Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Udalosti týždňa: Investori očakávali stretnutie v Jackson Hole

Pre deti aj investorov sa skončili letné prázdniny. Kým deti naberali sily pred začiatkom školského roka, (ne)aktivitu investorov môžeme pripísať vyčkávaniu na stretnutie v Jackson Hole. Podľa očakávania však šéf FEDu novú vlnu QE neoznámil. V prehľade týždňa si vysvetlíme, prečo. Na domácej scéne vládol pokoj.

Klasické fondy v útlme

Aj napriek tomu, že klasické typy fondov zaznamenali v júli úbytok peňazí, celkovo sa objem prostriedkov spravovaných členskými spoločnosťami SASS zvýšil o 35 miliónov eur. Dôvodom je nárast objemu prostriedkov v kategóriách iné fondy (+0,2 miliónov eur), špeciálne fondy nehnuteľností (+14,8 mil.) a ostatné špeciálne fondy (39,3 milióna eur).

pf-jul-2012-sass

Redemácie však prevýšili v júli vklady pri väčšine ostatných typov fondov. Najvýraznejšie sa to prejavilo pri fondoch peňažného trhu (-4,5 mil.), fondoch krátkodobých investícií (-4,5 mil.) a pri zmiešaných fondoch (-4,9 mil.). 

Týždeň na trhoch v znamení Jackson Hole

Pondelok znova neprial volatilite a tým pádom ani zábave na finančných trhoch. Obchodovanie bolo veľmi nevýrazné, s malými objemami a teda prinieslo pre pozorovateľov opäť len nudu. Devízový trh bol doslova zabitý a výraznejšie pohyby snáď nezaznamenal žiadny z hlavných menových párov. Všetko sa to nieslo v malých 20–30 bodových pásmach, bez akéhokoľvek vzruchu.  Ako informuje analytik Capital Markets Peter Bukov, obchodníci tak pred piatkovým zasadnutím centrálnych bankárov v Jackson Hole nechceli otvárať nové pozície. Z hlavných komodít sa darilo jedine striebru.

Akciové index uzavreli pondelok nasledovne: DAX30 +1.1%, IBEX35 +1.2%, CAC40 +0.86%, DJIA –0.25%, SPX –0.05%, NAS +0.11%.

Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi uverejnil v utorok v nemeckom denníku Die Zeit článok o budúcnosti eura. V texte zopakoval prvoradú úlohu ECB, ktorou je udržanie cenovej stability a stabilnej meny, okrem toho sa čiastočne venoval aj prípadnému vzniku Spojených štátov európskych, ktoré na zachovanie eura podľa jeho názoru zatiaľ nie sú potrebné. 

Ako informuje analytik Capital Markets Ivor Lehoťan, nutnými však budú čoraz viac prepojenejšie rozhodnutia členov eurozóny, pre zachovanie stability eura bude podľa Draghiho možno potrebné aj prijatie niekoľkých nevšedných opatrení a Nemecko musí zostať „kotvou“ eurozóny. V Berlíne sa konalo stretnutie kancelárky A. Merkelovej a talianskeho premiéra M. Montiho. Merkelová označila talianske konsolidačné a reformné opatrenia za pôsobivé. Okrem toho zopakovala presvedčenie, že euroval by nemal získať možnosť požičiavania si finančných prostriedkov na nákup dlhopisov problémových krajín v regióne od ECB. Zaujali Taliani, ktorí v  aukcii predali 6-mesačné pokladničné poukážky v objeme 9 mld. EUR, pričom výnos dosiahol 1.585% vs. 2.454% pri minulej aukcii.

V utorok sa v čiernych číslach ocitli najmä americké indexy: FTSE 100 –0.56%, CAC 40 –0.51%, DAX +0.11%, IBEX 35 –0.37%, EuroStoxx 600 – 0.12%, Dow Jones +0.03%, S&P 500 +0.11% a Nasdaq +0.13%.

Situácia v eurozóne sa počas augusta mierne upokojila, čoho dôkazom je aj lacnejšia obsluha verejného dlhu Talianska. To si v stredu dokázalo na finančných trhoch požičať 9 mld. EUR, ďalších 7.29 mld. EUR umiestnilo na trh vo štvrtok. Taliani predávali 5 a 10-ročné dlhopisy, pričom výnos poklesol a dopyt po dlhopisoch vzrástol. Pri 5-ročných dlhopisoch dosiahol priemerný výnos 4.73 % vs. 5.29 % pri poslednej aukcii a bid-to-cover bola 1.46-násobná. Pri 10-ročných, kľúčových dlhopisoch, dosiahol priemerný výnos 5.82 % vs. 5.96 % pri poslednej podobnej aukcii a dopyt prevýšil ponuku 1.42-násobne. Ako informuje analytik Capital Markets Ivor Lehoťan, výnos z benchmarkových dlhopisov Španielska sa na sekundárnom trhu pohybuje okolo úrovne 6.52 %, čo je v porovnaní s júlovými 7.5 percentami vcelku prijateľné číslo.

Vo štvrtok bola na návšteve Číny nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa stretla s premiérom Wenom a aj prezidentom Chu Tin-tchaom. Wen sa nechal počuť, že Čína je pripravená aj naďalej finančne pomáhať eurozóne nákupmi dlhov jednotlivých krajín. Európske akciové trhy však tieto slová odignorovali, investorom vrásky na čele vytvorili zlé čísla z trhu práce Nemecka: FTSE 100 –0.42%, CAC –1.02%, DAX –1.64% a IBEX 35 –1.52%. Paneurópsky index EuroStoxx 600 –0.76%.Výrazne stratilo aj americké tri: Dow Jones –0.81%, S&P 500 –0.66%, Nasdaq –1.053%.

Počas posledného augustového obchodného dňa zahájil Ben Bernanke stretnutie centrálnych bankárov a popredných ekonómov sveta v Jackson Hole. Dlho očakávaná konferencia, ktorá rok čo rok prináša názory bankárov na stav ekonomiky a určuje budúcnosť monetárnej politiky USA, tak počas piatka priala akciovým trhom. Ako informuje analytik Capital Markets Zoltán Csiba, európski investori, ktorí už niekoľko dní odkladali realizáciu svojich nákupných príležitostí, obnovili svoju vieru v trhy a dopomohli väčšinu európskych akciových indexov k realizácii solídnych ziskov. Paneurópsky EuroStoxx 600 rástol o +0.48% a obchodovanie ukončil na úrovni 266.33 bodov. Po ceste za rastom sa vydali aj francúzsky CAC 40 +1.0% a nemecký DAX +1.09%, naopak svojim výkonom mierne sklamal ostrovný FTSE 100 –0.14%.

Výrazný zisk (IBEX 35 +3.13 %) si z trhov odniesli španielske akcie (CFD), a to aj napriek faktu že agentúra Standard & Poor´s pristúpila k zníženiu úverového ratingu Katalánska na úroveň „BB“.

V USA sa okrem strojových výrokov z úst Bena Bernankeho, ktorý prisľúbil, že Federálny výbor pre otvorený trh (FOMC) podá americkej ekonomike pomocnú ruku, v momente keď to bude potrebné, preberala aj európska dlhová kríza a prípadné zásahy ECB na dlhopisovom trhu. Podľa slov Bernankeho boli „Niektoré nedávne návrhy zo strany európskych politikov konštruktívne.“, a z tohto dôvodu urgoval guvernér FED-u svojich európskych kolegov, aby pokračovali v politických iniciatívach na vyriešenie krízy.

K ohláseniu ďalšieho kola QE tak v Jackson Hole tentokrát nedošlo, na čo americké indexy reagovali odovzdaním bleskových ziskov zo začiatku obchodovania. Neskôr sa však zámorské benchmarky vzchopili a obchodný deň ukončili v zelenom: Dow Jones +0.69%, S&P 500 +0.51%, Nasdaq +0.60%. 

QE3 nečakajte, odhaduje Saxo Bank

O tom, prečo ešte nemôže očakávať ďalšiu vlnu QE píše akciový analytik Saxo Bank Peter Bo Kiaer. Ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fedu sa podľa neho nedočkáme, kým sa bude situácia na finančných trhoch aj naďalej zlepšovať. Jednoducho by to nedávalo zmysel. To je v súlade s mojím celkovým pohľadom na súčasnú situáciu na trhu. Tam teraz totiž vládne odvrat od fundamentálnych hodnôt a útek k akciám je založený čisto na špekuláciách, že Fed pripravuje ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Výsledkom sú ďalšie rasty.

V poslednom zápisnice z rokovania FOMC stojí: „Na záver diskusie sa členovia zhodli, že budú aj naďalej pozorne sledovať vývoj ako v ekonomickej, tak aj vo finančnej oblasti, a pozorne zvážia potenciálne výhody a náklady jednotlivých nástrojov, ktoré by bolo potrebné v oblasti politiky podniknúť. (Zdôraznil som to, na čo osobne, z pohľadu akciového analytika Saxo Bank, kladiem dôraz.)

Ja tieto zápisky vnímam ako takú konštrukciu, ktorá má istým spôsobom vyslať signál, že ak rast ekonomiky zlyhá, sú pripravení zasiahnuť a hospodárstva podporiť, píše Kiaer. A to neboli pripravení vždy ekonomike pomôcť? To je nejaká novinka? Ak ekonomika prestane rásť, čaká akcie pád. V určitej fáze sa potom Fed pravdepodobne ukáže a nejaké to kvantitatívne uvoľnenie spustí. Než ale pomoc stihne doraziť, tak sa už investori dávno popália.

Na eure získali periférne krajiny

Paul Donovan z UBS prišiel s  užitočným grafom rozdelenia reálnych príjmov domácností v jednotlivých krajinách eurozóny. Reálny príjem je príjem očistený o infláciu. Ak teda rastie, rastie aj životná úroveň obyvateľov. Naopak, ak klesá, životná úroveň sa zhoršuje. Aby sme sa však nepozerali na obyvateľstvo v jednotlivých krajinách ako na homogénny celok, rozdelil ho štatisticky na decily. Obyvateľstvo v každej krajine je tak rozdelené na 10 rovnakých častí podľa toho, aký vysoký je ich reálny príjem. Pre každú krajinu na uvedenom grafe máme tak 10 stĺpcov, pričom stĺpec úplne naľavo predstavuje najchudobnejšiu desatinu populácie, stĺpec naľavo predstavuje najbohatšiu desatinu populácie.

trimbroker-euro-120824

Ako píše analytik TRIMBRoker Ronald Ižip, z pohľadu na graf je zjavné, že najviac na eure získali južanské krajiny Grécko, Portugalsko a Španielsko. Reálne príjmy populácie v týchto krajinách sa zvýšili okolo 20%, pričom suverénny víťazom eurozóny je Grécko, kde jeho najchudobnejších 10% populácie získalo zvýšenie príjmu až o 40%. Naopak, z existencie eura stratili Rakúšania, Nemci, Íri a Taliani. Paradoxne najviac z existencie eura utrpeli Rakúšania, ktorých reálny príjem poklesol za 10 rokov až o 30%.

Tieto štatistiky tak výrazne odporujú myšlienke, že to bolo práve Nemecko, ktoré najviac na eure profitovalo exportom do ostatných európskych krajín. Aj keď to tak bolo, príjmy nešli nemeckému obyvateľstvu a nemecké pracovná sila tak relatívne lacnela voči pracovnej sile periférie. Čísla dávajú veľkú silu do rúk nemeckej vláde, ktorá požaduje, aby náklady na krízu niesli práve tí, ktorí na z eura najviac profitovali – Gréci.

Je paradoxné, že euro ako výmysel socialistickej politickej garnitúry (najmä francúzskej), spôsobil zníženie životnej úrovne tých najchudobnejších, pričom tí najbohatší na eure stratili najmenej, a často dokonca získali. Ak sa pozrieme na krajiny jadra ako Rakúsko, Holandsko či Belgicko, je zrejmé, že euro v krajinách jadra neprialo tým najchudobnejším. Najslabšie skupiny obyvateľstva stratili až 30%. No najkrajším príkladom je Francúzsko, ktoré predstavuje reálny socializmus v praxi – výrazne narástli reálne príjmy najchudobnejších a zároveň aj najbohatších; stredná trieda samozrejme stratila.

Nastal čas na zlato?

V súčasnosti sa každý deň v investičných článkoch píše o nákupe zlata či iných drahých kovov. Zosumarizujme si, prečo je dôležité drahé kovy vlastniť. Netvrdím, že zlato či striebro pôjdu hore, z dlhodobého pohľadu ma zaujíma či sú moje peniaze chránené. Preto hovorím o zlatom poistení, píše Peter Voštinár z Pevoni – Trading Academy.

Je bežné, že každý normálne uvažujúci človek si poistí auto, dom či vlastný život, aby eliminoval prípadne komplikácie. Možno až príliš často opakovaná téma o zlate či striebre v nás vyvoláva averziu. Možno to niekoho už otravuje. Priznám sa, že u mňa to tak bolo donedávna. Totiž pri hľadaní vhodných investícií rozmýšľam v predstihu, čo môže nastať. Zlato bolo pre mňa nezaujímavé z hladiska obchodného systému, ktorý realizujem. Štruktúra rastu ceny bola príliš rýchla a nadhodnotená. Čakal som na korekciu a obnovenie trendu.

Za najvýznamnejšie argumenty pre zlato Voštinár spomína:

  • Sezónnosť zlata je štatisticky dôležitá. Za posledných 11 rokov má zlato tendenciu najviac rásť v druhej polovici roka, najmä od augusta.
  • Maximálny pesimizmus prináša mimoriadne zisky. Spomeňte si aké skvelé zisky priniesol rok 2008.
  • Návrat investorov z dovoleniek a hľadanie vhodného umiestnenia pre svoje prostriedky.
  • Časovanie trhu (načasovanie nákupu a predaja). Keď Vám bude niekto nahovárať, že sa trh časovať nedá, spomeňte mu ľudí, ktorí celý život pasívne posielali peniaze na svoj investičný účet a rok pred dôchodkom ich trhy poklesli o 80%. Nech je pasívny prístup učebnicovou lekciou.
  • Geopolitické napätie na Blízkom východe. Západnej civilizácii neprispôsobivý Irán a potenciálna hrozba jeho jadrovej politiky straší svet. Zlato a striebro sú opäť aj v tomto prípade bezpečným prístavom.

Ilustračné foto: sxc.hu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial