Nedeľa 22. októbra. Meniny má Sergej

Udalosti vo financiách: Rok 2012 priniesol chudobné Vianoce a rekordné dlhy

Na jeseň ešte mali Slováci optimistické očakávania a počas vianočných sviatkov sa chystali minúť o 0,8% viac ako pred rokom. Tržby slovenských obchodov však ukázali inú realitu. V decembri sme za nákupy medziročne minuli až o 4% menej. Na spotrebu sme si však v celom roku požičali historicky najviac.

Boli to chudobné Vianoce…

Prieskum vianočných očakávaní publikuje už pravidelne poradenská spoločnosť Deloitte. Z predikcií, ktoré zverejnili v novembri, vyplynulo, že Slováci sa pripravovali na ťažký rok 2013 – index očakávania bol najnižší za posledných 5 rokov. Vianoc sa to však dotknúť nemalo. „Ľudia sa chcú zabávať a zabudnúť na krízu – to je hlavný dôvod, ktorý sa uvádza v prípade vyšších výdavkov,“ uvádzala analýza Deloitte. Z 522 eur, ktoré Slováci plánovali minúť, malo ísť na darčeky 314 eur (medziročný pokles o 0,1%), na jedlo a nápoje 168 eur (+3%) a na spoločenské aktivity 40 eur (-1%).

Realita sa však ukázala iná, keď sa podľa údajov ŠÚ SR maloobchodné tržby za december medziročne prepadli o 4%. „Počas prvého štvrťroku 2012 tržby dokonca mierne rástli, no neskôr až do konca leta zotrvali v miernom prepade a v poslednom štvrťroku výrazne oslabili. V decembri tak už maloobchodné tržby zvýšili medziročný pokles z novembrových – 2,2% na –4,0%,“ poznamenáva makroekonóm VÚB Andrej Arady a dodáva: „Prudký nárast nezamestnanosti spojený s poklesom dôvery spotrebiteľov zabrzdil ich možnosť a ochotu míňať. Oproti vrcholným vianočným tržbám v decembri 2008 tak boli tržby v roku 2012 v nominálnom vyjadrení rovnako ako v predchádzajúcich troch rokoch rádovo nižšie o približne 200 mil. eur. Po očistení o infláciu tržby klesli ešte o čosi výraznejšie ako v predchádzajúcom roku, za čím možno hľadať predovšetkým prudký nárast nezamestnaných a celkovú situáciu na pracovnom trhu s čím je spojený aj pomalý rast miezd. Registrovaná nezamestnanosť v decembri minulého roku dosiahla 14,44%, čo predstavuje viac ako osemročné maximum. Len počas štvrtého kvartálu minulého roku vzrástol celkový počet registrovaných na úradoch práce o viac ako 23 tisíc v porovnaní s 9 tisícmi z rovnakého obdobia spred roku. Hoci fundamenty pracovného trhu ostávajú slabé, optimisticky veríme, že najvýraznejší nárast nezamestnanosti už prebehol. Prehlbovanie poklesu tržieb maloobchodníkov by sa tak v priebehu aktuálneho roku pohlo zastaviť.“  

Pozitívne neboli ani dáta o vývoji priemyselnej a stavebnej produkcie za december.

Ak vás zaujímajú globálne fundamenty a dianie na trhoch počas týždňa, prečítajte si:

Lacné hypotéky a rekord v spotrebiteľských úveroch

Aj napriek chudobným Vianociam si Slováci vlani požičali viac ako rok predtým, dokonca najviac v doterajšej histórii. Celoročný objem spotrebiteľských úverov vo výške 1,3 miliardy znamenal medziročný rast o 17%. Zaujímavosťou je, že segment spotrebiteľských úverov dosahuje maximá aj napriek tomu, že priemerná úroková sadzba má ďaleko od miním z apríla 2010 (12,81%).  V decembri bola priemerná sadzba, za ktorú si spotrebitelia požičali, 14,08% a prakticky celý rok oscilovala okolo hranice 14%.

Z údajov NBS a spoločnosti Fincentrum ďalej vyplýva, že na bývanie požičali vlani banky 3,2 miliardy eur, čo je o 6% menej ako pred rokom (vtedy sme zaznamenali rekordných 3,4 miliardy). Podstatná časť peňazí, ktoré banky poskytli v roku 2012, však slúžila na refinancovanie starších menej výhodných úverov. Hoci objem nových úverov bol 3,2 miliardy eur, celkový stav úverov sa medziročne zvýšil len o 1,2 miliardy.

V prípade výšky úrokovej sadzby sme videli hneď tri prekonania rekordu. Historicky najnižšia priemerná sadzba z januára 2011 (4,54%) sa postupne znížila v októbri 2012 na 4,39%, v novembri 2012 na 4,28% a nakoniec na 4,27% v decembri.

Nový rekord od zavedenia eura dosiahol vlani aj objem stavebných medziúverov. Slováci si takouto formou požičali v roku 2012 437 miliónov eur.

Najlacnejšie hypotéky majú Česi a Rakúšania

Najvýhodnejšie sadzby pri úveroch na bývanie sú aktuálne v Rakúsku (3% p. a.) a Českej republike (3,46 % p. a.), naopak najvyššie sadzby má Maďarsko (10 až 11,5% pa).  Sadzby porovnávala auditorská spoločnosť TPA Horwath.

Porovnávanie sadzieb naprieč krajinami však má viaceré úskalia, určite treba zohľadniť vnútornú makroekonomickú situáciu v jednotlivých štátoch, infláciu, ekonomickú silu žiadateľov o úvery, existenciu národnej meny a takisto referenčnú sadzbu. Napríklad v Rakúsku, kde existuje fungujúci trh s nájomným bývaním, žiadajú o hypotéky výrazne bonitnejší klienti ako na Slovensku.

Ročná hypotekárna úroková miera v krajinách CEE

Máj 2012

Október 2012

Rumunsko

6,13%

6,93%

Srbsko

5,70%

6,10%

Chorvátsko*

5,55%

5,27%

Slovensko

5,00%

5,00%

Česká republika*

3,68%

3,46%

Poľsko

3,24%

4,43%

Slovinsko

3,11%

3,65%

Rakúsko

3,00%

3,00%

Bulharsko*

n/a

7,50%

Maďarsko*

n/a

10,79%

  • *Sadzby sú uvedené v lokálnej mene krajiny, u ostatných krajín v EUR
  • Z dôvodov porovnateľnosti s údajmi v období máj/2012 je zachovaná mena v EUR, aktuálne poskytované úvery v lokálnej mene PLN
  • Zdroj: TPA Horwath, pôvodné zdroje dát správa spoločnosti TPA Horwath neuvádza. 

Ceny realít sa na predkrízovú úroveň nevracajú

Ceny nehnuteľností na bývanie sú vo väčšine krajín Európskej únie, vrátane Slovenska, stále na výrazne nižších úrovniach v porovnaní s obdobím pred krízou. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom Európskej únie (Eurostat). Ako informuje analytička UniCredit Bank Alena Štefániková: „Najvýraznejší prepad cien nehnuteľností počas krízy zaznamenali Írsko, pobaltské krajiny a Španielsko, kde sa do roku 2008 vytvorila najväčšia realitná bublina. Na druhej strane sú krajiny ako Švédsko, Fínsko, či Belgicko, kde realitná bublina po roku 2008 nepraskla a s výnimkou miernej alebo len krátkodobej korekcie v úvode krízy ceny nehnuteľností pokračujú v raste.

Voda – zlato 21. storočia?

Podľa rôznych odborníkov bude voda pre 21. storočia novým zlatom. OSN odhaduje, že do roku 2050 bude na Zemi 10 miliárd ľudí – a miliarda z nich nebude mať prístup k čistej pitnej vode.

Každý Američan spotrebuje denne takmer 600 litrov vody, zatiaľ čo Číňan spotrebuje iba 90 litrov. Táto medzera sa však začne zmenšovať. Podľa časopisu Fortune napríklad v najbližších desiatich rokoch sa očakáva zdvojnásobenie dopytu v Indii a do roku 2030 vzrastie poľnohospodárske použitie vody o 40%.

Poľnohospodárstvo sa na celosvetovej spotrebe vody podieľa 71% a priemysel spotrebuje ďalších 16%. Na prípravu jednej šálky kávy je potrebné 270 litrov vody – od plantáže až po Starbucks. Steak vyžaduje 7 000 litrov vody a výroba jedného páru džínsových nohavíc spotrebuje 11 tisíc litrov!
Okrem toho sa voda stáva vzácnejšia aj kvôli klimatickým zmenám a znečisteniu. Takže celkovo vzaté voda je žiadaný tovar a bude ešte žiadanejšia.

Ako sa dá na tomto zjavnom trende zarobiť? Okrem zníženia svojej spotreby vody je podľa Kima Cramera Larssona – technického analytika SAXO Bank, možné investovať do firiem vo vodnom priemysle: „Môže ísť o firmy, ktoré podnikajú v budovaní vodnej infraštruktúry, v čistení odpadových vôd, v produkcii balenej vody alebo ETFka (fond obchodovaný na burze), ktorý do týchto firiem investuje. PowerShares Water Resources (ticker: PHO) je s prehľadom najväčším takýmto ETFkom. Minulý rok sa mu celkom darilo a je späť na úrovniach z roku 2008. Z pohľadu technickej analýzy však má ešte väčší potenciál. Ako na týždennom, tak na mesačnom grafe sú indikátory RSI a Bollingerovo pásmo v býčom teritóriu, a to bez divergencie, čo naznačuje možnosť väčších ziskov v budúcnosti. Môže sa však vyskytnúť krátkodobá korekcia, nakupujte preto po prepadoch.“

Ilustračné foto: sxc.hu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *