Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Týždeň vo financiách: Zažehnanie eurokrízy a nezmyselná bankovka, ktorá sa aj tak nepoužíva

Euro je vraj mŕtvou menou a jeho nedávne posilňovanie bolo len ilúziou. Zlato napriek nedávnemu prepadu sa bude ďalej vyhrievať na výslní. Ručiteľ by nikdy nemal zabúdať, že má rovnaké záväzky ako dlžník a ten, kto chce dobre investovať, môže si kúpiť pozemok na Mesiaci alebo sa zaradiť medzi prvých kolonizátorov Marsu.

Bank of America (BoA) poradila Európskej únii ako znížiť finančnú kriminalitu. V boji proti nezákonnému presunu obrovských čiastok by podľa BoA pomohlo zrušenie nezmyselnej 500-eurovej bankovky, vo svete prezývanej bin Ládin. Sťažilo by to páchanie podvodov. Milión dolárov vyjadrený v 500-eurovkách váži iba dve kilá a takéto peniaze možno napchať do dvoch škatúľ od cereálií.

A 500-eurovky bežní Európania aj tak vôbec nepoužívajú, sú teda nezmyselné, dôvodí ďalej americká banka. Podľa štúdie EÚ z roku 2011 prieskum medzi domácnosťami ukázal, že 56 percent spotrebiteľov sa s 500-eurovkou nikdy ani nestretlo! A navyše, nikde v obchodoch ju nechcú – európski obchodníci nie sú ochotní prijímať také vysoké bankovky a s nimi spojené komplikácie a riziká.

Podľa odborníkov z britskej Agentúry pre zvlášť závažné organizované zločiny viac ako 90 percent 500-euroviek, ktoré sa dostali na územie Veľkej Británie, bolo použitých na kriminálne účely. Využívajú ich napríklad aj mafie a drogové kartely v Latinskej Amerike.

K záveru, že veľmi veľké bankovky skôr škodia než by priniesli osoh, dospeli v roku 2000 aj Kanaďania, ktorí vtedy stiahli z obehu svoju tisícdolárovku. V USA skončila 500-dolárová bankovka ešte za čias prezidenta Richarda Nixona.

EÚ a eurozóna v spravodajskom súhrne

Týždeň bol veľmi hektický – analytici s napätím čakali ako sa bude vyvíjať hlasovanie v cyperskom parlamente o záchrannom pláne v hodnote 23 miliárd eur pre túto bankrotujúcu krajinu. Parlament už iný variant podobného riešenia raz odmietol a vláda sa snažila záchranný plán nejako sama odsúhlasiť s tým, že by parlament jednoducho obišla.

Kabinet se totiž obával nevyspytatelnosti poslancov, najmä sociálnych demokratov a komunistov, ktorí od začiatku týždňa čoraz hlasnejšie požadovali, aby Cyprus okamžite vystúpil z eurozóny. Trhy predsa len očakávali, že plán záchrany napokon v parlamente prejde – hoci len tesnou väčšinou.

Stalo sa. Svetové médiá už v utorok podvečer mohli konštatovať: Cyprus odvrátil bankrot. Záchranný plán v hodnote 23 miliárd eur tesne prešiel. Nebezpečenstvo krízy celej eurozóny je opäť na nejaký čas zažehnané.

K ostatným udalostiam: Ekonomická nálada v eurozóne sa v apríli opäť zhoršila. V pondelok to oznámila Európska komisia (EC). Index ekonomickej nálady sa medzimesačne znížil o 1,5 bodu na 88,6 bodu, analytici však čakali miernejší pokles na 89,3 bodu. Nálada sa zhoršila v Nemecku, Francúzsku i v Taliansku, teda vo všetkých troch najväčších ekonomikách eurozóny • Miera nezamestnanosti v Nemecku v apríli klesla na 7,1 z marcových 7,3 percenta • Španielská ekonomika v prvom kvartáli pokračovala v poklese, ktorý začala takmer pred dvoma rokmi • Nemci pomôžu Španielsku s podporou firem. Španielsko a Nemecko sa dohodli na vzniku spoločného programu, ktorého cieľom je podporiť investície do malých a stredných firiem v Španielsku. Program budú financovať vlády a očakáva sa od neho, že pomôže znížiť vysokú mieru nezamestnanosti v Španielsku, najmä medzi mladými ľuďmi • Portugalská vláda hodlá znižovať štátne výdaje ešte dva roky po roku 2014, kedy už nebude musieť plniť podmienky záchranného programu. Lisabon ale vylučuje ďalšie zvyšovanie daní.

• Ratingová agentura Moody’s znížila hodnotenie záväzkov Slovinska o dva stupne z úrovne Baa2 do špekulatívneho pásma Ba1. Za dôvod svojho rozhodnutia označila tri faktory: bankový sektor krajiny, stav vládnych financí a neistý výhľad ďalšieho financovania.

• Nemecká kancelárka Angela Merkel po stretnutí s novým talianskym premiérom Enrikem Lettom ocenila Taliansko za doterajšie opatrenia k ozdraveniu hospodárstva zasiahnutého krízou. „Úspory a prorastové kroky pritom musia ísť ruka v ruke,“ poznamenala Merkel. Kancelárka tým nepriamo obhajovala svoj postoj k dlhovej kríze v eurozóne, keď povedala, že konsolidácia rozpočtov a hospodársky rast nie sú v rozpore. „Pre nás v Nemecku sú rozpočtová konsolidácia a rast dva pojmy, ktoré nestoja proti sebe, ale majú byť rozvíjané vo vzájomnom súlade.“ 

Nezamestnanosť v krajinách eurozóny sa v marci vyšplhala na rekordnú úroveň 12,1 percenta oproti februárovým 12 percentám. Medziročne – oproti minuloročnému marcu na 11-percentnej úrovni – je to nárast o 1,1 percenta! V celej EÚ nezamestnanosť v marci zostala nezmená na februárovej úrovni 10,9 percenta, oproti vlaňajšiemu marcu je to ale nárast o 0,6 percenta. Európsky štatistický úrad Eurostat odhaduje, že v marci nemalo v EÚ prácu 26,521 milióna ľudí, z toho 19,211 milióna v eurozóne. 

Zdroj: sekcia Investičné spravodajstvo v slovenskejčeskej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.

Historické minimá (pod tlakom negatívnych správ)

Do prehľadu správ a udalostí v EÚ a eurozóne sme vzhľadom na jeho význam nezaradili štvrtkové zasadnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) v Bratislave, ale mu venujeme osobitný priestor. Rada prijala tri rozhodnutia o menovej politike:

  • úroková sadzba pre hlavné refinančné operácie Eurosystému sa s účinnosťou od operácie vyrovnanej 8. mája 2013 zníži o 25 bázických bodov na 0,50 %
  • úroková sadzba pre jednodňové refinančné operácie sa s účinnosťou od 8. mája 2013 zníži o 50 bázických bodov na 1,00 %
  • úroková sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie zostane nezmenená na úrovni 0,00 %.

Zdroj: ECB

Prezident ECB Mario Draghi tieto rozhodnutia rady zdôvodnil na následnej tlačovej konferencii, pričom zdôraznil, že je nevyhnutné zintenzívniť proces zavádzania štrukturálnych reforiem na národnej úrovni, nadviazať na pokrok dosiahnutý v oblasti rozpočtovej konsolidácie, v prípade potreby pokračovať v rekapitalizácii bánk a urýchlene zaviesť bankovú úniu. Správa o zasadnutí rady i prejav Mária Draghiho na tlačovej konferencii sú zverejnené na stránkach Národnej banky Slovenska (NBS). 

A názory analytikov? Peter Voštinár (Pevoni -Trading Academy): „ECB dnes podľa očakávania trhov znížila úrokové sadzby na historické minimá.“

„Stalo sa tak prvýkrát za posledných 10 mesiacov – pod tlakom negatívnych ekonomických zpráv prichádzajúcich zo všetkých strán Európy. ECB chce dodať bankám dostatočnú likviditu, aby boli schopné požičiavať i menším spoločnostiam,“ dopĺňajú analytici DM BOŚ S.A. a zároveň dodávajú:

Mario Draghi vo svojom prejave priznal, že slabý ekonomický sentiment v eurozóne naďalej pretrváva a je nutné prijať opatrenia. Podľa Draghiho panoval vo vedení banky rozsiahly konsenzus podporujúci zníženie úrokových sadzieb. Jedným z dôvodov pre tento krok je rekordná nezamestnanosť 12,1 percenta v eurozóne.“

Jednotná európska mena sa podľa FXstreet vo štvrtok voči doláru pohybovala ako na hombálke:

 „Euro najprv posilnilo po rozhodnutí ECB znížit základný úrok v eurozóne. Následné vyhlásenie šéfa ECB Maria Draghiho ale zmazalo predchádzajúce zisky a euro voči dolaru kleslo,“ teda: „Euro oslabil neskorší výrok Draghiho, že banka je technicky pripravená na zníženie jednodennej depozitnej sadzby. Takýto krok by teoreticky mal podporiť medzibankový trh a motivovať banky, aby si radšej požičiavali medzi sebou. Investorov by to ale viedlo k predaju eura.“ 

Povzbudiť náladu, zabrániť sklamaniu

Hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš bratislavské rokovanie guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) okomentoval slovami: „ECB má priestor k poklesu úrokových sadzieb, ktorý vo štvrtok pod tlakom zlých makročísel a nízkej inflácie nakonec využila. Sazby klesli o 25 bps na 0,50 %. Vzhľadom k tomu, že depozitná sadzba (za ktorú banky ukladajú u ECB zvyšky likvidity) je v tejto chvíli už na nule a trhové sadzby (EURIBOR) výrazne nižšie než základná sadzba, má tento krok mizivý efekt.“

Mario Draghi si to podľa Bureša uvedomuje a preto sa na tlačovej konferencii v Bratislave snažil povzbudiť náladu a zabrániť sklamaniu celou sadou všeobecných sprievodných komentárov. „V prvom rade nevylúčil možnosť záporných úrokových sazeb. Proti nim sám v minulosti spolu s kolegami vystupoval (nie príliš povzbudivá je napríklad aj skúsenosť Dánska).“

Pripustenie tohto nástroja, hoci len ako teoretickej možnosti, malo okamžitý dopad na kurz eura, ktorý sa vrátil k 1,300 EUR/USD.

„Na strane druhej Mario Draghi zostával skôr v rovine teoretických úvah a zjavne nechce trhom sľubovať nič konkrétne. V ECB evidentne panuje presvedčenie, že teraz je lopta na strane politikov a národných vlád. Mario Draghi konkrétne volá po rozumnejších úsporách a bankovej únii,“ zdôraznil  Bureš. 

Euro je mŕtvou menou na nestabilných základoch

Euro je podľa spoluzakladateľa a riaditeľa Saxo Bank Larse Seiera Christensena postavené od samého začiatku na nestabilných základoch a eurozóna se tak bude aj naďalej dostávať do problémov. Podľa Christensena euro je mŕtvou menou, pričom jeho nedávne posilňovanie bolo len ilúziou…

„Niektorí o tom vedeli, ale domnievali sa, že pokiaľ sa bude projekt eura ďalej vyvíjať, mohli by byť aspoň niektoré z jeho nevyhnutných základov zaistené vydávaním spoločných dlhopisov, vyššími odvodmi (daňami) a fiškálnou úniou. Európania však na to všetko nie sú pripravení a nechcú to a tak euro zostalo bez základov,“ zdôraznil.

Investori by preto mali byť podľa Christensena opatrní pri investíciách v eurách a nešpekulovať na vzostup: „Dlhopisové trhy sú v niektorých krajinách eurozóny veľmi nadhodnocené a veľmi špekulatívne a nebezpečné.“ 

Nápadný smaragd: Máme novú 5-eurovku!

Hurá! Máme novú bankovku. Krátko po štvrtkovom zasadnutí Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) v Bratislave bolo oznámené zavedenie novej bankovky v nominálnej hodnote 5 eur. 

Prezident ECB Mario Draghi zdôraznil, že od zavedenia prvej série eurových bankoviek ubehlo už viac než desať rokov a nová bankovka s rozmermi 120×62 mm ťaží z pokroku dosiahnutého v technológii výroby bankoviek. Obsahuje niekoľko nových a zdokonalených ochranných prvkov a postavy z gréckej mytológie.

Nápadné smaragdové číslo na novej bankovke mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol. Po bankovke 5 € budú postupne uvedené do obehu aj ďalšie bankovky novej série, informovala Národná banka Slovenska (NBS). Podrobné informácie o novej 5-eurovke a jej ochranných prvkoch možno nájsť na adrese www.nove-eurobankovky.eu.

Negatívny vplyv cyperskej krízy

Nálada v slovenskej ekonomike v apríli znovu vzrástla, celkovo sa dostala na hodnotu 92,6 bodov. Od minulého decembra vzrástla o takmer 11 bodov a po zlom konci minulého roka konečne ukazuje na pozitívny rastový trend. Celkovo by mohlo zlepšenie nálady v ekonomike znamenať naštartovanie nového ekonomického rastu. Vyhrané však rozhodne nie je, pretože z ekonomiky prichádzajú rozporuplné údaje, upozornil analytik Home Credit Michal Kozub.

Jeden z najdôležitejších faktorov je pokles inflácie, teda zmiernenie rastu cien. Vlani rástli ceny až o 4%, teraz je inflácia polovičná. V marci dosiahla 1,9%, teda optimálnu hodnotu.

A spotrebitelia to postupne vnímajú a chápu, že sa ich peniaze výraznejšie neznehodnocujú. Naopak negatívne pôsobí nezamestnanosť, ktorá je stále veľmi vysoká a výrazne dopadá na spotrebiteľov. Mierne negatívny vplyv môže mať aj kríza na Cypre, ktorá spotrebiteľom znova pripomenula, že problémy Európy ešte zďaleka nie sú vyriešené,“ konštatoval MichalKozub.

Ručiteľ má rovnaký záväzok ako dlžník 

Úvery na bývanie opäť zlacneli, aktuálna priemerná úroková sadzba vo výške 4,28% sa významne priblížila k historickému minimu z decembra 2012. Priaznivé podmienky podporujú rastúci záujem žiadateľov. Výrazné objemy sú aj v prípade spotrebiteľských úverov. Podrobnejšie informácie v článku Hypotéky: Úrokové sadzby klesli takmer na minimum, objemy naďalej rastú

Ako vyplýva z prieskumu finančných zvyklostí slovenských domácností, ktorý pre spoločnosť Provident Financial realizovala agentúra Focus, vziať na seba záväzok ručiteľa pri úvere si na vlastnej koži vyskúšala takmer tretina obyvateľov Slovenska v produktívnom veku (18–64), pričom štvrtina to zvládla bez problémov. Avšak 5 percent opýtaných bolo nútených dočasne prebrať záväzok na svoje plecia a jedno percento ručiteľov muselo splatiť dlh v plnej výške. 

„Ručiteľ pri úvere berie na seba rovnaký záväzok ako dlžník. Navyše problémy pri splácaní sa ho bytostne dotýkajú. Preto je potrebné tento krok, byť ručiteľom dlhu niekoho iného, dôkladne zvážiť,“ upozornil Róbert Krutek, regionálny oblastný manažér Provident Financial pre východné Slovensko.

Vracia sa poisťovníctvo do poctivých začiatkov?

Je potešujúce vidieť, keď sa poisťovňa nepokúša vytiahnuť z klienta peniaze cez neprehľadné poplatky v sporiacich schémach, ale trhu pripomenie, že poistenie znamená ochranu. Allianz Best Doctors je z tohto pohľadu určite výnimočný počin – je to poistenie poskytujúce veľmi zaujímavú poistnú ochranu pre prípad ťažkých diagnóz ako sú nádory, leukémia, Hodgkinov lymfón, operácie srdca, zákroky na mozgu a transplantácie niektorých orgánov (pečeň, oblička, pľúcny lalok, pakreas a kostná dreň).

Ako vysvetľuje poisťovňa, tento produkt odstraňuje finančné a geografické bariéry, ktoré bránia získaniu najlepšej starostlivosti. Napriek tomu, že je to produkt, ktorý vracia poisťovníctvo do svojich poctivých začiatkov, keď ponúkali ochranu a zbytočne sa neplietli správcovským spoločnostiam do biznisu, popri pozitívach v ňom nájdeme aj niekoľko nedostatkov.

Zlato sa zase bude vyhrievať na výslní

Hlavnou udalosťou uplynulých týždňov bol bleskový pád zlata – tento kov sa prepadol dokonca o 200 dolárov. „Prečo k tomu vôbec došlo a čo sa s tým teraz dá robiť? Ak máte vo svojom portfóliu nejaké zlato (rovnako ako ja, ale ja som si ho našťastie zaradil až do dôchodkového plánu), určite vám musí behať mráz po chrbte,“ napísal pre Investujeme.sk Nick Beecroft, šéf Saxo Capital Markets UK Limited.

Vysvetliť takéto typy pohybov na trhu je podľa neho často oriešok: „Väčšinou sú totiž zapríčinené spúšťačom, ktorý za bieleho dňa nevyzerá ako racionálne prepojený s pozorovaným výsledkom.“

Beecroft zároveň poukázal na niekoľko udalostí, ktoré v tom zohrali svoju úlohu. Jednou z nich bolo oznámenie cyperskej vlády o možnom predaji zlatých zásob v hodnote 400 miliónov eur. O významnú udalost išlo aj napriek tomu, že zvažované množstvo zlata na predaj zo strany cyperskej vlády bolo až zanedbateľne malé. 

Ale to všetko malo už aj skoršie pozadie – už dávnejšie bolo jasné, že zlato nedokázalo posilňovať ani po nejasnom výsledku talianskych volieb, a dokonca ani po tom, čo vyplávala na povrch cyperská kríza. Zlato nezažiarilo ani po veľkom prepade amerických reálnych sadzieb.

„Pád zlata ide samozrejme ruka v ruke s pojmom, ako je momentum. Efekt obchodovania na páku a nastavené technické hranice potom zrážali ceny zlata nadol ešte brutálnejším spôsobom.“ Veľa pozícií je totiž automaticky likvidovaných počítačovými systémami brokerov po tom, „čo sa vyčerpajú prostriedky pre obchodovanie na maržu majiteľa účtu. Nešťastný investor potom nemá možnosť nijako zasiahnuť,“ zdôraznil Nick Beecroft.

Prepad zlata so sebou stiahol dole aj ostatné kovy, ropu, ropné deriváty a mäkké komodity.

Naozaj ide o koniec rally na zlate? – položil si Beecroft otázku a v komentári príznačne nazvanom Chytajte padajúce ostrie, ale zoberte si na to oceľové rukavice si sám na otázku odpovedal takto: „V žiadnom prípade NIE! Inflácia pomaly stúpa a zlato sa zase bude vyhrievať na výslní.“

Téme zlata sa venoval aj hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen, pričom konštatoval, že trhy s komoditami sa konečne zotavili. Po tom, čo kľúčové komodity ako je ropa, meď a zlato zasiahli obrovské výpredaje, sa investori začali k nim postupne vracať. “Rally na zlate podporili najmä správy o silnom raste fyzického dopytu, hlavne zo strany Ázie, ale aj známky toho, že niektoré centrálne banky využili minimá a nakúpili si ďalšie zlato do zásoby.“

Nepoctivé zmenárne? Žiadne provízie ani poplatky…

V súvislosti s blížiacim sadovolenkovo-prázdninovým obdobím mnoho ľudí rieši otázku ako ušetriť. Nákup dovolenky je totiž pre niektoré rodiny citeľným zásahom do ich finančného rozpočtu.

Znížiť výdaje spojené zo zahraničnou dovolenkou je možné aj vhodným výberom cestovného poistenia i poctivej zmenárne. Reklamné pútače pouličných zmenární často oznamujú: No comission, no charge, no fees, teda žiadne provízie a poplatky. Takéto vyhlásenia pôsobia ako zaklínadlo a privádzajú do zmenární nových zákazníkov. Na čo si teda dávať pozor? Bližšie o tom pod veľavravným titulkom Jak pojišťovny a směnárny podvádějí.

Zháňate pozemok? Skúste Mesiac alebo aj Mars

Ceny pozemkov rastú, zohnať vytúžený byt nie je tak jednoduché a s realitnými maklérmi sa niekedy ťažko dohoddnúť. Koho naťahovačky s realitkami nebavia, mal by sa pozrieť do trochu väčšej diaľky. Môže si kúpiť pozemok na Mesiaci alebo odletieť na Mars. Tieto varianty získania pozemkov však vyžadujú poriadnu dávku odvahy a optimistický pohľad.

Nekomerčná organizácia Mars One prijíma žiadosti od tých, ktorí by radi boli medzi prvými, ktorí osídlia planétu Mars. Let je naplánovaný až na apríl roku 2023 a kto chce letieť, ale má strach, má dostatok času sa s tým vyrovnať… Záujemca musí zaplatiť poplatok a vysvetliť, prečo vlastne chce byť jedným z prvých kolonistov Marsu, čo ho k tomu vedie. Zo širokej palety záujemcov bude vybratí kandidáti, ktorí prejdú tvrdým stresovým výcvikom.

Komu sa Mars zdá predsa len trochu ďaleko, môže siahnuť po bližšom nebeskom telese a kúpiť si pozemok na Mesiaci

Potrebovali ste kvôli banke legálne meniť údaje v daňovom priznaní?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial