Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Týždeň vo financiách: Súčasná ekonomika? Rozum i veda idú nabok, nastupujú povery a modlitby

Lídri EÚ sa dušovali, že ešte v tomto vypracujú plán pre boj s daňovými únikmi a vystúpenie šéfa Fedu pred americkým Kongresom vzbudilo na trhoch pozornosť ako nová napínavá detektívka. Terajšia ekonomika je Atlantídou pochovanou pod hladinou oceánu a zároveň aj modernou menovou teóriou: tlačiť a míňať peniaze a modliť sa, aby bolo lepšie.

Aj po štyroch rokoch zotavovania z krízy zostáva európske hospodárske oživenie stále vzdialené. Zato vývoj v USA už naznačuje, že by tamojšia ekonomika mohla napriek uťahovaniu fiškálnych oprát aj naďalej vykazovať mierny rast.

Pri pohľade na hospodárenie firiem je rozdiel medzi Európou a Amerikou vskutku markantný. V Európe svoje výsledky zverejnila už drvivá väčšina spoločností a už je teda jasné, že došlo k razantnému poklesu ziskov a ani tržby sa nevyvíjali pozitívne. Zato situácia v Spojených štátoch sa vyvíja pomerne priaznivo. 

„Na prvý pohľad tržby síce všeobecne klesli o viac ako percento, keď však odhliadneme od ťažobného sektora, tržby rástli. Zisky medziročne vzrástli o viac ako 2%. To je viac, než sme pre tento kvartál očakávali. Pozitívny je predovšetkým fakt, že spotrebiteľský sektor sa tešil z rastov zisku aj tržieb,“ zdôraznil investičný stratég spoločnosti ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter.

Ak sa bude zlepšovať situácia na americkom trhu práce a nehnuteľností, tak na konci roka podľa odhadov ČSOB Asset Management nie je nereálny ani 10%-tný medziročný rast ziskov!

Hlavným úspechom americkej ekonomiky je zreteľný nárast konkurencieschopnosti. „Tá naďalej porastie aj vďaka tomu, že USA budú schopné vyriešiť svoje problémy s rozpočtom oveľa efektívnejšie než Európa a stabilizujú tým oveľa rýchlejšie svoju ekonomickú situáciu,“poznamernal Prandstetter.

Ďalšou výhodou pre firmy podnikajúce v severnej Amerike sú podľa jeho slov znateľne lacnejšie energie vďaka rozširujúcej sa nekonvenčne ťažbe plynu a absencii zle nastavených subvencií pre solárne a iné „zelené“ zdroje. USA pravdepodobne naďalej zostanú technologickým lídrom.

Počas Bernankeho prejavu skákalo zlato, euro i dolár

Hlavnou udalosťou uplynulého týždňa bolo vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky Fed Bena Bernankeho pred hospodárskym výborom Kongresu. Bernanke varoval pred predčasným ústupom od mimoriadne uvoľnenej menovej politiky (kvantitatívne uvolňovanie – QE).

„Mohlo by to viesť k spomaleniu alebo aj k zastaveniu ekonomického oživenia a k ďalšiemu poklesu už aj tak nebezpečne nízkej inflácie,“ povedal Bernanke a zdôraznil prospech, ktorý Fed svojimi masívnymi nákupmi dlhopisov prináša najväčšej svetovej ekonomike. Poukázal pri tom na zvýšené spotrebné výdaje na automobily a bývanie i na nárast bohatstva spotrebiteľov.

Menová politika podľa jeho slov pomáha tiež potláčať vznikajúce deflačné tlaky a bráni inflácii klesať hlbšie pod dlhodobý 2-percentný cieľ.

Podľa analytikov spoločnosti Colosseum Ben Bernanke nepovedal mnoho nového – zhrnul ekonomickú situáciu a zopakoval, že jeho cieľom je zabrániť tomu, aby sa z cyklickej nezamestnanosti stala štrukturálna. Dodal, že Fed nevidí v ekonomike žiadne nezdravé bubliny. Na Bernankeho prejav reagovali prudkým rastom americké i európske akcie. Euro a dolár boli v počas prejavu v silnej korelácii. Najprv značne posilnili. Zlato zdraželo v prvých 15 minútach prejavu z úrovne 1386 až na 1414 a následne padlo až na 1367. Ďalší vývoj ovplyvnila diskusia o cenných papieroch krytých hypotékami (MBS).

Fed uistil, že ich nevráti do obehu a bude ich držať až do ich expirácie. Na to euro i zlato reagovali posilnením.

Podľa hlavného ekonóma Era Poštovní spořitelny Jana Bureša vystúpenie šéfa Fedu pred Kongresom malo na trhoch toľko pozornosti ako nová napínavá detektívka: „Akcie najprv v reakcii na jeho slová vystrelili prudko nahor, potom ale začali padať a nakoniec skončili v zápore. A ráno japonské akcie spadli o neskutočných 7%.“

Prvý krok smerom k utiahnutejšej menovej politike, nehľadiac na komunikačné majstrovstvo Bena Bernankeho, aj tak pravdepodobne dostane načas akcie a rizikové aktíva pod tlak. „Prepad japonských akcií je toho krásnym príkladom,“ poznamenal Bureš.

Americký dolár na forexových trhoch posilnil k japonskému jenu – stúpol na dlhodobé maximum

Dolár sa k japonskej mene dostal na najvyššiu hodnotu za 4 a pol roka hneď po tom, čo Ben Bernanke varoval pred príliš nízkymi úrokovými sadzbami. Americkú menu podporili aj náznaky, že Fed by mohol obmedziť nákup dlhopisov, ak sa bude tempo ekonomického rastu americkej ekonomiky ďalej zrýchlovať. To viedlo k posilneniu dolára – stúpol až na úroveň 103,73.

Smrtiaci koktejl na japonský spôsob

Japonské finančné aktíva predvádzajú v posledných týždňoch extrémnu volatilitu. Po dlhopisoch a jene prišli na rad akcie. Index Nikkei napriek úspešnému štartu seansy prepadol o 7,3 % na 14 483 bodov, teda „najviac od marca 2011, kedy následkom tsunami a jadrovej havárie vo Fukušime v priebehu jednej obchodnej seansy stratil 10,55 %. Obchodovanie v aftermarkete prinieslo dokonca krátka pokles pod 14 tisíc bodov,“ upozornil vo štvrtok analytik spoločnosti X-Trade Brokers (XTB) Jiří Tyleček.

Trhy sú podľa jeho slov naďalej zaplavované novou likviditou japonskej centrálnej banky (BOJ), ktorá vytvára distorzie na trhoch. „Výnosy zahraničných investorov zráža slabnúci japonský jen… Výnosy z japonských desaťročných dlhopisov sa od začiatku apríla zdvojnásobili a robia najzadĺženejšiu vyspelú ekonomiku extrémne zraniteľnou. Japonská vláda a centrálna banka miešajú smrtiaci koktejl. Nejde o to či, ale kedy sa prejaví otrava,“ zdôraznil analytik.

Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy situáciu v Japonsku komentoval počas celého týždňa v pravidelných pohľadoch na trhy: „Minister financií Akira Amari vyhlásil svoju dôveru v stabilizáciu výmenného kurzu jenu na takej úrovni, ktorá bude korešpondovať so silou domácej ekonomiky. Dúfa, že táto úroveň bude prijateľná pre obchodnú politiku Japonska na úrovni exportu aj importu. Jen voči USD počas ázijského obchodovania reagoval poklesom.“

A ďalej, BOJ potvrdila, „pokračovanie uvoľnenej peňažnej politiky a snahy navýšiť peňažnú základňu na dvojnásobnú úroveň v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.“

Pre daňové úniky vyšetrujú aj princeznú!

Udalosti v EÚ a eurozóne prinášame v spravodajskej skratke:

  • Lídri členských štátov EÚ na stredajšom mimoriadnom summite sľúbili, že najneskôr do konca roka vypracujú stratégiu pre boj s daňovými únikmi. Jej cieľom by malo byť zdynamizovanie automatickej výmeny informácií medzi daňovými inštitúciami jednotlivých krajín, aby sa minimalizovali všetky formy únikov na daniach, ktoré v rámci EÚ ročne spôsobujú škody vo výške cca jedného bilióna eur
  • Pre podozrenie z daňových únikov začala španielska justícia vyšetrovať princeznú Cristine; súdy v najbližšom čase preskúmajú finančné výkazy princeznej, keďže jestvuje vážne podozrenie, že ako spoluvlastníčka spoločnosti Aizoon mohla mať istú účasť na rozsiahlejších daňových podvodoch a sprenevere
  • Terajšiu paletu európskych orgánov a inštitúcií by mal rozšíriť úrad pre reštrukturalizáciu a likvidáciu nesolventných bánk. Úrad by sa mal pričiniť o to, aby sa posilnil európsky bankový systém a bol odolný voči krízam. Tak to aspoň navrhuje člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeuré
  • Podľa guvernéra cyperskej centrálnej banky Panikosa Demetriadisa terajšia recesia na Cypre je zrejme hlbšia ako sa donedávna predpokladalo
  • Talianska vládna koalícia za mesiac pôsobenia v úrade výrazne stratila podporu obyvateľstva – kým vláde Enrica Lettu ešte začiatkom mája dôverovalo 62 percent voličov, minulotýždňová podpora už bola len na úrovni 32 percent
  • Slovinsko by malo znížiť rozpočtový deficit pod 3 % HDP už tento rok. Realita je ale taká, že sa to ani zďaleka nepodarí a tak Európska komisia (EC) nahlas uvažuje o tom, že lehotu na splnenie cieľov v oblasti rozpočtového deficitu predĺži tejto krajine o dva roky. Dodajme, že slovinská vláda aktuálne predpokladá, že rozpočtový deficit môže v tomto roku dosiahnuť úroveň až 8 % HDP!
Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskejčeskej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.  

Nádeje, povery, modlitby

Súčasná ekonomika sa ekonomika nedokáže dostať z Bermudského trojuholníka, do ktorého nech sa čokoľvek sa doň dostane, zmizne z dosahu radarov. Ide vlastne o čiernu dieru, kde rozum i veda idú nabok a namiesto nich nastupujú nádeje a povery a kde aj odborníci rozprávajú nezmysly. Predstierajú, že skutočne rozumejú mechanizmom ekonomiky, no realita je trošku iná.

Bližšie sa na túto tému v článku nazvanom Bermudský trojuholník súčasnej ekonomiky zamyslel hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen, keď konštatoval, že pod hladinou oceánu leží alebo pochovaná Atlantída alebo moderná menová teória, ktorej princíp je veľmi jednoduchý: tlačiť a míňať peniaze a modliť sa, aby bolo lepšie.

Ekonomika potrebuje vyhnať byrokratov

Svetová ekonomika na tom už nejakú dobu nie je dobre a vyhliadky nie sú nijako pozitívne. Dá sa ale dnešná situácia v ekonomike v globále nazvať ako krízový stav, alebo je to len nejaký nový druh normálu?

Hlavný investičný stratég Generali PPF Invest Michala Valentík k tomu uviedol: „Je jedno, ako to nazveme. Záleží iba na tom, či sa pozeráme ako optimisti alebo pesimisti.“ Podľa jeho slov celý svet teraz žije na infúziách centrálnych bánk a k zmene dôjde, až keď sa rozhýbe svetové hospodárstvo. Dôležitým prvkom je ale to, aké prostredie je nastavené:

„Ak sa pozriem do USA, Japonska a Európy, všade vidím príliš veľa regulácie, daní, zákazov, vyhlášok, obmedzení, nariadení a podobne. Avšak to jediné čo hospodárstvo potrebuje, je deregulácia, uvoľnenie obmedzení, vyhnanie byrokratov. Západný svet by sa mal vydať od socializácie ekonomiky k voľnému trhovému prostrediu. To je podľa môjho názoru spôsob, čo môže dostať globálnu ekonomiku do zdravého normálu.“

S krízou v Európe sa často spája aj euro. Bude tu ešte za desať rokov? „Nie som zástancom eura. A to nie preto, že je teraz v kríze,“ zdôraznil Valentík. Podľa neho to bol a je politický projekt, ktorý z definície zlyháva a je spojený iba s nákladmi. Je to neefektívne.

„Nemám krištáľovú guľu, preto určiť čo bude hlavným dôvodom rozpadu menovej únie je nemožné. Môžem ale povedať, že keby to nebol politický projekt, tak ekonomické subjekty by nikdy dobrovoľne na takom veľkom území neplatili jednou menou.“

Technológie a finančníctvo: Nízke ocenenie…

Ak by sektory informačných technológií a financií boli od roku 1995 oceňované podľa svojho mediánu a všetko ostatné by zostalo na svojom mieste, potom by sa index S&P 500 v súčasnosti obchodoval na 1950 bodoch. Teda o 19,3% vyššie, než je tomu dnes. Informačné technológie a financie však majú teraz historicky najnižšie ocenenie.

Hoci index S&P 500 vyskočil od začiatku roka o 14,5%, dva najväčšie sektory – technológie a finančníctvo – sa stále obchodujú výrazne nižšie, než sú ich historická ocenenia. Keď si vezmeme pomer ceny akcie a cash flow na akciu (price-to-cash flow), potom sa technologické tituly v indexe S&P 500 obchodujú o 45% nižšie, než je medián ich ocenenia.

„Ak sa zameriame na pomer trhovej ceny akcie a jej účtovnej hodnoty (price-to-book), potom sa financie (vrátane bánk, realitného sektora, poisťovníctva a diverzifikovaných financií) obchodujú o 69% nižšie, než je medián ich ocenenia,“ zdôraznil hlavný akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Ľudia bez svojej banky – študenti aj nezamestnaní

Podľa prieskumu spoločnosti Gfk využíva služby bánk v Čechách aj na Slovensku 88 percent ľudí. Stále obľúbenejším je internet banking a smartbanking. A naopak, 12 percent ľudí, medzi ktorých patria študenti a mladí nezamestnaní, nemá svoju banku. V poslednom čase využíva stále viac ľudí internet banking (takmer polovica ľudí s bankovým účtom na Slovensku a 56 percent v Čechách) a obľubu si získávajú aj aplikácie určené pro smartphony.

„Od roku 2006 sa podarilo bankám na Slovensku získať pol milióna nových zákazníkov, čo predstavuje zhruba desatinu všetkého obyvateľstva. Pri získavaní nových klientov slovenským bankám najviac pomohlo zavedenie eura, kedy si obyvatelia otvorili účty kvôli eurokonverzii,“ vysvetlil Jiří Nosek zo spoločnosti GfK Czech.

10 najväčších mýtov o úveroch

Spoločnosť Home Credit, ktorá sa zaoberá splátkovým predajom a poskytovaním hotovostných pôžičiek, zostavila rebríček desiatich najväčších mýtov o úveroch. Aj keď s väčšinou z nich sa môžeme stotožniť, pri ich čítaní nesmieme zabúdať, že cieľom Home Creditu je odkrojiť si čo najväčší kus z trhového koláča a preto k týmto mýtom redakcia Investujeme.sk pridala svoj komentár.

Jeden z mýtov je ten, že najvýhodnejšie úvery sú v bankách. Tento mýtus podľa Home Creditu už dávno nie je pravdou. Na trhu pôsobí množstvo poskytovateľov úverov, medzi ktorými si môžeme vybrať. A nie sú to len banky. Napríklad značkové úverové spoločnosti sú svojou cenou porovnateľné s bankami. Navyše dokážu fungovať promptnejšie, teda rýchlejšie spracovať žiadosť o úver a vyplatiť peniaze.

Názor Investujeme.sk: S týmto tvrdením veľmi nesúhlasíme. Aj keď je možné, že v individuálnom prípade získa klient výhodnejšiu ponuku v nebankovke ako v banke, vo všeobecnosti platí, že nebankovky sú druhou voľbou pre klientov, ktorí majú do banky zatvorené dvere. A keďže ide o klientov s vyšším rizikom, podľa pravidiel obozretného podnikania by si mali finančné inštitúcie voči nim uplatňovať vyššiu rizikovú prirážku. Rozhodne však platí, že každý žiadateľ by mal mať k dispozícii viaceré ponuky na porovnávanie.

Ďalší rozšírený mýtus je ten, že vždy je lepšie požičať si o niečo viac, ako potrebujem. Podľa spoločnosti Home Credit je to hrubý omyl, ktorý môže viesť k neuváženému zadĺženiu sa. Človek by si nemal požičať viac ako potrebuje a hlavne ako je schopný splatiť:

„Pred každou investíciou, napríklad do bytu alebo jeho vybavenia, by si človek mal presne stanoviť čiastku, ktorú potrebuje. A podľa toho nastaviť svoj úver. Výška požičanej čiastky by mala byť prvou hodnotou, o ktorej budete mať jasno,“ radí analytik Home Creditu Michal Kozub.

Názor Investujeme.sk: Súhlasíme a sme radi, že aj nebankový subjekt dokáže upozorniť na tento problém.

Zbavenie sa nevýhodných pôžičiek možno ísť osláviť

V posledných rokoch si mnohí ľudia na Slovensku požičiavajú stále viac a viac, jednu pôžičku kryjú ďalšou ešte nešvýhodnejšou a tú zasa ďalšou a ďalšou, dlžoby narastajú až ďalej nevládzu splácať a vôbec nie je výnimkou, že už prestali mať prehľad o tom komu, ktorej banke či nebankovke dlhujú a koľko dlhujú.

Realita je ale taká, že dlžníkom dnes veľmi „napomáha“ klesajúca ekonomika a rastúca nezamestnanosť. Dôvodom nadmerného zadĺženia sú dnes aj veľké možnosti zakúpenia rôzneho tovaru na splátky a tiež relatívne ľahké vybavenie si kreditnej karty. „Do dlhovej pasce tak môžu ľudia vpadnúť veľmi ľahko,“ zdôraznila Monika Hrušová z partnerského portálu hypoindex.cz.

Tým, ktorí sa nevedia vymotať z nevýhodných pôžičiek a úverov, ktoré im prerástli cez hlavu, podáva pomocnú ruku OTP Banka Slovensko, ktorá pripravila veľkú bezplatnú kontrolu nevýhodných pôžičiek z iných bánk alebo nebankových spoločností. V rámci prebiehajúcej kampane má ktokoľvek možnosť zájsť do ktorejkoľvek pobočky OTP Banky, na počkanie si nechať skontrolovať svoje pôžičky, poradiť sa a získať lacnejšiu pôžičku na vyplatenie tej starej v inej banke či nebankovej spoločnosti

Úspora pri refinancovaní starého úveru môže podľa OTP Banky predstavovať aj niekoľko sto eur za rok.

“Službu refinancovať nevýhodný úver z inej banky poskytujeme aj na vyplatenie nevýhodných úverov z nebankových spoločností, na ktorých klient častokrát preplatí stovky eur. Za dôveru sa odvďačíme mimoriadnou prémiou, ktorú klient môže použiť napríklad na oslavu svojich nižších splátok,“ uviedla vedúca produktového oddelenia OTP Banky Zdenka Dobreová.

Informatívny prepočet refinancovania nevýhodných pôžičiek si možno vyskúšať na internetovej stránke www.kontrolauverov.sk

AXA ako banka na Slovensku končí!

AXA Bank, ktorá mala pomáhať predaju poistných a penzijných produktov skupiny AXA, končí svoje spôsobenie na Slovensku i v Čechách. Jej bankové aktivity preberie UniCredit Bank. „AXA Bank splní všetky záväzky voči svojim klientom, ktorí môžu využiť celú škálu bankových produktov UniCredit Bank. Tá pre nich na privítanie pripravila špeciálnu a časovo limitovanú ponuku bankových produktov,“ píše banka v tlačovej správe.

Podľa generálneho riaditeľa finančnej skupiny AXA pre Českú republiku a Slovensko Martina Vogla spojenie bankových a poistných produktov prinieslo množstvo výhod

„AXA je však primárne poisťovacou skupinou a tak skupina AXA sa rozhodla zameriavať na poisťovaciu činnosť a uzatvoriť spoluprácu pri poskytovaní bankových služieb s jednou z vedúcich retailových bánk na Slovensku aj v Česku. Veríme, že táto stratégia je tým najlepším spôsobom, ako realizovať naše podnikateľské činnosti čo možno najefektívnejšie a tým generovať vyššiu hodnotu pre klientov a obchodných partnerov,“ povedal Vogl.

Index bankových poplatkov umožní porovnávať

Komerčné banky na Slovensku budú najneskôr od júla povinné poskytovať tzv. základný bankový produkt, pričom poplatky nesmú presiahnuť jedno euro mesačne. Ministerstvo financií SR tvrdí, že pri niektorých opatreniach na ochranu klientov bánk sa Slovensko dostalo o krok pred Európsku komisiu.

Základný platobný účet by mal obsahovať základné služby, teda napríklad výber hotovosti, bankové prevody alebo poskytnutie platobnej karty. Týmto krokom chce ministerstvo zvýšiť dostupnosť bankových služieb.

Ministerstvo príde aj s opatreniami zameranými na ochranu a zlepšenie postavenia klientov bánk v predstihu pred Európskou komisiou, ktorá chce na celoeurópskej úrovni presadiť prehľadnejšie porovnávanie poplatkov za bankové účty. „Vytvoríme index bankových poplatkov, čo umožní prehľadné porovnávanie vývoja cien najčastejšie využívaných bankových služieb a balíčkov, ktoré ponúkajú jednotlivé banky,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Boom poistných podvodov aj na Slovensku

Poistné podvody stoja ročne americké poisťovne 80 miliárd dolárov, odhaduje organizácia Coalition Against Insurance Fraud. Fingované udalosti strašia aj slovenské poisťovne, keď podvodov pribúda najmä pri životnom poistení. Najväčšia z nich, Allianz – Slovenská poiísťovňa (SP) hlási za minulý rok až 400%-tný nárast počtu prešetrovaných udalostí. Podrobnejšie o tom písal publicista Ľuboslav Kačalka v článku Podvodníci vytiahnu z amerických poisťovní ročne 80 miliárd dolárov ročne

Register uzávierok zatiaľ len skúšobne

Ministerstvo financií SR spustilo do testovacej prevádzky Register účtovných závierok. Po novom už nebudú podnikatelia povinní predkladať účtovné závierky viacerým inštitúciám a v rôznych lehotách – podľa právnej formy či predmetu podnikania. Účtovné závierky predložia už len finančnej správe.

Ako informuje ministerstvo, výhodou registra je možnosť prístupu verejnosti k týmto údajom, čo prispeje k zvýšeniu transparentnosti. Register bol vytvorený v spolupráci so Slovenskou komorou daňových poradcov, Slovenskou komorou audítorov a Slovenskou asociáciou podnikových finančníkov a v skúšobnej prevádzke je prístupný na stránke registeruz.sk. Naostro by mal fungovať od 1. januára 2014.

Práca alebo nedeľný obed s rodinou?

Počas vlaňajšieho roka trávil soboty pravidelne v práci každý štvrtý zamestnaný obyvateľ Slovenska (25,0%). Aspoň z času na čas ale okúsilo pracovnú sobotu i ďalších 29,4% zamestnaných. Nedeľný obed s rodinou si vlani z pracovných dôvodov musela pravidelne odpúšťať takmer pätina zamestnaných (19,1%). „V rámci EÚ tak má Slovensko najvyšší podiel pravidelne pracujúcich počas nedele,“ upozorila analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Ako vyplýva z údajov Eurostatu za rok 2012, soboty v práci trávia pravidelne najmä Gréci, Rumuni a Taliani (viac ako tretina z nich), najmenej pracujú v sobotu Portugalci (iba 7,3% z počtu zamestnaných. Prácu v nedeľu poznajú predovšetkým Slováci a cestu do práce v nedeľu zvyčajne meria aj vyše 18% pracujúcich Írov, Britov a Holanďanov. Pravidelné pracovné nedele sa v najmenšej miere týkajú opäť Portugalcov (iba 4,1% z nich).

Iné peniaze pre komunistov, iné pre ostatných

Krádež alebo prvý krok k lepšiemu životu? Podľa socialistickej vlády bola menová reforma z roku 1953, ktorej výročie si pripomíname na prelome mája a júna, jednoznačne to druhé. Ako ale ukazujú čísla, väčšina ľudí si pohoršila

Zo Štatistickej ročenky ČSR vyplýva, že kým pred reformou si každý, kto mal potravinový lístok, mohol z priemernej výplaty kúpiť 656 kg chleba, potom už len len 328 kg. Väčšina občanov bola pritom na potravinových lístkoch, ktorými sa na trhu platilo, závislá, keďže na tzv. voľnom trhu bolo všetko neúnosne predražené. Po začatí reformy vzbĺkli masové nepokoje. Socialistický režim však videl všetko inak. Podľa vtedajších médií peňažná reforma a s ňou súvisiace ďalšie opatrenia boli dôkazom starostlivosti strany a vlády o dobro všetkých pracujúcich. Samotnú výmenu peňazí označili za významný medzník na ceste československého ľudu k bohatému a šťastnému životu.

Realita však bola taká, že dvojitý trh – voľný a viazaný a následná peňažná reforma nebola až taká ľudomilná a spravodlivá ako sa to snažil pred Západom vykresliť socialistický režim. Triedni nepriatelia, súkromne hospodáriaci roľníci, kulaci, kňazi a ľudia, ktorí mali príbuzných na Západe, to mali horšie. A naopak, vysokí stranícki funkcionári a predstavitelia armádnych a bezpečnostných zložiek mali oproti ostatným ľuďom pri reforme obrovské výhody.

Ilustračné foto záhlaví článku: www.sxc.hu

Jedna odpoveď na “Týždeň vo financiách: Súčasná ekonomika? Rozum i veda idú nabok, nastupujú povery a modlitby”

  1. Anna Kate píše:

    Ahoj všetci ja som Anna Kate, v súčasnosti žije v Slovakia.I som vdova v okamihu, keď s tromi deťmi a sa zasekol vo finančnej situácii v novembri 2013 a potreboval som refinance a platiť svoje účty.Skúšal som hľadajú úvery od rôznych firiem pôžičky súkromné a firemné ale nikdy s úspechom, a väčšina bánk klesol môj kredit.Ale ako by to Boh, som bol predstavený muž Boží súkromnej loan veriteľa menom pán Robert Louis, ktorý mi dal pôžičku (100 000 euro), a dnes som majiteľ firmy a moje deti robia dobre v túto chvíľu.Tak Vážení, ak musíte kontaktovať akejkoľvek firmy s ohľadom na zabezpečenie úveru s nízkou úrokovou sadzbou 3% a lepšie vrátenie plánov a harmonogramu, prosím kontakt pán Robert.He nevie, že robím to ale som tak šťastná teraz a rozhodol som sa dať ľuďom vedieť viac o ňom a tiež chcem, aby Boh požehnal ho a on tiež rozdávať pôžičky pre jednotlivcov a spoločnosť.Môžete ho kontaktovať prostredníctvom svojho e-mailu prostredníctvom: (louisloancom­pany@yahoo.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *