Nedeľa 19. január. Meniny má Drahomíra

Týždeň vo financiách: Tí, ktorí čakali Božie zjavenie, dočkali sa, no zázrak sa nekonal

V sobotu sa ujala funkcie azda najmocnejšia žena sveta, zasadnutie Fed-u vyznelo netradične naprázdno a potvrdili sme, že aj na Slovensku je nebezpečným zlozvykom pri probléme prestávať splácať úver a s bankou nekomunikovať, hoci platí osvedčené pravidlo: Každý problém má riešenie. Položili sme si aj otázku, či evanjelista svätý Marek má pravdu.

Medzinárodný menový fond (IMF) – v reakcii na prepady mien a akciových trhov krajín ako sú Turecko, India či Brazília – vyzval všetky centrálne banky sveta k ostražitosti, aby zabránili premene súčasných finančných otrasov v niektorých rozvíjajúcich sa krajinách na medzinárodnú finančnú tieseň. Podľa IMF niektoré mladé trhové ekonomiky potrebujú podniknúť naliehavé kroky, aby posilnili ekonomiku a vierohodnosť svojej hospodárskej politiky. Je nutné, aby centrálne banky pozorne sledovali finančnú likviditu na medzinárodných kapitálových trhoch.

Prepad tureckej líry, argentínskeho pesa a tlak na ďalšie meny rozvíjajúceho sa sveta vyvoláva už dva týždne prudké výpredaje na svetových akciových trhoch. Krajiny ako sú Turecko, India či Jihoafrická republika museli na obranu svojich mien zasiahnuť výrazným zvýšením úrokových sadzieb. To ale môže podkopať ich ekonomiku, čo odchod investorov z týchto krajín ešte zosilňuje, upozornil FXstreet. 

Investori sa z rozvojových trhov sťahujú už od lanského roka, a to najmä v dôsledku obmedzovania podpornej menovej politiky v USA, ktorá predtým viedla k masívnemu prílivu peňazí na tieto trhy. Rozvíjajúce sa krajiny z terajšieho nepriaznivého vývoja na svojich trhoch húfne obviňujú politiku americkej centrálnej banky (Fed), ktorá podľa nich nekoordinuje svoje kroky s ostatnými centrálnymi bankami. Podľa predstaviteľov IMF by sa však tieto krajiny pri hľadaní súčasných problémov mali radšej samé pozrieť do zrkadla.

Analytici Poštovej banky situáciu zhrnuli takto: Prvé týždne nového roka 2014 zatiaľ nepriniesli rozvíjajúcim sa krajinám (Emerging Markets – EM) veľa radosti. Ich meny sa pretekajú v tom, ktorá si pripíše výraznejšie oslabenie. Jednotkou je z tohto pohľadu argentínske peso, ktoré od začiatku roka oslabilo voči americkému doláru už o takmer 19 % a nezdá sa, že by sa jeho strmý pád mal zastaviť. Oslabenie o rovnú desatinu zaznamenala od začiatku roka aj turecká líra. Medzi menami, ktorých kurzy voči doláru sa od začiatku roka 2014 prepadli najviac, nájdeme aj juhoafrický rand (- 6,3 %), ale aj ruský rubeľ (-5,6 %) či maďarský forint (- 3,5 %).

Dodajme ešte, že k eskalácii ťažkostí v posledných týždňoch výrazne prispeli politické problémy v Turecku, kde sa toho roku konajú dvoje voľby – komunálne i prezidentské, upozornil analytik ČSOB Jan Čermák. Situáciu znepriehľadňujú aj narastajúce nepokoje na Ukrajine. (Neustále aktualizovaný prehľad správ a udalostí z krvácajúcej a nepokojmi zmietanej Ukrajiny možno nájsť vo výbere Google News, ako aj v ukrajinskom vysielaní rádia Voice of America VoA – Голос Америки).

Prečítajte si tiež:

Minulotýždňový Fed v štyroch dejstvách

Najvýznamnejšou udalosťou týždňa bolo zasadnutie menového výboru americkej centrálnej banky (Fed) a personálna zmena v jej vedení.

Dejstvo prvé: Nervozita a ešte raz nervozita. Už od začiatku uplynulého týždňa, ba aj o čosi skôr trhy poznamenala nervozita, ktorá bola veľmi citeľná. Spoločnosť Bossa v pondelok uviedla, že hlavnou udalosťou týždňa bude zasadanie Fed-u, ktoré vyvrcholí v stredu večer oznámením, či banka pristúpi k ďalšej redukcii programu menového uvoľňovania (QE), alebo nie: „Investori postupne prispôsobovali tejto udalosti svoje portfóliá, keď sa zbavovali rizikovejších aktív a radšej nakupovali bezpečné aktíva. Z tohto dôvodu posilnili meny ako JPY, CHF a USD a naopak pod výpredajový tlak sa dostali meny rozvíjajúcich sa krajín a tiež akciové indexy.“

Nervozita pred zasadaním Fed-u pokračovala aj v utorok a stredu, upozornil Cyrrus a aj spoločnosť Colosseum zvýraznila zosilňujúce sa špekulácie ohľadom Fed-u.  Fio banka upriamila pozornosť na volatilný vývoj zámorských akcií pred zasadaním Fed-u a ČSOB konštatovala, že americký dolar na zasadanie centrálnej banky vyčkáva nervózne: „Čakáme, že Fed znova obmedzí nákupy cenných papierov do svojej bilance o 10 miliárd USD mesačne. Rozhodnutie vzhľadom k určitej neistote skôr podporí americký dolár.“

Dejstvo druhé: Zázrak sa nekonal. Keď sa na niečo čaká, čo určite príde, ale nič nezmení, tak sa tomu v ľudovej reči hovorí Čakanie na božie zjavenie, a keďže sa nakoniec toho skutočne veľa nezmenilo, k porekadlu sa ešte dodá, že Zázrak sa opäť raz nekonal. A tak tomu bolo aj v stredu, kedy Fed oznámil, že pokračuje v opatrnom obmedzovaní svojej podpornej menovej politiky a obmedzí nákupy dlhopisov o ďalších desať miliárd dolárov – na 65 miliárd dolárov mesačne.

Minulotýždňové zasadnutie menového výboru Fed-u (FOMC) tak nadviazalo na jeho decembrové rozhodnutie, ktorým sa táto stimulácia prvýkrát zmiernila. Fed však nechal bezo zmeny ďalší kľúčový aspekt menovej politiky, keď sľúbil, že krátkodobé úroky zostanú blízko nuly ešte aj dlho po tom, čo miera nezamestnanosti klesne k vytýčenému cieľu 6,5 percenta. Finančné trhy reagovali na oznámenia Fedu rozporuplne a Jack Ablin z chicagskej BMO Private Bank povedal: „Myslím, že investori dúfali, že Fed nejako odpovie na poslednú trhové otrasy a vyšle im signál podpory. Vo vyhlásení sa ale nezmienil ani o Turecku ani o rozvíjajúcich sa trhoch všeobecne…“

A ďalšie názory analytikov? Sú presne v súlade s porekadlom Zázrak sa nekonal. Tomáš Raputa (FXstreet): „Aj keď obvykle býva najsledovanejšou udalosťou mesiaca, (minulotýždňové) zasadnutie americkej centrálnej banky vyznelo netradične naprázdno a žiadne vzrušenie na trhy neprinieslo. Z Fedu totiž prišla zpráva, ktorú všetci čakali.“ David Krejča (Fio banka): „Hlavné akciové indexy po znížení stimulu Fedom uzavreli približne v jednopercentnej strate a žiadna prekvapujúca reakcia sa teda nekonala.“

Jan Vejmělek (Komerční banka) v komentári FOMC nakonec tón trhům neudal: „Posledné rokovanie, kde Ben Bernanke vystupoval v pozícii šéfa americkej centrálnej banky, neprinieslo v podstate nič nové.“

Capital Market, o.c.p.„Reakcia na druhý Tapering bola jasne v prospech dolára. Štvrtkové obchodovanie nebolo o ničom inom, iba o doznievaní krokov Fedu. Keďže priamo po ohlásení 10 mld. taperu v stredu večer trhy zostali tam (po úvodnej volatilite) kde boli, prišiel na rad Londýn a situácia hneď bola iná. Obchodníci sa okamžite začali navážať do dlhých dolárových pozícií a dolár bol masívne bidovaný po celom devízovom trhu.“ Patria Online: „Derniéra Bernankeho vo funkci išéfa Fedu bola v znamení výberu zisků; Fed znížil objem QE3 o 10 miliárd USD. Akcie na Wall Street prešli ďalšou volatílnou seansou, keď investori vyhodnocovali výsledok zasadania Fedu, ktorý bol naposledy pod taktovkou Bena Bernankeho.“

Dejstvo tretie: Šéfovanie nahradia prednášky a písanie. V piatok skončil svoje osemročné pôsobenie vo funkcii guvernéra Fed-u šesťdesiatročný Ben S. Bernanke. Ako už skôr povedal pre médiá, bude sa venovať písaniu kníh, článkov a esejí a bude ďalej prednášať. Len pripomeňme, že Bernanke prišiel do Fed-u v roku 2006 z Princetonskej univerzity, kde pôsobil ako profesor ekonomických vied.

V záujme objektívnej pravdy treba uviesť, že americká ekonomika počas jeho pôsobenia na čeleFed-u prešla najhoršou recesiou od čias Veľkej hospodárskej krízy v 30-tych rokoch 20. storočia. Fed bol preto nútený pristúpiť k mimoriadne uvoľnenej menovej politike používajúcej dva základné nástroje: nízke úrokové sadzby a rozsiahle nákupy dlhopisov. Niektorí analytici však upozorňujú, že tieto nástroje neposkytli ekonomike výraznejšiu podporu, iba vytvorili nebezpečenstvo vzniku bublín. Druhá časť analytikov naopak zdôrazňuje, že Fed pod Bernankeho vedením zabránil pádu americkej a v podstate aj svetovej ekonomiky do ešte horšej, doslova katastrofálnej krízy.

Dejstvo štvrté: Hladký ústup od kvantitatívneho uvolňovania. Janet Yellen, ktorá dosiaľ pôsobila vo funkcii viceguvernérky Fed-u, v sobotu prebrala velenie po Bernankem, čím sa stala vôbec prvou ženou na čele americkej centrálnej banky. Oficiálne vymenovanie spojené so zložením jej prísahy bolo ohlásené na pondelok 3. februára. A čo od pani Janet očakáva celý svet? Predovšetkým zabezpečenie hladkého ústupu od kvantitatívneho uvolňovania (QE), v rámci ktorého Fed každý mesiac vrhá do ekonomiky desiatky miliárd dolárov.

K tomu krátka redakčná poznámka: Aj keď pani Janet len koncom minulého týždňa nahradila vo funkcii Bena S. Bernankeho, svetové médiá už hodne skôr začali špekulovať, ako budú pani Janet vzletne a obrazne označovať. Patrilo by sa o nej hovoriť ako o najmocnejšej žene sveta, ale tento prívlastok už patrí nemeckej kancelárke Angele Merkel. Takže, čas ukáže…

Namiesto eurovalu zodpovednosť za vlastnú vládu!

Z prostredia EÚ a eurozóny prinášame niekoľko zaujímavosti, resp. správ, ktoré stoja za osobitnú pozornosť:

Nemecká centrálna banka Deutsche Bundesbank (DB) navrhla, aby členské krajiny eurozóny ohrozené štátnym bankrotom – namiesto terajších žiadostí o pomoc od ostatných členských štátov – v budúcnosti najprv zaviedli jednorazovú daň z majetku. Podľa predstaviteľov DB by to zodpovedalo princípu národnej zodpovednosti, podľa ktorého sú daňoví poplatníci zodpovední za záväzky svojej vlády. Záchranné programy financované z ostatných členských štátov by mali prísť na rad až ako posledná obranná línia, aj to len vo výnimočných prípadoch – ak by bola ohrozená stabilita celej eurozóny!

Redakčný dôvetok: Aj keď návrh má v sebe racionálne jadro, dá sa čakať, že by ho mohol niekto spochybniť, a to v tom zmysle, že môže byť v rozpore s ideami EÚ a eurozóny, resp. s mušketierskym princípom Jeden za všetkých, všetci za jedného!!!

A teraz k ďalším správam. Lotyšsko, ktoré sa prednedávnom stalo v poradí už 18. krajinou používajúcou spoločnú európsku menu, schválilo svoije pristúpenie k záchrannému fondu – eurovalu ESM. V najbližších piatich rokoch prispeje do fondu celkovou sumou 220 miliónov eur. Niektorým Lotyšanom však prekáža, že sa ich krajina vzdala silnej meny a národného symbolu. Ďalším členom eurozóny sa chce stať Litva. Pripojiť k eurozóne by sa mohla už od 1. januára budúceho roka. Potvrdil to predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Snemovňa lordov, čo je horná komora britského parlamentu, zamietla vládny návrh zákona, ktorý by zaväzoval vládu vzišlú z najbližších volieb usporiadať referendum o zotrvaní v Európskej únii. Snemovňa lordov tým na dlhší čas uzavrela debaty o tom, či Británia patrí alebo nepatrí do EÚ. Rozhodla tak aj napriek faktu, že v krajine si získava čoraz väčšiu popularitu antiimigračná Strana nezávislosti, ktorej predstavitelia svojím jedovatým euroskepticizmom pripomínajú názory českého exprezidenta Václava Klausa.

A napokon zaujímavosť zo susedného Česka, kde vláda schválila návrh zákona, ktorý vytvorí špeciálny komunikačný kanál medzi komerčnými bankami a Českou národnou bankou (ČNB). Prostredníctvom neho budú môcť zamestnanci bánk oznamovať rôzne porušenia zákona, najmä korupciu. V rámci návrhu sa vo finančných inštitúciách povinne zavedie mechanizmus ochrany oznamovateľov nekalých praktík – na celý mechanizmus bude dohliadať ČNB. Podrobnejšie sme o tom písali v správe Českí bankári budú môcť bonzovať Českej národnej banke.

Ešte pár slov k slovenskej ekonomike. Ratingová agentúra Standard & Poor’s ohodnotila konsolidačné úsilie slovenskej vlády ako dôveryhodné, vyjadrila vieru v udržanie zahraničného dlhu a ocenila stabilitu bankového sektora. Upozornila však na problém vysokej nezamestnanosti mladých ľudí a Slovensku vytkla aj zaostávanie za eurozónou v životnej úrovni. Nie je tiež bez zaujímavosti, že úvery obyvateľstvu rastú v SR najrýchlejšie spomedzi všetkých krajín eurozóny a banky na Slovensku poskytli ku koncu minulého roka obyvateľstvu úvery v celkovom objeme takmer 20 miliárd eur, čo je nárast o 10 percent.  Slovenský bankový sektor ako celok patrí dlhodobo k najstabilnejším v EÚ, čo potvrdila aj najnovšia správa Svetového ekonomického fóra (WEF).

Verejný dlh Slovenska predstavuje v súčasnosti 7 600 eur na obyvateľa. Podľa analytikov Poštovej banky to však nie je zásluha žiadnej z ponovembrových vlád, ale predchádzajúceho režimu av Veľmi nízke zadlženie majú všetky krajiny bývalého režimu.

Treba ale otvorene povedať aj to, že počet slovenských firiem ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, sa medziročne opäť zvýšil (o 5,7 percenta) a ku koncu minulého roka dosiahol počet 3 853! Podľa Milana Seliaka zo spoločnosti Bisnode Slovensko nemožno očakávať dramatický pokles záujmu o daňové raje a slovenskí podnikatelia sa budú snažiť nájsť nové možnosti na zabezpečenie anonymity, ochranu majetku alebo zníženie daní. Bližšie o tom v článku Na scénu daňových rajov vstúpili Marshallove ostrovy

Slovenská ekonomika aktuálne rastie rýchlejšie než česká – tému rozobral Miroslav Singer z České národní banky v článku Dohání nás Slovensko díky euru?  

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz

 

Prečítajte si tiež:

 

Bežný občan na Slovensku má aktuálne len jedinú starosť, a to či favorit blížiacich sa prezidentských volieb bude jasný už v prvom alebo až v druhom kole. Ani jemu samému to nie je jasné, a tak rozposiela do domácností list, v ktorom oznamuje, že je pripravený ponúknuť Slovensku skúsenosti, ktoré získal počas viac ako 20-ročnej práce politika a právnika a to, čo si dal za cieľ aj splnil – vyviedol Slovensko z najhoršieho krízového obdobia.

A čo je najdôležitejšie, nikdy sa nevzdá svojho silného sociálneho cítenia! Ešteže tak! Keby to tam nenapísal, ľudia by ho ani nevolili. Aj napriek tomu sa poniektorí štorcujú, napríklad takí úprimne veriaci katolíci, ktorí by radšej chceli voliť svojho kandidáta… Preto favorit vytiahol do boja ďalší tromf. To, čo kedysi písal vo svojich životopisoch, že ako člen KSČ sa politicky angažuje, s náboženskou otázkou je vysporiadaný a zastáva prísne ateistické stanovisko, zrušil šmahom ruky a dnes do médií rozpráva o tom, koľko mal v rodine veriacich a navštevoval náboženské obrady. A tak koluje po Slovensku karikatúra, kde kandidát pripravený pre Slovensko rozpráva: „No a potom po birmovke som nastúpil na právnickú fakultu. Počas komunizmu to nebol problém…“

Katolícka vrchnosť na Slovensku bojac sa hnevu budúceho prezidenta už ani veľmi nepropaguje toho prezidentského kandidáta, ktorý je s jej veriacimi priamo a bytostne spätý (rozumej: Pavla Hrušovského za KDH), iba opatrne rôznymi kanálmi naznačuje veriacim, že sľubom favorita pripraveného pre Slovensko nemožno veľmi veriť a nech sa teda rozhodnú. Napríklad pred pár dňami si k tomu zvolila slová slová evanjelistu Marka, ktoré ako motto dala aj do záhlavia svojich webových stránok. Pripomíname, že motto na stránkach cirkvi sa často obmieňa.

V konkrétnom prípade išlo o citát zo 4. kapitoly Evanjelia podľa svätého Marka, a to verše 24 – 25: „Dávajte pozor na to, čo počúvate! Akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám…“

Tieto slová si môže každý vykladať po svojom. Spojitosť s blížiacimi sa prezidentskými voľbami môže byť čisto náhodná…

Alebo aj nemusí. Predpokladaný víťaz volieb to ešte vždy nemá isté a tak sa smerom ku katolíckej cirkvi naoko prikláňa už celá socialistická strana Smer-SD. Najnovšie napríklad aj v diskusii o tom, či v nedeľu majú byť zákonom zatvorené všetky obchody, ako to už roky požaduje cirkev. Strana, ktorá sa hrdo hlási k modernej európskej socialistickej ľavici, ústami svojho poslanca Antona Martvoňa zdôraznila, že na problém sa pozerá aj z pohľadu cirkvi. Človek by neveril! Voľby však budú až o niekoľko týždňov a dá sa teda predpokladať, že sa ešte dočkáme rôznych prekvapení…

Alebo ako hovorí teta Beta z Nižnej Vyšnej: To ešte len budeme oči otvárať!

Požičiavajúcich si jednotlivcov spája regulovaná schéma

Vo svete sa začínajú rozvíjať kolektívne pôžičky fungujúce na báze požiavania si peňazí medzi jednotlivcami, ktorých spája organizovaná pôžičková schéma. Dokonca už vznikajú aj podielové fondy špecializujúce sa na takéto investície. Ide o príležitosti s vyšším rizikom a tomu advekvátnym vyšším výnosom. Vyspelé krajiny pre túto činnosť vytvárajú reguláciu a pravidlá rovnako prísne ako pre banky a poisťovne. Výhodou je úverový vzťah priamo medzi členmi schémy, ktorý na jednej strane zabezpečí veriteľovi vyšší výnos ako pri bankových vkladoch a na strane druhej dlžníkovi nižší úrok ako pri pôžičke z tradičnej finančnej inštitúcie – obchádza sa totiž réžia banky

Prednosť ochrany pred maximalizáciou výnosu

Ak zohľadníme primeranosť rizika, najzaujímavejšími investičnými inštrumentmi boli v minulom roku prevažne akcie. Napriek tomu Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2013 sa stal „Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f.“, ktorý si svojou výrazne nízkou volatilitou zabezpečil prvenstvo so slušným náskokom v pomere nadvýnosu a volatility. Fond je určený pre konzervatívnych investorov investujúcich v eurách a uprednostňujúcich ochranu investícií pred maximalizáciou výnosu a má zvýšený limit na korporátne investície. Investuje do nástrojov s vopred definovaným pevným úrokovým výnosom, ktoré drží obvykle až do ich splatnosti, upozornil Peter Apolen.

Aj dnes platí, že každý problém má riešenie

V dnešnej dobe je už takmer každý z nás klientom banky, no bankoví klienti sa pri starostlivosti o svoje financie často dopúšťajú mnohých zlozvykov. Podrobne ich rozanalyzovala Poštová banka, tu len uveďme, že medzi tie najčastejšie patrí to, ak vysoké sumy peňazí držíme zbytočne na bežnom účte a tiež to, že všetky úspory máme uložené len na jednom produkte. Ďalším nebezpečným zlozvykom je, že pri probléme prestávame splácať úver a s bankou nekomunikujeme, hoci platí osvedčené pravidlo, že každý problém má riešenie.

Prečítajte si tiež:
 
Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu  

 
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *