po 0,5-percentnom raste v apríli, inžinierska výstavba rástla o 0,1percenta, o 4,3 percenta pomalšie než pred mesiacom ● Zástupcovia veriteľskej „trojky“ v stredu začali svoju prvú inšpekčnú návštevu Cypru, upozornila patria Online ● Írsko úspešne prešlo ďalšou kontrolou plnenia podmienok 85-miliardového úverového programu, ktorý má dohodnutý s Medzinárodným menovým fondom (IMF) a EÚ. Krajina by mala podľa plánu opustiť záchranný program už koncom tohto roka ● Štátny dlh Talianska v máji stúpol na rekordných 2,0747 bilióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa zvýšil o 33,4 miliardy eur ● Podľa nemeckých novín Süddeutsche Zeitung Grécko dostáva od eurozóny málo peňazí na to, aby sa dostalo z krízy ● Grécki poslanci uprostred týždňa schválili nové úsporné opatrenia. Ide o balíček zákonov o reštrukturalizácii verejných služieb. Kľúčovou otázkou podľa analytikov zostáva, či vláda bude schopná znížiť veľkosť verejného sektora ● Medzitým
grécky štátny dlh znova vzrástol nad 300 miliárd eur, za kvartál za zvýšil o desatinu ● Inflácia v eurozóne vzrástla v júni medziročne na 1,6%, čo bolo v súlade s odhadmi analytikov. Na miere inflácie sa najviac premietli ceny energií. Prezident ECB začiatkom júna vyhlásil, že úrokové sadzby zostanú na nízkej úrovni, pretože hospodárstvo eurozóny sa snaží vymaniť z recesie, cenové tlaky sú nízke a úverová aktivita je slabá. Ekonomika eurozóny sa prepadá už šiesty kvartál po sebe! ● Pod výsledky 1,6– percentnej júnovej inflácie na Slovensku sa podpísalo zrušenie poplatku za vedenie úverového účtu, bez neho by bola inflácia vyššia. Rast ťahali najmä ovocie a zelenina (nárast o 12 percent).

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Slovensko: Líder v bezkontaktných kartách

Spoločnosť Visa Europe pozvala na Slovensko zahraničných novinárov, aby ho ukázala ako medzinárodný príklad v rýchlej penetrácií bezkontaktných platieb. Obyvatelia Slovenska zrealizujú mesačne viac ako milión bezkontaktných transakcií. Slovensko má najvyššiu penetráciu bezkontaktných kariet (počet vydaných bezkontaktných kariet na obyvateľa) a druhú najväčšiu penetráciu bezkontaktných platobných terminálov v Európe.

Prvenstvo vo vydávaní bezkontaktných kariet na Slovensku má Tatra banka. Za necelé tri roky od uvedenia tejto novej technológie vydala 627 tisíc bezkontaktných platobných kariet z celkových približne 1,43 milióna takýchto kariet na Slovensku, čím si získala 44 % trhový podiel. Banka má zároveň s počtom 8 900 i prvenstvo v počte bezkontaktných platobných terminálov. Bezkontaktné karty zásadne odbúravajú počet mincí v obehu, keďže ich klienti využívajú skôr na malé transakcie v priemernej hodnote 9 eur.

Slovensko má ďalší prím v technologických novinkách. V roku 2012 Tatra banka ako prvá banka v Európskej únii uviedla bezkontaktné mobilné platby prostredníctvom iPhone a tento rok i prostredníctvom vybraných telefónov s operačným systémom Google Android.

Podľa viceprezidentky spoločnosti Visa Europe Sandry Alzetta Slovensko je pre Visa Europe veľmi zaujímavou krajinou: “Takmer desať percent z Visa transakcií je zrealizovaných bezkontaktne. Je to trh, kde sa bezkontaktné platby skutočne dobre rozbehli.”

Rodinné výdaje za zdravotnú starostlivosť: Porastú!!!

V rodinnom finančnom plánovaní by mali mať pevné miesto finančné produkty na zabezpečenie rodiny pre prípad poklesu príjmu z dôvodu choroby. Priame platby pacientov za lieky a lekárske ošetrenie totiž v krajinách EÚ stúpajú, preto treba s týmto trendom rátať. Občania by v rodinnom plánovaní mali myslieť aj na finančné produkty slúžiace k zabezpečeniu v prípade dlhodobej choroby.

Celá zdravotnej starostlivosti vrátane liekov nie je v žiadnej členskej krajine EÚ hradená len zo systému zdravotného poistenia, hoci majú krajiny EÚ veľmi prepracovanú sociálnu politiku. Keďže verejné zdravotné poistenie na všetko nestačí, je potrebná spoluúčasť pacientov.

V západnej Európe každoročne pribúda občanov, ktorí si uzatvárajú vlastné súkromné ​​zdravotné poistenie. Náklady na zdravotnú starostlivosť stúpajú rýchlejšie ako reálna ekonomika, preto sa zvyšuje priama spoluúčasť pacientov a roztvárajú sa príjmové nožnice medzi príjmom pred chorobou a následnými (nedostatočnými) nemocenskými dávkami. To všetko poukazuje na nevyhnutnosť súkromného ​​zdravotného poistenia.

Užívať si u rodičov, ale aj šetriť

Len polovica študentov na Slovensku pozná vzťah medzi rizikom investície a jej výnosom. Mladí nemajú takmer žiadne znalosti o dôchodkovom systéme a nevedeli by sa správne rozhodnúť ani pri posudzovaní úverových produktov. Kým priemerná úroveň finančnej gramotnosti obyvateľov Slovenska je  62,5 percent,  prieskumy Nadácie Partners ukázali, že u mladých do 24 rokov a zvlášť študentov je finančná gramotnosť len na úrovni 54 percent. Viac ako polovica z nich sama priznáva, že sa v otázkach financií neorientuje.

Podľa prieskumov majú mladí ľudia veľké medzery v oblasti bankových produktov a dôchodkov a zle sa orientujú v základoch investovania. Problémy im robí praktická znalosť vyhodnotenia výhodnosti úverov. Polovica z opýtaných mladých ľudí nevedela ako využiť výmenný devízový kurz alebo ako správne a čo najmenej stratovo splácať podlžnosti, ak na účte nemajú dostatok peňazí. Až dve tretiny z nich nevedeli, ako ovplyvní inflácia ich úspory alebo investície.

Iným problémom je, že mladým ľuďom sa dnes akosi nechce vyletieť z hniezda. Mnohí absolventi škôl, ktorí sa zamestnali, často zostávajú žiť v domácnosti s rodičmi a zabezpečené živobytie využiť na užívanie si, mali by však, kým žijú u rodičov, šetriť. Mali by myslieť na budúcnosť – najmä ak uvážime, že so „štátnymi“ dôchodkami to bude čoraz ťažšie. Nepriamo na to poukazuje aj aktuálny výpadok v príjmoch Sociálnej poisťovne, ktorej klesá výber starobného poistenia, no rastú výdavky.

Čo odrádza samovrahov?

Životné poistenie kryje aj riziko smrti v dôsledku samovraždy. Väčšina poisťovní však uplatňuje dvojročnú, alebo aj dlhšiu čakaciu dobu, počas ktorej je smrť samovraždou z poistenia vylúčená. To samovrahov od uzavretia poistky spravidla odradí.

Samovraždou sa totiž niektorí ľudia, predovšetkým muži, snažia riešiť nelichotivú finančnú situáciu domácnosti. Čakacia lehota niekoľkých rokov je ale od tohto činu odradí. A ak už sa niektorí rozhodnú siahnuť si na život, volia si podľa poisťovne Allianz z niekoľkých variantov – strelná zbraň, otrava liekmi, obesenie, ale aj skoky z okna, mosta alebo pod vlak. V poslednom čase sa častejšie vyskytuje aj náraz autom v plnej rýchlosti do steny alebo inej pevnej prekážky.

Rajská hudba pre voličské uši

Regulácia nájomného, ktorá vznikla po zmene spoločenského zriadenia z totality na demokraciu a z jednej strany je ospevovaná ako spôsob podpory nízkopríjmových domácností, ktoré by si nemohli dovoliť platiť trhové nájomné, je z druhej strany kritizovaná ako necitlivý zásah do trhových mechanizmov a základných ľudských práv majiteľov nehnuteľností. Rozriešenie, na koho strane je pravda, priniesol Český statistický úrad (ČSÚ). Výsledkom jeho prieskumu je jednoznačný záver: To, čo zástancovia regulácie nájomného nazývajú podporou tých, ktorí sú v sociálnej núdzi, je totiž úplný nezmysel.

A to už nehovoríme o politickej stránke veci, teda o tom, že „sociálno-spravodlivá“ regulácia nájomného je pre masové voličské uši doslova rajskou hudbou, upozornil Petr Zámečník. S naznačenou témou súvisí aj ďalšia – Kto ako býva: Bohatí proti chudobným… Ozaj, vieme ako sa líši štandard v bývaní 10 percent najbohatších od 10 percent najchudobnejších?

A keď sme už pri bývaní, tak načim pripomenúť, že rastúce ceny nehnuteľnosti a investície do realít hlásia koniec krízy, aspoň teda vo svete – tak v Moskve, ako aj v Londýne, kde ceny bytov dosiahli v júni doteraz najvyššiu hodnotu a rástli už desiaty mesiac po sebe. „Keď stavebníctvo a realitný trh rastú, znamená to že onedlho začne rásť i celá ekonomika,“ zdôraznil ekonóm a publicista Peter Apolen.

… a peniazom neveria!

Storočie vojen, revolúcií a hospodárskych rozvratov naučili Vietnamcov jedno jediné pravidlo: peniazom sa nedá veriť! Ako bezpečnejšie úložisko pre hodnoty si vietnamské domácnosti zvolili zlato, ktorého podľa odhadov nahromadili už 300 až 400 ton v hodnote cca 20 miliárd USD. Centrálna banka by toto bohatstvo chcela využiť na podporu vlastnej meny (dong), ktorému sa v posledných rokoch nedarí, a tiež na zvýšenie investičnej aktivity v ekonomike.

Patria Online v tejto súvislosti upozornila, že po Indii, ktorá zaviedla reštriktívne opatrenia proti držaniu zlata v domácnostiach už skôr (napríklad zvýšením dane z jeho importu), sa snaží znepríjemniť držanie zlata svojim občanom aj Vietnam: „Podobne ako v Indii, aj vo Vietname majú bežní ľudia k zlatu veľmi pozitívny vzťah, ktorý sa u ľudí v tejto krajine zakorenil po rokoch vojen, rozvratov a revolúcií.“

To, že Vietnamci držia u seba zlato v hodnote miliárd dolárov, je tŕňom v oku centrálnej banke. Zlato sa totiž do Vietnamu dováža väčšinou nelegálne a rastúci dopyt po ňom má neblahý vplyv na vlastnú menu krajiny. Podľa nových pravidiel sa jediným dovozcom zlata do Vietnamu má stať tamojšia centrálna banka a vláda zároveň vybrala jednu jedinú spoločnosť (Saigon Jewelry), ktorá bude môcť zákonne vyrábať zliatky a prúty. A naopak, komerčné banky dostali zákaz úročiť vklady v zlate a navyše vyberať zaň poplatky.

Téme sa podrobnejšie venoval publicista Daniel Kuchta v článku Zlato není dobré, peníze jsou lepší.

Analytik Bossa Michal Kraus upozornil, že Čína zvyšuje svoj vplyv na cenu zlata: „Čínsky import zlata láme v tomto roku rekordy a máj bol ďalším mesiacom, kedy cez Hong Kong pretieklo viac ako 100 ton zlata. Čína tak ovládla vyše 50 percent trhu a mieri ešte vyššie. Trh s fyzickým zlatom je v tomto roku riadený hlavne Čínou, ktorá v prvých 5 mesiacoch importovala už 413 ton zlata.“ Na pohyby ceny zlata v uplynulých dňoch poukázala spoločnosť Colosseum a vývoju jeho ceny v osudovom druhom kvartáli 2013 sa pozornejšie prizrel manažér České mincovny (ČM) AURUM Kamil Kresta zdôrazniac, že otázka, ktorá v týchto dňoch zaujíma investorov zainteresovaných v zlate znie: Čo ďalej?

A pokiaľ ide o ďalší rast ceny zlata, slávny miliardár John Paulson zostáva optimistom. V rozhovore na investorskej konferencii Delivering Alpha Paulson uviedol, že sa svojich investícií do zlata neobáva a verí, že tlačenie peňazí centrálnymi bankami nakoniec vyústi do inflácie: „Povedal by som, že logika držania zlata nezmizla. Dôsledkom tlačenia peňazí nakoniec bude inflácia, len je ťažké odhadnúť kedy.“

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *