Pondelok 16. júla. Meniny má Drahomír

Týždeň vo financiách: Verejnosť bude mať dva týždňa na diskusiu o odvodoch

Vládnou koalíciou odsúhlasenú reformu odvodov posunulo ministerstvo financií na verejnú diskusiu. Avšak s dodatkom ministra Ivana Mikloša, že živnostníkom sa už ustupovať nebude. Európska centrálna banka obmedzila príliv peňazí do ekonomiky zvýšením základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov a Američania sa na poslednú chvíľu dohodli na podobne štátneho rozpočtu.

Po skončení koaličných rokovaní o podobe odvodovej reformy zdôrazňovala premiérka Iveta Radičová prínos pre väčšinu: "Celkové daňové a odvodové zaťaženie živnostníkov sa mierne zníži.“  Zmeny, ktorých súčasťou je napríklad zrušenie 40% paušálnych výdavkov, majú zobrať „neadekvátnu“ výhodu, ľuďom, ktorých živnosť je daňovo výhodnejšou alternatívou pracovného pomeru a v skutočnosti žiadne výdavky nemajú. Živnostníci so skutočnými výdavkami si ich budú môcť uplatniť aj naďalej, tvrdia vládne strany.

Takýto argument je však v rozpore so snahou vlády zjednodušiť administratívnu náročnosť podnikania, keďže pre uplatnenie skutočných výdavkov je potrebné viesť ich evidenciu, pri využívaní automobilu napríklad knihu jázd.  Reforma odvodov môže naraziť na poslancov OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mostu-Híd a odmietajú zvyšovanie záťaže živnostníkov.

Verejnosť má na pripomienkovanie reforiem dva týždne, potom sa materiál dostane na zasadnutie vlády.

ECB začala zvyšovať sadzby

Minulotýždňové rozhodnutie ECB o zvýšení základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov je len začiatkom protiinflačných opatrení v eurozóne. Ako vysvetľuje analytik TRIMBroker Valér Demjan: „Dôležité boli i komentáre prezidenta ECB na tlačovej besede po navŕšení sadzieb, kde odmietol potvrdiť možnosť začiatku cyklu navršovania sadzieb ECB (trhy aktuálne na najbližších 12-mesiacov započítavajú navršovanie sadzieb o ďalších 100 bázických bodov). Zároveň však potvrdil, že ECB je pripravená naďalej ´veľmi pozorne a podrobne monitorovať inflačné riziká, ktorí stále majú rastúci výhľad´. Trhy aktuálne plne započítavajú ďalšie navršovanie sadzieb ECB o 25 bázických bodov na septembrovom zasadnutí a ďalšie na novembrovom zasadnutí.“ Výsledkom navršovania sadzieb ECB a komentárov jej prezidenta sú 15-mesačné maximá na páre s dolárom.

FOREXových investorov zaujala aj informácia, že Čína umožní vo väčšom rozsahu obchodovať jüan voči ďalším menám, a že počas roku otvorí domáci dlhopisový trh zahraničným investorom.

Amerika má rozpočet na poslednú chvíľu

Američania dočkali rozpočtu doslova na poslednú chvíľu. Dohoda medzi republikánmi a demokratmi znie, že sa rozpočet na rok 2011 zníži o 38 miliárd dolárov. Je to menej o 23 miliárd dolárov ako navrhovali republikáni. „Každá strana je však s dohodou spokojná – jedná sa predsa o najväčší rozpočtový škrt v histórií,“ hovorí hlavný analytik TRIMBroker Ronald Ižip. „Aby sme si ukázali akým paradoxom je súčasná politická dohoda, pozrime sa na momentálne náklady na americký dlh. Aj keď oficiálny americký vládny dlh je takmer 15 biliónov, trhový dlh dosahuje momentálne približne 10 biliónov. Na trhu sa tak pohybujú dlhopisy v uvedenom objeme, za ktorý musí vláda platiť úrok. Momentálne je výška úroku približne 2,5%, čo predstavuje zhruba 250 miliárd dolárov. Iba politika nulových úrokových sadzieb Fedu spôsobila, že úrokové náklady vlády sú na tak nízkej úrovni, na akej sa nachádzajú.  Stačilo by, aby Bernanke zvýšil úrokové sadzby o 0,25% a zvýšil by tak výdavky vlády USA o približne 36 miliárd dolárov. Stačilo by jedno rozhodnutie Fedu a celý výdobytok rozpočtových škrtov, tak ťažko vybojovaný, by sa okamžite vyparil. Nehovoriac o tom, že dlhodobý priemer nákladov americkej vlády je 4,6%. Preto pokiaľ by narástli úrokové sadzby na túto úroveň, tak by sa americký dlh zvýšil o viac ako $200 miliárd. Teda až niekoľkonásobne viac ako je  súčasný rozpočtový škrt.“

Nová banka na trhu

AXA rozširuje svoje služby pre Slovákov o bankovníctvo. V ponuke má sporiaci účet s platobnou kartou a zaujímavým úročením. Finančná skupina vysvetľuje, že vďaka banke s ňou zostane klient dvakrát dlhšie ako keby mal viaceré typy poistenia. Nová služba má pomôcť aj pri krížovom predaji ďalších produktov.

V ponuke AXA bank je sporiaci účet so základnou ročnou úrokovou sadzbou 1,5% a vernostným bonusom 0,35%, ktorý klient získa na konci prvého roku, ak priemerný zostatok na jeho účte presiahne 2 tisíc eur. Pri minimálnom zostatku na účte 100 eur vzniká nárok na medzinárodnú čipovú platobnú kartu VISA Electron.

Klienti sa môžu pripoistiť pre prípad smrti následkom úrazu, pričom poistnou sumou bude zostatok na účte 60 dní pred vznikom poistnej udalosti, maximálne 2 tisíc eur. Od zostatku sa odvíja aj cena poistného, ktorá je 0,19% p. a. zo zostatku na konci mesiaca. Minimálne poistné je 30 centov, maximálne 3,17 eura.

Krištofovič: Pokiaľ NBS nebude nikoho sankcionovať, trh sa radikálne nezmení…

Zakladateľ Salve Peter Krištofovič v rozhovore pre Investujeme.sk vysvetlil zmeny, ktorými sa inšpiroval v USA: „Prinášame niečo totálne unikátne, čo chceme vložiť do nášho Salve biznis systému. Zmena bola veľké riziko, ale na druhej strane, lepšia doba na zmenu neexistuje, nemôžete zavádzať zmenu, keď sú všetci spokojní. Dotiahli sme nové veci, ktoré majú priniesť výsledok, takže o rok budem vedieť povedať, či to bolo správne rozhodnutie. Ale zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že to bolo správne rozhodnutie.“

Makroekonomika v číslach

Medziročný rast priemyselnej produkcie sa podľa Štatistického úradu SR vo februári 2011 spomalil na 10,8% (v januári medziročne vzrástol index priemyselnej produkcie o 17,3%).

Vývoj ovplyvnil rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 15,4 %, v priemyselnej výrobe o 10,6 % a pokles v ťažbe a dobývaní o 14,6 %.

Objem stavebnej produkcie sa vo februári 2011 v porovnaní s februárom 2010 znížil o 7,9%. Stavebná produkcia dosiahla objem 268,5 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa oproti januáru znížila o 3,8 %.

First Data zamestná až 700 špecialistov

Významný svetový hráč v spracovaní elektronických platieb First Data Corporation rozširuje svoje aktivity v Bratislave. Slovenská pobočka už aj v súčasnosti poskytuje technologickú a servisnú podporu pre klientov spoločnosti v regióne EMEA (oblasť Európy, Blízkeho východu a Afriky).

Po otvorení nového prevádzkovo-technologického servisného centra bude pre First Data pracovať na Slovensku 400 ľudí, ich počet by mal do roku 2014 narásť na 700. „Otvorenie tohto nového prevádzkovo-technologického centra v Bratislave nám umožní poskytovať našim zákazníkom v regióne EMEA tie najefektívnejšie a najkvalitnejšie služby," hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Jon Judge.

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

Jedna odpoveď na “Týždeň vo financiách: Verejnosť bude mať dva týždňa na diskusiu o odvodoch”

  1. Odvody? Nie-VÝPALNÉ!!! píše:

    Tak pokiaľ burzový obchodník zarobí / a vy asi dobre viete,že sú to najťažšie zarobené peniaze/ TAK ZACVAKAŤ! Ale ked pustíte perie,tak si stratu,nemôžete odpísať.Alebo sa mýlim? Pokiaľ nie,tak sú to obyčajní výpalníci.A páni lékári,ktorí niektorí pracujú 4 hodiny,lebo im poisťovne viacej nezaplatia /neviem,prečo by i mali,ked im v pohode postačuje polovičný výkon na slušnú životnú úroveň/si potrebujú prilepšiť.Nóóó,predpokladám,že Machyňa vznesie požiadavku podobnú i vo veľkých koncernoch a menovec ho podporí.Však sú „svoji“ a po nich potopa.Na vracanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *