Utorok 19. marca. Meniny má Jozef

Týždeň vo financiách: Zlato stráca atraktivitu poistky proti inflácii aj stratégii Fed-u

Predstavitelia americkej centrálnej banky sa postupne snažia upokojiť trhy. Terajší výplach sa týka aj striebra a ďalších kovov. Tempo rastu európskych milionárov sa spomalilo a Slovensku už pomôže iba zníženie daní, reforma pracovného trhu a zákonník práce zbavený ideológie a tlaku odborárov.

Hoci prázdniny obvykle bývajú na finančných trhoch pokojnejšie, v tomto roku by sme sa mohli dočkať zvýšenej volatility, upozornil BIG EXPERT: Podľa Tomáša Menčíka zo spoločnosti Cyrrus posledných niekoľko dní na akciových trhoch pripomínalo horskú dráhu. A za všetkým stojí americká centrálna banka Fed a 19. jún, kedy guvernér Fed-u Ben Bernanke oznámil, že americké monetárne stimuly budú postupne utlmované už v tomto roku.

Trhy s tým síce rátali, ale samotné potvrdenie od Bernankeho spôsobilo výpredajovú mániu. A čo je ešte horšie, Bernanke sa prvýkrát zmienil aj o termíne, kedy by kvantitatívne uvoľňovanie (QE) mohlo byť ukončené (t. j. v polovici budúceho roka), čo znamená, že Fed by úplne zastavil nákupy dlhopisov.

Pripomeňme, že Bernankeho prejav po zasadaní centrálnej banky zapôsobil na investorov ako červená farba na býka. „Na trhoch totiž panuje presvedčenie, že aktuálne hodnoty akcií sú na svojich vysokých úrovniach primárne kvôli uvoľnenej menovej politike Fed. Keď nimi dodávaná likvidita začne vysychať, môže to mať negatívny dopad na kapitálové trhy,“ zvýraznil Menčík.

Po výpredajových dňoch si predstavitelia Fed-u uvedomili závažnosť svojich vyhlásení a postupne sa snažili trhy upokojiť. V snahe zjemniť Bernankeho slová upozornili, že menová politika centrálnej banky zostane i naďalej uvoľnená a o úplnom exite vraj nemôže byť ani reč. Zároveň sa však pozastavili nad prehnanou reakciou investorov na Bernankeho prejav.

Investorom to akoby stačilo k tomu, aby sa upokojili a zastavili panické výpredaje. Téme sa venovali aj ďalší analytici. J&T Banka vo svojom pravidelnom týždennom komentári konštatovala, že posledný júnový týždeň a zároveň posledný týždeň prvého polroka bol v znení konsolidácie po zasadnutí FED-u.

Podľa Patria Online Fed zmierňuje napáchané škody: Vysoko postavený člen  menového výboru Fed-u William Dudley povedal, že „spomaľovanie QE bude závisieť od stavu ekonomiky a nie od stavu kalendára!“ Ďalší člen výboru Jerome Powell sa nazdáva, že investori reagovali príliš zbrklo, keďže si myslia, že QE bude ukončené veľmi skoro, čo ale nemusí byť pravda.

Analytik Fio banky Chádí El-Moussawi pre Investujeme.sk napísal, že po Bernankeho prejave sa bezstarostnosť na trhy asi len tak skoro nevráti: „Osobne sa prikláňam k názoru, že trhy si z komentára Bernankeho vzali to, čo sa im práve hodilo do krámu.“ A ďalej, „Z komentárov v médiách mal človek pocit, že po pol roku kedy sa, obrazne povedané, na oblohe neobjavil jediný mráčik, má v najbližších hodinách prísť hurikán. Avšak o tom, že by trhy mohli prejsť korekciou po silnej rally v prvej polovici roka sa špekulovalo najmenej od začiatku apríla.“

Výplach zlata i ďalších kovov

Od začiatku týždňa sme boli svedkami ďalšieho poklesu cien zlata. Spoločnosť Cyrrus upozornila, že po Bernankeho prejave cena zlata stále padá a že v piatok bolo zlato najnižšie za posledného dva a pol roka a len za predchádzajúci týždeň jeho cena klesla o 6,8 percenta! V súvislosti so zlacňovaním zlata spoločnosť Colosseum upozornila na spustenú lavínu a na fakt, že hedgeové fondy a ostatní väčší špekulanti pokračovali v znižovaní stávok na zlato. Kvôli nízkym cenám zlata už začali svetoví ťažiari prepúšťať

Podľa analytika XTB Jiřího Tylečka sa však terajší výplach netýka len zlata, ale aj striebra, a rovnako padá aj cena medi, ktorá sa minulý týždeň ocitla na 21-mesačnom minime – podľa spoločnosti Bossa za oslabovaním medi nie je len šéf Fed-u Ben Bernanke, ale aj vplyv Číny. Prepadu vzácnych i priemyselných kovov sa podrobne venoval komoditný stratég Saxo Bank Ole Sloth Hansen v článku Dôvody, ktoré zahnali komodity do defenzívy.

Na dlhodobú spojitosť medzi pohybom cien zlata a striebra upozornil analytik Jiří Tyleček v článku Zlato a stříbro se hýbou ruku v ruce nejvíce od roku 1950.

Analytici patria Online si položili otázku: vkročilo zlato definitívne do nového dlhého medvedieho trhu? Zároveň upozornili, že Societe Generale  zhoršila výhľad pre zlato na konci tohto roku na 1200 USD za troyskú uncu z terajších 1375 USD s odkazom na zmenu paradigmy u investorov. Švajčiarska UBS zhoršila 12-mesačnú prognózu pre zlato na 1050 USD z terajších 1750 USD za uncu argumentujúc stratou atraktivity zlata ako poistky proti inflácii a stratégii Fed-u.

Hovoriť afektovane, vyvolať dojem

Ruch. Náhlenie. Pokrikovanie jeden cez druhého. Jedno rýchle rozhodnutie strieda druhé. Niečo sa deje. Klient na druhej strane telefónneho spojenia získava dojem, že je priamo pri tom. Investícia do akcií je riziková sama o sebe. Ak sa k tomu pridajú ešte podvodné praktiky, je strata takmer zaručená. Jednou z takýchto techník je boiler room. Ako ho však rozpoznať a vyhnúť sa mu?

Recept pozná Petr Zámečník, ktorý upozornil, že základom obchodnej praktiky „boiler room“ je zhromaždenie veľkého množstva viazaných zástupcov do jednej miestnosti. Sú poučení, aby hovorili afektovane, pokrikovali na seba a neustále sa pohybovali po miestnosti, čo sa do hlasu prenáša v podobe dojmu nielen fyzického pohybu, ale v poslucháčovi – klientovi to vyvoláva predstavu skutočne naliehavej situácie na burze.

Víťazi a porazení: Európa narazila na strop!

Svet po ekonomickej kríze, ktorá vypukla roku 2008, už nebude taký, ako bol predtým. Kríza potvrdila nástup rozvíjajúcich sa krajín a postupný presun ťažiska ekonomickej moci do Ázie. Európa sa potýka s ekonomickou stagnáciou a nadmerným štátnym zadlžením, zatiaľ čo v iných častiach sveta niet po ekonomickej ani dlhovej kríze ani stopy, zdôraznil Šimon Finemon a dodal, že nejaký zázračný obrat v podobe rastu ekonomík EÚ nemôžeme očakávať.

Vyčerpal sa totiž hlavný motor ekonomického rastu pred rokom 2008, ktorým boli dlhy. „Západná Európa rástla do deväťdesiatych rokov najmä vďaka verejnému dlhu. Neskôr úlohu rastúcich štátnych dlhov prevzali predovšetkým bankové úvery.“

Podľa Finemona Európa narazila na strop svojho rastu a monetárna ani fiškálna expanzia novému rastu nepomáha. Úrokové sadzby ECB sa blížia k nule, peniaze sú najlacnejšie v histórii, ale ani to neinšpiruje investorov k masívnemu investovaniu.

Ministri vedia ako sa budú riešiť ďalšie krízy

Prehľad správ z EÚ a eurozóny v telegrafickej skratke: Ministri financií EÚ sa zhodli na pravidlách pre riešenie bankových kríz. Náklady za skrachované banky by podľa nich mali v budúcnosti niesť investori a veritelia ● Počet nezamestnaných vo Francúzsku je na rekordnej úrovni – v 1Q nezamestnanosť dosiahla úroveň 10,8 percenta a tamojšie úrady práce očakávajú do konca roka nárast na 11,1 percenta. Začiatkom týždňa vstúpila do štrajku väčšina z 300 zamestnancov Eiffelovej veže ● Britský minister financií George Osborne predstavil nový súbor rozpočtových škrtov v objeme 11,5 miliardy libier. Balík zahŕňa napríklad zrušenie automatického rastu miezd miliónov zamestnancov vo verejnom sektore a stanovuje limit pre celkové sociálne výdavky. Sprísňuje aj podmienky pre vyplácanie podpory v nezamestnanosti ● Írska ekonomika sa v prvom štvrťroku vrátila do recesie ● Vládam Talianska a Španielska vzrástli náklady na nové úvery. Úrokové miery talianskych dlhopisov sú najvyššie
za posledných deväť mesiacov
● Predstihové ukazovatele v strednej Európe potvrdzujú opatrné oživenie. Zatiaľ čo v Česku aj v Maďarsku zlepšujúce sa predstihové indikátory sprevádza aj zlepšovanie tvrdých dát (normalizovaného priemyslu), Poľsko zľahka zaostáva ● Medzinárodná ratingová agentura Standard & Poor’s zaradila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Cypru do pásma čiastočnej platobnej neschopnosti ●  Chorvátsko sa od 1. júla stáva v poradí už 28. členskou krajinou EÚ; pripomeňme, že začiatkom roka sa v Chorvátsku konali masové demonštrácie proti vstupu do Únie, pri ktorých došlo ku krvavým potýčkam s políciou a že Európska komisia (EC) v marci konštatovala, že Chorvátsko je pripravené na členstvo v Únii ● O vstup do EÚ sa naďalej pokúša Turecko.

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz. 

Trýznenie nepokojom trhu i volatilitou vlastnej meny

V polovici mája došlo k zvýšeniu ratingu tureckých štátnych dlhopisov a nasledovalo obdobie optimizmu, kedy investori nadšene sledovali rýchlo rastúci akciový trh. Tomu je však koniec. Pre domáce aj svetové udalosti je Turecko trýznené nepokojom trhu a volatilitou akcií aj vlastnej meny. Cca pred dvomi týždňami sa hlavné turecké akciové indexy dostali oproti svojim maximám z polovice mája o viac než 15 percent nižšie a menový pár eura a tureckej líry predstavuje viacročné maximá.

Turecko zažíva obdobie vysokého politického nepokoja, ktoré nasledovalo po prekvapivo brutálnom zákroku proti ekologickej demonštrácii v Istanbule. Tým bola spustená séria neutíchajúcich protestov proti vládnucej strane a smerovaniu krajiny.

Odmietavá reakcia vlády a bagatelizácia významu demonštrácií zo strany médií podnietili ďalšiu reakciu. Rozšírili sa ďalšie protesty a tiež protesty proti protestom. „Turecko sa už dlhú dobu snaží definovať samo seba a toto všetko je len súčasťou tohto procesu. Ide najmä o sekularizáciu a úsilie o väčšiu mieru transparentnosti a demokracie,“ pripomenul Burak Demirpehliv zo Saxo Capital Markets Istanbul.

Tempo rastu európskych milionárov zaostáva 

Počet dolárových milionárov vo svete dosiahol rekordnú úroveň. Ich majetok je najvyšší v histórii najmä pre rast akciových trhov, cien dlhopisov a nehnuteľností. Vyplýva to z World Wealth Reportu 2013 konzultačnej spoločnosti Capgemini. Ako pre portál Investujeme.sk napísal analytik J&T Banky Stanislav Pánis, v roku 2012 narástol medziročne celosvetový počet osôb s investovateľným majetkom aspoň jeden milión dolárov o 9,2 percent a dosiahol historický rekord 12 miliónov.

Oproti roku 2011 sa zvýšilo ich bohatstvo o 10 percent na 46,2 bilióna dolárov, čím prekonalo predchádzajúce maximum 42,7 bilióna z roku 2010.

Ťahúňom rastu boli Severná Amerika a Ázijsko-Pacifický región, teda dva regióny s najväčšou koncentráciou milionárov. Tempo rastu európskych milionárov a ich bohatstva zaostávalo za celosvetovým priemerom najmä v dôsledku dlhovej krízy.

Luxus priťahuje aj v čase krízy

Akcie v poslednej mesiacoch rástli do nebies, ale to nemusí trvať donekonečna. Nedávne poklesy sú argumentom pre tých, ktorí videli v nárastoch akciových indexoch bublinu. Otázkou je, či je dnes vôbec múdre investovať do akcií. Možno áno, ale je potrebný dobrý výber titulov alebo sektorov. A jedným z nich môže byť luxusný tovar, upozornil publicista Daniel Kuchta.

Zlato, umenie, diamanty … investičné príležitosti, ktoré možno spojiť do jednej: pero. Obyčajná písacia potreba sa môže stať nielen ukážkou luxusu či zberateľským artiklom, ale aj investíciou. Ozaj. vieme aké príležitosti a aké riziká ponúka? Odpovede na tieto otázky našiel Petr Zámečník v článku Hledáte pohádkovou investici? Co třeba pero za 1 mil. EUR.

Slovensko: Pokles daňových príjmov

Daňové a odvodové príjmy by mali v roku 2013 v porovnaní s minulou prognózou Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR poklesnúť o 347 miliónov eur (0,5 % HDP) a v roku 2014 o 611 miliónov eur (0,8% HDP).

Najvýznamnejší vplyv na zníženie príjmov má zhoršenie makroekonomického vývoja. Predstavuje až dve tretiny celkového zníženia odhadu príjmov v rokoch 2014 až 2016. Ďalším dôvodom revízie sú nové informácie o dani z príjmov právnických osôb v roku 2012 a slabšie plnenie spotrebnej dane z minerálnych olejov a tabakových výrobkov. Dlhodobý prepad efektívnych daňových sadzieb DPH sa naopak v prvých mesiacoch 2013 stabilizoval, upozornil IFP MF SR.

Nie sú režijné náklady bánk privysoké?

Banky úročia depozitá nízkymi úrokmi, ale pri úveroch si od dlžníkov pýtajú priveľa. Keďže peniaze nielen distribuujú, ale aj znášajú riziko – svoje straty nesmú preniesť na klientov – zaslúžia si vysokú odmenu. Otázkou však je, či ich režijné náklady nie sú privysoké a či existuje výhodnejšia alternatíva, napríklad v podobe kolektívneho požičiavania. Bližšie o tom v článku Pod lupou: Žltý melón – požičať sa dá aj bez banky či nebankovky

Keď banka nie je nebankovka…

Niektorí zvyknú hovorievať, že banky nie sú nebankovky. Sú totiž serióznejšie, transparentnejšie a nestriehnu ako supy na každú klientovu chybu, aby z neho dostali posledné peniaze. „Žiaľ, niektoré banky ma svojim konaním presviedčajú, že sa občas v tomto názore mýlim. Napríklad, keď klientovi namiesto poďakovania za využívanie služieb pošlú faktúru s vysokým poplatkom,“ pripomenul publicista Ľuboslav Kačalka v komentári Banka nie je nebankovka, aspoň dúfam…

Štát nesmie terorizovať zamestnávateľov!

Počas minulého týždňa zaujali správy o tom, že najvyšší európski predstavitelia v rámci nového programovacieho obdobia rozdajú cca 6 miliárd eur na podporu zamestnanosti najmä mladých. Slovenský premiér Fico sa potešil, lebo z tohto koláča sa ujde aj Slovensku – odhadom takých 80 miliónov, možno aj trochu viac. Slovensko totiž patrí medzi krajiny s najvyššou nezamestnanosťou mladých ľudí do 25 rokov v rámci celej EÚ.

Normálny smrteľník sa takýmto peniazom nepoteší, lebo vie, že peniaze, ktoré majú slúžiť na zlepšenie zamestnávania mladých, nezamestnanosť veľmi neporiešia a skončia v rukách tých správnych firiem a nadácií spätých s jednou politickou stranou. Oveľa lepšie (a lacnejšie) by bolo vytvoriť liberálnejšie a podnecujúcejšie prostredie pre podnikateľov a zamestnávateľov, a to najmä v daňovej oblasti, v reforme pracovného trhu a v liberalizácii zákonníka práca, ktorý by nemal byť taký „ideologický“ a nemal by poklonkovať odborárom a ich bossom.

Na tlačovej konferencii predstavitelia opozičnej SDKÚ-DS upozornili: „Vláda ide opačným smerom ako Európa!“ a zároveň vyzvali kabinet Roberta Fica, aby znížil sadzbu dane z príjmu právnických osôb z 23 percent na 19 percent, keďže firemné dane na Slovensku sú najvyššie z postkomunistických krajín. SDKÚ-DS zvýraznilo myšlienku, o tom, ako daňová problematika súvisí s vysokou nezamestnanosťou a rastúcou zadlženosťou krajiny: „Žiaľ, daňové trendy na Slovensku idú v súčasnosti v opačnom prúde ako v západnej Európe. Viaceré krajiny EÚ už začali znižovať dane.“

K ostrej kritike vládnych krokov sa oboma rukami prihlásil aj niekdajší pusipajtáš a verný spojenec Ficovho Smeru – Slovenská národná strana (SNS). Jej predseda Andrej Danko vyzval vládu, aby „prijala opatrenia, ktoré umožnia podnikom a firmám znovu zamestnávať.“ Upozornil, že zvýšenie daní a odvodov, zavedenie odvodových povinností pre dohodárov, administratívne zaťaženia, zmeny v Zákonníku práce, ktorými zamestnávateľom vzrástli náklady a znížili flexibilitu v pracovno-právnych vzťahoch, nie sú stimulmi, ktoré by motivovali firmy a podnikateľov oficiálne priznávať všetkých zamestnancov alebo prijímať nových.

Navyše, likvidačné opatrenia vlády vo vzťahu k živnostníkom a malým podnikateľom len v prvom štvrťroku tohto roka priniesli likvidáciu 186 malých firiem, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 37 percent, pričom Ficovo zvýšenie daní a odvodov neprinieslo vyššie príjmy do štátneho rozpočtu.

Pokiaľ vláda bude zamestnávateľom len sťažovať, k hospodárskemu oživeniu nepríde, nedôjde  k zvýšeniu zamestnanosti a namiesto nej bude prekvitať čierna práca, zvýraznil Danko: „Namiesto teroru voči zamestnávateľom, namiesto represívnych opatrení, namiesto zvýšenia kontrol čiernej práce a zadávania pokút by mal štát opäť stimulovať zamestnávateľov k rozvoju firiem a podnikov a k prijímaniu nových zamestnancov opätovným zavedením rovnej dane a znížením odvodového zaťaženia.“

Chcete vidieť do peňazí politikov a cirkví?

Ľudí zaujíma (a malo by zaujímať) koľko má na účte prezidentský kandidát či budúci župan, ako hospodári jeho mesto či obec a koľko sa naozaj vyzbieralo na dobročinný projekt. Odteraz môžu byť všetky tieto dosiaľ tajné bankové informácie dostupné aj pre širokú verejnosť.

Stačí, ak si politik, mesto, cirkev či nezisková organizácia zriadi transparentný účet, vďaka ktorému je možné nahliadnuť na detaily bankových transakcií prostredníctvom webovej stránky www.transparentneucty.sk. Transparentný účet takto umožní kontrolovať účty politikov, cirkevných hodnostárov i neziskoviek. Nateraz však jedinou slovenskou bankou, ktorá takýto účet ponúka, je Slovenská sporiteľňa.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

 

   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *