Nedeľa 22. októbra. Meniny má Sergej

Týždeň vo financiách: Za všetkým sú alebo banky alebo Svätá Matka Cirkev

Škandál LIBOR nadobúda čoraz globálnejší charakter. V čase záporných reálnych úrokových sadzieb sa víťazom stáva zlato. Slovenskí biskupi žiadajú veriacich, aby s rešpektom prijali rozhodnutie Svätého Otca a opozícia vyčíta R. Ficovi, že šetrí tým, že berie všetkým vrstvám okrem bohatých. 

O tom, že britská banka Barclays manipulovala v rokoch 2004 až 2009 s medzibankovou sadzbou LIBOR a za špekulácie so sadzbami dostala pokutu 290 miliónov libier, sme na portáli Investujeme.sk už písali. Manipulovanie malo zo strany Barclays najmenej dva dôvody –  najprv to bolo preto, aby banka zvyšovala svoj zisk, a druhým dôvodom bolo snaha zamaskovať skutočnosť, že bola vážne zasiahnutá finančnou krízou. Do kauzy Libor, ako ju medzičasom novinári nazvali, sú zapojené aj mnohé ďalšie banky, ako napríklad UBS, Bank of America a JPMorgan Chase a tiež viacero politikov.

Pripomeňme, že LIBOR je skratkou pre London InterBank Offered Rate – londýnsku mezibankovú ponukovú sazbu. Je to priemerná úroková sazba, za ktorú si banky navzájom sú ochotné požičiavať likviditu na londýnskom medzibankovom trhu, pričom LIBOR sa používa ako referenčná úroková miera v mnohých medzibankových operáciách. Pod označením škandál Libor sa zasa skrýva rad podvodných aktivít spojených s LIBOR-om a ich vyšetrovanie a medializácia.

Prečítajte si:

Z predbežných výsledkov vyšetrovania vyplýva, že do škandálu je priamo namočených najmenej 12 až 15 veľkých bánk, avšak zatiaľ iba Barclays priznala svoju chybu.

Prejdime ale k najnovším udalostiam spojeným s kauzou. Nemecké úrady oznámili, že v súvislosti s manipuláciami s úrokovou sadzbou LIBOR už začali vyšetrovať Deutsche Bank (DB).

V každom prípade platí, že finančný škandál známy ako LIBOR predčil všetky doterajšie. S každým dňom totiž nadobúda globálnejšie rozmery so znakmi cynického manipulovania tým základným, na čom banky stoja už viac ako tisíc rokov – s dôverou.

Publicista Daniel Kuchta v súvislosti s kauzou píše o nemorálnom správaní sa jedného z pilierov finančného systému, ktorým sú banky. Ide o prehmat, ktorý má prakticky celosvetový dopad najmä v oblasti úverov a derivátov (objem postihnutých aktív je podľa Wall Street Journal 10 biliónov dolárov pri úveroch a až 800 biliónov dolárov pri derivátoch).

Podľa renomovaného amerického ekonóma Nouriela Roubiniho škandál točiaci sa okolo manipulácie so sadzbou LIBOR ukazuje, že vo svetovom finančnom systéme sa ani po poslednej kríze nič nezmenilo. „Banky sú stále motivované k tomu, aby podvádzali a správali sa nemorálne; jediný spôsob ako tomu zabrániť, je tieto finančné supermarkety rozdeliť.“

Pokiaľ tieto inštitúcie zahŕňajú komerčné aj investičné bankovníctvo, správu aktív a ďalšie aktivity, čínske múry nefungujú a podľa Roubiniho nie je minimalizovaný stret zájmov. „Pokiaľ teda nedôjde k rozdeleniu týchto inštitúcií, podobné kauzy ako je tá súčasná, budú aj naďalej,“ zdôraznil renomovaný ekonóm. 

Ako ďalej uviedol, teraz je stret záujmov v bankovom sektore väčší než pred niekoľkými rokmi a banky, ktoré boli už predtým príliš veľké na to, aby padli, sú dnes ešte väčšie…

Peňažný systém založený iba na dôvere

Raz darmo, za všetkým hľadaj banky. Téme sa venoval aj hlavný analytik spoločnosti TRIM Broker Ronald Ižip v článku príznačne nazvanom Pripravte sa na záporné sadzby, v ktorom konštatoval, že sa udiala historická udalosť. A nebolo ňou zníženie kľúčovej refinančnej sadzby ECB pod hodnotu 1%. A nebolo ňou ani zníženie depozitnej sadzby ECB na 0%. Bolo ňou zníženie depozitnej sadzby dánskej centrálnej banky na úroveň –0,2%. Znamená to, že centrálne banky sú ochotné spraviť čokoľvek, aby zničili hodnotu peňazí.

„Bežne považujú ľudia peniaze za niečo trvalé. Ešte od čias socializmu máme zakorenené, že je dobré šetriť. Tým, že si usporíme časť svojich príjmov, ochránili sme sa pred neistou budúcnosťou. Mnohí tak neustále šetria, napriek tomu, že reálna úroková sadzba (nominálna sadzba mínus inflácia) je záporná. Znamená to, že každoročne prichádzajú o časť svojho kapitálu,“ zdôraznil Ižip.

Ako ďalej uviedol, „S príchodom finančnej krízy  nastal problém – peňažný systém založený iba na dôvere (nekryté peniaze) dostal na frak s tým, ako sa zistilo, že sme si prejedli budúcnosť. Obrovské dlhy štátov a finančného systému sa stali neudržateľné.“

Banky budú postupne prenášať bremeno svojich nákladov na ostatné subjekty v ekonomike. Úrokové sadzby na úveroch sa tak budú zvyšovať a sadzby na depozitách klesať. „To, čo je však na celom tomto pokuse najstrašnejšie, je snaha centrálnych bánk znehodnotiť peniaze v zúfalom pokuse donútiť ekonomické subjekty míňať. Najprv to budú skúšať zápornými úrokovými sadzbami a potom možno lotériou, keď povedia, že celé série bankoviek sa považujú za neplatné,“ zvýraznil hlavný analytik TRIM Broker.

Z iného hľadiska sa téme bánk venoval akciový analytik Saxo Bank Tomas Berggren v komentári Ďalšie jazvy na pomlátených tvárach bánk, v ktorom hodnotí návrh európskych politikov, aby boli banky priamo kapitalizované európskymi záchrannými fondmi (Európsky stabilizačný mechanizmus ESM a Európsky fond finančnej stability EFSF) bez toho, aby museli peniaze žiadať od miestnych vlád. Uľaví sa tak predovšetkým vládam, ktoré sa vyhnú ďalšiemu navyšovaniu dlhu a výnosy dlhopisov nebudú tak stúpať do nebezpečných výšin.

Regulátori tak konečne prišli na to kľúčové. „Ide o porušenie negatívnej špirály, ktorá sa vytvára medzi zhoršujúcou sa kvalitou štátneho dlhu a bankovým systémom – teda začarovaný kruh dlhovej krízy.“ Avšak ani toto nové riešenie nie je podľa Berggrena bezproblémové. „Vyžaduje si totiž pár nových a dôležitých výziev, ktoré sú väčšinou spojené s možnou nedôverou.“ 

Hlavné riziká, ako upozornil analytik Saxo Bank, čiastočne súvisia s oddeľovaním rizika a stimulov. „Model priamej rekapitalizácie európskych bánk môže fungovať len v prípade, ak tu bude stopercentná transparentnosť.“

Euro: Úder za úderom

Euro v posledných dňoch utrpelo viacero úderov, ktoré spôsobili jeho pokles na dvojročné minimá. Ako upozornil obchodný riaditeľ Alpari FS Peter Leonidou, Európska centrálna banka (ECB) ukázala svoje trocha zúfalé opatrenia, ktoré len potvrdzujú zúfalé časy v Európe. Kurz EUR/USD klesol ešte nižšie na úroveň 1,2259, potom čo Medzinárodný menový fond (IMF) vyhlásil, že je pripravený na zníženie svojho odhadu rastu globálnej ekonomiky.

Euro ďalej trpelo kvôli komentáru prezidenta ECB Maria Draghiho o raste v eurozóne, ktorý predpovedal ešte slabší rast v druhej polovici roka 2012.

Spoločná európska mena však posilnila hneď po tom, čo sa Euroskupina stretla v Bruseli, aby riešila hlavné problémy sužujúce eurozónu. Pozitívom tohto summitu bolo preukázanie podpory Španielsku. Krátko na to sa ale nad eurom zatiahli mraky po tom, čo nemecký ústavný súd spochybnil ústavnosť záchranného programu EÚ. To by mohlo znamenať, že Nemecko nevstúpi do ESM. Správy spôsobili, že euro sa potopilo do ďalšieho dvojročného minima – vznikli obavy, že európske národy nikdy nebudú v stave navzájom plne spolupracovať tak dlho, aby mohli urobiť významný a rýchly pokrok, napísal pre Investujeme.sk Peter Leonidou, pričom sarkasticky dodal, že už aj zlé správy sú na trhu považované za menšie zlo.

Záporné úrokové sadzby? Zlato je víťazom!

Dlhotrvajúce záporné reálné úrokové sadzby a globálna dlhová kríza tlačia cenu zlata vyššie a vyššie. Aktuálna cena 1.590 USD, 12-mesačný cieľ: 2.000 USD, dlhodobý cieľ: 2.300 USD. Centrálne banky v roku 2011 nakúpili také množstvá zlata ako naposledy v roku 1964, píše sa v aktuálnom komentári Erste Bank nazvanom Zlato v dobách záporných reálných úrokových sazeb jasným vítězem.

V dôsledku nízkých reálnych úrokov a v túžbe po istej a trvalej forme úspor a investícií má cena zlata svoj vrchol ešte pred sebou. Pretože americká centrálna banka (Federal Reserve) plánuje pokračovať  vo svojej politike minimálnych úrokových sadzieb minimálne do konca roku 2014, malo by to znamenať aj naďalej záporné reálne úroky a tým aj pozitívny základ pre další rast cien zlata, zdôraznil analytik komodít v Erste Group Ronald Stöferle. „Od poslednej správy o zlate vydanej v júli 2011 vzrástla jeho cena v eurách o 26 % a už od augusta začne pre zlato z hľadiska sezónnosti to najlepšie obdobie.“ 

Kľúčová otázka, či bude určujúcim faktorom nasledujúcich rokov inflácia alebo deflácia, zostáva podľa Stöferleho naďalej bez odpovedí. V dobách inflácie sú vyhľadávanou kategóriou aktív hmotné statky, v období deflácie hotovosť. Zlato je likvidné, deliteľné, nezničiteľné a ľahko prepraviteľné. Okrem toho pre zlato existuje celosvetový trh a nie je tu žiadne riziko nesplácania, zlato je považované za hotovosť najvyššej akosti a stále menej za surovinu, čo vytrvale ženie jeho cenu vyššie a vyššie.

Rastie atraktivita zlata ako stabilného prostriedku vytvárania úspor práve v ekonomicky neistých dobách. „Zlato v období turbulentných finančných trhov znovu získáva na atraktivite ako bezpečné aktívum“, poznamenal Stöferle.

V duchu viery a synovskej poslušnosti

Za všetkým hľadaj banky alebo Svätú Matku Cirkev, hovorí klasik. A v tomto duchu sme sa aj dočkali istého zakľúčenia kauzy, ktorá už niekoľko týždni čerí hladinu verejnej mienky na Slovensku.  Na jej počiatku boli roky sa vlečúce (a dodnes neukončené) vyšetrovania finančných škandálov, sprenevery a podvodov v rámci Svätej Stolice a jej banky L’Istituto per le Opere di Religione IOR (vo voľnom preklade: Ústav pre náboženské dielo) zo strany talianskych justičných a policajných orgánov.

Pripomeňme, že vyšetrovanie sa začalo už v 80-tych rokoch minulého storočia a a na jeho základe bol vtedajší prezident vatikánskej banky arcibiskup Paul Marcinkus síce obvinený z mimoriadne závažných finančných trestných činov, ale nikdy ho neobžalovali a nepostavili pred súd s odôvodnením, že katolícky kňaz v takej vysokej funkcii má prirodzenú imunitu

Druhé dejstvo sa začalo toho roku v máji, keď bezpečnostné zložky zadržali osobného komorníka Svätého Otca Benedikta XVI. a vyšetrujú ho pre vynášanie tajných dokumentov Svätej Stolice. Oficiálne miesta Vatikánu sa najprv snažili všetko utajiť, no napoon museli priznať, že komorník v dlhšom čase a postupne vynášal von tajné dokumenty týkajúce sa vatikánskej banky a finančných operácií vo vnútri katolíckej cirkvi i navonok.

Viaceré talianske noviny medzitým spresnili, že ide o doklady týkajúce sa rôznych prípadov korupcie, podvodov a nezákonných finančných transakcií. Krátko na to Svätá Stolica odvolala prezidenta vatikánskej bany IOR Ettore Gotti Tedeschiho – v súvislosti s vynášaním dokumentov a tým, že sa informácie o ďalších machináciách a podvodoch cirkvi dostali na svetlo sveta…

Tretie dejstvo prednedávnom naznačil bývalý politik a hlboko veriaci človek František Mikloško, keď pre médiá povedal, že v súvislosti s obrovskými finančnými machináciami, ktoré sa udiali v Cirkvi ešte pod vedením bratislavsko-trnavského arcibiskupa Mons. Jána Sokola, poslal Svätej Stolici dve oznámenia. 

Na svoje podnety odpoveď nedostal, ale dozvedel sa, že trnavský arcibiskup Mons. Robert Bezák, ktorý na nezákonnosti v Cirkvi tiež poukazoval, má byť odvolaný z arcibiskupského stolca. Ešte dodal, že vernosť Svätému Otcovi Benediktovi XVI. a vernosť Cirkvi je preňho najvyšším príkazom svedomia, ale nemôže mlčať, keď je pravda zahmlievaná nepravdou a nespravodlivosťou.

Nakoniec sa to stalo skutočnosťou: Svätý Otec odvolal redemptoristu Mons.Roberta Bezáka z arcibiskupského stolca, čo v časti slovenských katolíkov vyvolalo búrku nevôle. Niektorí odmietli vstúpiť do chrámu a zúčastniť sa na svätej omši, ďalší organizovali protestné akcie.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) na to zareagovala vyhlásením, v ktorom sa uvádza: „Svätý Otec odvolal J. E. Mons. Róberta Bezáka, CSsR z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodnutie Svätého Otca prijímame v duchu viery a synovskej poslušnosti a prosíme Pána o požehnanie pre Cirkev na Slovensku.“

Neskôr, keď protesty veriacich nadobudli masovejší charakter, KBS zareagovala ďalším vyhlásením: „V týchto dňoch sme svedkami, že časť Božieho ľudu na Slovensku prijala rozhodnutie Svätého Otca ohľadom arcibiskupa Bezáka na základe skreslených a čiastkových informácií publikovaných niektorými oznamovacími prostriedkami.“

A ďalej, „KBS prijíma rozhodnutie pápeža s hlbokým rešpektom a synovskou poslušnosťou. My, biskupi Katolíckej cirkvi na Slovensku, Cirkvi zraňovanej, ale stále vernej Svätému Otcovi a učeniu Cirkvi aj v ťažkých momentoch našich dejín, obraciame sa s naliehavou výzvou na všetkých, aby s rešpektom a s dôverou prijali rozhodnutie Svätého Otca.“

Opozícia vz. Ficovo geniálne divadlo

Ale sú aj dobré správy. Vo štvrtok 12. júla uplynulo prvých sto dní odvtedy čo bol po predčasných voľbách vymenovaný kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu Dušana Čaploviča bolo prvých 100 dní obdobím tvrdej práce, podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera sa v tomto období toho udialo veľmi veľa a všetky zmeny posilňujú sociálnu a ekonomickú situáciu občanov s nižšími a priemernými zárobkami, pričom nejde len o súčasný efekt, ale aj o budúci pozitívny vplyv zmien.

Premier Robert Fico pri schvaľovaní vládneho programu v parlamente v máji  zdôraznil, že je to program stability, sociálneho dialógu a ochrany ľudí pred dopadmi krízy, s osobitým dôrazom na ozdravenie verejných financií a podporu hospodárskeho rastu.

Iného názoru je opozícia. Podľa SDKÚ-DS po 100 dňoch jednofarebnej vlády Roberta Fica majú ľudia jedinú istotu – istotu, že sa nebudú mať lepšie. Ficov vládny kabinet berie ľuďom peniaze, ale nerobí reformy. Šafárenie kabinetu zaplatia len bežní ľudia, pretože vláda nešetrí na sebe, ale len a len na ľuďoch. Opatrenia vlády sú nespravodlivé, všetka ťarcha dopadá na tých, ktorí hodnoty tvoria a nešetrí sa na vlastnej štátnej správe.

Líder KDH Ján Figeľ upozornil, že Slovensko má vládu istôt Smeru-SD a niekoľkých ľudí a zároveň neistôt pre mnohých, ako sú živnostníci, malí podnikatelia, zamestnanci či sporitelia. Uplynulých 100 dní podľa Figeľa potvrdilo opodstatnenosť otázky, či ide o vládu jednej strany, alebo o holding finančných skupín v pozadí. „Vládny Smer-SD nemá rád transparentnosť a kontrolu, rád prerozdeľuje cudzie peniaze a nemá rád sporenie, nevie zabezpečiť zdravý rast ekonomiky,“ zdôraznil Figeľ a s riadnou dávkou sarkazmu dodal, že Ficova vláda je najlepšia tam, kde sa odklonila od svojich predvolebných sľubov.

Člen predsedncitva strany Most-Hid László Solymos napísal, že konsolidačný balíček vlády je poskladaný zo zvýšenia existujúcich a zavedenia nových daní (a odvodov), a s veľkou pravdepodobnosťou bude znamenať ranu istoty pre tatranského tigra. „Pokojne sa dá nazvať aj balíčkom neistôt pre občanov, lebo ľudia sa ocitli vo veľkej neistote: ich príjem, pracovné miesta a úspory sú ohrozené.“

Prevažná väčšina opatrení Ficovej vlády sa týka príjmovej strany, „teda Smer rozmýšľa nad tým, ako vyžmýkať ešte viac peňazí od ľudí, kým na strane výdavkov je veľmi málo plánov na úsporné opatrenia. A to napriek tomu, že všetky medzinárodné analýzy ukazujú, že úspešnejšie boli tie konsolidácie verejných financií, kde dôraz bol na škrtaní výdavkov štátu, čiže robili to presne naopak, než plánuje Ficova vláda,“ poznamenal László Solymos.

Predseda strany SaS Richard Sulík povedal, že Programové vyhlásenie vlády len potvrdzuje, že vláda je bezradná, nemá inteligentné a funkčné riešenia ako konsolidačný cieľ dosiahnuť. Preto je vládny program najmä o tom, ako ľuďom brať peniaze. „Predseda vlády tvrdí, že opatrenia strany Smer zasiahnu len tých skutočne bohatých. Nie je to pravda. Zoberie všetkým – živnostníkom, dohodárom, sporiteľom v druhom pilieri, majiteľom bytov, pozostalým v dedičských konaniach, skrátka všetkým vrstvám okrem skutočne bohatých. Bohatí totiž Robertovi Ficovi utečú do daňových rajov.“

A napokon uveďme predsedu strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matoviča, podľa ktorého si premiér Fico zaslúži pochvalu za geniálne divadlo, ktoré hrá pred svojimi voličmi. Ku 100 dňom vlády mu obyčajní ľudia želajú, aby sa spolu so svojím kabinetom vyliečil zo zákernej choroby neplnenia sľubov a zo zdierania poctivých obyčajných ľudí.

Súčasný dôchodkový systém: Je neudržateľný!

Súčasné nastavenie dôchodkového systému je neudržateľné. To je aj hlavný dôvod, pre ktorý vláda pripravila komplexnú reformu systému. Zmeny sa týkajú prvého aj druhého dôchodkového piliera, pretože prvý aj druhý pilier musia tvoriť celok, ktorý zabezpečí dôstojné a stabilné dôchodky nielen dnes, ale aj v budúcnosti.

Je realitou, že terajší systém – aj  prvý aj druhý pilier – vyrába obrovský dlh. Ten je v súčasnosti na úrovni 1 780 miliónov eur. To je hrozivé číslo a je jasné, že riskujeme zrútenie celého systému – takýto stav reálne ohrozuje vyplácanie dôstojných a primeraných dôchodkov v budúcnosti. Je preto nevyhnutnosťou  udržať verejné financie a dať ľuďom istotu, že ich dôchodky nie sú a nebudú ohrozené, píše sa v článku, ktorý spoločne pripravili Inštitút hospodárskej politiky (IHP) a štátny tajomník MPSVaR Jozef Burian.

Veda: Pomôže eurozóne dostať sa z krízy?

Dlhová kríza v EÚ akoby nemala konca. I keď názory na terajšiu i všetky predchádzajúce hospodárske krízy, vrátane svetovej z 30-tych rokov minulého storočia, sa rôznia, mnoho renomovaných vedcov a filozofov poukazuje na spojitosť medzi krízami a spôsobom života moderného človeka.

A tak sa natíska otázka: Je náš životný štýl v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami a ako by podľa moderných vedeckých teórií mala vyzerať podoba budúcej ľudskej spoločnosti, ktorá by nebola periodicky postihovaná hospodárskymi prepadmi a sociálnymi otrasmi? Pomôže veda Eurozóne dostať sa z krízy?

Aspoň niekoľko odpovedí na tieto otázky prináša český vedecko-technický magazín VTM v článku Pohled vědy: Jak ven z ekonomické krize? Okrem iného cituje svetových vedcov a filozofov, ktorí poukazujú na to, že zatiaľ čo v stredoveku prevládalo sebestačné hospodárenie a na malých ohraničených trhoch sa predávali len prebytky ekonomickej produkcie, v priebehu 19. storočia sa súčasťou trhu stal človek aj príroda.

Vznikol trh práce a na prírodu sa začalo pozerať ako na ekonomický zdroj – s mnohými sprievodnými negativnými dôsledkami.

Práve to, že človek a príroda sú súčasťou trhu, v súčasnosti bráni spoločnosti, aby sa dostala k optimálnosti a rovnováhe. Kým je človek súčasťou trhu, musí predovšetkým myslieť na vlastné trhové sebapresadenie.

Súťaživosť a spolupráca by však mali byť v takej dynamickej rovnováhe, aká je  – na rozdiel od ľudskej spoločnosti – prítomná vo všetkých prírodných ekosystémoch. Riešením by bolo vyňať človeka a prírodu z pôsobenia trhu. „Je však ťažké si predstaviť, ako to v praxi uskutočniť a ako by takáto spoločenská zmena mala konkrétne vyzerať,“ zdôrazňuje autor článku.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *