Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Týždeň vo financiách: Zadržali lode plné peňazí

Justičné orgány sa začali zaoberať kauzou veľkopodnikateľa Mikuláša V. – horúci zemiak si pohadzujú politici. Štátny tajomník Martin Chren upozornil, že väčšina slovenských podnikateľov nedokáže podnikať bez porušenia zákona. Udalosťou číslo jeden bol nárast ceny ropy a nepokoje v arabskom svete. Proti americkým vojskám pripraveným zasiahnuť v Líbyi protestujú grécki komunisti vyzbrojení červenými zástavami.

Začalo sa to tým, že minister vnútra Daniel Lipšic v utorok zvolal tlačovku, na ktorej zahorúca informoval, že polícia len pár hodín predtým zadržala vplyvného podnikateľa Mikuláša V. z východného Slovenska. Obvinený si podľa ministra na základe fiktívnych obchodov s fiktívnym tovarom v rámci svojich obchodných spoločností uplatnil odpočet DPH v celkovej výške takmer 29 miliónov eur.

Minister financií Ivan Mikloš doplnil, že Mikuláš V. je konateľom 77 obchodných spoločností, obchody v rámci nich uzatváral na základe ústnych zmlúv a platby prebiehali vždy v hotovosti. "Tovar nikdy neopustil sklady, iba menil majiteľa. Neexistujú žiadne doklady o preprave tovaru. Väčšina týchto spoločností nemá ani zamestnancov ani žiaden hmotný investičný majetok."

Podľa ministra Mikuláš V. obchodoval s takými komoditami ako lykožrút smrekový, drevené bránky či maštaľný hnoj.  

Reakcia nenechala na seba dlho čakať. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) obvinil vládnu koalíciu, že si privlastňuje výsledky vyšetrovania, ktoré sa začalo už niekoľko rokov predtým. "Prípad pochádza ešte z čias našej vlády, kedy sme zaznamenali nárast podozrivých operácií v súvislosti s firmami tohto podnikateľa a v tejto veci sa začalo konať."

Riešili ho viaceré policajné zložky

Minister Daniel Lipšic v následnej reakcii spresnil, že prípad Mikuláša V. v minulých rokoch naozaj riešili viaceré policajné zložky, ale vyšetrovanie bolo roztrieštené a neviedlo k žiadnemu cieľu. Zmeny nastali až po jeho nástupe. "Mikuláš V. bol za bývalej vlády na slobode, dnes je na základe rozhodnutia sudcu vo väzbe," zdôraznil Lišpic. Dodal, že je čudné, že takéto rozsiahle nezákonné obchodné aktivity počas minulej vlády tak dlho unikali pozornosti kompetentných úradov.

Medzitým médiá priniesli fotografie na ktorých je podnikateľ Mikuláš V. s prvou dámou SR Silviou Gašparovičovou na dobročinnej akcii.

Nechajme bokom politikov, ktorí si zodpovednosť za kauzu prehadzujú z rúk do rúk ako horúci zemiak. Radšej odcitujme slová generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka o tom, že Mikuláš V. si z daňových úradov urobil partnera na financovanie svojich podnikateľských aktivít.

Zákony sa menia príliš často

Bez akejkoľvek súvislosti s kauzou, ktorou sme začali prehľad plynulého týždňa vo financiách, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Martin Chren povedal, že až 75 percent slovenských podnikateľov nedokáže podnikať bez toho, aby porušilo zákon. "Nie, nie je to preto, že by chceli zákony porušovať, je to preto, že nedokážu vnímať všetky právne predpisy," povedal novinárom po tom, čo vláda SR na svojom pravidelnom zasadaní prerokovala Správu o stave podnikateľského prostredia.

V Správe sa uvádza, že podľa podnikateľov je najvýznamnejším problémom neprehľadná, nestabiliná a  nejednoznačná legislatíva, že zákonov je príliš veľa a veľmi často sa menia.

Chren zároveň dodal, že vláda preto pripravila balík opatrení, ktoré by mali zlepšiťpodnikateľské prostredie. "Ide o opatrenia, o ktorých sa u nás hovorí viac ako 10 rokov, no doteraz ich žiadna vláda nerealizovala. Tak sme ich teraz dali dokopy." Jedným z opatrení bude zachovanie určitej lehoty medzi prijatím zákona a jeho účinnosťou. "Aby sa s ním podnikatelia stihli oboznámiť."

Kto a čo je za rastom cien?

Politik, najmä opozičný sa musí neustále zviditeľňovať, inak riskuje, že ľudia by naňho časom mohli zabudnúť. Tak napríklad Robert Fico pred pár dňami povedal, že on vie, prečo na Slovensku rastú ceny. Kabinet Ivety Radičovej podľa jeho slov klame, keď tvrdí, že za rastom cien na Slovensku je cena ropy a ceny potravín na svetových trhoch. "Vláda otvorene klame. Za rastom cien je konsolidačný balíček prijatý vládou Ivety Radičovej. Preto je legitímna otázka, či premiérka a jej ekonomickí ministri zvládajú svoje úlohy."

Pre objektívnejší pohľad na vec treba k tomu pripojiť zopár poznámok:

  • Podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) svetové ceny potravín v minulých mesiaich pokračovali v raste a vo februári sa vyšplhali na nové maximá. FAO zároveň varovala, že prudký nárast ceny ropy môže viesť ešte k ďalšiemu zdražovaniu potravín vo svete. 
  • Boje medzi vládnymi jednotkami vernými líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu a opozíciou už tri týždne ovplyvňujú ceny ropy vo svete. Počas celého uplynulého týždňa ťažba ropa v Líbyi prudko klesala, v niektorých dňoch bol podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) denný pokles až  milión barelov denne!
  • Na pozadí týchto faktov má zrejme pravdu teta Beta z Hornej Dolnej, keď hovorieva, že demagógia je riadna sviňa.

 A ešte jedna poznámka: Aktuálne údaje o slovenskej ekonomike a stručné komentáre k nim prinášame pod titulkami Slovensko v roku 2010: HDP rástlo o 4%, nezamestnaných už pribúdalo menej, Od začiatku roka hospodáril štát nižším deficitom ako vlani,  Tržby v januári príjemne prekvapili, pokles ide na vrub predzásobenia pohonnými hmotami a HDP v 4Q10 stúpol reálne o 3,5% – motorom rastu investície a čistý export.

Banková daň? V stotinách percenta…

Smer-SD opätovne predložil návrh na osobitné zdanenie bánk, tentoraz vo výške 0,73 percenta z vybraných pasív bankových inštitúcií. Zavedenie novej bankovej dane by podľa Roberta Fica malo kompenzovať zvýšenie základnej sadzby DPH z 19 na 20 percent a tiež zrušenie zníženej šesťpercentnej sadzby na predaj potravín z dvora.

Aj keď Fico pripustil, že banková daň má prioritne slúžiť na riešenie záťaží z budúcich finančných kríz, dočasne by mohla byť príjmom štátneho rozpočtu, a to až dovtedy, kým deficit verejných financií neklesne pod tri percentá hrubého domáceho produktu. "Toto dočasné riešenie by bolo spravodlivou alternatívou," dodal.

Podľa ministra financií Ivana Mikloša by daň vo výške, ako to populisticky navrhuje Smer-SD, poškodila slovenskú ekonomiku a najmä klientov bánk. Jedným dychom ale pripustil, že je možné, že sa niekedy v roku 2012 zavedenie celoeuróska banková daň, ale určite nie v takej výške- len v zlomku toho, čo navrhuje poslanec Fico. "Bude to skôr v stotinách ako v desatinách percenta."

Hrozia Slovensku nepokoje?

Pripravovaná novela Zákonníka práce by mohla byť dôvodom, pre ktorý by na Slovensku  už teraz v marci mohlo byť horúco. Tak to aspoň vyplýva z vyhlásení viceprezidenta Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Vladimíra Mojša, podľa ktorého odborári nevylučujú, že pristúpia k nátlakovým akciám. "Nemôžeme pripustiť také zmeny v Zákonníku práce, ktoré by zhoršili ochranu a postavenie zamestnancov," zdôraznil.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR však nevidí celú záležitosť až tak vyhrotene. Podľa riaditeľky mediálneho odboru ministerstva Slavomíry Sélešovej by Zákonník práce vždy mal byť dohodou medzi zamestnávateľmi a odborármi. "A ja verím, že sa všetci dohodneme," zdôraznila.

Nepokoje však na Slovensku hrozia z iného konca. Podľa aktuálnych vyjadrení Slovenskej lekárskej komory (SLK) hrozia nepokoje v slovenskom zdravotníctve a odchody zdravotníckych pracovníkov, najmä teda lekárov. Komora preto v súčinnosti so Slovenskou lekárskou úniou špecialistov (SLÚŠ) upozorňuje verejnosť na chronicky neriešené problémy v slovenskom zdravotnmíctve.

Hlavné problémy možno podľa SLK a ŠLÚS zhrnúť do niekoľkých bodov:

  • problém zisku zdravotných poisťovní v konfrontácii so zhoršujúcou sa dostupnosťou zdravotnej starostlivosti a neuhrádzanými výkonmi poskytovateľov
  • nízke ceny výkonov oproti ich nákladovým cenám
  • dlhodoba nízka, ba ešte ďalej sa znižujúca platba štátu za svojich poistencov 
  • pokračujúca koncentrácia služieb v systéme zdravotníctva do rúk niekoľkých silných finančných skupín.

Predstavitelia komory medzitým poslali list predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej, v ktorom sa píše: "Zdravotnícki pracovníci s ľútosťou oznamujú občanom, že peniaze od zdravotných poisťovní nepostačujú na zdravotnú starostlivosť pre všetkých pacientov. Za uvedenú situáciu nie sú zodpovední zdravotnícki pracovníci, ale štátna moc."

Poistenie: Bez sexuálnej diskriminácie

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) vydal rozsudok, podľa ktorého je zakázaná akákoľvek diskriminácia poistencov podľa pohlavia. Na to, či je poistenec muž alebo žena, nemôže poisťovňa prihliadať ako na rizikový faktor. "Brať pohlavie poistených osôb do úvahy ako rizikový faktor v poistných zmluvách predstavuje sexuálnu diskrimináciu," uvádza sa v rozsudku.

Nové pravidlá, ktoré by mali zaistiť rovnaké poistné podmienky a výhody pre mužov i ženy, začnú podľa rozsudku platiť od 21. decembra 2012.

Podľa predstaviteľov poisťovní rozsudok popiera jeden z hlavných princípov poistenia, ktorým je individuálne ocenenie rizika. Poisťovne podľa ich vyjadrení musia predsa vychádzať zo štatisticky podložených rozdielov medzi pohlaviami, napríklad zo štatistík úmrtnostných, zdravotných a ďalších.

Neprihliadať na taký významný  a legitímny rizikový faktor, akým je pohlavie, je proti samotnej podstate poisťovacieho biznisu, uvádza sa v stanovisku Slovenskej asociácie poisťovní.

Globálny rast sa komplikuje

Rastúcej ceny ropy v súvislosti s krízou a nepokojmi v arabskom svete, osobitne v Líbyi sme sa už dotkli, aj keď v trochu iných súvislostiach.

A tak len stručne zhrňme: O tom, ako nepokoje na Blízkom Vchode okamžite ovplyvnili cenu ropy, písali na investujeme.sk napríklad analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., Martin Cesnak i stratég akciových trhov Saxo Bank Peter Garnry. Podľa výkonného riaditeľa Medzinárodného menového fondu (IMF) Dominique Strauss-Kahna by rastúce ceny ropy v Líbyi mohli zastaviť rast svetovej ekonomiky "aj na dlhší čas".

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) práve kvôli rastúcim cenám ropy vyjadrila znepokojenie z udalostí v Afrike a na Blízkom východe. "To, čo sa deje v tomto regióne nám robí starosti, pretože to vzbudzuje paniku na svetových trhoch," uviedli vo vyhlásení predstavitelia IEA. Zároveň ubezpečili svetovú verejnosť, že výpadky dodávok z Líbye by mohli nahradiť napríklad voľné kapacity Saudskej Arábie.

Podľa výkonného riaditeľa IEA Nobuo Tanaku ak by sa cena ropy dlhodobo držala na úrovni okolo 100 dolárov za barel, ozdravovanie svetovej ekonomiky by sa stalo veľmi obtiažnym a problematickým. Podľa Tanaku by to najviac skomplikovalo rast ekonomiky v rozvojových krajinách.

Nepokoje na Blízkom Východe a rastúca cena ropy sa odrazili aj na minulotýždňovom raste ceny zlata na rekordné hodnoty a tiež na cenách striebra.

Nejasnosti okolo líbyjských bankoviek

Počas uplynulého týždňa prenikli na svetlo sprvu prísne utajované informácie o tom, že rakúska polícia zadržala a neskôr prepustila na slobodu Kaddáfího blízkého spolupracovníka Mustafu Zartího, ktorý mal byťpoverený správou Kaddáfího financií v Rakúsku. Údajne by malo ísť cca o 30 miliárd dolárov umiestnených do rôznych nadácií. 

Medzitým médiá informovali o zadržaní dvoch lodí plných líbyjských bankoviek. Na jednej, zadržanej skôr, mala byť podľa dostupných informácií suma vo výške cca jednej milardy eur, na druhej cca 115 miliónov eur. Bližšie informácie nie sú známe, britské úrady žiadne podrobnosti nezverejnili – to, čo sa objavilo v médiách, sú len dohady a špekulácie. V prípade tej druhej lode je možné, že mala viezť do Líbye zásobu vytlačených platidiel, no jej kapitán pre boje, ktoré prebiehajú Tripolise, odmietol zakotviť v tamojšom prístave.

V tejto súvislosti sa v médiách viackrát objavil aj názov britskej tlačiarne De la Rue so sídlom v Basingstoke (Hampshire). Je to renomovaná firma, ktorá sa zaoberá predovšetkým výrobou bankoviek a cenín. Momentálne tlačí bankovky vo viac ako 150 menách. 

Komunisti v jednom šíku…

Zatiaľ čo svetové médiá horúčkovite pátrajú po ďalších informáciách ohľadom zadržaných lodí s líbyjskými bankovkami, v samotnej Líbyi, ktorej oficiálny názov znie tak hrdo "Veľká líbyjská arabská ľudová socialistická džamáhíríja", pokračujú kruté boje.

Boje medzi povstalcami a demokratickou opozíciou proti vodcovi Muammarovi Kaddáfímu na jednej strane a Kaddáfího prívržencami vrátane jemu na smrť oddaných elitných vojenských a policajných jednotiek na strane druhej. Súčasťou elitných jednotiek sú ostrostrelci, ktorí v niektorých mestách dostali rozkaz bez milosti zastreliť každého, kto by sa odvážil vyjsť do ulíc alebo vyjsť na balkón či len vystrčiť hlavu z okna.

Podľa najnovších informácií Kaddáfí počas víkendu vytiahol proti demonštrantom aj zbrane najťažšieho kalibru, vrátane obrnených transportérov, tankov a ťažkého delestrolectva! Podľa televíznej stanice al-Arabíja ide o absolútnu genocídu, aká nemá vo svete obdobu! Aktuálne spravodajstvo o strieľajúcich tankoch celý víkend prinášala aj televízna stanica al-Džazíra.

Americké ministerstvo obrany (U.S. Department of Defense) medzitým informovalo, že do prístavu na gréckej Kréte priplávali vojenské lode s príslušníkmi americkej námornej pechoty. Podľa dostupných informácií bolo cez víkend na Kréte niekoľko tisíc mužov schopných okamžitého nasadenia.

Proti prítomnosti amerických vojsk pripravených zasiahnuť v ľudovej socialistickej Líbyi však začalo protestovať niekoľko stovák gréckych komunistov vyzbrojených červenými zástavami.

Kaddáfí: Moc v Líbyi patrí ľudu!

Líbyjská opozícia začala úpenlivo prosiť o medzinárodnú intervenciu. Po tom, čo predseda Európskej komisie (EC) José Manuel Barroso sa pridal k výzvam svetovej verejnosti na odstúpenie Muammara Kaddáfího veriac, že jeho zločiny nezostanú nepotrestané a prokurátor Medzinárodného trestného súdu v Haagu (ICC) Luis Moreno-Ocampo priamo povedal, že Kaddáfí a jeho pobočníci budú postavení pred medzinárodný súd, líbyjský vodca vydal vyhlásenie.

Viackrát v ňom zopakoval, že svet asi nerozumie líbyjskému politickému systému. "Moc v Líbyi patrí ľudu a jedine ľudu! Nie je tu žiaden prezidentský systém, v krajine nevládne žiadna rodina! Je tu priama demokracia založená na moci ľudových más."

Kaddáfí zároveň oznámil svetu, že ak sa do Líbye pokúsia vtrhnúť vojská Severoatlantickej aliancie (NATO) alebo Spojených štátov, Líbya bude bojovať do posledného muža a do poslednej ženy. "Vstúpime do krvavej vojny a tisíce a tísíce Líbyjcov zahynú."

(Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu)

Ako podľa vás skončí veľkopodnikateľ Mikuláš V., ktorý si z daňových úradov urobil svojich partnerov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *