Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Týždeň vo financiách: Uverí stredná Európa, že Boh ustanovil nového reformátora?

Zatiaľ čo nukleárni odborníci riešili problémy s unikajúcou radiáciou, finanční analytici sa zamýšľali nad tým, aký bude mať japonská katastrofa dopad na svetovú ekonomiku. Rusko vyšlo Japoncom na pomoc priam s unikátnou ponukou – znejúcou ako neveselý vtip. A na Slovensku ďalej pokračuje boj o daňovo-odvodovú reformu.

Po ničivom zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následných vlnách tsunami v priebehu uplynulého týždňa zasiahli Japonsko ďalšie zemetrasenia a dotrasy. Do piatka ich bolo vyše 260 s magnitúdou 5 až 6 stupňov! V sobotu zaregistrovali ďalšie zemestrasenie s magnitúdou 6,1 a to v oblasti neďaleko od poškodenej atómovej elektrárne Fukušima.

Počas uplynulého týždňa sa k slovu prihlásili aj niektoré japonské sopky a dielo skazy zavŕšil silný mráz a sneh. Podľa údajov zverejnených v nedeľu ráno si katastrofa dosiaľ vyžiadala cca 8.200 ľudských obetí a vyše 12 tisíc ľudí je ešte stále nezvestných.Vyše pol milióna ľudí síce otrasy a vlny tsunami prežilo, ale zostali bez strechy nad hlavou a prežívajú bez dostatku vody, jedla a teplej prikrývky v mrazivom počasí.

Ale sú aj dobré správy. Po deviatich dňoch záchranári z trosiek spadnutých domov vytiahli 80-ročnú ženu a 16-ročného chlapca. Obaja sú veľmi zoslabnutí, ale žijú!

Japonský premiér Naoto Kan vyjadril presvedčenie, že krajina katastrofu prekoná a zotaví sa. Podľa jeho slov Japonsko čelí najväčšej katastrofe od druhej svetovej vojny. "Dostáva sa nám celosvetová podpora. Nie je čas na to, aby sme boli pesimistickí. Každý jednotlivý občan musí ukázať odhodlanie."

Iné krajiny by už išli do múky…

Svet obdivuje Japoncov s akou odvahou a pracovitosťou riešia vzniknuté problémy. Po celom svete sa v médiách začali objavovať úvahy a štúdie o tom, že keby sa séria takých zemetrasení a ďalších prírodných katastrof odohrala v niektorej inej krajine, obete by sa už dávno počítali na milióny.

Čitateľ portálu Investujeme.sk požívajúci nick monaco v komentári k jednému z článkov napísal:

"Teraz som pozeral na internete viaceré ruské denníky, s obdivom sa vyjadrujú o statočnosti, odvahe, pracovitosti a vysokej inteligencii Japoncov. Denník Vedomosti napisal, ze keby sa séria takých zemetraseni a dalších katastrof (cunami, sopky) udiala v hocijakej inej krajine, obete by sa nedali ani len spočítať… Samozrejme, denník nehovorí priamo o Rusku, ale medzi riadkami je to napisané."

Náš čitateľ ďalej píše: "Este aj šéf nacionalistov v ruskom parlamente Žirinovskij rečnil o obdivuhodnej a vysokej tvorivosti, pracovitosti a inteligencii Japoncov. Tá im pomáha prekonávať všetky problémy. Aj ja si myslím, že mnohé iné krajiny už by po takých katastrofách celé išli do múky… "

V Rusku je dosť neobývaných území

Keď sme už spomenuli ruského politika Vladimíra Volfoviča Žirinovského, uveďme aj jeho ponuku, ktorú poskytol Japonsku. Vo svojom vyhlásení navrhol ruskej vláde, aby čím skôr začala konzultácie s Japonskom – ide o to, aby obyvateľom Japonska Rusko ponúklo možnosť presídlenia.

"Rusko je omnoho bezpečnejšie Rusko ako japonské ostrovy ohrozené takýmito živelnými pohromami. Máme v Rusku množstvo oblastí, kde sú potrebné pracovité ruky a mozgy. Nech Japonci osídlia voľné priestory,vybudujú si tu obydlia, príjmu naše občianstvo… Nikomu nebudú prekážať a Rusko na spojení s tak pracovitým národonm môže iba získať," dôvodil Žirinovskij.

Celé by to znelo ako smutný, ale povzbudzujkúci vtip, keby s podobnou – aj keď nie až tak otvorene formulovanou ponukou – neprišiel aj prezident Dmitrij Medvedev. Ponúkol Japoncom, aby sa presťahovali na Sibír. Podľa svetových médií to vraj nepovedal až tak priamo, len naznačil, že by bolo možné uvažovať o využití pracovného potenciálu Japoncov napríklad v niektorých oblastiach Sibíri.

Japonská disciplína, obrovské príležitosti

Zatiaľ čo nukleárni odborníci riešili problémy s unikajúcou radiáciou v japonskej atómovej elektrárni Fukušima , finanční analytici sa zamýšľali nad tým, aký bude mať japonská katastrofa dopad na svetovú ekonomiku. O tejto téme sme na portáli Investujeme.sk písali okrem iného aj v týchto článkoch a správach: Čo čaká Japonsko? Akcie môžu klesať mesiace, Japonská disciplína v sebe skrýva obrovskú príležitosť, Stane sa trh rukojemníkom japonskej krízy?, UniCredit Bank: Ovplyvní japonské nešťastie produkciu na Slovensku?, Intervencia proti jenu: Jeden za všetkých, všetci za jedného a v mnohých ďalších.

Katastrofa v Japonsku po celom svete rozvírila diskusiu o bezpečnosti jadrovej energetiky. Ako prvé zareagovalo Nemecko, ktoré počas uplynulého týždňa odstavilo sedem najstarších jadrových elektrární. Podľa premiérky Angely Merkelovej však ide o dočasné riešenie. Pôjde o tri mesiace, počas ktorých majú nemeckí odborníci skontrolovať prevádzku všetkých sedemnástich jadrových elektrární v krajine.

Toto rozhodnutie vzápätí zdvihlo ceny elektrickej energie vo väčšine Európy.

Poisťovňa: Známy komik prišiel o kšeft

Americký herec a komik Gilbert Gottfried známy z mnohých filmov a seriálov, prišiel minulý týždeň o džob. Nemiestne vtipkoval na tému Japoncov, napríklad, že už teraz nemusia chodiť k moru na pláž, pretože more prišlo za nimi…

Americká poisťovňa Aflac, pre ktorú Gottfried pravidelne natáčal reklamy, na jeho cynické vtipkovanie zareagovala okamžitým zrušením zmluvy.

Poisťovňa sa od Gottfriedovych výrokov aj oficiálne dištancovala a na pomoc Japonsku zaslala milión USD.

Dohodli sa, nedohodli…

Ministri financií eurozóny sa opäť dohodli, avšak – ako sa mi hovoria – nedohodli sa na ničom. Dohodli sa iba na tom, že sa ešte dohodnú… A dohodnúť by sa mali na detailoch navýšenia záchrannéhoo fondu. Podľa luxemburského premiéra a predsedu tzv. euroskupiny Jean-Claude Junckera sa ministri financií dohodli na navýšení kapacity fondu na 440 miliárd eur, ale zatiaľ vôbec nie je jasné akým spôsobom sa to udeje.

"Diskutujeme o cestách a prostriedkoch, ale či to bude prostredníctvom garancií či inými prostriedkami, na tom sa ešte budeme musieť zhodnúť. Podľa môjho osobného názoru by to mohlo byť prostredníctvom garancií," poznamenal Juncker.

Aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble je presvedčený, že kapacita záchranného fondu by sa mala navyšovať predovšetkým prostredníctvom vyšších štátnych garancií. Načim ale pripomenúť dve veci:

  • Európsky záchranný fond vznikol v reakcii na situáciu vyvolanú gréckou dlhovou krízou. Možnosť, že o núdzovú pomoc by po Grécku a Írsku muselo požiadať aj Portugalsko, príp. Španielsko vyvoláva neustále obavy, že kapacita fondu nemusí byťdostatočná.
  • Podľa aktuálneho vyjadrenia ratingovej agentúry Fitch Ratings je zrejmé, že plánovaných 440 miliárd eur na vyriešenie dlhovej krízy v eurozóne nepostačí.

Budú lietať pokuty ako sekery?

Ministri financií EÚ sa počas uplynulého týždňa dohodli na jednej závažnej veci, a síce na tom, že ak niektorá krajina prekročí rozpočtový schodok o tri percentá a viac, dostane pokutu vo výške 0,2 percenta HDP. Týka sa to samozrejme len krajín eurozóny. Dohoda ide dokonca tak ďaleko, že pokuta by padla automaticky. Európska komisia by posúdila, či štát splnil rozpočtové pravidlá alebo ich prekročil a v tom druhom prípade by hriwešnikovi sama uvalila pokutu.

Toto opatrenia by malo posilniť fiškálnu disciplánu.

Český minister financií Miroslav Kalousek túto dohodu označil za výrazný úspech, a to vďaka maďarskému predsedníctvu EÚ, ktoré ju prebojovalo. Opatrenie vzišlé z dohody ministrov však ešte bude musieť schváliť Európsky parlament.

Podozrenie padlo na Čínu

Nebyť tak rozsiahlej tragédie v Japonsku a dlhoodkladaného zásahu medzinárodných síl proti armádnym zoskupeniam na smrť oddaným líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu svetové médiá by veľkú pozornosť venovali špionážnej kauze “Renault.” A tak kauzu vybavili len veľmi stručne.

Pripomeňme, že kauza vypukla už skôr – jej podstata spočíva v tom, že niekto špiónil vo francúzskej automobilke Renault a podozrenie padlo na Čínu. A svojich troch manažérov, ktorí mali stáť za kauzou a umožniť čínskym predstaviteľom dostať sa k citlivým a strategickým údajom, informáciám a dokumentom, automobilka bez milosti prepustila.

Situácia bola natoľko vážna, že sa jej ujala francúzska tajná služba a kauza výrazne narušila francúzsko-čínske vzťahy.

Prešiel nejaký ten týždeň a zrazu je všetko inak. Francúzska prokuratúra oznámila, že to bola len údajná špionáž, resp. že celá kauza je len jeden veľký podvod.

Podľa justičných orgánov stál za kauzou istý pracovník bezpečnostného referátu automobilky, ktorý si špionáž iba vymyslel a vedenie firmy mu vyplatilo mastný balík. Po týchto šokujúcich odhaleniach sa firma svojim bývalým manažérom ospravedlnila a všetkých troch prijala späť na ich pôvodné miesta.

Predstavitelia francúzskej vlády vyjadrili prekvapenie nad tým, ako sa taká veľká, významná a “zabehaná” spoločnosť ako je Renault nechala oklamať. Podľa hovorcu vlády François Baroina by jej diletantstvo nemalo zostať bez následkov… Viacerí predstavitelia verejného života vyjadrili názor, že kauza poškodila renomé Francúzska vo svete a vyzvali generálneho riaditeľa automobilky Carlosa Ghosna, aby okamžite rezignoval.

Pre úplnosť už len dodajme, že citlivé a strategické údaje sa mali týkať vývoja elektromobilu a pôvodca celej kauzy Dominique Gevrey po rozhodnutí sudcu skončil vo väzbe. Dôvodom väzobného stíhania je skutočnosť, že chcel ujsť aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Justičné orgány ho zadržali, keď sa chystal odletieť do Guiney.

Dominique Gevrey kedysi pracoval na francúzskom ministerstve obrany ako spravodajský dôstojník…

Nie ste tu vítaná, pani Le Pen!

V súvislosti s pokračujúcimi nepokojmi, prevratmi a násilnosťami v arabskom svete a v severnej Afrike navštívila Taliansko predsedníčka francúzskej krajne pravicovej strany Front national (Národný front ) Marine Le Pen. Na ostrov Lampadusa, kam smeruje mnoho severoafrických migrantov, prišla kvetnato rečniť o tom, že na európskej lodi nie je miesto pre každého, inak by sa loď potopila, a Taliansku odporúčala nevpúšťať utečencov na svoje územie.

Napriek zložitej situácii  sa vystúpenie Marine Le Pen nestretlo s očakávaným ohlasom. Nie všetky televízne štáby však zaznamenali, že protestujúce skupiny jej pred očami mávali transparentmi s nápismi Nie ste tu vítaná, pani Le Pen!

Niektorí nehlasovali, niektorí bučali

Na návrh opozičného Smeru-SD zvolal predseda parlamentu Richard Sulík mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. Rokovať sa malo o novelizácii troch zákonov. O znížení dane z pridanej hodnoty z 20 na 19 percent a znovuzavedení šesťpercentnej DPH na predaj potravín z dvora, o zavedení osobitnej bankovej dane, ktorá by mala vykryť požadované zníženie DPH, a tiež o zastavení privatizácie šiestich štátnych teplárenských spoločností, ktorú rozbieha Radičovej kabinet.

Už vopred bolo jasné, že mimoriadna schôdza sa neuskutoční, pretože Ficov Smer-SD nedisponuje väčšinou potrebnou na schválenie programu schôdze a o jeho návrhoch sa teda bude rokovať až na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa začne už v utorok 22. marca.

Stalo sa.

Mimoriadna schôdza sa neuskutočnila, pretože prítomní  neschválili jej program. Poslanci vládnej koalície zaň nehlasovali a poslanci z opozičného košiara bučali – napíšem to slušne – ako malé deti…

Verí, že ho predurčil Boh?

Ani odvodová reforma, ktorú tak trochu kŕčovite pripravuje vládna koalícia, nie je po srsti opozičnému Smeru-SD. Podpredseda strany Peter Kažimír na tlačovej konferencii povedal, že odvodová reforma je fikciou, ktorú režírujú predseda SaS Richard Sulík a minister financií Ivan Mikloš. "Za túto fikciu zaplatíme všetci," zdôraznil.

Zároveň dodal, že jeho strana reformu nepodporí jednak preto, že je to opatrenie, ktoré vedie k znižovaniu životnej úrovne a jednak preto, že pripravovaná reforma vraj prispeje k rozdeleniu spoločnosti. "Minister financií označil živnostníkov a dohodárov za parazitov. Začať pracovať s témou, kto na koho dopláca, považujem za odsúdeniahodné a veľmi nebezpečné."

Podpredseda Kažimír išiel v útokoch na ministra financií ešte ďalej. "Mikloš uveril v to, že je predurčený od Boha stať sa najväčším reformátorom v strednej Európe a z tohto pohľadu Slovensko je pre neho iba laboratóriom."

Podľa prezidenta Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Stanislava Čižmárika problémy v súčasnom nastavení systému treba riešiť, avšak odstraňovať nedostatky systému na úkor podnikateľov je podľa SZŽ nespravodlivé. Živnostníci sú pripravení rokovať o pripravovaných zmenách a vláda by sa podľa nich mala sústrediť na to, čo najviac deformuje podnikateľské prostredie, teda na nízku vymožiteľnosť práva. Podľa prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Tomáša Malatinského, v prvom rade musia pokračovať rokovania s predstaviteľmi vlády. "Treba rokovať a hľadať cesty," zdôraznil.

Nie sme prisatí na štátny rozpočet!

Podľa predstaviteľov SŽZ samostatne zárobkovo činné osoby nepatria medzi tie spoločenské skupiny, ktoré sú prisaté na štátny rozpočet.

"Sme sklamaní postojom vlády, ktorá nás vníma ako deformáciu trhu. Je to presne naopak. Pracujeme na úkor svojich dovoleniek, víkendov, rodín a často i pohodlia svojich domovov. Rozhodne to nie sme my, kto tento štát ťahá na kolená. My nedostávame príspevok od štátu ako politické strany, ani sociálne dávky, ako ľudia, ktorí odmietajú pracovať," dôvodia predstavitelia SŽZ. 

Živnostníci podľa ich slov iba minimálne zaťažujú štát a trh práce, pretože si vedia prácu nájsť sami.

Podľa prezidenta AZZZ SR Tomáša Malatinského práve živnostníci sú neoceniteľní tam, kde pri tvorbe pracovných miest zlyháva štát i jeho nástroje trhu práce.

Minister financií Ivan Mikloš uviedol, že cieľom pripravovanej daňovo – odvodovej reformy je hlavne odstrániť nespravodlivosť a zabezpečiť udržateľnosť celého systému. "Tieto zmeny sa nedajú uskutočniť bez toho, aby to malo aj isté negatívne dôsledky pre tých, ktorí boli doteraz neopodstatneným spôsobom zvýhodňovaní."

Podľa predstaviteľov Občianskej konzervatívnej strany (OKS) reforma daní a odvodov nesmie mať negatívne dopady na živnostníkov  v podobe zvýšenia odvodov. Premiérka Iveta Radičová pripustila, že existuje viacero alternatív konečného riešenia a o zmenách v odvodoch pre živnostníkov či dohodárov sa ešte stále diskutuje.

(Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu )

Aký bude podľa vás mať vplyv japonská katastrofa na európsku ekonomiku?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Týždeň vo financiách: Uverí stredná Európa, že Boh ustanovil nového reformátora?”

  1. Pato píše:

    Jediny, kto najlepsie rozumie europskym financiam, je slovensky chlapec do kopirky Risko Sulik. On jediny chape vsetky suvislosti pomoci Grecku a preto na rozdiel od vacsiny moze zodpovedne povedat, ze Grecku pomoct netreba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *