Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Týždeň vo financiách: Voliči už majú úspor plné zuby a oslavujú vodcov

V Spojených štátoch akútne hrozí ďalšia kríza, ktorá sa zrejme preleje aj do Európy. Obyvatelia Slovenska sú pri bankových úveroch – v európskom porovnaní – viac opatrní a striedmi a za minulotýždňovým posilnením zlata a ďalších kovov sú špekulácie o väčšej podpore domácej ekonomiky zo strany čínskej vlády.

Udalosti týždňa akosi symbolicky predznamenalo zverejnenie záverečného komuniké z víkendového stretnutia krajín G20, ktoré dali jasne a jednoznačne najavo, že hospodársky rast si nenechajú rozhádzať volatilnými finančnými trhmi a že zelenú teraz dostala prorastová politika. V zjavnej narážke na to, aký rozruch vyvolal americký Fed tým, že naznačil možnosť spomaľovania menovej expanzie, sa svetoví lídri dohodli na tom, že v budúcnosti budú zmeny v menovej politike pre istotu  opatrne kalibrované a jasne komunikované.

„No a nemecká cesta vedúca k rastu cez fiškálne úspory išla do stratena, keď akékoľvek úvahy o tom, že by sa krajiny G20 zaviazali k zníženiu rozpočtových deficitov a dlhov zostali nevypočuté,“ napísal na margo stretnutia analytik ČSOB Jan Čermák.

Ako ďalej uviedol, voliči v mnohých krajinách už majú úspor plné zuby a oslavujú vodcov. Tých vodcov, ktorí sľubujú skoncovať s pomalým rastom a dlhotrvajúcou defláciou. To je aj príbeh tretej najväčšej ekonomiky sveta, kde voliči rozhodli o tom, že superexpanzívna politika súčasného premiéra Shinzo Abeho má pokračovať. Jeho strana teraz disponuje nadpolovičnou väčšinou v oboch komorách japonského parlamentu, takže môže nerušene vládnuť ďalších päť rokov. Zaujímavé pritom je, že napriek tomu, že staronový premiér Abe má teraz dostatočný čas na to implementáciu niektorých štrukturálnych reforiem a počkať si na ich dlhodobé efekty, už teraz sú verejnosti sľubované skoré a viditeľné zmeny k lepšiemu.

A poučenie? Uťahovanie (rozpočtových) opaskov už nie je v kurze ani u voličov, ani u tvorcov hospodárskych politík. To už platí na globálnej úrovni a čoskoro sa to môže rozšíriť aj regionálne či dokonca lokálne. „Pripomeňme si expanzívne kroky, o ktoré sa v poslednom čase snaží Poľsko či Maďarsko. Pritom sú za rohom parlamentné voľby a nielen v Nemecku a tie môžu kyvadlo medzi reštrikciou a expanziou môžu vychýliť iným smerom než …,“ zdôraznil Jan Čermák.

Japonský yen otvoril nový týždeň rastom a posilnením k doláru i euru po tom, čo ho podporili výsledky volieb. Tie vydláždili vláde cestu k presadeniu prorastovej fiškálnej politiky a štrukturálnych reforiem.

K ázijskej ekonomike ešte pár údajov: Čínsky index nákupných manažérov (PMI) priniesol sklamanie, keď padol pod neutrálnych 50 bodov. Doľahol tak najmä na ázijské trhy, hoci menší dopad mal aj na eurodolár. Ide o další dôkaz spomaľovania čínskej ekonomiky, ktoré je v súčasnosti živou témou.

Čínska vláda nariadila cca 1500 podnikom, aby do konca roka výrazne znížili svoje výrobné kapacity s cieľom prechodu na pomalší, ale stabilnejší ekonomický rast. Zlikvidované majú byť aj zastaralé kapacity v hutníckom a papierenskom priemysle. Niektoré prevádzky majú byť zastavené už ku koncu septembra. Plán ráta so znížením produkcie medi o 654 400 ton a hliníka o 260 000 ton. Dodajme, že čínsky export prepadol v júni medziročne o 3,1 percenta, hoci analytici očakávali rast o 3,7 percenta a zároveň konštatovali, že Čína zámerne znižuje produkciu priemyslu.

Guvernér čínskej centrálnej banky potvrdil, že krajina čelí tlaku na pokles ekonomiky – podľa spoločnosti Cyrrus to Čína s ozdravením ekonomiky a zlepšením ziskovosti firiem skutočne myslí vážne. Zároveň patrí medzi najväčších držiteľov US dlhopisov.

Podľa aktuálnych údajov je najväčším držiteľom amerických dlhopisov Fed (aktuálne drží cca 1961,67 miliárd dolárov) a dlhodobo najväčšími zahraničnými držiteľmi sú Čína (1315,9 miliárd), Japonsko (1111 miliárd) a krajiny exportujúce ropu (266,3 miliárd). Čína od začiatku roka nakúpila aj takmer 100 miliárd dolárov nového amerického dlhu.

Opäť na tému zlato, ale aj striebro

Zlato a poťažne aj striebro boli minulý týždeň opäť jednou z hlavných tém médií zameraných na ekonomiku a financie. Začalo sa to tým, že zlato v pondelok prerazilo psychologickú hranicu 1300 dolárov za uncu. Technicky tiež prerazilo klesajúcu trendovú líniu, ktorá sa vytvára od 12. apríla, kedy zlato zažilo najväčšie prepady. Podľa údajov z predchádzajúceho týždňa bolo pokrytých 11 percent krátkych pozícií na zlate, čo je najväčší prepad predajných pozícií za posledné 4 mesiace. Počet čistých nákupných pozícií vzrástol o 13287, čo je 48-percentný nárast – najväčší od novembra 2008, upozornila spoločnosť Colosseum.

Na otázky, či cena zlata by mohla klesnúť pod hranicu 1 000 dolárov za uncu, čo by prinieslo možný pokles ťažby zlata a ako môžu ovplyvniť trh so zlatom penzijné fondy, odpovedal portfólio manažér Zlatého fondu ČP Invest Patrik Hudec v rozhovore s veľavravným titulkom Omezení těžby nemusí mít na cenu zlata velký vliv.

Podľa údajov World Gold Council by sa ponuka recyklovaného zlata mohla v tomto roku znížiť o 300 až 400 ton z minuloročných 1600 ton, kedy recyklácia vytvorila 37 percent globálnej ponuky tohto kovu. Príčinou je prudký pokles cien. V druhom štvrťroku sa cena zlata znížila o bezprecedentných 23 percent. Na strane dopytu sledujeme v tomto roku obrovský výpredaj zo strany ETF fondov, ktoré sa od začiatku roku zbavili 660 ton zlata a v súčasnosti držia 1972 ton.

Na prudké pohyby cien zlata upozornil manažer České mincovny (ČM) AURUM Kamil Kresta v komentári nazvanom Zlato opět posiluje. Může za to Čína i americký Fed. Dopyt po žltom kove podľa Krestu podporili aj americké hedgeové fondy. Analytik Jiří Tyleček v komentári XTB napísal: „Kto si v posledných mesiacoch ešte  nestihol kopnúť do klesajúceho zlata, mal by sa poponáhľať. Tento kov v pondelok vzrástol o 2,93 % na 1334,05 USD/oz. Bol to najvyšší vzostup za viac než rok a  zlato uzavrelo nad 50-denným kĺzavým priemerom prvý raz od novembra  2012.“

Aj striebro sa v posledných dňoch spamätáva z výrazného prepadu na konci júna a doháňa rast zlata, aj keď o niečo pomalšie ako jeho cennejší braček. Cenový rozdiel je však aj tak najväčší od augusta 2010, zvýraznila Patria Online.

Príčinou minulotýždňového posilnenia zlata, ale aj medi a ďalších kovov je podľa ČSOB jednak oslabenie dolára a jednak špekulácie o väčšej podpore domácej ekonomiky zo strany čínskej vlády: „Premiér Li Kche-chiang uviedol, že vláda je ochotná tolerovať najmenej sedempercentný rast ekonomiky.“

Výnosy Facebooku umlčali skeptikov

Po zverejnených veľmi dobrých výsledkoch Facebook reagoval v stredu až 21-percentným posilnením. Záujemcov ovplyvnil najmä vývoj mobilnej reklamy a nárast jej podielu na celkových tržbách. Zisk na akciu dosiahol 19 centov, čím vysoko prekonal očakávania na úrovni 14 centov. Najväčšia sociálna sieť na svete zarobila v druhom štvrťroku 333 miliónov dolárov, kým v rovnakom období vlaňajška utŕžila stratu 157 miliónov dolárov.

Aj na ďalší deň Facebook pokračoval v raste: „Veľmi zaujímavý zisk si pripísal gigant v oblasti sociálnych médií, pripísal si neuveriteľných skoro 27 percent. Dôvodom bola správa, ktorá vyšla tesne po stredajšom uzatvorení burzových parketov o tom, že vzrastajúci dopyt po reklamnom priestore v mobilných telefónoch pomohol k výrazne vyšším ziskom spoločnosti než predpokladali analytici. Cena sa vyšplhala až na 35 USD za akciu,“ spresnil Marek Šimo, analytik Capital Markets.

Podľa Patria Online rast výnosov umlčal skeptikov. V súčasnosti získava Facebook na inzercii v smartphónoch a tabletoch štyri z desiatich dolárov.

Veľká rotácia dostáva trhliny

O tzv. veľkej rotácii čiže presune peňazí z dlhopisov do akcií sme sa tomto mieste písali už pred týždňom – rozbuškou toho, že veľká rotácia klope na dvere bolo totiž potvrdenie zástupcov Fed-u, že čas masívneho tlačenia peňazí v USA pomaly končí. Prešiel ale týždeň a všetko je akosi inak: veľká rotácia dostáva trhliny, pretože dlhopisoví investori odmietajú presúvať prostriedky do akcií a radšej držia hotovosť, konštatovali analytici Patria Online.

Ako ďalej uviedli, vyhlásenie šéfa Fedu o možnom obmedzení kvantitatívneho uvoľňovania (QE) síce spustilo očakávané výpredaje u dlhopisov, ale do akcií sa investori nijako nehrnú: „Peniaze z rekordných júnových výpredajov dlhopisových fondov v objeme 43 miliárd dolárov totiž nesmerujú do akcií, ale do fondov peňažného trhu.“ Podľa odborníkov však peniaze nakoniec do akcií dorazia, ale medzizastávkami budú nástroje peňažného trhu: „Konzervatívni dlhopisoví investori totiž nie sú zatiaľ pripravení na vyššie riziko.“

Podľa spoločnosti Colosseum americké dlhopisy zažívajú rýchly odliv kapitálu, pričom danú situáciu spôsobili obavy z rastúcich úrokových sadzieb, ktoré znamenajú klesajúce ceny dlhopisov s tým, ako Fed poľavil zo svojho záväzku udržať nízke úrokové sadzby.

Prichádza nádej, že v 3. kvartáli skončí recesia

Prehľad správ a udalostí z EÚ a eurozóny v telegrafickej skratke: Britská ekonomika v prvom štvrťroku zrýchlila medzikvartálny rast na 0,6 percenta, čo dvojnásobné tempo proti prvému štvrťroku. Ekonomiku posilnili výdaje spotrebiteľov i podnikov ● Nezamestnanosť v Španielsku klesla o 0,9% a dosiahla 26,3%, pričom odhad analytikov bol na úrovni predchádzajúceho merania – 27,2 percenta ● Pokles nezamestnanosti v Španielsku dáva za pravdu premiérovi Marianovi Rajoy, ktorý hovorí o prebiehajúcom ekonomickom zlepšení ● Bundesbank oznámila, že nemecká ekonomika po slabom štarte zo začiatku roka v druhom kvartáli výrazne zrýchlila svoj rast ● Americký minister financií Jack Lew vyzval Grécko, aby pokračovalo v ťažkých hospodárskych reformách ● Podľa Energetického regulačného úradu (ERÚ) Česko vydáva na podporu obnoviteľných zdrojov energie neúmerné prostriedky ● Správy z eurozóny sú prekvapivo dobré – ukazovateľ Index nákupných manažérov (PMI) sa v Nemecku, Francúzsku i v eurozóne zlepšil nad očakávanie, pričom index za eurozónu sa
dostal tesne nad päťdesiatku. „Ide o veľmi dobrú správu. Oživenie ekonomiky dávalo na seba čakať, ale zlepšenie PMI vrátane čiastkového indexu nových zákaziek prináša nádej, že tretí kvartál prinesie koniec recesie,“ zdôraznil Tomáš Vlk z Patria Online ● Vďaka najnovším štatistikám z eurozóny euro posilnilo – uprostred týždňa sa na forexových trhoch dostalo k americkému doláru až na hodnotu 1,3256, čo bolo najviac od 20. júna ● Deficit verejných financií Portugalska na konci júna predstavoval 3,85 miliardy eur, skončil tak výrazne pod limitom šesť miliárd eur stanoveným zahraničnými veriteľmi ● Podľa guvernéra Miroslava Singera by menová politika Českej národnej banky mohla byť omnoho uvoľnenejšia aj po dlhý čas ● Pesimisti  medzi podnikateľmi sa v eurozóne stávajú menšinou. „Pesimizmus medzi podnikateľmi v eurozóne klesá. Viditeľné vylepšenie podnikateľskej nálady môže byť ďalším náznakom toho, že druhá polovica roka v eurozóne by nemusela byť tak biedna ako tá prvá,“ upozornila ČSOB ● Snahu Talianska opustiť najdlhšiu
hospodársku recesiu v povojnovej histórii krajiny by mohla podkopať tamojšia politická nestabilita ●  Pätina slovenských domácností stále nemá žiadne poistenie – svoju domácnosť majú poistenú cca dve pätiny rodín a poistenie nehnuteľnosti (napríklad domu alebo bytu) má približne tretina, upozornila agentúra GfK ● Maďarská vláda uvažuje o zavedení dane na luxusný tovar. Podľa premiéra Viktora Orbána by sa jej sadzba mala pohybovať medzi 30 a 35 percentami a mohli by ju začať vyberať už na budúci rok ● Eurozóna v piatok schválila uvoľnenie ďalšej pomoci Grécku, čím umožňuje vyplatiť ďalšie peniaze zo záchranného úveru ● Voči ďalšej pomoci zvonku podmienenej radikálnymi úspornými opatreniami silnie v Grécku odpor, pritom krajina sa už šiesty rok v rade nachádza v recesii a miera nezamestnanosti sa blíži k 27 percentám.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Ďalšia finančná kríza? V pasci sú študenti aj ich rodičia!

Ďalšiu finančnú krízu v Spojených štátoch spôsobí bublina zo študentských pôžičiek. Varovali pred ňou už aj federálne úrady USA, ktoré zároveň upozornili na niektoré paralely s hypotekárnou krízou. Posledná finančná kríza pritom nebola škodlivá len pre Spojené štáty, ale aj pre Európu, pretože sa do nej preliala. Aj ďalšia kríza by do EÚ dorazila v podobe finančnej neistoty a hospodárskeho poklesu. Podľa ekonóma Daniela Münicha posledná kríza len odhalila choré verejné financie mnohých krajín a prepichla niektoré lokálne finančné bubliny: „Ďalšia kríza by bola ťažkou ranou.“

Podiel pôžičiek, ktoré dlžníci – študenti a ich rodičia nezvládajú v USA splácať, už dosiahol 17 percent. Súhrnná čiastka, ktorú študenti dlhujú, predstavuje podľa aktuálnych údajov okolo bilióna dolárov. Pripomeňme si jedno z varovaní Fed-u pred novou krízou, ktoré bolo zverejnené už skôr –  ešte v máji!

Ak by sme to mali zhrnúť, tak uveďme, že ak v Spojených štátoch praskne bublina zo študentských pôžičiek, ušetrená nezostane ani Európa. Podľa ekonómov by opäť narástla finančná neistota a jednotlivé trhy by sa dostali do recesie. So študentskými dlhmi pritom samotný starý kontinent problém nemá – na rozdiel od hypoték, ktoré stáli na začiatku minulej krízy pred piatimi rokmi.

Z Česka je do Švajčiarska priďaleko

Krajina helvétskeho kríža patri medzi najvyspelejšie štáty sveta, zaujíma popredné postavenie v klube ekonomicky najvyspelejších krajín sveta združených v organizácii OECD a ako jednej z mála krajín sveta sa Švajčiarsku darilo zvyšovať ekonomickú úroveň aj v časoch globálnej ekonomickej krízy. O Slovensku sa síce nehovorí ako o druhom Švajčiarsku, zato Česká republika býva hojne označovaná za bezpečný prístav strednej Európy práve podľa vzoru Švajčiarska. Česku ale mnohé chýba k tomu, aby mohlo byť považované za druhé Švajčiarsko, napríklad aj stabilné podnikateľské prostredie, pripomenul Šimon Finemon.

Zadlžovanie? Striedmosť, opatrnosť, ale aj bankroty…

Obyvatelia Slovenska sú pri zadlžovaní striedmi. V európskom porovnaní patria pri bankových úveroch medzi opatrných a dlhujú menej. Dôvodom je mentalita, krátky čas od kedy sú bankové úverov prístupne a aj opatrnosť v čase ekonomickej neistoty. Úvery tak predstavujú potenciál na rozvoj, bude to však beh na dlhé trate.

S naznačenou témou nepriamo súvisí aj požiadavka, aby nebankoví poskytovatelia spotrebiteľských úverov a pôžičiek boli držiteľmi licencií, ktoré by udeľovala Národná banka Slovenska (NBS). Na potrebe takejto regulácie na finančnom trhu sa už dohodol minister spravodlivosti Tomáš Borec so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom. Pripomeňme, že podľa spoločnosti CRIFM vyhlásený počet osobných bankrotov na Slovensku vykazuje stúpajúci trend. V druhom kvartáli 2013 bolo najviac osobných bankrotov v Bankobystrickom a Bratislavskom kraji, najmenej v Košickom kraji.

Podľa CRIFM jedným z dôvodov nárastu bankrotov je neschopnosť fyzických osôb splácať finančné záväzky voči veriteľom. Fyzické osoby neschopné splácať finančné záväzky sa dostávajú do permanentne sa zvyšujúcej zadlženosti… Veritelia fyzických osôb si následne uplatňujú svoje záložné práva a domáhajú sa úhrady svojich pohľadávok cez exekúcie.

A napokon ešte jeden fakt. Sberbank, ktorá robila analýzu na 13 tisíc klientoch, upozornila, že takmer deviati z jej desiatich klientov, ktorí využívajú povolené prečerpanie, sú v mínuse po väčšinu mesiaca. Hoci toto číslo „mínusovo“ hospodáriacich obyvateľov Slovenska môže na prvý pohľad vyzerať hrozivo, nie je to tak. Zo všetkých klientov aktívne využíva povolené prečerpanie len cca 15 percent a ďalších 20 percent ho síce má zriadené, no nepoužíva ho.

„Z údajov sa dá vyčítať, že Slováci vo väčšine prípadov vnímajú povolené prečerpanie ako rezervu a neodráža to ich nedisciplínu vo výdavkoch. Ak totiž prečerpanie nepotrebujú, nesiahajú naň. No ak si to náhle okolnosti vyžiadajú, zostávajú v mínuse dlhšie obdobie,“ zhodnotil výsledky analýzy Filip Vítek zo Sberbank.

Slovensko: Najvyššie odvodové zaťaženie bánk

Podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) banky na Slovensku majú najvyššie odvodové zaťaženie v Európe. Tak to aspoň vychádza z porovnania zaťaženia jednotlivých krajín bankovými odvodmi v pomere k výške aktív bánk. Za každý jeden milión eur bankových aktív zaplatili slovenské banky na odvode 3 059 eur. Je to desaťkrát viac ako priemer ostatných sledovaných krajín, napríklad banky v Nemecku odviedli len 92 eur, v Británii 185 eur a v Maďarsku 596 eur na každý milión aktív.

Ministerstvo financií namieta, že analýza SBA je nepravdivá a účelová. Podľa Medzinárodného menového fondu (IMF) však vysoký odvod má nepriaznivý vplyv na úverové aktivity bánk čiže dostupnosť úverov pre slovenské firmy. Téme sa bližšie pozrel na zúbky publicista a ekonóm Peter Apolen.

Dá sa vyhnúť zábezpeke v prospech daňového úradu?

Zábezpeka, ktorú pri registrácii firmy za platiteľa DPH požaduje v niektorých prípadoch daňový úrad, je pre podnikateľov častou obavou či dokonca prekážkou. Zaviazanie niekoľkých tisíc EUR na obdobie jedného roka bez nároku na úroky neznamená pre subjekt podnikajúci s vlastnými peniazmi v žiadnom prípade „bagateľ“. A podnikatelia so žiadosťou o registráciu preto váhajú, aj keď nemusia, pretože existujú spôsoby, ako sa zábezpeke legálne vyhnúť. Jedným z riešení je napríklad kúpa podniku. A navyše, existujú aj také typy registrácie pre DPH, ktoré zábezpeku nepoznajú.

Len aby vás nevyvlieklo z kože!

Pre niekoho je dovolenka nevyhnutnosťou, pre iného luxusom. Aj na základe toho sa rozhodujeme, či ju strávime v zahraničí alebo doma. Na základe údajov Štatistického úradu SR Poštová banka zistila, ako taká typická dovolenka na Slovensku vyzerá a koľko ľudí si ju môže dovoliť. A teda, dovolenkovať sa v tomto roku chystá 70 percent obyvateľov Slovenska a pre štvrtinu z nich je destináciou číslo jeden rodná krajina, pričom najfrekventovanejšími oblasťami sú okresy Poprad a Liptovský Mikuláš, do ktorých zasahujú Vysoké alebo Nízke Tatry. Týždeň dovolenky na Slovensku v priemere vyjde na 300 eur a niektorí ju financujú prostredníctvom spotrebného úveru.

Počas uplynulého týždňa sme priniesli aj zopár dobrých rád, ako sa počas dovolenky, najmä zahraničnej držať v dobrej finančnej kondícii, aby sme si nielenže nespálili vrchné vrstvy pokožky, ale aby z nás nestiahlo celú kožu!

Ilustračná koláž v záhlaví článku: Laura Furmaníková, zdroj: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *