Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Týždeň vo financiách: Už sú vyladené nástroje na ďalší stupeň eurointegrácie

Európski lídri sa predbežne dohodli na spoločnom bankovom dohľade. Analytici varujú, že odchod Grécka z eurozóny by bol katastrofou – stiahol by svetovú ekonomiku do hlbokej recesie. Metanolová kauza naberá na obrátkach a ceny akcií ovplyvňuje spevácky štýl obľúbeného rappera.

Nosnou téma uplynulého týždňa bol kuloárovo-názorovýostrý politický boj za posilnenie Európskej únie a predovšetkým za záchranu eura a potácajúcej sa eurozóny v jej terajšej podobe. To znamená bez odídenia (vylúčenia) Grécka z eurozóny a bez možného rozpadu Španielska.

Kým viac-menej celé uvažovanie okolo Grécka je postavené na základnej téze nemeckej kancelárky Angely Merkel, že treba urobiť všetko preto, aby táto krajina naďalej zostala v eurozóne, názory na spôsob a časový rozvrh ďalšej pomoci sa čoraz väčšmi rôznia.

Tým povestným kameňom úrazu je názor, že Grékom treba na plnenie reforiem dať viac času. Tento názor presadzuje najmä výkonná riaditeľa Medzinárodného menového fondu (IMF) Christine Lagarde, ktorá v uplynulých dňoch na rôznych fórach povedala, že Grécko a ostatné periférne krajiny, ktoré zápasia s dlhovou krízou, by mali dostať väčší časový priestor na stabilizáciu svojich ekonomík. Doslova povedala, že podľa názoru IMF Grécko potrebuje navyše celé dva roky na to, aby znížilo svoj rozpočtový schodok pod hranicu troch percent HDP. „Niekedy je lepšie mať o niečo viac času. Gréci jednoducho potrebujú viac času na vydýchnutie, opakovane dôvodila Lagarde.

Medzi tými, ktorý sú jasne a jednoznačne proti, sú najmä nemeckí predstavitelia – Angela Merkel, ale aj minister financií Wolfgang Schäuble, teda po celé krízové roky hádam tí najväčší bojovníci za záchranu eurozóny v jej terajšej podobe. Dodajme však, že podľa štúdie, ktorú pred pár dňami zverejnila nemecká nadácia Bertelsmann Stiftung definujúca svoje poslanie slovami slúžiť všeobecnému blahu, sú s možným odchodom Grécka z eurozóny spojené mnohé vážne riziká: „Stiahlo by to nielen európsku, ale aj svetovú ekonomiku do hlbokej recesie.“

V tejto súvislosti azda stojí za zmienku, že Gréci v minulých dňoch na mnohých demonštráciách a protestoch niesli transparenty, ktoré urážali Angelu Merkel a označovali ju za darebnú ženu a za Hitlerovu dcéru. Hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš konštatoval, že niektorí európski politici sa síce zhodujú s IMF v tom, že Gréci potrebujú viac času, nikto im však nechce dodatočný čas na reformy zaplatiť: „Rozhovory o ďalších peniazoch pre Grécko budú ešte veľmi napínavou politickou detektívkou.“

Pokiaľ ide o Španielsko, o ktoré sa medzi europskými lídrami tiež urputne bojuje, v hre sú dve veci:

Po prvé, zachrániť Spanielsko, aby sa predišlo odstredivým tlakom v jeho vnútri. Pripomeňme, že napríklad obyvatelia niektorých regiónov napríklad Katalánska (Cataluña) prednedávnom dali miliónovými demonštráciami jasne najavo, že sa chcú osamostatniť od zvyšku Španielska. Sarkastická poznámka redakcie: Je naozaj ľahšie udržať EÚ i eurozónu pokope s jedným celistvým Španielskom než s krajinou. ktorá sa rozbije na menšie celky.

A po druhé, samotná pomoc Španielsku. Z minulotýždňového oficiálneho vyjadrenia ministerstva hospodárstva v Madride, že španielska vláda, aj keď je pod tlakom, sa počas nasledujúcich týždňov rozhodne, či požiada o finančnú pomoc zvonka.  Vo vyjadrení sa uvádza, že vláda ešte vždy uvažuje o možnosti, že nepožiada nielen o priamu pomoc, ale ani len o pohotovostnú úverovú linku z eurovalu.

Do hry medzitým vstúpila agentúra Moody’s, ktorá v utorok potvrdila hodnotenie úverovej bonity Španielska na úrovni Baa3 a neznížila jeho rating do špekulatívneho pásma, ako sa všeobecne očakávalo. Na to prudko zareagovalo euro – jeho kurz poskočil nad úroveň 1,31 USD/EUR.

Téme boja o euro a európsku integráciu sme sa začiatkom týždňa venovali v mnohých článkoch, krátkych správach a komentároch, napríklad v týchto: Globálne trhy v silno zelených farbáchSaxo Bank: Blíží se ekonomické dnoPozitívny úvod týždňaIrsko – vzor, nebo skrytá hrozba?Američané rozjíždějí útraty a Evropa se těší na čtvrteční summitEU asi odloží otázku Řecka a Španělska a bude se hádat o společnou bankovní unii a v mnohých ďalších. 

Z komentárov bolo zrejmé, že pozornosť analytikov i médií sa už sústreďovala na štvrtkový a piatkový summit EÚ. Jedno však bolo jasné už pár dní predtým – Španielsko a Grécko sú stále zdrojom neistoty.

Makroekonóm VÚB Andrej Arady pre Investujeme.sk v komentári Globálny ekonomický kalendár konštatoval, že eurozóna naďalej ostáva pod tlakom fiškálnej krízy a že sa očakávajú bližšie podrobnosti ohľadom užšej spolupráce Európy, predovšetkým v oblasti bankovej únie.

Zahnať smrtiacu špirálu

Lídri Európskej únie sa na summite v Bruseli predbežne dohodli na ustanovení jednotného bankového dohľadu, ktorý by mal byť základom pre vznik bankovej únie. A prečo predbežne? Preto, že nejde o konkrétnu dohodu, skôr len o vyjadrenie zhody v názoroch. A tak ani nie je istý dátum, odkedy by spoločný dohľad mohol fungovať. Zo summitu vyšlo len niečo neurčité, že to bude niekedy počas roka 2013 a že viac sa dohodne na decembrovom summite.

Nateraz však nik nevie, či potom dôjde k dohode,  lebo niektorí politici už vopred avízovali, že spoločný bankový dohľad nepodporia. Napríklad český premiér Petr Nečas povedal, že jeho krajina je pripravená zablokovať vznik jednotného bankového dohľadu v EÚ, kým nebudú vyriešené sporné záležitosti ohrozujúce stabilitu českého finančného systému.

A ešte jedna správa zo summitu: Španielsky premiér Mariano Rajoy Brey zopakoval, že necíti žiadne tlaky na to, aby Španielsko požiadalo o finančné prostriedky z eurovalu a že táto otázka nateraz zostáva otvorená. Jeho slová ovplyvnili situáciu v Európe – po niekoľkodňovom raste sa akcie ocitli v červených číslach. 

A pohľady a názory analytikov? Lukáš Brodníček z Fio banky len stroho zaznamenal dohodu EÚ o základných obrysoch bankovej únie.

Analytici spoločnosti Atlantik, finanční trhy poznamenali, že európsky summit nepriniesol pre investorov žiadne zaujímavé závery a riešenie spoločnej bankovej únie sa odkladá vďaka Nemecku až na rok 2013. V krajine budú čoskoro voľby a integračné procesy by mohli vládnym stránam vzhľadom na náladu voličov skôr uškodiť.

Podľa analytikov Patria Online sa pri závere dvojdňového eurosummitu európskym akciám nedarilo, paneurópsky Stoxx 600 oslabil: „Predstavitelia EÚ síce väčšinovo súhlasia so zavedením jednotného bankovného regulátora, nejasnosti ale stále pretrvávajú ohľadom medzinárodnej pomoci Španielsku.“

BIG EXPERT v komentári Neviditelná rally analyzuje situáciu na pozadí správ o tom, ako svet mieri do recesie, aká bude potreba zachraňovať Španielsko, kedy konečne vystúpi Grécko z eurozóny a Spojené státy narazia na fiškálny útes.

Analytik ČSOB Jan Čermák konštatoval: „Osa Berlín-Paříž vyladila noty na vznik spoločného bankového dohľadu. Eurozóna nakročila k dalšiemu stupňu integrácie.“ 

Z pohľadu vlečúcej sa krízy možno dohody o jednotnom bankovom dohľade považovat za krok správnym smerom, ktorý má potenciál definitívne zahnať návrat smrtiacej špirály. „Nerobme si však ilúzie, že by vznik jednotného bankového regulátora mohol potlačiť kľúčový fundamentálny problém eurozóny, ktorým je divergencia platobných bilancií členských krajín vyyplývajúca z ich rozdielnej konkurencieschopnosti na globálnych trhoch,“ zdôrazňuje Ján Čermák.

Politici nad ekonomikou nevíťazia

Ekonomika sa pohybuje v cykloch. To sa však voličom, ktorí prichádzajú o prácu, nepáči. A preto nútia politikov robiť nezmyselné kroky, tí však nad ekonomikou vyzrieť nedokážu (a je zrejmé, že pokusy o riadenie ekonomického cyklu sa budú objavovať aj v budúcnosti) a tak sa ponúka už len jediné riešenie: Vojna!  Zamyslenie na túto tému ponúkol publicista Šimon Finemon v článku Nechme trh trhem aneb Jak předejít válce.

Financie medzi mužom a ženou

Druhou najčastejšou príčinou partnerských hádok sú rodinné financie. Častejšie sa obyvatelia oboch krajín hádajú už len pre malichernosti. Z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti GfK zároveň vyplynulo, že aj keď hádky a nezhody sú vo vzťahoch bežné a priznáva ich prevažná väčšina manželstiev a ľudí žijúcich v partnerskom zväzku, až 80 percent zadaných Čechov a 83 percent zadaných Slovákov by si znovu zvolilo toho istého partnera či partnerku… A ozaj, vieme kto viac rozhoduje o rodinných výdavkoch – muži alebo ženy? Odpoveď pozná analytička Poštovej banky Eva Sadovská, podľa ktorej v necelých 40 percentách domácností časť príjmov putuje do spoločnej kasy a časť zostáva v rukách jednotlivých partnerov.

Vklady bez poplatkov

Trinásť bánk pôsobiacich na Slovensku sa zaviazalo šesť mesiacov nevyberať poplatky za vklad hotovosti na vlastný účet. K iniciatíve sa nepripojila iba retailová Prima banka a korporátna Crédit Agricole Corporate and Investment Bank. Tá fakt, že sa k iniciatíve nepripája, odôvodnila tým, že zo slovenského trhu odchádza. Manažérka komunikácie Prima banky Naďa Urbanová uviedla: „Poplatkovú politiku a výšku jednotlivých poplatkov stanovujeme a pravidelne prehodnocujeme v súlade s našou stratégiou s ohľadom na nákladovosť jednotlivých transakcií, vrátane nákladov tretích strán. Vždy tak robíme samostatne, bez koordinácie s inými účastníkmi trhu.“

Vybehlo stádo diviakov

Nadránom vybehlo z lesa pri ceste stádo diviakov. Auto, ktoré sa s nimi zrazilo, vošlo do priekopy, kde navyše zachytilo aj strom. Vodič vyšiel z nehody ešte pomerne dobre… Allianz – SP upozornila, že so začiatkom jesenného obdobia sa zvyšuje frekvencia výskytu divej zveri v blízkosti ciest, a to najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť pre hmlu a aj pozornosť vodičov znížená. Riziko stretu so zverou je tak pre vodičov v tomto období vyššie, čo dokazujú štatistiky poisťovní. „Vodiči by nemali riziko kolízie z divou zverou podceňovať,“ zdôrazňuje Allianz – SP.

Český drak: Smrť kosí ďalej!

Zdá sa, že metanolová kauza naberá na obátkach. Nielenže pribúdajú smteľné otravy, ale zvyšuje sa aj počet priotrávených s doživotnými následkami, najmä s ťažko poškodeným zrakom. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) minulý týždeň informovala o objavení skladu s výrobkami českej likérky Drak obsahujúcimi viac ako 50 percent jedovatého metanolu! „Laboratórna analýza preukázala  prítomnosť metanolu v koncentrácii od 500,4 do 500,7 gramov na liter čistého alkoholu,“ spresnila SZPI.

Vedúci policajného vyšetrovacieho tímu Metyl Václav Kučera pre médiá povedal, že v kauze doteraz obvinili vyše 50 ľudí. Zároveň doplnil, že predmetom vyšetrovania je aj to, či k primiešaniu metanolu došlo len v rámci tejto rozsiahlej kauzy alebo či k tomu došlo už aj predtým.

Podľa aktuálnych odhadov vyšetrovateľov je medzi českými občanmi ešte asi 12 tisíc litrov otráveného alkoholu. Kučera vyzval občanov na opatrnosť a dodal, že aj on sám si pri konzumácii alkoholu dáva veľký pozor. Len pripomeňme, že Kučera už skôr pre Český rozhlas povedal, že jedovatý alkohol sa nachádzal v neokolkovaných fľašiach, ale aj vo fľašiach originálnym označením, resp. s prelepenými kolkami.

Rapper na YouTube a iracionálno

Faktorov, ktoré ovplyvňujú cenu akcií, je celý rad. Medzi najdôležitejšie patria vyhliadky danej spoločnosti, jej finančná sila a kapitálová štruktúra, ale aj výška dividendy. Tieto faktory však občas zatieni iracionálne očakávanie investorov na rast cien akcií. Ako vyplynulo z komentára spoločnosti X-Trade Brokers, dôkazom je singl Gangnam Style juhokórejského rappera s prezývkou PSY. Rôzne verzie nahrávok tejto piesne na portáli YouTube zaznamenali za tri mesiace viac ako 700 miliónov zhliadnutí!

O súvislostiach medzi týmito nahrávkami a spoločnosťou DI, ktorá vyrába polovodiče a ceny jej akcií vykázali za uvedené tri mesiace nárast o 500 percent, sme priniesli pod titulkom „Gangnam Style“, aneb co vše ovlivňuje ceny akcií. Jednu z verzií úspešného singlu si môžete napríklad pozrieť na tomto videu:

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *