Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Týždeň vo financiách: Zašlá francúzska sláva a slovenské polená

Nákaza dlhých rokov úspešného budovania šťastných socialistických zajtrajškov sa z Európy pomaly prenáša aj do Spojených štátov. Položili sme si otázku, či za úspešnosťou Židov je Boh alebo len veľký nos, ktorý im umožní vyňuchať ziskové príležitosti. Podnikateľov ďalej ničí prebujnelá byrokracia a korupcia.

Začiatkom uplynulého týždňa dominovali v médiách i v komentároch ekonomických analytikov udalosti týkajúce sa Sýrie, aj keď sa už zdanlivo upokojili. USA stratili podporu spojencov z Veľkej Británie a ani zvyšok sveta (azda okrem Francúzska) už nebol demonštrácii sily naklonený tak, ako by si to Američania predstavovali. „Riziko vojenského konfliktu však nepadlo a stále je aktuálne,konštatoval manažér ČM AURUM Kamil Kresta.

Ako ďalej uviedol, odhady o počtoch mŕtvych v Sýrii sa neustále zvyšovali a finančné trhy reagovali na správy po svojom. Rizikové nástroje, ako sú akcie, zaznamenali pokles, resp. pokračovali v poklesoch z predošlých dní, k výpredajom tiež došlo u mien rozvíjajúcich sa trhov (a to nielen v Ázii, Afrike, alebo Južnej Amerike), ale aj v strednej Európe. Na opačnej strane potom stála ropa, ktorá je hlavným vývozným artiklom postihnutého regiónu, ale aj klasické „bezpečné prístavy“, ako sú švajčiarsky frank alebo zlato, ktoré sa opäť teší veľkému záujmu.

Analytik ČSOB Jan Čermák k tomu poznamenal, že Sýria momentálne mizne z radarov investorov a špekulantov a monitory okupujú správy o kľúčových makroekonomických dátach: „Tie fakticky rozhodnú o tom, či americká centrálna banka naozaj už v septembri začne s odbúravaním menovej expanzie. Kľúčovými informáciami, ktoré rozhodnú o tom, či Fed začne nákupy dlhopisov utlmovať (o cca 10–15 miliárd USD za mesiac), budú štatistiky z trhu práce.“

A čo teda hovoria štatistiky? Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch v auguste ľahko prekvapila poklesom na 7,3 percenta, pričom analytici odhadovali 7,4 percenta. Americkí zamestnávatelia v súkromnom sektore vytvorili v júli 152 tisíc nových pracovných miest, pričom analytici očakávali rast vo výške 180 tisíc. Celková zamestnanosť (okrem poľnohospodárstva) sa vo verejnom a súkromnom sektore zvýšila o 169 tisíc zamestnancov, pričom trh odhadoval 180 tisíc. FXstreet upozornil, že americký trh práce vysiela zmiešané signály.

Podľa spoločnosti Colosseum údaje o zamestnanosti v USA citeľne zamávali trhmi a výrazne oslabili dolár. Dôležité je však to, aby nezamestnanosť klesla na 7 percent, čo je pre Fed kľúčová miera, pri ktorej by malo dôjsť k ukončeniu kvantitatívneho uvoľňovania. Profesor New York University Nouriel Roubini zdôraznil, že rast americkej ekonomiky je krehký a Fed by mal byť opatrný.

G20: Predchádzanie daňovým únikom

Od začiatku týždňa médiá i analytici čakali, čo prinesie summit krajín G20. Hlavné a v podstate aj avízované témy rozhovorov boli viac-menej jasné: Podpora hospodárskeho rastu a ďalšia regulácia finančných transakcií. Vzhľadom na to, že dvojdňové stretnutie  (štvrtok – piatok) sa konalo v Petrohrade v čase hroziaceho zásahu zahraničných síl proti Sýrii, očakávalo sa, že sýrska kríza bude medzi lídrami najväčších krajín silne rezonovať.

V komuniké zo stretnutia, ktoré bolo zverejnené v piatok, vyplynulo, že krajiny G20 budú ďalej pracovať na oživení globálnej ekonomiky a tvorbe pracovných miest. Téma Sýrie sa v komuniké ani neobjavila. Ruský prezident Vladimir Putin na summite oznámil, že Skupina BRICS, ktorú tvorí päť veľkých krajín rozvíjajúceho sa sveta (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika), založí fond na stabilizáciu svojich mien a vloží do neho 100 miliárd dolárov. Dodajme, že obavy z destabilizácie ich mien sa objavujú v dôsledku očakávaného obmedzovania podporných menových opatrení v Spojených štátoch.

A ešte jeden moment zo summitu G20: Krajiny sa dohodli, že si budú navzájom vymieňať informácie o daňovníkoch, aby sa  zamedzilo daňovým únikom.

Prečo sú Židia úspešní?

Úspešnosť predstaviteľov židovskej komunity v spoločenskej hierarchii je daná viacerými faktormi. Sú nimi hodnoty uznávané ich komunitou i podmienkami vývoja, alebo je ich úspech len optický klam? Medzi dôvodmi toho, prečo sú Židia úspešní  môže byť vysoké IQ dané evolúciou odrážajúcou európske sociálne tlaky, ale aj kultúra, ktorá si cení vzdelanie a tvrdú prácu. Alebo je za tým len Boh starajúci sa o svoj vyvolený ľud či veľké nosy, ktoré Židom umožňujú vyňuchať ziskové príležitosti?

Smrť mladíka rozvírila verejnú diskusiu

Verejnú mienku vo Veľkej Británii pobúrila pred nedávnom tragická smrť nemeckého mladíka Moritza Erhardta stážujúceho v Bank of America Merrill Lynch v Londýne. Skolaboval po tom, čo pracoval do šiestej ráno tri dni za sebou. Vysoké pracovné zaťaženie stážistov býva nepísaným pravidlom vo viacerých západných finančných spoločnostiach, čím majú mladí uchádzači o budúce zamestnanie ukázať svoju lojalitu a schopnosť prinášať obete i za hranicou bežných nárokov.

Pracovné zaťaženie zamestnancov najmä vo finančnom sektore je naozaj vyčerpávajúce a výsledkom je dlhodobo podlomené fyzické i duševné zdravie. V hre je však aj súboj odborárov a zamestnávateľov, ktorý zamestnancov z času na čas privedie k zamysleniu sa nad dĺžkou pracovného času.

„Odborári nás chcú proti našej vôli chrániť pred prepracovaním skrátením limitu týždenného času, zamestnávatelia protirečia a argumentujú voľným trhom a slobodným rozhodnutím každého zamestnanca,“ konštatoval publicista a ekonóm Peter Apolen v článku Nepracujeme príliš? Ozaj, vieme, že Slováci sú druhým pracovne najvyťaženejším národom v Európe? Na čiastočný úväzok pracujú len štyri percentá zamestnaných obyvateľov Slovenska, čo je menej ako v okolitých krajinách a výrazne menej ako v západnej Európe.

Mario Draghi ešte nemá čo oslavovať

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok podľa očakávania ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na súčasnej úrovni 0,5 percenta. Európske akciové trhy zakončili v kladnom teritóriu, keďže všetka pozornosť investorov sa sústredila na rokovanie ECB, ktorá nielenže nemenila úrokovú sadzbu, ale aj zmiernila očakávaný pokles HDP v tomto roku, a to z –0,6 percenta na –0,4 percenta. V budúcom roku by potom ekonomika mala rásť 1-percentným tempom.

Na štvrtkovom rokovaní mohlo byť vcelku veselo. Prezidentovi Mario Draghimu hrajú v posledných týždňoch čísla do kariet. HDP za druhý kvartál definitívne označkoval dno recese a posledné podnikateľské nálady (PMI) tiež potvrdzujú prebiehajúce oživenie. „Na žiadne veľké oslavy to ale nie je,“ konštatoval hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš v komentári nazvanom ECB ještě nemá důvod chladit šampaňské. Ako ďalej uviedol, ekonomická prognóza ECB nezaznamená veľké zmeny a centrálna banka bude v sprievodnom komentári naďalej udržiavať trhy v domnení, že sadzby zostanú dlhší čas prikované pri nule.

Popri silnom Nemecku právom označovanom za motor Európy sa pozornosť Európanov sústreďuje aj na Francúzsko, či  jeho vláda na čele s François Hollandom bude schopná zabrániť tomu, aby sa dostalo na samý okraj európskeho diania, upozornila Patria Online v súvislosti s článkom v americkom denníku NYTimes .

V hre je totiž sociálno demokratický systém, ktorý sa po dlhú dobu pýšil tým, že je schopný poskytnúť stabilný a vysoký životný štandard všetkým občanom. Francúzi sú ozaj hrdí na svoj ​​sociálny model, systém zdravotnej starostlivosti, penzijný systém, dlhé letné dovolenky a pracovný týždeň v dĺžke 35 hodín. V konkurenčnej globálnej ekonomike je ale otázkou, či si Francúzi takýto systém môžu ešte dovoliť. Zdá sa ale, že im chýba vôľa niečo zmeniť. Faktorov je viac, v prvom rade ten, že Francúzsko samo seba považuje za poprednú európsku a globálnu mocnosť. Druhým faktorom je veľmi pohodlný život mnohých obyvateľov tejto krajiny.

Hollande a tvrdá ľavica nie sú schopní pochopiť, že všetko sa musí zmeniť. Francúzi sa sami považujú za revolucionárov a bojovníkov, no chýba im ochota vzdať sa svojho súčasného komfortu a chcú, aby všetko zostalo po starom. Kedysi progresívni francúzski socialisti sa stali konzervatívnou stranou, ktorá zubami-nechtami bojuje za to, aby zostalo zachované všetko z minulého storočia. „Francúzsko sa stalo obeťou svojej zašlej slávy,“ napísal NYTimes.

Prehľad ďalších správ a udalostí z krajín eurozóny a EÚ prinášame v telegrafickej skratke

● Cyperská ekonomika sa v druhom kvartáli prepadla ešte hlbšie do recesie, keď jej HDP medziročne klesol o 5,9 percenta, analytici očakávali prepad na úrovni 5,4 percenta ● Slovenský trh s úvermi v júli predčil očakávania a zaznamenal medziročný nárast o 54,2 percenta, objem poskytnutých úverov na bývanie, bez ohľadu na stavebné sporiteľne, bol tretí najvyšší v tomto roku a dosiahol 399,3 mil. eur ● Sezónne očistené tržby v maloobchode reálne vzrástli v júli podľa Českého štatistického úradu  medzimesačne aj medziročne o 0,7 percenta, pomocnú ruku podal maloobchodníkom výhradne predaj automobilov, ktorý oproti minulému roku pridal o 4,4 percenta ● Britská libra posilňovala voči euru i doláru vďaka dobrým makrodátam – išlo najmä o zverejnenie PMI v stavebníctve, ktoré vystúpilo až na 59,1 bodov – najviac od októbra 2007 ● Podľa prieskumu  agentúry MindBridge Consulting sa 94 percent Čechov považuje za finančne zodpovedných, hoci vyše 40 percent s financiami vychádza len tak tak alebo žije na dlh ● Portugalská ekonomika sa v druhom štvrťroku vďaka vývozu vymanila z hlbokého prepadu a oproti predošlým trom mesiacom stúpla o 1,1 percenta. Vykázala tak prvý rast za dva a pol roka ● Poslanci Národnej rady SR schválili zákon o egovernmente – štát tak bude môcť s občanmi a firmami komunikovať aj elektronicky a zároveň by sa mal znížiť objem administratívy ● Rozpočtový deficit talianskej vlády sa opäť výrazne zvýšil – v auguste vzrástol na 9,2 miliardy eur zo šiestich miliárd eur v auguste 2012.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Keď premiér robí kliky v televízii…

Vládna moc pripravuje novelu Obchodného zákonníka, ktorá pritvrdzuje podmienky pre založenie spoločností s ručením obmedzeným. Návrh už je v parlamente a poslanci o ňom rokujú. Podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) je plánovaná novela priamo namierená proti podnikateľom. „Robíte všetko pre to, aby ste podnikateľom ešte viac zhoršili podmienky na podnikanie,“ odkázal strane Smer-SD s tým, že najlepšie by bolo naopak znížiť hodnotu základného imania na jedno euro.

„Nemali by sme viac zhoršovať podmienky pre podnikanie,“ povedal Mihál v reakcii na posledné hodnotenie Svetového ekonomického fóra (WEF), podľa ktorého sa atraktivita Slovenska pre investorov prepadla najhlbšie za posledných 16 rokov až na 78. miesto, na čo upozornila aj Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). Róbert Kičina, výkonný riaditeľ tejto profesijnej asociácie združujúcej podnikateľov a zamestnávateľov, uviedol, že prepad Slovenska v hodnotení konkurencieschopnosti je dôsledkom pesimizmu podnikateľov, ktorý plynie z dlhodobo neriešených bariér podnikania a zo zmien v daňovo-odvodovom systéme a pracovnoprávnej legislatíve, ktoré začali platiť od začiatku tohto roka.

Z krajín EÚ má aktuálne horšie podmienky pre podnikanie už len Grécko, ale aj tam sa to podľa WEF zlepšuje, zatiaľ čo na Slovensko sa podľa svetových ekonómov z roka na rok prepadá čoraz hlbšie. Kým Slovensko sa o sedem miest zhoršilo, Grécko si o päť miest v rebríčku prilepšilo!

Hlavnými problémami, ktoré podľa Kičinu najviac zhoršujú slovenskú konkurencieschopnosť vo svete a tým znižujú atraktívnosť Slovenska pre investorov sú neefektívne verejné inštitúcie, nízka vymožiteľnosť práva, byrokracia, klientelizmus, neatraktívny daňový systém, nízka transparentnosť a efektívnosť verejných výdavkov, rastúca zadlženosť štátu či rigidný pracovný kódex.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) v tejto súvislosti upozornila, že kvalita a možnosť podnikania má vplyv na počet pracovných miest a naopak – hádzanie polien pod nohy podnikateľom má priamy súvis s rastúcou nezamestnanosťou. Realita je taká, že živnostníkov ubúda a zahraničné firmy už ďalej neprichádzajú. „Ukazuje sa, že socialisti dokážu vládnuť len v peknom počasí,“ povedal predseda SaS Richard Sulík a dodal, že slovenský premiér dokáže všeličo – uškŕňať sa v televízii, priživovať na ľudskom nešťastí v relácii Modré z neba, vie urobiť tisíc klikov, čo určite niekoho nadchne, ale pracovné miesta to nevytvorí.

Vzdelanie vz. chudoba, nezamestnanosť a kriminalita

Nerovnosti medzi obyvateľmi Slovenska sú vyššie ako napríklad v Českej republike, čo ukázala aj národná štúdia o nerovnostiach Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI). Príčinou nárastu nerovností na Slovensku bol podľa inštitútu najmä nárast príjmov u vybraných skupín obyvateľstva, zatiaľ čo iným skupinám príjmy rástli pomalšie. „Najviac rástli príjmy vysokoškolsky vzdelaným ľuďom a vzdelanie sa stalo najdôležitejším determinantom miezd. Nárast nezamestnanosti uvrhol veľa ľudí do pásma ohrozenia chudobou najmä kvôli strate zamestnania,“ priblížil výskumný riaditeľ CELSI Martin Kahanec.

Výskum ukázal, že politika štátu má na nerovnosti medzi ľuďmi výrazný vplyv, napríklad v prípade starobných dôchodkov. „Nebyť dôchodkov, medzigeneračné príjmové nerovnosti by boli neudržateľné,“ dodal Kahanec.

Ohrození chudobou sú podľa jeho slov najčastejšie nízkovzdelaní ľudia, ktorí majú až o 19,5 % nižšiu pravdepodobnosť nájsť si prácu než stredoškolsky vzdelaní ľudia. S chudobou sa na Slovensku často spája zhoršený zdravotný stav, nezamestnanosť alebo kriminalita.

A ako je to v Česku, ktoré patrí medzi viacrovnostárske krajiny a veľmi veľká rovnosť tam panuje v prípade dôchodkov? Nateraz však nevieme, ako to dopadne v Poľsku, kde vláda Donalda Tuska šliapla na úspešné fungovanie súkromných dôchodkových fondov s cieľom znížiť zadĺženosť krajiny. Téma bola podrobnejšie rozobraná v článku Ďalšia krajina škrtí súkromné dôchodkové fondy. Nepriamo s otázkou príjmovej nerovnosti medzi ľuďmi súvisí aj fakt, že doplnkové dôchodkové sporenie (DDS) je na Slovensku obľúbeným zamestnaneckým benefitom – poskytujú ho tri z piatich slovenských firiem a jeho popularita by mohla ešte vzrásť.

Za lepšiu a šťastnejšiu minulosť, súdruhovia!

Úderné heslá spred roka 1989 si mnohí ešte stále pamätáme. Niektorí s nechuťou, iní s nadšením či spomienkou na jedinečné roky mladosti. A dobre si pamätáme aj na to, ako sa vtedajšia ekonomika vyznačovala štátnym plánovaním. Mnohé z toho potom prevzala aj Európska únia.

Množiaca sa byrokracia, prebujnelý sociálny štát, dotácie, štátne zásahy, regulácia kde čoho a napokon aj heslá typu „Do dvadsiatich rokov prekonáme USA“. A tak nie div, že Európa zápasí s obrovskými ekonomickými problémami. „Ich riešenie je ale v nedohľadne,“ poznamenal publicista Šimon Finemon v článku s veľavravným titulkom Za lepší, za socialistickou společnost.

Ako ďalej uviedol, vzor budovania šťastných socialistických zajtrajškov si od Európy zobrali Spojené štáty, čo rozhodne nie je dobrá správa pre svetovú ekonomiku. Mnoho z predvolebných sľubov Baracka Obamu akoby totiž vypadlo z programu Strany európskych socialistov. Našťastie sú Spojené štáty americké stále ešte dosť vzdialené od európskej úrovne rovnostárstva a štátnych zásahov…

Ilustračné foto v záhlaví článku (Park Versailles pri Paríži – symbol najslávnejších období francúzskych dejín):  www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *