Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Týždeň vo financiách: Vyššie dane zrejme do volieb nebudú

Kríza mohla postihnúť ďalšie peňaženky a to prostredníctvom vyšších daní. Minister financií svoje slová nakoniec poopravil. Do volieb sa bežné dane určite zvyšovať nebudú. Dane však nehýbu len Slovenskom. Ich neplatenie vyvolalo zaujímavý spor amerických a švajčiarskych právnikov.

Potrebujeme dane „do každého počasia“?

Po rokovaní vlády najskôr šéf rezortu financií Ján Počiatek uviedol, že súčasný daňový systém je vhodný „iba do dobrého počasia“. Na ďalší deň sme sa dozvedeli viac. Očakávaný výpadok daňových príjmov nakoniec budú kompenzovať iba spotrebitelia luxusných tovarov a služieb, ako sú hazard a alkohol. Ak sa teda téma vyšších daní vôbec otvorí, tak zrejme až po parlamentných voľbách.

Pri daniach však jednoduchá matematika neplatí a vyššie dane nemusia automaticky znamenať vyšší príjem štátneho rozpočtu, na čo dlhodobo upozorňujú analytici. Čím vyššie dane, tým väčšia motivácia znížiť si ich a najlepších daňových poradcov si môžu dovoliť tí najbohatší.   

V období, keď sa mihla informácia o vyšších daniach, si živnostníci určite radi vypočuli informáciu, že monitorovací výbor pri ministerstve hospodárstva navrhol ako jedno z opatrení paušálnu daň pre živnostníkov s ročným obratom do 50 tisíc eur. Ochota ministerstva hospodárstva však stačiť nemusí, dôležitejšie slovo pri daniach má ministerstvo financií a to nadšenie pre takýto návrh neprejavilo.

Výpadok daňových príjmov straší nielen vládu, ale aj samosprávy. Radní zo žilinského kraja po spoločnom stretnutí vyhlásili, že by privítali od štátu obdobu šrotovného, patria totiž k najväčším zamestnávateľom. Narážali na regionálne školstvo a mnohé ďalšie originálne kompetencie. Učitelia by napríklad nemuseli mať na platy, dozvedeli sme sa. Vyhrážku, že by nebolo na odmeny a réžiu volených zástupcov, sme už nezachytili. Napríklad v Košiciach je 22 miestnych a jedno mestské zastupiteľstvo a rovnaký počet miestnych úradov. Celkovo je na Slovensku 24 tisíc volených komunálnych politikov. Takže určite by bolo čo "šrotovať". Kríza môže byť ideálnou príležitosťou, aby sa orgány verejnej správy naučili efektívnejšie hospodáriť.

Česi bez šrotovného, Poliaci s eurom

Kým na Slovensku chcú "šrotovať" aj samosprávy, v Česku zrejme nebudú šrotovať ani majitelia starých áut. Prezident Václav Klaus totiž vetoval príslušný zákon, tvrdí, že šrotovné je diskriminačné a nesystémové. Ukazuje sa, že mať prezidenta ekonóma s vlastným názorom nemusí byť zlé riešenie.

Druhou krajinou V4 s eurom budú s najväčšou pravdepodobnosťou Poliaci. Tamojšia vláda už oznámila, že ešte v tomto roku by mohla vstúpiť do systému ERM II. V „europredsieni“ musí byť krajina dva roky.  

Prelomí švajčiarska banka mlčanie?

Švajčiarske banky majú dlhodobo povesť absolútne diskrétnych. Ich lojalita ku klientom sa najnovšie nepáči americkej vláde. Tá požaduje od banky UBS informácie o vyše 50 tisíc amerických klientoch, ktorých podozrievajú z daňových únikov. Do sporu už vstúpila aj švajčiarska vláda – aby ochránila bankové tajomstvo a zabránila odovzdaniu informácií Američanom, je pripravená údaje o klientoch banke USB zabaviť. Podľa najnovších informácií sa americká vláda a švajčiarska banka chcú dohodnúť mimosúdne.

Chudobným pôjde 15 miliárd dolárov

Pred dvoma týždňami sme spoznali počet dolárových milionárov, minulý týždeň zverejnil Štatistický úrad aj smutnejšiu štatistiku. Chudobou je ohrozených 11% Slovákov. Údaje sú z roku 2008, medziročne sa takmer nemenili a ešte nezohľadňujú dopady krízy.  

Svetová chudoba bola aj jednou z tém rokovania skupiny G-8 v Taliansku. Najbohatšie krajiny sveta sa rozhodli, že poskytnú rozvojovému svetu pomoc 15 miliárd dolárov. Napríklad Francúzsko dá 2 miliardy, USA 3,2 a Japonsko 3-4 miliardy. Hovorcom humanitárnych organizácií sa to zdá primálo. Len pre zaujímavosť, vojna v Iraku stála podľa vlaňajších údajov 650 miliárd dolárov. S istou dávkou cynizmu by sme mohli povedať, že nezištná pomoc najbohatších krajín rozvojovému svetu je priamo úmerná ropným zásobám konkrétnej krajiny.

Ak chceme byť korektní, musíme dodať, že pomoc rozvojovému svetu nie vždy končí u tých, ktorí ju naozaj potrebujú. Žiaľ, pomerne často aj u pochybných diktátorov a korupciou nasiaknutých miestnych úradníčkov. Pri každom poskytnutom eure je tak namieste otázka, skutočne niekomu pomôže?

Rovnaká otázka je namieste aj pri každom eure zaplatenom na daniach. Teoreticky je platenie daní užitočné, pretože tak prispievame na dôležité a potrebné funkcie štátu. Ale to by sme nesmeli zo všetkých strán počúvať o prípadoch mrhania verejných peňazí a o pochybných tendroch, z ktorých profitujú iba konkrétni jednotlivci.

Platenie daní i pomoc rozvojovému svetu má čosi spoločné. Môžeme si myslieť, že peniaze poskytujeme na dobrú vec, vždy je tu však riziko, že nakoniec skončia v rukách rôznych pochybných živlov.

Prerozdeľuje štát vaše dane efektívne?

View Results

Loading ... Loading ...

4 odpovede na “Týždeň vo financiách: Vyššie dane zrejme do volieb nebudú”

 1. Pimpulec píše:

  z uvedeneho vidiet, aku ma moc premier – Minister financii najprv povie, ze sa musia zvysovat dane, potom to zuzi na luxus, hazzard, alkohol, no nakoniec zide aj z toho… Tym chcem povedat len jedno: kriza-nekriza, slov. vlada nebude teraz robit ziadne kroky, vsak sa blizia volby! Kto by teraz riskoval, aby ho nezvolili? A o tom to cele je!

  Moj sused Jano, stary praktik, tak hovori: „Teraz je najvhodnejsia chvila nabalit sa. Teraz sa pomerne lahko da prist k velkym peniazom. Po volbach uz bude vsetko, ale vsetko inak. A je jedno ako dopadnu…“

 2. Miňo píše:

  Ja si tiež myslím, že teraz je čas dobre sa nabaliť. Kríza síce ruinuje veľké i malé podniky, redukuje počty milionárov, pracujúcim berie robotu, stúpa nezamestnanosť, ale podľa zákona – s prepáčením – aby som to slušne, teda podľa zákona o malej a veľkej kôpke, v kríze je to tak, že väčšina chudobnie, no nájdu sa takí, ktorí z krízy zbohatnú, slovom, dobre na nej zarobia. Aj v časoch Veľkej svetovej hosp. krízy na prelome 20 tych a 30 tych rokov to tak bolo.

  Nepoznám celkom detaily toho, ako to vtedy bolo. Ale podstata zostáva. Dnes je takou „podstatou“ byť v správnom čase v správnej strane. Rozhodovať o miliónoch eur, brať väčšine, ktorú kríza gniavi a dohadzovať milióniky spriateleným firmám, to je priam ukážková šanca ako sa dá na globálnej kríze dobre zarobiť.

 3. Michal píše:

  Odpoveď na všetky problémy v texte: Daňová optimalizácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial