Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Týždeň vo financiách: Svet sa chystá na koniec sveta

Finančné trhy reagovali na poskytnutie pomoci Grécku a fantázia českých úžerníkov je nebotyčná. Kvôli blížiacemu sa koncu sveta majú mnohí už pobalené pinklíky s najnutnejšími vecami, ktoré by v posledných chvíľach fungovania sveta mohli potrebovať. Sú medzi nimi aj sviečky a tabletky na upokojenie.
 

Hneď v pondelok ráno euro oslabilo a kleslo voči americkémo doláru na úroveň 1,2950 USD a zostúpilo aj zo 7-mesačného maxima voči japonskému jenu. Dôvodom boli očakávania pondelkového stretnutia ministrov financií eurozóny s jedinou témou – finančná pomoc pre Grécko. Trhy reagovali na to, že to bolo už ich druhé zasadnutie v priebehu niekoľkých málo dní, pričom zadlženosť Grécka sa opäť dostala spod kontroly a médiá poznamenali, že ministri financíí eurozóny naďalej zúfalo pátrajú po spôsoboch, ako grécku zadĺženosť znížiť.

V noci z pondelka na utorok však už bolo všetko jasnejšie. Ministri, ktorí rokovali so zástupcami Medzinárodného menového fondu (IMF) i Európskej centrálnej banky (ECB), sa práve v noci dohodli na ďalšej pomoci Grécku. Dohodlo sa na opatreniach vedúcich k zníženiu gréckehu dlhu, prerokovali sa podmienky financovania pre grécky odkup vlastných dlhopisov a dohoda bola uzatvorená aj o tom, že už v decembri bude Grécku poskytnutých ďalších 44 miliárd eur.

Analytici Fio banky na ďalší deň upozornili, že euro po správach o pomoci Grécku nakrátko prekonalo hranicu 1,30 EUR/USD a že vďaka dohode Trojky o ďalšej pomoci zadĺženým Aténam nemecké akcie poskočili na najvyššiu úroveň za posledné tri týždne.

Druhou horúcou témou týždňa bola záchrana španielskych bánk. Európska komisia (EC) vydala súhlas so štátnou pomocou pre najviac problémovú španielsku banku BFA-Bankia a pre tri menšie fiančné ústavy s tým, že v decembrii rozhodne o pomoci pre ďalšie španielske banky. Pripomeňme, že Španielsko peniaze na túto rekapitalizáciui získa od EU z už prisľúbeného balíka do objemu 100 miliárd eur. Podľa analytikov Patria Online EU dala zelenú až 100 miliardám eur do španielskych bank, ich straty však ponesú aj investori.

Predseda EC José Manuel Barroso povedal, že eurozóna by sa mala integrovať rýchlejšie ako celá EÚ a postupne by mala získavať prámovoci národných vlád. Zároveň dodal, že je potrebný vznik európskeho ministerstva financií s právom určovať výšku daní, vydávať dlhopisy a zasahovať do národných rozpočtov.

V piatok prišli viaceré zaujímavé správy. Podľa tej prvej šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi v rozhovore pro rozhlasovú stanicu Europe 1 povedal, že eurozóna je navzdory krátkodobým dopadom rozpočtovej konsolidácie na ekonomiku na ceste k oživeniu. Ako ďalej uviedol, z krízy sme sa ešte nevymanili. „Oživenie vo väčšine eurozóny sa určite začne v druhej polovici roka 2013. Je pravda, že rozpočtová konsolidácia má za následok krátkodobý pokles ekonomickej aktivity, táto konsolidácia je však nevyhnutná.“ 

Draghi zároveň vyzval vlády členských krajín eurozónyna urýchlené ustanovenie bankovej únie. Tá sa podľa neho musí vzťahovať na všetky banky, aby sa zabránilo fragmentácii finančného sektora. Draghi sa tak postavil proti názoru Nemecka, že jednotný bankový dozor by sa mal týkať len tých najväčších bánk v eurozóne. Draghi tiež upozornil, že členské štáty sa musia v zájme hlbšej integrácie vzdať väčšej časti svojej suverenity. 

Druhá piatková správa hovorí  o tom, že nezamestnanosť v eurozóne rastie, ale predbežná inflácia klesá. Analytici spoločnosti Colosseum spresnili, že počet ľudí bez práce v eurozóne rastie na nový rekord, že miera nezamestnanosti vzrástla na 11,7 percenta, pričom medzi juhom a severom Európy je značný rozdiel. Miera nezamestnanosti v Španielsku vyskočila na extrémnych 26,2 %, zatiaľ čo v Nemecku sa pohybuje na úrovni 5,4 %.

A do tretice, euro v piatok ráno opäť posilnilo nad úroveň 1,30 USD/EUR v nádeji, že nemecký Bundestag schváli záchranný program pre Grécko. Stalo sa. Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) veľkou väčšinou schválila nový balík pomoci pre Grécko. Tým sa de facto i de iure vlastne otvorila cesta pre to, na čom sa začiatkom týždňa dohodli ministri financií eurozóny, teda aby Grécko dostalo ďalšiu časť finančnej pomoci – vo výške 44 miliárd eur. Malo by to odvrátiť nebezpečenstvo bankrotu Grécka a jeho prípadný dobrovoľno-nedobrovoľný odchod z eurozóny.

Európa naďalej zdrojom napätia

Podľa Nicka Beecrofta, riaditeľa Saxo Capital Markets UK (Saxo Bank) v blízkom čase budú pre trh zásadné dve udalosti: zasadnutie Federálnej komisie pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktoré bude 11. decembra, a fiškálny útes.

„K zasadnutiu FOMC. Podľa môjho názoru existuje reálna šanca na zmenu politiky Fedu, ktorá by sa odpútala od zavedených koľají. Zmena by vychádzala z návrhu, ktorého podstatou je spojiť monetárnu politiku s ekonomickými cieľmi.“

Išlo by napríklad o uvoľňovanie menovej politiky, kým sa nezamestnanosť nedostane pod 6.5%, pričom inflácia neprekročí 3% hranicu. „Tieto signály však už boli vysielané vopred, a preto na ne trh nebude reagovať nijako prehnane, napriek tomu ho ale mierne podporí,“ zvýraznil Beecroft.

K téme fiškálneho útesu napísal, že kompromis príde rýchlo: „Republikáni boli porazení vo voľbách a ich strana je kompletne demoralizovaná. Strana sa veľmi prepadla v distriktoch s početnou nebielou a ženskou populáciou. Nechcú teda stratiť tých posledných voličov odmietnutím spolupráce a následnou vinou za krízu spôsobenú „spustením“ fiškálneho útesu.“

Ako Beecroft ďalej dodal, republikáni buď nebudú mať silu postaviť sa demokratom alebo budú chcieť dobyť stratené pozície. Tento vývoj pravdepodobne oslabí dolár. Ak k fiškálnemu útesu dôjde, znamenalo by to pokles HDP až od 4–5%. To by zrazilo trhy nadol a zároveň by to posilnilo dolár – stal by sa z neho bezpečný prístav pre investorov. 

K vývoju v Európe poznamenal, že v dlhšom časovom horizonte Európa zostáva veľkým zdrojom napätia. „Pod politickým a sociálnym tlakom sa bude musieť bohatšia časť eurozóny do polroka rozhodnúť medzi ďalšími transfermi na juh alebo zoštíhlením menovej únie.“ 

Banky odovzdávajú štafetu politikom

Peter Bo Kiaer, analytik stratégií Saxo Bank situáciu v uplynulých dňoch charakterizoval slovami: „Rastúci trh v posledných dňoch je iba nádychom topiaceho sa pred ďalším poklesom, pretože naďalej pretrváva protivietor zlých makroekonomických správ.“

Ako Bo Kiaer ďalej uviedol, ten kto hľadá príležitosti, by mal v Európe investovať do Fínska, Dánska, Nemecka a Spojeného kráľovstva, keďže „tieto trhy majú tendenciu prekonávať ostatné i pri zlej nálade na trhoch.“ Prečo som znepokojený makro situáciou, kladie si analytik otázku a sám si aj odpovedá:

„Pretože centrálne banky vystrieľali svoju monetárnu stimulačnú muníciu a s nádejou odovzdávajú štafetový kolík politikom. Dúfajú, že sa ekonomický rast a indikátory naďalej nezhoršia, pretože v tejto chvíli už nemajú žiadne prostriedky na boj s recesiou.“

Podľa Bo Kiaera sú európski predstavitelia medzi mlynskými kameňmi. Problémy v Európe boli a sú stále odkladané a teraz sa táto situácia môže vypomstiť: „Nemecká premiérka Merkelová vstupuje do predvolebného boja, ktorý rozhodne nebude jednoduchý v prípade, že riešenie gréckej situácie bude pre nemeckých občanov znamenať stratu.“

Francúzsku bol medzitým znížený rating na Aaa na AA1, čo len zdôrazňuje rastúce problémy popredných štátov eurozóny, ktoré s preberaním dlhového bremena z južnej periférie prekonávajú medze, kam môžu zájsť, prízvukuje analytik a dodáva: „Nemecká priemyselná produkcia medziročne klesla a index nákupov manažérov (PMI) je pod hodnotou 50, čo naznačuje hospodársku recesiu. Stále väčšia časť Európy je kontaminovaná.“

Bo Kiaer k tomu ešte sarkasticky poznamenáva, že ak nájdeme riešenie pre Grécko, odstránime síce jednu prekážku, ale neodstránime celý problém. Na rade je totiž Španielsko.

Prichádza do USA recesia?

Pred pár dňami bol zverejnený Index ekonomickej aktivity chicagského Fedu (CFNAI). Ten klesol na hodnotu mínus 0,56 oproti v septembri zverejnenej nule. To signalizuje významné spomalenie americkej ekonomiky. Index je založený na PCA analýze (analýza hlavných komponentov) a meria ekonomickú aktivitu vzhľadom k trendu rastu ekonomiky.

Hodnota nad nulou znamená, že ekonomika rastie nadpriemerne, teda nad trendom rastu a záporná hodnota znamená, že ekonomika rastie pomalšie ako trend rastu. Index má solídny akademický základ a je postavený na práci Jamesa Stocka a Marka Watsona, ktorá bola uverejnená v roku 1999 v časopise Journal of Monetary Economics.

Medzimesačne zažíva index významné pohyby, a preto ho je ťažké zmysluplne použiť. Ako meradlo ekonomickej aktivity je vhodné sledovať radšej jeho trojmesačný kĺzavý priemer. Podľa akciový analytik Saxo Bank  Petra Garnryho existujú určité pravidlá, ako tento kĺzavý priemer interpretovať. Ak je na hodnote nižšej ako –0,7 bodu po období ekonomického rastu, potom je veľmi pravdepodobné, že recesia už začala.

Fantázia úžerníkov je nebotyčná

V poslednom čase  pribúda nevýhodných pôžičiek, úverov cez SMS a ďalších nekalých praktík úžerníkov, ktorí skúšajú zlákať svojich klientov aj na neobvyklých miestach ako sú autobusové zastávky, nemocnice či cintoríny. Stojí hádam za zmienku, že v susednom Česku bude od Nového roka pokuta za úžeru až 20 miliónov korún! Bližšie o tom v článku: Fantazie lichvářů je nebetyčná. Znáte jejich nekalé praktiky?

Aj učitelia volia rôzne strany…

Štrajk slovenských učiteľov za ich oprávnené požiadavky sa v pondelok začal veľkolepo. Žiaľ, len začal. Nakoniec vysvitlo, že viacero škôl sa nepridalo, resp. nezapojili sa všetci učitelia z tej-ktorej školy. Nech už dôvody boli také aké boli, isté je jedno – ak v posledných voľbách volilo Ficov Smer-SD 42 percent voličov a od tých čias preferencie Ficovcov ešte vzrástli, dalo sa predpokladať, že aj medzi učiteľmi, nehovoriac už o riaditeľoch škôl bude mnoho úprimných sympatizantov a priaznivcov Smeru-SD a tí proti vláde nepôjdu

A tak uprostred štrajkového týždňa Centrálny štrajkový výbor rozhodol o prerušení štrajku a o tom, že po troch dňoch sa vo štvrtok brány škôl znova otvoria. Niektoré školy, najmä bratislavské gymnázia však v štrajku pokračovali i ďalej a v piatok sa učitelia viacerých základných a stredných škôl zišli na mítingu v Bratislave, kde ich podporili aj ich žiaci a študenti. Štrajkujúci niesli transparenty s heslami Menej politikom, viac učiteľom a svojim odborárskym šéfom na mítingu vykričali, že si ich vláda opäť raz kúpila…

Milióny pre Smer-SD

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič informoval o tom, že hnutie pripavuje dva zákony, ktré ak vládnuci Smer-SD podporí, ušetrí závratných 500 miliónov eur sebe, vláde, štátu a nám všetkým. Ide o 500 miliónov, ktoré by inak skončili na súkromných účtoch finančných žralokov.

Matovič v tejto súvislosti vo svojich Regionálnych novinách opätovne upozornil, že Robert Fico sa nechal stokrát počuť, že finančných žralokov má rád ako koza nôž a že nikdy nedopustí privatizáciu. A kvôli tomu ho volili státisíce ľudí. „Avšak po voľbách nastal zásadný zlom. Robert Fico zrazu vyhlásil, že fiančným žralokom, ktorí vlastnia zdravotné poisťovne, vyplatí odškodné za to, že dajú poisťovne štátu, t. j. nieže im zakáže zisk, ale im ho rovno vypplatí na mnoho rokov dopredu!“

Ešte zaujímavejší je podľa Matoviča fakt, že peniaze na vyplatenie mnohoročného zisku žralokom Fico získa tým, že odpredá štátne aktíva, čo v ľudskej reči znamená privatizáciu, ktorú toľkokrát sľúbil, že ju nespácha. „Nemôžem byť ticho a umožniť premiérovi a Smeru-SD pošliapať svoje kľúčové predvolebné sľuby.“ Preto dal Matovič vypracovať návrhy zákonov o zdravotnom poistení s tým, že ak ich Smer-SD podporí, ušetrí všetkým občanom cca 500 miliónov eur, čo vláde umožní pridať komu treba a nemusí zdvíhať dane a odvody.

Kartami aj celkom malé sumy

Ako vyplynulo z informácií Prima banky, spoločnosti MasterCard a prieskumnej a marketingovej agentúry GfK takmer dve tretiny opýtaných si myslia, že svoju platobnú kartu používajú v tomto roku častejšie ako vlani. Platby kartou sú preferovanejšie než hotovosť, rastie aj počet držiteľov kariet, ktorí nimi platia aj malé sumy do 5 €. Najobľúbenejším benefitom je odmena za platbu kartou, ktorú oceňuje až 85 % respondentov. 

Z prieskumu ďalej vyplýva, že dve tretiny obyvateľov Slovenska využijú svoju platobnú kartu aspoň dvakrát do týždňa. Najčastejšie kartou platíme za jedlo a oblečenie (86%), palivo (57%), elektroniku (49%) a drogériu (48%). V prípade, že majú držitelia karty možnosť výberu, 69% z nich preferuje platbu kartou a iba 31 % hotovosť. Preferencia platby kartou narástla medziročne  o 3%, rovnako medziročne stúpla aj ochota platiť kartou aj malé sumy. 58% držiteľov kariet je ochotných platiť kartou už aj sumy v rozsahu 3 – 5 €.

Vianoce: Bude viac darčekov a dobrôt?

Blížia sa vianočné sviaky i koniec sveta. Tej druhej téme sa venujeme v poslednej kapitolke a tak sa teraz radšej pristavme pri Vianociach. Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej ak ešte nemáme kúpený ani jeden darček, je najvyšší čas vyraziť či už do kamenných alebo na popularite čoraz viac získavajúcich internetových obchodov. A hoci plánujeme minúť viac než v minulých rokoch, pod stromčekom či na štedrovečernom stole nemusíme nájsť viac darčekov alebo dobrôt. Dôvodom je cenový rast v našej ekonomike.

A tohtoročné predvianočné nákupy už nie sú natoľko výhodné ani v okolitých krajinách.

Nechýba ani obligátna sviečka

No, a už je to tu! Bude koniec sveta. Neviem aký blbec prišiel na to, že 21. decembra 2012 naozaj a už definitívne bude koniec sveta. Oháňa sa pritom mayským kalendárom, podľa ktorého práve v tento deň sa všetko skončí. Možno ho inšpiroval magický dátum oného dňa – 21. 12. 2012, ale nám sa dátumovo magickejším zdá deň predchádzajúci, teda 20. 12. 2012. Ale vraj Mayovia predpovedali…

Vec sa má ale tak, že z mayského kalendára nič také nevplýva, ba samotné kultúrne a náboženské združenia potomkov kedysi slávnych Mayov pôsobiace v Guatemale sa od takýchto proroctiev a vyhlásení, ktoré kolujú po celom svete, ostro dištancujú. Považujú ich za folklór, ktorý niekomu naháňa rozprávkové zisky, no s mayským kalendárom nemá nič spoločné. Je to vraj len prekrúcanie faktov vo vidine značného finančného prospechu zneucťujúce dávnu mayskú kultúru.

Tak sa teda všetci chystáme na skončenie sveta. Pani Jana bývajúca na košickom sídlisku Ťahanovce už má pobalený pinklík s najnutnejšími vecami, o ktorých si myslí, že by ich v posledných chvíľach sveta mohla potrebovať…

Medzitým viaceré ruské firmy vetriac dobrý džob začali vo veľkom vyrábať a distribuovať balíčky na posledné chvíle. Je vraj o ne obrovský záujem. V balíčkoch je napríklad okrem malého množstva jedla aj tradičná ruská vodka, modlitebná knižka, tabletky na upokojenie, zápalky a nechýba ani obligátna sviečka.

Ale nie taká obyčajná, ale taká parádnejšia. A drahá.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Sorry, there are no polls available at the moment.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial