Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

Týždeň vo financiách: Ty si kradol, aj ty si kradol, ty ideš do basy, ostatní domov!

Od vypuknutia krízy zamávala krídlami prvá radostná lastovička – agentúra Fitch zvýšila rating Grécka na B- a únava z eurokrízy medzitým symbolicky prešla do druhého dejstva. Dozvedeli sme sa, že Bratislava je piaty najbohatší región EÚ. A minulý týždeň sme boli svedkami vyjadrenia, že Únia je ako niekdajší Sovietsky zväz.

 

Začiatok uplynulého týždňa rámcovali obavy z chaotického krachu Grécka. Ako vyplynulo z aktuálnej správy Across Wealth Management situácia v Grécku sa vyhrotila, po tom, čo mnohí veritelia podpísali dohodu o výmene dlhopisov až na poslednú chvíľu. Celkovo ju prijalo 83,5 % veriteľov, zároveň bola uplatnená klauzula (tzv. CAC), ktorá rozšírila platnosť dohody na všetkých držiteľov dlhopisov. ISDA (Medzinárodná asociácia pre deriváty a swapy) vyhlásila, že ide o „credit event“ teda nedobrovoľný krach a budú vyplatené poistky na CDS (Credit default swaps).

„Situácia ostáva naďalej chaotická, pretože nie je jasné, koľko CDS bolo vydaných a ktoré banky sú najväčšími upisovateľmi,“ uvádza sa v správe.

Na všadeprítomnú nervozitu ohľadom reštrukturalizácie gréckeho dlhu poukázal analytik Capital Markets Zoltán Csiba v komentári nazvanom “Čerstvý” grécky šalát opäť prežíva. Analytik Saxo Bank Ole S. Hansen si zasa všímal, že po tom, čo Grécko dostalo konečne druhý záchranný balík, komodity väčšinou klesali. Jeho komentár pre Investujeme.sk má názov Komodity vyčkávajú, po tom, čo napätie okolo Grécka poľavilo

Tá povestná lastovička

Hovorí sa, že jedna lastovička ešte leto neurobí, ale tá prvá, ktorú zhliadneme, nám vleje do žíl pocit, že sa konečne blíži pekné teplé počasie. A tak aj dianie v eurozóne počas uplynulého týždňa psychologicky a mediálne kľúčovala jedna udalosť presne v štýle tej povestnej prvej lastovičky. Agentúra Fitch zvýšila rating Grécka z úrovne čiastočnej platobnej neschopnosti (Restricted Default) na stupeň B-, pričom výhľad ratingu je podľa agentúry stabilný. K zvýšeniu ratingu agentúra pristúpila po tom, čo vláda v Aténach dokončila výmenu dlhopisov, čím sa znížil verejný dlh Grécka cca o 100 miliárd eur.

A prečo toľko spomíname tú prvú lastovičku?

Okrem iného aj preto, že minulotýždňové zvýšenie ratingu Grécka je jeho prvým zvýšením touto agentúrou od roku 2003!

Ratingovky: Naďalej budú akceptované!

Podľa najnovšieho rozhodnutia Európskeho úradu pre cenné papiere a trhy (ESMA) bude v rámci EÚ naďalej možné využívať ratingové hodnotenia amerických ratingových agentúr.

Rozhodnutie sa týka troch veľkých svetových agentúr FitchMoody’s a Standard & Poor’s, ale aj ďalších – menších subjektov zo Spojených štátov, ako aj agentúr z iných častí sveta, ktoré pôsobia v Únii. Podľa aktuálneho vyjadrenia predstaviteľov ESMA činnosť týchto agentúr, ako aj právny rámec pre ich pôsobenie v ich materských krajinách (USA, Singapúr, Kanada, Hong Kong) je v súlade s európskym právom. Podľa spoločnosti Patria Online oznámenie dozorového orgánu EÚ znamená veľkú úľavu predovšetkým pre európske banky a ďalšie veľké finančné organizácie, ktoré sa obávali vysokých nákladov,  pokiaľ by si museli hľadať alternatívny zdroj ratingu pre seba a svoje produkty. 

Únava z eurokrízy: Druhé dejstvo

Presne pred dvoma týždňami sme na stránkach Investujeme.sk písali že luxemburský premiér a predseda tzv. Euroskupiny ako neformálneho združenia ministrov financií štátov používajúcich jednotnú menu Jean-Claude Juncker, ktorý je spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel dlhé roky považovaný za najzapálenejšieho bojovníka proti eurokríze, nepriamo priznal, že sa už cíti z krízy unavený. Počas nedávneho summitu EÚ oznámil, že po viac ako siedmich rokoch na čele Euroskupiny plánuje odísť z funkcie.
Ale aby svojmu budúcemu nástupcovi už dopredu nezobral chuť a elán, uviedol, že to nie je z únavy a rozčarovania, ale vraj čisto z časových dôvodov. Kvôli kríze a s ňou spojeným množstvom rôznych problémov vraj musel tak trochu zanedbávať svoje premiérske povinnosti, keďže na jedno aj druhé časovo už jednoducho nestačil.

A teraz nasleduje druhé dejstvo: Nemecká kancelárka Angela Merkel minulý týždeň priznala, že by vo funkcii predsedu tzv. Euroskupíny najradšej videla svojho ministra financií Wolfganga Schäubleho. A že je to už viac-menej hotová vec. Písal o tom denník Financial Times Deutschland.

Nemecká čierna labuť

Publicista Daniel Kuchta upozornil, že podľa istej štúdie sa medzi rokmi 2006 – 2010 na akciových trhoch odohralo až 18.520 udalostí, ktoré vo finančnej hantírke možno označiť ako tzv. čierna labuť, pričom zdôrazňuje, že pod týmto pojmom sa skrýva možné prekvapenie, málo pravdepodobná alebo nečakaná udalosť a podobne. Podľa niektorých analytikov je čierna labuť nepravdepodobná udalosť, ktorá môže mať na finančné trhy veľký dopad, pričom ten dopad je o to väčší, čím je očakávanie udalosti menšie.

„Dnes to vyzerá, že takéto udalosti hrozia na každom kroku,“ zdôrazňuje Daniel Kuchta a dodáva, že takouto čiernou labuťou v posledných dňoch, ktorá by mala na trhy katastrofický dopad, je možné vystúpenie Nemecka z menovej únie, pričom Nemecko by zostalo v EÚ, ale vrátilo by sa k vlastnej mene.

Je pravdou, že keby Nemci k takémuto kroku pristúpili, malo by to nedozierny dopad na finančné trhy a celú Európsku menovú úniu (EMÚ) a mohlo by to znamenať aj koniec eura ako meny.
„V podstate by možno ani nešlo až o také veľké prekvapenie, pretože neochota platiť dlhy za nezodpovedné krajiny v Nemecku narastá a vystúpenie z EMÚ by mohlo byť jedným z riešení,“ vysvetľuje autor a cituje Grahama Summersa zo spoločnosti Phoenix Capital Research, podľa ktorého sa Nemecko k tomuto kroku už pripravuje tým, že schválilo potrebnú legislatívu, ktorá by mu to umožnila, a zároveň založilo či skôr obnovilo špeciálny fond na stabilizáciu domáceho finančného trhu.
 
Podľa Summersa by tento krok znamenal krach EÚ a bylo by to desaťkrát horšie ako bol pád Lehman Brothers. „Tešíme sa,“ s riadnou dávkou sarkazmu dodáva publicista Daniel Kuchta.

Slovenská dôvera v euro

Podľa údajov spoločnosti TNS Slovakia zaoberajúcej sa sociálnym a politickým výskumom a marketingovými prieskumami, väčšina Slovákov dôveruje euru a Európskej únii, a to aj napriek skeptickým informáciám, ktoré sa v ostatnom čase čoraz častejšie objavujú v tejto súvislosti v médiách. Vyplýva to z prieskumu, ktorý vo februári tohto roku uskutočnila agentúra TNS Slovakia na reprezentatívnej vzorke 977 respondentov starších ako 15 rokov.

Z prieskumu vyplynulo, že euru dôverujú takmer tri štvrtiny (71,4%) obyvateľov Slovenska, pričom desatina (10,0%) sa vyjadrila, že euru dôveruje úplne. Zvyšná štvrtina (27,0%) opýtaných euru nedôveruje.

Voči Európskej únii prejavujú svoju dôveru dve tretiny (64,9%) respondentov. Naopak, tretina (33,4%) Slovákov Európskej únii nedôveruje. Medzi tými, ktorí Európskej únii nedôverujú, sú predovšetkým mladí ľudia (do 30 rokov), ženy, obyvatelia malých obcí (do 1000 obyvateľov), ďalej študenti a bezdetní respondenti a tiež ľudia, ktorí sa vôbec nezaujímajú o ekonomické a finančné témy.

Väčšina respondentov sa v prieskume taktiež vyjadrila, že zavedenie eura prinieslo na Slovensko oveľa väčší úžitok ako škodu.

Takmer pätina oslovených (19,4%) sa vyjadrila, že pre prípad pádu eura nakúpila nehnuteľnosť alebo iný pozemok. Boli to skôr vysokoškolsky vzdelaní ľudia, podnikatelia, respondenti zaujímajúci sa o ekonomické a finančné témy a tí, ktorí čítajú finančnú a mienkotvornú tlač, taktiež tí, ktorí majú plat vyšší ako 1000 Eur a tiež respondenti, ktorí majú deti.

Už menej respondentov uvádzalo, že pre prípad pádu eura nakúpili zlato či inú komoditu (5,9%), uložili si peniaze v banke v cudzej mene (5,0%), prípadne nakúpili peniaze v cudzej mene – valuty (2,2%).

Všetci sú hriešni, no iba jeden pôjde sedieť

Pokiaľ ide o budúce smerovanie EÚ, azda najvýznamnejšou udalosťou týždňa bolo pozastavenie prísunu peňazí z európskych fondov pre Maďarsko. Ministri financií, ktorí tento zásadný krok schválili, postupovali podľa takéhoto princípu: Policajti chytia partiu zlodejov so slovami: Ty si kradol, ty si kradol, ty si kradol, všetci ste kradli. Potom si veliteľ zásahu všetkých poprezerá a o chvíľku sa obráti na jedného zo zlodejov so slovami: Ty jediný ideš do basy, ostatní – domov! Pravdou totiž je, že hriešnikom v rámci EÚ zďaleka nie je len Maďarsko. A tak oprávnene môže mať pocit krivdy.

Ako upozornil minister Ivan Mikloš, bol jedným z tých, ktorí pred rokmi presadzovali tvrdé sankcie voči Nemecku a Francúzsku, pretože nedodržiavali Pakt stability a rastu, no vtedy to väčšina ministrov nielenže odmietla, ale pravidlá sa nadôvažok ešte aj zmäkčili! A to podľa jeho slov doviedlo Európu tam, kde je dnes. Aj preto teraz hlasoval za prísne sankcie voči Maďarsku – za neplnenie rozpočtových pravidiel.

Ale to je zrejme len oficiálny dôvod pre sankcie. Ten druhý dôvod spočíva v tom, že maďarský parlament prijal ústavu a ďalšie zákony, ktoré právom sú tŕňom v oku všetkých ctiteľov demokracie, obmedzujú nezávislosť sudcovskej moci i centrálnej banky.

Dôsledkom sankcií je to, že Maďarsku zmrazili takmer pol miliardy eur z kohézneho fondu.…  Nie je bez zaujímavosti, že proti udeleniu sankcií pre Maďarsko boli také krajiny, ktoré sa čoraz viac vymykajú z tesného zovretia EÚ – ako napríklad Česko či Veľká Británia.

V skutočnosti to ale s tými sankciami pre Maďarsko nie je až také čierne, ako to na prvý pohľad vyzerá. Ministri financií totiž napokon na nátlak Česka, Veľkej Británie, ako aj Rakúska a Poľska celú záležitosť uzavreli slovami, že 22. júna sa opäť stretnú a ak zistia, že maďarská vláda pracuje na tom, aby rozpočtový deficit napravila, peniaze z fondov uvoľnia. Pridala sa aj ratingová agentúra Fitch s tým, že nepochybuje o tom, že Maďarsko ešte teraz začiatkom jari pripraví bezpečný a hodnoverný plán zníženia rozpočtového deficitu.

EÚ alebo Sovietsky zväz?

Medzi činovníkmi EÚ a Maďarskom sa to však ďalej zostruje. Premiérovi Viktorovi Orbánovi sa totiž viaceré kroky Únie nepozdávajú, nie je mu po chuti najmä direktívne a veľmocenské zasahovanie do vnútorných záležitostí Maďarska. Počas uplynulého týždňa viackrát odkázal do Bruselu, že celé mu to pripomína éru niekdajšieho Sovietskeho zväzu a ním ovládaných „verných“ satelitov – Poľska, Československa, Maďarska, Rumunska, Bulharska… K tomu dodal, že obyvatelia Maďarska sa už viac nenechajú ovládať zahraničnými mocnosťami a nechcú a nebudú žiť tak, ako im to cudzí nadiktujú. A že Maďarsko nebude kolóniou.

Orbánove vyjadrenia myslené možno úprimne vyvolali v centrále európskych štruktúr zdesenie. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso Orbánovi odkázal, že všetci, ktorí prirovnávajú Európsku úniu k Sovietskemu zväzu, asi neveľmi chápu význam slova demokracia…  __ANKETA1723__

V USA nové banky nevznikajú

Európske banky sa potácajú v problémoch spôsobených dlhovou krízou a oči na ne upiera prakticky celý investorský svet. Americké banky sú tak trochu mimo zorného poľa, ale tiež sa nedá povedať, že by tamojší bankový sektor bol na tom až tak dobre.

Po veľmi dlhom čase napríklad v USA nevznikla v minulom roku ani jedna nová banka. A zaniklo ich niekoľko stoviek. To, že nové banky v USA v poslednom čase nevznikajú, je odrazom dnešnej situácie – len postupne vychádza na svetlo, koľko peňazí centrálna banka priamo alebo nepriamo naliala do najväčších amerických bánk, aby stabilizovala sektor a aby nedošlo k tomu najhoršiemu – k pádu príliš veľkých inštitúcií, ktoré by otriasli celým svetom.    

Bratislavčan v Štokholme očami štatistiky

Bratislavský kraj je podľa Eurostatu piatym najbohatším regiónom Európskej únie. Pri prepočte HDP na obyvateľa je na tom lepšie ako Praha, Štokholm či Viedeň. Aj napriek číslam sa obyvatelia nášho hlavného mesta necítia v Prahe či Viedni ako na návšteve u chudobnejších príbuzných, skôr naopak.

„Dôvodom je parita kúpnej sily, ktorou Európsky štatistický úrad upravuje HDP jednotlivých regiónov. Ani parita však nedokázala vytiahnuť ostatné slovenské kraje zo zoznamu chudobných,“ konštatoval publicista Ľuboslav Kačalka.

Proti práčkam plným peňazí

Ale sú aj dobré správy. Európsky parlament (EP) zriadil špeciálny výbor pre boj s organizovanou kriminalitou, pre boj proti mafiám každého druhu, organizátorom rozsiahlych bankových podvodov, aktérov províznej trestnej činnosti a korupcie aj na tých najvyšších miestach. Osobitnou úlohou výboru bude hľadať legislatívne i nelegislatívne nástroje pomocou ktorých by bolo možné včas odhaliť pranie špinavých peňazí a prerastanie organizovaného zločinu do verejnej správy a štruktúr EÚ.

Výbor bude mať právomoc predvolať si aj sudcov a prokurátorov, aby zistil ako napredujú v boji s organizovaným zločinom, najmä finančnými podvodmi a machináciami, ale aby zistil aj to, či ten ktorý sudca či prokurátor nie je nejako prepletený s niektorými finančnými skupinami. Výbor bude mať právomoc vypočuť aj obete veľkých finančných podvodov.

Úlohy, ktoré stoja pred špeciálnym výborom, sú veľké a rovnako veľké sú aj jeho právomoci. Ale až čas ukáže, či to všetko, teda zriadenie výboru a schválenie jeho kompetencií, nebolo zo strany poslancov EP len mlátením prázdnej slamy.

Sebavedomá a finančne zdravá

Spoločnosť Fincentrum, ktorá pomáha ľuďom a firmám orientovať sa v zložitom svete financií a ktorá okrem iných vydáva magazíny Investujeme.cz a Investujeme. sk, má za sebou päť rokov pôsobenia na Slovensku. Uplynulé obdobie hodnotí ako úspešné a neustále zaznamenáva rýchly rast a rozvoj. Napriek zložitej ekonomickej situácii na Slovensku a v Českej republike sa celej skupine podarilo v roku 2011 prekročiť hranicu jednej miliardy českých korún (40,8 milióna eur).

Kým v roku 2010 zaznamenala spoločnosť obrat na Slovensku 4 522 597 eur, v minulom roku bol hospodársky výsledok 7 480 000, eur, čo predstavuje nárast o 65%.

„Fincentrum Slovensko je dnes sebavedomá a finančne zdravá spoločnosť, nezávislá na svojej staršej českej sestre. Na Slovensku je to suverénne tretia najväčšia finančno-sprostredkovateľská spoločnosť s výbornými základmi pre ďalší rýchly rast. V najbližších rokoch preto očakávame každoročne rast v desiatkach percent,“ uviedol Petr Stuchlík, jeden zo zakladateľov spoločnosti Fincentrum.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

 

Myslíte si, že v dnešných časoch je vhodné si požičiavať a zadlžovať sa?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *