Sobota 25. január. Meniny má Gejza

Týždeň vo financiách: Zvalcuje euro digitálna mena bitcoin?

Americké tajné služby varovali, že v Európe už čoskoro môžu vypuknúť vážne sociálne konflikty a nepokoje, nezamestnanosť ďalej rastie a čoraz viac mladých Európanov nemá žiadne perspektívy a žiadnu šancu, že si niekedy vôbec nájde prácu. Podľa lídrov EÚ euro už nie je takou vážnou témou ako vlani, horúcou otázkou ale zostáva záchrana Cypru a ruská mafia. 

Už od samého začiatku uplynulého týždňa bol v centre pozornosti analytikov koncotýždňový summit EÚ. Avízovanými témami diskusií európskych lídrov boli najmä úsporné opatrenia, podpora ekonomického rastu, boj proti rastúcej nezamestnanosti a očakávalo sa, že o slovo by sa mal prihlásiť Cyprus so žiadosťou o finančnú pomoc vo výške 17 miliárd eur.

Francúzsko-talianska eurovýnimka

Francúzsku a Taliansku sa na summite podarilo vyrokovať výnimku z rozpočtových pravidiel EÚ. Proti ich žiadosti ostro a odmietavo vystúpilo Nemecko, ktoré podporuje škrty v rozpočtoch. Nakonec však francúzsky prezident Hollande dokázal presvedčiť svojich odporcov. Francúzsky štátny rozpočet tak dosiahne deficit 3,7 percenta namiesto predpísaných troch percent. Predseda Európskej komisie (EC) José Manuel Barroso povedal, že členské státy sa musia samé snažiť znižovať svoje dlhy, avšak EÚ je pripravená podporiť ich a pomôcť im.

Po prvom dni rokovania summitu (štvrtok) bolo teda všetko jasnejšie. Slovenský premiér Robert Fico k tomu povedal, že euro v tomto roku už nie je takým problémom ako vlani. „Zdá sa, že finančné trhy sa upokojili, euro je stabilizované.“ Zároveň dodal: „Máme teraz problém predovšetkým s rastom nezamestnanosti a na to sa sústreďujeme.“

Nemecká kancelárka Angela Merkel vyzvala k väčšej koordinácii v hospodárskej politike jednotlivých krajín. Takýto postup môže podľa nej pomôcť riešiť problém nezamestnanosti a zlepšiť konkurencieschopnosť eurozóny, ktorá bojuje s rekordnou nezamestnanosťou a s hospodárskou stagnáciou. Účastníci vrcholovej schôdzky EÚ zhodne uviedli, že sa nezaoberali pomocou pre Cyprus, ale že to v piatok doriešia ministri financií eurozóny.

Cyprus miliardy dostane, ale …

Nakoniec sa ministri financií v noci z piatka na sobotu dohodli, že Cyprus dostane dlhoočakávaný záchranný balík, no jeho hodnota by nemala presiahnuť 10 miliárd eur. Cyprus súrne potrebuje miliardy eur na záchranu bánk a odvrátenie platobnej neschopnosti. Stane sa po Grécku, Ísku a Portugalsku štvrtým štátom eurozóny, ktorý pomoc dostane.

Pôvodne sa predpokladalo, že pomoc Cypru bude presahovať hodnotu 17 miliárd eur, ale nakoniec se ministri financií dohodli na maximálnej hranici 10 miliárd. Na pomoci sa bude podieľať aj Medzinárodný menový fond (IMF). Podľa šéfky IMF Christine Lagarde, ktorá sa zúčastnila na rokovaniach ministrov, konkrétny podiel fondu na záchrane Cypru nie je ešte určený. Ešte vraj chvíľu potrvá, kým sa aj to dorieši.

Podľa dohody Cypru s európskymi lídrami krajina zvýši korporátnu daň z 10 na 12 a pol percenta a rozšíri privatizáciu. Vyberie aj jednorazovú daň 9,9 percenta z vkladov nad 100 tisíc eur a 6,75 percenta zo všetkých vkladov nižších ako 100 tisíc eur, spresňuje portál FXstreet.cz.

O ruských mafiánoch

Pripomeňme, že pomoc Grécku, Írsku ani Portugalsku žiadne požiadavky na zdanenie vkladov nezahrňovala. Na stretnutí z piatka na sobotu však zaznelo, že by bolo spravodlivé, ak by sa na vyriešení problémov Cypru podieľali aj vkladatelia. Ministri financií krajín eurozóny to zdôvodnili špecifickou situáciou Cypru, kde je bankový sektor päťkrát väčší než  hrubý domáci produkt (HDP) krajiny.

Dohodu s Cyprom musia ešte schváliť všetky členské krajiny eurozóny.

Podmienkou Slovenska pre súhlas s finančnou pomocou by mala byť lepšia informovanosť o cyperských firmách, slovenská vláda chce poznať ich pozadie. „Chceme vedieť, kto sú ich skutoční vlastníci, nie iba konatelia či riaditelia,“ spresnil premiér Robert Fico. Za väčšinou cyperských firiem, ako na to už skôr upozornili nemecké bezpečnostné zložky, stoja totiž ruské mafie. Podľa magazínu Der Spiegel nemecká zahraničná spravodajská služba Bundesnachrichtendienst upozornila že Cyprus je strediskom prania špinavých peňazí, a to prevažne v prospech ruských oligarchov a mafiánov.

Medzitým Cyprus zachvátila panika, ľudia sa snažia vybrať z bankomatov svoje úspory, banky ich však uzavreli a zablokovali aj akékoľvek elektronické operácie. Podrobnejšie informácie o dianí v eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo.

Nárast sociálnych nepokojov a násilností

Riaditeľ amerických tajných služeb James Clapper varoval, že európska dlhová kríza by mohla viesť k sociálnym nepokojom. Súčasné úsporné opatrenia v Európe podľa jeho slov predstavujú najväčšiu hrozbu pre sociálnu stabilitu. 

Clapper upozornil, že pravdepodobnosť rozpadu eurozóny síce vlani klesla vďaka krokom EÚ k posilneniu bankového systému, kríza v eurozóne však ešte neskončila. Rastúce rozhorčenie ohľadom úsporných krokov by v tomto roku „mohlo ovplyvniť sociálnu a politickú štruktúru Európy. Terajšie úsporné opatrenia už vo viacerých krajinách vyvolali rozsiahle protesty verejnosti.“

Dodajme, že francúzska vláda v obavách z ďalšieho nárastu sociálnych nepokojov a násilností v Európe vyzvala všetky európske krajiny k zmierneniu úspornej politiky. Štatistiky Európskeho štatistického úradu EUROSTATneúprosné. Zatiaľ čo ekonomika eurozóny v tomto roku klesne o 0,3 percenta, miera nezamestnanosti, ktorá sa už v januári vyšplhala na rekordných 11,9 percenta, naďalej rastie.

V januári len v samotnej eurozóne bolo bez práce takmer 19 miliónov ľudí! Najhoršie sú na tom mladí ľudia, ktorí nemajú žiadne perspektívy a žiadnu šancu, že si niekedy vôbec nájdu prácu.  Ďalšou ohrozenou skupinou sú ženy po 50-tke, ktoré náhle prídu o prácu. Podľa úradov práce v jednotlivých európskych krajinách majú ženy po 50-tke ešte menšiu šancu, že si niečo nájdu, ako mladí Európania. A navyše, už nie sú tak flexibilné.

Na tieto problémy prednedávnom upozornil aj slovenský exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál, poslanec NR SR za stranu SaS. V rozhovore pre televíziu TV Sme poukázal na príčiny vysokej nezamestnanosti i na to, ako sa na nej podieľa kabinet Roberta Fica hádzaním zbytočných administratívnych a iných polien pod nohy najmä malých a stredným podnikateľom.

Euro bude musieť nakoniec skončiť

Situácia v eurozóne je vraj veľmi vážna a podľa výkonného riaditeľa Saxo Bank Larsa Seier Christensena za ňou stojí predovšetkým samotná existencia spoločnej európskej meny. Euro je podľa jeho slov hrad z piesku bez pevných základov.

„Euro bolo zavedené bez toho, aby malo pevné základy. Ide vlastne o hrad z piesku. Nie je tu žiadna spoločná ekonomická alebo fiškálna politika. Naopak v projekt eura už toľko neverí ani verejnosť a jeho vplyv na relatívnu konkurencieschopnosť a produktivitu bol pre mnohé členské štáty tohto zoskupenia zdrvujúci. Spoločná mena jednoducho nemá pevný základ,“ dôvodí Christensen.

V najbližšom čase sa podľa neho dočkáme krátkodobých záplat, ktoré budú politici prezentovať ako skvelé úspechy a riešenia. Práve tieto záplaty však podrývajú chatrné zdravie menovej únie a zasadzujú jej ďalšie rany. Za terajšou slabosťou eurozóny je to, že sa všetko zametá pod koberec a realita sa prejaví až vtedy, keď začnú voliči (alebo trhy) protestovať. Viď napríklad Taliansko (Berlusconi), ktorému môžeme byť za upozornenie na problémy eura vďační.

„Čím skôr sa vyrovnávame s realitou, tým lepšie. Euro bude musieť nakoniec skončiť a všetky peniaze premrhané politikou preťahovania a predstierania by sa dali využiť lepšie.“ Teda na organizovaný, dobre štruktúrovaný a starostlivo naplánovaný koniec meny. „So všetkou pravdepodobnosťou ale nepôjde o pripravený, ale skôr o chaotický a deštruktívny proces,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Saxo Bank Lars Seier Christensen.

Poznajú spotrebitelia svoje práva?

Prieskum Eurobarometer, ktorý zisťoval znalosť spotrebiteľských práv u Európanov, im položil konkrétne otázky, na základe ktorých chcel preveriť ich znalosť o dĺžke doby, počas ktorej môžu bez udania dôvodu tovar objednaný poštou, telefonicky alebo cez internet vrátiť a získať späť peniaze, o dĺžke garančnej lehoty, počas ktorej majú v prípade pokazenia tovaru právo na bezplatnú opravu alebo výmenu, ale i vedomosť o tom, čo urobiť v prípade doručenia tovaru, ktorý si neobjednali.

Bližšie sa výsledkom prieskumu venovala analytička Poštovej banky Eva Sadovská, podľa ktorej takmer tretina obyvateľov Slovenska nepozná dostatočne svoje spotrebiteľské práva

S naznačenou témou priamo i nepriamo súvisí trh nebankových pôžičiek, ktorý aj po prijatí zákona o spotrebiteľských úveroch zostáva neprebádanou divočinou. Niektoré neetické praktiky sa možno podarilo obmedziť, ale jednoduchí klienti, ktorí si potrebujú narýchlo požičať napríklad na zaplatenie nedoplatku za energie, zostávajú chutným sústom pre finančných dravcov.

Zadĺžený pražský rekordman

Českí exekútori odhadujú, že na jedného dlžníka v Česku pripadá v priemere päť exekučných konaní. Rekordmanom je 50-ročný muž z Prahy, ktorý čelí 209 exekúciám

Zaujímavejším ako spomínaný údaj o rekordmanovi z Prahy je fakt, že na dlhoch môže vzniknúť aj závislosť – rovnako ako na nakupovaní alebo nejakej návykovej látke. Spravidla sa to začína drobným dlhom a končí exekúciou. Nie všetky dlhy ale musia zásadne skončiť priamo exekúciou.

Keď úvahy o investovaní sú už nezdravé 

V otázkach osobných financií existuje celý rad dôležitých tém, no tou zásadnou sú otázky osobného či rodinného rozpočtovania. S rodinným rozpočtom potom nevyhnutne súvisí otázka ako spravovať osobný cash flow (peňažný tok).

Človek môže stráviť mnoho času úvahami o tom ako investovať, kedy a do čoho investovať, resp. s kým investovať. Hodiny času môže stráviť skúmaním podielových fondov a akcií, rozhovormi s poradcami či rôznymi výpočtami. Všetky tieto úvahy sú dôležité a zmysluplné, nezdravé je však, keď je na ne spotrebovaných príliš mnoho energie. Bližšie o tom písal odborný asistent Vysokého učení technického (VUT) v Brne Radovan Novotný v článku Základy finančního poradenství: Cash flow a rozpočet

Slovensko: Vysoká dostupnosť nehnuteľností

Ceny nehnuteľností v druhej polovici minulého roka rástli, no dostupnosť bývania sa aj napriek tomu zvýšila. Vysvetlením nových maxím v dostupnosti bývania sú úrokové sadzby. Vyhliadky ďalšieho vývoja dostupnosti bývania vyzerajú taktiež priaznivo. Podobne vysoká respektívne vyššia dostupnosť sa dá čakať aj v nasledujúcich kvartáloch. Najväčšiu zásluhu na tom budú mať sadzby úverov na bývanie.

Na aktuálne vysokú dostupnosť nehnuteľností, ktorá má potenciál zvýšiť aktivitu na trhu, upozornil ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Medzi mužom a ženou

Blíži sa 1. apríl  a s ním aj dátum, kedy zákonom sa už aj na Slovensku zakážu rozdielne sadzby poistného pre mužov a pre ženy. Pripomeňme, že pred niekoľkými dňami sme na portáli Investujeme.sk priniesli článok o tom, že príslušníčky nežnejšieho pohlavia dostali k MDŽ zaujímavý darček, a to že na základe pohlavia ženy nikto nesmie diskriminovať. Ani pozitívne. To znamená, že aj napriek tomu, že štatisticky sú menej rizikové, zaplatia za poistenie rovnako ako muži. 

Slovom, na základe smernice EÚ, ktorá zakázala rozdiely medzi mužmi a ženami v prístupe k tovaru a službám a k ich poskytovaniu, pohlavie nesmie byť faktorom ovplyvňujúcim cenu ani v poisťovníctve. A tak Národná rada SR prijala novelu antidiskriminačného zákona a s účinnosťou od 1. apríla z neho vypustila odsek, ktorý dosiaľ umožňoval použitie rozdielov pri stanovení výšky poistného na základe pohlaví.

A ozaj, vieme ako sa bez ohľadu na (anti)diskriminačné zákony majú pracujúce ženy v jednotlivých krajinách? Podľa Indexu žien na trhu práce spoločnosti PwC porovnávajúceho krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa najprívetivejšie správajú k ženám v Nórsku, Švédsku a Dánku, z krajín strednej a a východnej Európy je to Poľsko a Maďarsko a najhoršie to v rámci OECD majú juhokórejské, grécke a japonské ženy.

Bude euro prevalcované digitálnou menou bitcoin?

Minulý týždeň prišli správy, podľa ktorých euru rastie konkurencia v podobe digitálnej meny. Euro teda dostáva konkurenciu, neočakávanú a svojím spôsobom ilegálnu. Tato nová mena se nazýva bitcoin.

Vzniká na tisícoch počítačov – decentralizovane na internete a predstavuje tak určitý druh anarchistických peňazí. Skeptici síce hovoria o špekulatívnej bubline, avšak podľa niektorých odborníkov by platidlo mohlo začať celkom novú éru. Podľa nemeckého Die Welt to ukázal akciový kurz tejto novej meny. V pondelok totiž bitcoin zaznamenal novú rekordnú hodnotu. Na nemeckej online burze dočasne vyskočil na zhruba 37 eur.

Digitálna mena tak počas štyroch týždňov posilnila takmer na dvojnásobok! Jej najnovší rast vyvolali správy, podľa ktorých by už čoskoro mal vzniknúť prvý hedgeový fond pre túto menu. Do digitálnej meny vraj chcú investovať investori z Malty a sľubujú si od toho rozprávkové zisky. O atraktivnom dopyte zo strany investorov hovorí aj šéf portálu bitcoin.de Oliver Flaskämper: „Mnoho investorov poznáva, že aktuálna trhová kapitalizácia okolo 520 miiliónov dolárov dáva priestor pre mnoho fantázie smerom nahor.“

Bitcoiny môže používat každý kto chce. Podmienkou je len elektronická peňaženka inštalovaná v počítači alebo v chytrom mobilnom telefóne.

História meny bitcoin sa začala písať v roku 2009 vďaka japonskému programátorovi, ktorého pravé meno svet nepozná, ale pozná len jeho prezývku Satoshi Nakamoto, ktorú si vymyslel, aby zostal inkognito. Treba povedať, že dosiaľ sa nepodarilo odkryť skutočnú identitu autora projektu bitcoin. Podrobnejšiu históriu tejto meny, ktorú možno charakterizovať ako decentralizovanú deflačnú menu, možno nájsť napríklad v anglickej Wikipédii alebo aj tu: Nevěříte bankám? Zkuste virtuální P2P měnu Bitcoin.

A na záver dve dôležité poznámky:

  1. Bitcoin sa vytvára pomocou komplexných výpočtových operácií, ktoré bežia na tisíckach počítačov. Podľa stanoveného algoritmu však nastane okamih, kedy bude dosiahnutý maximálny počet digitálnych peňazí. To by malo nastať cca v roku 2140 pri 21 miliónoch jednotiek. Ale už od roku 2033 sa nebudú vydávať žiadne významné množstvá nových bitcoinov. Tým sa bitcoin podobá zlatej mene. Na rozdiel od eura alebo dolárov nemôže byť totiž množstvo zlata ľubovoľne navyšované. 
  2. Bitcoiny by podľa niektorých odborníkov mohli  byť predzvesťou novej éry. „Peniaze budú nanovo objavené. Stojíme pred dobou menovej súťaže. V budúcnosti si bude navzájom konkurovať viac druhov platidiel,“ hovorí hlavný ekonóm spoločnosti Degussa Thorsten Polleit. Centrálne banky podľa jeho slov zneužívajú monopol na peniaze a vydávajú ich na politické účely. „To dlhodobo povedie k ich znehodnocovaniu.“ A naopak, dopyt po súkromných formách výmenných prostriedkoch bude podľa Polleita ďalej stúpať.
           

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu.

Veríte tomu, že eurozóna sa rozpadne?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *