Stvrtok 19. júla. Meniny má Dušana

Týždeň vo financiách: Svet doplatil na úctu k zabehaným ekonomikám

Opäť raz (a nie bezdôvodne) sa rozvírila diskusia okolo najviac zadĺžených krajín eurozóny. Pokračuje nevypovedaná vojna medzi slovenským ministrom financií a bankami. A vôbec nie je jasné, komu sú dostupné najlacnejšie hypotéky. Svoj hlas nečakane pozdvihli aj poškodení z niekdajšej slávnej éry slovenských nebankoviek. Nečakane, lebo sa k voľbám zatiaľ neschyľuje.

Nezávislá vyšetrovacia komisia Medzinárodného menového fondu (IMF) zverejnila správu, podľa ktorej IMF v posledných rokoch viackrát vážne zlyhal a nevenoval pozornosť signálom blížiacej sa globálnej krízy. Členovia komisie, ktorej oficiálny názov je Independent Evaluation Office (IEA) poukázali na to, že  IMF  nebezpečenstvo krízy trestuhodne podcenil.

Iba slabo a nedôrazne varoval americké i európske úrady a finančné inštitúcie pred rizikovými úvermi.

V reporte z vyšetrovania sa o. i. píše, že v období pred vypuknutím krízy v celom IMF dominovalo tzv.  skupinové myslenie, ktoré potieralo akýkoľvek iný pohľad na vec. "A čo je najhoršie, vládla prehnaná istota, že finančné spoločnosti sídliace vo vyspelých krajinách krízu zvládnu." 

IMF bol totiž podľa záverov vyšetrovacej komisie až priveľmi ovplyvňovaný zabehanými ekonomikami, predovšetkým Spojenými štátmi a Veľkou Britániou. Predstavitelia IMF boli nadmieru úctiví až servilní k názorom, ktoré prezentovali predstavitelia najvplyvnejších krajín. Pod problémy sa podpísalo aj uplatňovanie tzv. dvojakého metra voči krajinám bohatým  a chudobným.

Vzniká podhubie pre ďalšiu krízu?

Podľa prezidenta Medzinárodného menového fondu (IMF) Dominique Strauss-Kahna by čínsky jüan, ako aj ďalšie meny mladých ekonomík mali byť zahrnuté do svetového koša mien. A mali by v medzinárodnom menovom systéme hrať väčšiu úlohu – podľa Straussa-Kahna  by to posilnilo stabilitu globálneho systému.

Nevyváženosť vo svetovej ekonomike totiž naďalej pretrváva a stabilitu ekonomiky ohrozujú veľké a kolísavé kapitálové toky, tlaky na devízové kurzy, ale aj rýchlo rastúce nadmerné devízové rezervy.

Medzinárodný menový systém podľa Straussa-Kahna čím skôr potrebuje reformy, ktoré si však budú vyžadovať značne kordinovanú medzinárodnú spoluprácu. "Keby sa zmeny neuskutočnili, svet by si vytvoril podhubie pre ďalšiu hospodársku krízu."

Rodí sa najväčšia burza

Transatlantický prevádzkovateľ akciových búrz NYSE Euronext a jeho nemecký rival Deutsche Börse potvrdili, že rokujú o možnom zlúčení. Podľa zverejnených informácií sa práve nachádzajú v pokročilej fáze rokovaní, pričom dohoda zatiaľ nie je podpísaná. Zlúčenie by malo prebehnúť vo forme vzájomnej výmeny akcií, no rozhodujúce slovo by mala mať nemecká strana s 59 až 60-percentným podielom.

Spoločnosť Cyrrus upozorňuje, že zlúčením by vznikla najväčšia svetová burza.

Zámer NYSE Euronext a Deutsche Börse však ešte musia schváliť regulačné orgány EÚ i Spojených štátov.

Vládnu obavy z 2-rýchlostnej Európy

Opäť raz (a naozaj nie bezdôvodne) sa rozvírila diskusia okolo najviac zadĺžených krajín eurozóny. Diskusných tém je hneď viacero:

  • mnohí významní ekonómovia vyslovili názor, že terajšie úsporné opatrenia v Grécku budú už len dusiť ďalší rast ekonomiky. Preto by Grécko malo dočasne vystúpiť z eurozóny, aby naštarto svoj rast. Keď sa zvýši konkurencieschopnosť jeho ekonomiky, opäť bude môcť prijať spoločnú menu. "Jednoduchí ľudia terajšie úsporné opatrenia neunesú. Európa by preto mala Grécku odpustiť časť dlhov," uviedol Mohamed El-Erian z najväčšieho dlhopisového fondu na svete Pacific Investment Managment Company (PIMCO)
  • nezávislý výskumný inštitút Breugel so sídlom v Bruseli, ktorý sa zaoberá otázkami hospodárskej politiky v Európe, zverejnil štúdiu, podľa ktorej sa Grécko môže vymotať z platobnej neschopnosti, len ak odpíše cca 30 percent svojich dlhov. Celkový grécky dlh predstavuje 325 miliárd eur
  • medzitým grécky štatistický úrad ELSTAT zverejnil aktualizované údaje, podľa ktorých miera nezamestnanosti v novembri dosiahla nové maximá, vystúpila na rekordných 13,9 percenta, čo je najviac od roku 2004. Nezamestnanosť najvýraznejšie postihuje mladých ľudí do 24 rokov 
  • inšpektori EÚ a IMF odporúčali uvoľniť ďalšiu tranžu zo záchranného úveru pre Grécko. Podľa ich slov je však pokrok Grécka pri realizácii reforiem príliš pomalý a musí sa urýchliť. Grécky reformný program sa podľa nich ocitol v určitom kritickom bode a teraz je dôležité sledovať, či krajina dokáže v najbližšom čase urýchliť realizáciu reforiem. Tamojšia vláda už znížila rozpočtové výdavky, zmrazila dôchodky a zvýšila dane, IMF však odporúča aj znížiť platy a odpredať štátne podniky 
  • už je jasné, že schválená finančná pomoc Írsku od EÚ a IMF jednoducho nestačí a v budúcich dvoch rokoch budú Írsku chýbať takmer dve milardy eur. Najvyšší predstaviteľ Anglo Irish Bank Alan Dukes vydal vyhlásenie, podľa ktorého Európska centrálna banka (ECB) musí urýchlene zmeniť spôsob financovania írskych bánk, inak hrozí pád celého systému… 
  • medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investor Services medzitým znížila hodnotenie ďalších írskych bánk až do špekulatívneho pásma
  • člen Rady guvernérov ECB a prezident Deutsche Bundesbank Axel Weber povedal, že všetky krajiny eurozóny by mali mať tzv. dlhovú brzdu, teda parlamentom schválené pravidlo o vyrovnanom rozpočte
  • podľa člena Výkonnej rady ECB Lorenza Bini Smaghi  ECB potrebuje mechanizmus na urýchlené riešenie problémových bánk. "Reštrukturalizáciu takýchto bánk už nemožno ďalej odkladať," zdôraznil
  • koncom uplynulého týždňa euro oslabilo kvôli pretrvávajúcim obavám z dlhových problémov v eurozóne, zatiaľ čo dolár, ktorý je považovaný za bezpečnú investíciu v období neistoty, naopak ťažil z pokračujúcej politickej krízy v Egypte. Euro kleslo voči doláru na 3-týždňové minimum, údaje o poklese eura nie sú podľa viacerých analytikov ničím iným len o riziku… 
  • podľa eurokomisára pre finančné plánovanie a rozpočet Janusza Lewandowskeho vládnu obavy z 2-rýchlostnej Európy. "Vo Varšave sledujú posledný vývoj so značnou nervozitou. Potrebujeme diskusiu o tom, ako sa vyhnúť dvojrýchlostnej či dvojúrovňovej Európe," zdôraznil. Podobný názor prezentovala slovenská premiérka Iveta Radičová. Pre nemecký týždenník Die Zeit povedala, že štiepenia v EÚ nikomu nepomôžu. Podľa jej slov musíme byť opatrní, aby naozaj nevznikla dvojrýchlostná Európa.

 Podrobnejšie o perspektívach eura a záchranných mechanizmoch čítajte v článku Ako ďalej so záchrannou sieťou eurozóny?  z pera analytika spoločnosti TRIM Broker Valéra Demjana. 

Klienti nebankoviek: Štát nekonal!

V posledných dňoch nečakane pozdvihli svoj hlas poškodení z niekdajšej slávnej éry slovenských nebankoviek. Treba otvorene napísať, že nečakane, keďže sa k voľbám zatiaľ neschyľuje. A už sme si za tie roky zvykli, že zástupcovia Združenia poškodených občanov (ZPO) sa vždy nechajú počuť najmä pred parlamentnými voľbami.

Teraz je však dôvodom medializácie ich požiadaviek vyročie – v týchto dňoch totiž uplynulo 9 rokov odkedy sa po policajnom záťahu navždy zatvorili všetky prevádzky dvoch najväčších nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest. Ako vyplynulo z vyšetrovania, len tieto dve spoločnosti uzatvorili s klientmi 856 tisíc zmlúv, pričom celková výška prijatých vkladov predstavovala takmer 63 miliárd korún!

Dôvodom nespokojnosti poškodených klientov nebankoviek je, že väčšina káuz dodnes nebola súdne uzavretá a najmä to, že sa nedočkali odškodnenia. Podľa predstaviteľov ZPO by štát mal odškodniť klientov nebankoviek, keďže v inkriminovanom čase toleroval porušovanie zákonov nebankovými subjektmi a nekonal podľa zákonov. Bol pasívny.

Ministerka: Ľudia, majte rozum!

V záujme objektívnej pravdy treba uviesť, že o možnom odškodnení sa v slovenskom parlamente už viackrát rokovalo, no ani jedno rokovanie nedopadlo v prospech klientov nebankoviek – bez ohľadu na to, ktoré strany práve boli vo vládnej koalícii. Treba totiž povedať aj to, že v uplynulých rokoch niektoré strany vždy pred voľbami populisticky naznačili zámer a ochotu pokúsiť sa odškodnenie presadiť…

Združenie poškodených v týchto dňoch avízovalo, že bude pokračovať v kontaktovaní jednotlivých politických subjektov. Ako prvé oslovilo Smer-SD a potom premiérku Ivetu Radičovú. Okrem toho podalo stovky súdnych žalôb na štát a pripravuje celoslovenské stretnutie poškodených.

Malo by sa konať v Nitre.

K tomu sa žiada ešte jedna poznámka. Predstavitelia ZPO vyčítajú štátu, že voči nebankovkám nezasiahol. Právni odborníci sa zhodujú v tom, že štát v tom čase veľa možností ani nemal – nešlo totiž o licencované subjekty. Zato vtedajšia ministerska financií za Stranu demokratickej ľavice (SDL) Brigita Schmögnerová aspoň v médiách opakovane, ba dá sa povedať, že donekonečna varovala občanov pred vkladaním financií do nebankových subjektov: "Ľudia, majte rozum!".

No, bez úspechu…

Ministerka neskôr (aj z iných dôvodov) podala demisiu a zdekovala sa zo Slovenska. Stala sa výkonnou tajomníčkou Európskej hospodárskej komisie pri Organizácii Spojených národov (UN) v Ženeve, neskôr viceprezidentkou Európskej banky pre obnovu a rozvoj  (EBRD) v Londýne.

PMÚ: Vyšetruje podozrenie z bankového kartelu

V podstate nevypovedaná vojna medzi slovenským ministrom financií Ivanom Miklošom a bankami pokračuje druhou fázou. Už nechýba veľa k tomu, aby minister kráčajúc v šlapajach expremiéra Roberta Fica priamo označil banky za novodobého nepriateľa národa.

Už skôr naznačil jestvovanie možnej kartelovej dohody medzi bankami. Portál Investujeme.sk v tejto súvislosti napísal, že minister financií nemá naznačovať kartelovú dohodu, má ju odhaliť, ak pravda existuje. A postarať sa o rýchle vyšetrenie. "Ivan Mikloš musí vedieť, že naznačenie obvinenia znamená takmer to isté, čo priame obvinenie. A bez dôkazov ide o šliapanie po princípoch právneho štátu."

Vojna však prešla do druhej fázy. Protipomonopolný úrad SR (PMÚ) priznal, že už preveruje banky pre podozrenie z kartelovej dohody.

Podľa ministra Ivana Mikloša hypotéky na Slovensku patria k najdrahším v celej eurozóne. A to aj po očistení o rizikovú prirážku. Za cenotvorbou bánk môže byť podľa neho kartelová dohoda. "Chceme sa tejto dohode venovať komplexnejšie – aj v spolupráci s národnou bankou aj s protimonopolným úradom."

Mikloš zároveň uviedol: "Úvery na bývanie sú na Slovensku zrejme veľmi drahé. Tento trh vykazuje veľkú koncentráciu najväčších bánk. Takisto dochádza pri stanovení sadzieb k informačnej výhode na strane poskytovateľov úverov." Podľa Mikloša existujú signály, že "zle stanovené pravidlá štátnej dotácie na hypotekárne úroky umožnili bankám si neoprávnene prilepšiť o desiatky miliónov eur na úkor klientov."   

Podľa analytika Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Marcela Lazniu, ktorý má na starosti aj styk s médiami, nie je pravda, že by na bankovom trhu jestvovala dohoda o cenách a sadzbách bankových poplatkov. Laznia zdôraznil, že banky sa nebránia šetreniu zo strany PMÚ a veria, že jeho výsledky nepotvrdia existenciu kartelovej dohody.

Banky: Najnižšia sadzba nie je pre každého!

Slovenské ministerstvo financií vyčíta poskytovateľom úverov, že ich klient nemá šancu dozvedieť sa, aký úrok ho čaká a to aj napriek tomu, že sa v reklamách objavuje konkrétne číslo. Keď sa portál Investujeme.sk zaujímal o reálnosť sadzieb komunikovaných v kampaniach či v sadzobníkoch a trojici najväčších bánk položil otázku, koľko percent klientov získalo najnižšiu sadzbu pri jednotlivých fixáciách, banky údaje neposkytli.

Podľa Slovenskej sporiteľne a Tatra banky ide o interný údaj. VÚB zvolila otvorenejšiu komunikáciu: „Samozrejme vždy platí, že najnižšie úrokové sadzby získajú tí najbonitnejší klienti,“ vysvetlila hovorkyňa Alena Walterová.

Údaj o tom, koľko klientov získalo najnižšiu komunikovanú sadzbu, teda banky neprezradili. Utajenie čísla naznačuje, že sa nemajú čím chváliť, respektíve nevedia vyvrátiť špekulácie, že formulácia v sadzobníkoch „hypotéky už od x%“ je dielom marketingového oddelenia bez opory vo vlastnom riskmanažmente.

Ideálna Banka? Zelená banka

Zaujímavý nápad prišiel zo susedných Čiech, kde sa uskutočnil už 4. ročník študentskej súťaže Ideálna banka 21. storočia. Českí vysokoškoláci vo svojich predstavách a konceptoch ideálnej banky navrhli najmäcelkové sprehľadnenie ponúkaných služieb, zvýšenie počtu bankomatov a predĺženie otváracích hodín v pobočkách.

Za najzaujímavejší nápad bol považovaný koncept Enjoy the Green spočívajúci v tom, že ideálna banka by pri každej desiatej uzatvorenej zmluve poskytla sadeničku, ktorú by študenti zasadili a z ktorej by časom vyrástol mocný strom alebo pekný ker.

Jeho autorka návrh odôvodnila skutočnosťou, že moderné banky majú práve kvôli zmluvám obrovskú spotrebu papiera.

Allianz: Stúpa počet podvodov

Od zavedenia projektu na indikáciu a odhaľovanie podozrivých poistných udalostí v roku 2004 zachytila spoločnosť Allianz – Slovenská poisťovňa (ASP) vyše 5 tisíc podozrivých poistných udalostí v neživotnom poistení s požadovaným poistným plnením cca 21,136 mil eur. V 650 prípadoch poisťovňa podala trestné oznámenie.

Len pre ilustráciu: V roku 2009 v podmienkach ASP vzrástli podozrivé udalosti o 15 percent, v roku 2010 už bol medziročný nárast na úrovni 27 percent! Najviac podvodov vzniká v povinnom zmluvnom poistení, v poistení majetku vrátane zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi a v havarijnom poistení motorových vozidiel.

Podľa vedúcej oddelenia kontroly a špeciálnych činností ASP Jaroslavy Zemanovej na páchanie poisťovacích podvodov mali nepriamo vplyv aj nadmerné záplavy a dažde v roku 2010. "Klienti sa snažili v niektorých prípadoch preniesť riziko spojené so škodou po kalamite na poisťovňu, aj keď si boli vedomí, že majetok poisťovali už poškodený záplavami. Súvisí to s mylnou predstavou, že poisťovňa má neobmedzené zdroje a že v čase kalamity nebude mať nastavené žiadne kontrolné mechanizmy."

Aj keď je deň zamilovaných…

Málo peňazí, málo rozvodov, hovorí jedno múdre príslovie. A aj keď je dnes svätéhoValentína a veci lásky by dnes mali mať prednosť pred inými záležitosťami, nemožno nespomenúť analýzu, ktorej výsledky zverejnila americká rozhlasová stanica NPR.

Z analýzy vyplýva, že nie všetci sa majú radi a že postupné oživovanie ekonomiky po globálnej finančnej kríze prinesie zvýšený počet rozvodov. Aspoň teda v Spojených štátoch.

Fígeľ je  tom, že manželské páry, ktoré už spolu nechcú žiť, si konečne môžu dovoliť rozvod, ktorý je v Spojených štátoch naozaj nákladnou záležitosťou. Podľa zverejnených údajov sa v rokoch 2006 – 2009 prudko znížil počet rozvodov v celých Spojených štátoch, no v posledných piatich – šiestich mesiacoch akoby sa s návrhmi na rozvod vrece roztrhlo. Stanica NPR v tejto súvislosti citovala renomovaného rozvodového právnika Sandyho Aina z Washingtonu, ktorý povedal, že jeho kancelária už nezvláda  nával telefonátov.

Podľa Aina je za tým niekoľko dôvodov – tým hlavným je, že konečne sú pôžičky dostupnejšie. "Tým, že banky zase začali požičiavať peniaze, rozvoduchtiví ľudia majú opäť prístup k peniazom, ktorými môžu vyplatiť partnera, napríklad za podiel na spoločnom dome alebo vo firme."

Nechať si rozvod na lepšie časy?

Z analýzy NPR ďalej vyplýva, že ďalšou veľkou zmenou je zotavenie akciového trhu – ľudia vďaka "mastnejším" dôchodkovým fondom a sporiacim účtom viac veria, že sa dokážu postaviť na vlastné nohy. Rádio NPR upozornilo ešte na jeden dôležitý moment, a síce, že významnú rolu tu môže hrať ekonomický cyklus – niektorí právnici donedávna odporúčali určitým skupinám klientov trochu počkať a nechať rozvod na lepšie časy…

Teraz ale vraj nastal ten správny okamih!

Podľa NPR však treba do úvahy ešte jeden faktor. Počas recesie sa výrazne zmenil postoj bánk k spoločným kreditným kartám manželov. Zatiaľ čo pred krízou banky ochotne nechali kartu prepísať na jedného partnera, v rokoch krízy chceli ako dlžníkov obidvoch manželov. Mali tak väčšiu istotu, že sa dočkajú splatenia požičaných peňazí.

Kríza sa však skončila a všetko ide ako za starých dobrých čias…

Veríte tomu, že eurozóna sa rozpadne?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *