Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Ukladáte voľné peniaze na termínovaný účet? Nebláznite…

Pozerali ste sa v poslednej dobe na výnosy termínovaných vkladov? Viete čo, ani to nerobte. Zdravie je predsa prvoradé. Ale ak ste predsa len zvedavý, tak vedzte, že ročná viazanosť úspor je v dvoch bankách odmenená len 0,05 percentom. Nie, nejde o preklep. Skutočne, ak si do banky vložíte desať tisíc eur, tak banka vám po roku pripíše päť eur. Po správnosti z toho ešte odvedie daň a vám nakoniec ostane 4,05 eura.

Samozrejme, sú banky, ktoré ponúkajú násobne viac. Aj 18-násobne viac. No stále sa bavíme o zhodnotení pod jedným percentom ročne. Na túto hranicu si siahnete len pri poldruharočnej viazanosti, dvojročná viazanosť znamená výnos 1,05 percenta. Opäť ešte pred zdanením. „Dlhšie viazanosti bankových vkladov nie sú medzi klientmi veľmi v obľube a aktuálne úročenie im k vyššej obľúbenosti určite nepomôže,“ hovorí Pavel Škriniar z portálu www.FinancnaHitparada.sk. Úročenie sa zastavuje na hodnote 1,3 percenta pri päťročnej viazanosti.

Čo teraz?

Banky si stav úrokových sadzieb uvedomujú a preto do svojej ponuky už pred časom zaradili rôzne alternatívy. Pri dlhej viazanosti peňazí totiž do úvahy pripadajú aj ďalšie investičné príležitosti ponúkajúce podstatne vyšší výnos. „Samozrejme, nie je pri nich štátna garancia vkladu do sumy sto tisíc eur, ako pri termínovaných vkladoch,“ upozorňuje P. Škriniar.

„Banky namiesto nich vybraným klientom ponúkajú dlhové cenné papiere: napríklad hypotekárne záložné listy, dlhopisy banky alebo rôznych spoločností,“ dodáva. Odlišnosti medzi nimi sú v minimálnej výške investície, splatnosti, výnose a, samozrejme, riziku. Ide o taký typ investície, ktorý bol pred pár rokmi určený iba pre privátnych klientov. Napríklad minimálna investícia je dnes stanovená na tisíc eur, čo je porovnateľné s priemernou výškou termínovaných vkladov.

Vyberáme z ponuky bánk

Banka

Typ dlhopisu

Ročný výnos

Splatný v roku

Prvotná investícia

Privatbanka

Dlhopisy Penta public

3,55–3,70 %

2017–2019

3000 eur

ČSOB

Dlhopis banky

0,40–2,80 %

2020

3000 eur

Slovenská sporiteľňa

Hypotekárne záložné listy

0,65–0,80 %

2021

1000 eur

*Ilustračná ponuka cenných papierov, ktoré prišli na trh v ostatných mesiacoch. Počas roka 2016 vydali dlhopisy či HZL aj iné banky.

 

Dlhopis nie je termínovaný vklad. A to po každej stránke.

Za každým dlhopisom, či hypotekárnym záložných listom, je na rozdiel od termínovaného vkladu príbeh. Ním môže byť kúpa domova ale i rozvoj podnikateľského plánu. No zatiaľ, čo termínované vklady majú na úrovni výnosov pri porovnateľnej viazanosti v podobe dlhopisov veľmi silnú konkurenciu, niektoré ponuky bánk sú pre bežného investora pre minimálnu investíciu (až 10 000 eur) nedostupné. Naopak, podmienka prvotnej investície na úrovni tisíc alebo tri tisíc eur je porovnateľná s priemerným objemom termínovaného vkladu.

Samozrejme, vyššie úročenie dlhopisov vyplýva z neistoty. Pri investíciách do hypotekárnych záložných listov alebo dlhopisov sa človek totiž stretáva s investičným rizikom. Tým pri takýchto investíciách je predovšetkým neschopnosť emitenta vrátiť veriteľom nominálnu hodnotu dlhopisu.

Napriek tomu je naozaj na zamyslenie, či aspoň časť investície nenasmerovať do aktíva s atraktívnejším výnosom. Koniec koncov, takto sa správajú aj investori v západných krajinách.

Čo by rozdelenie investície spravilo s výnosom?

Ilustračná tabuľka ukazuje, ako sa zmení výnos, ak sa investícia rozloží v rôznom pomere medzi termínovaný vklad a dlhové cenné papiere. Výnos 0,45 % pri termínovaných vkladoch je priemer výnosov vo všetkých bankách pri 4-ročnej viazanosti. Výnos 2,43 % pri dlhopisoch je priemer zhodnotení dlhopisov. Ako vyplýva z tabuľky, pri rozdelení investície napríklad na dve rovnaké časti môže výnos vyskočiť až na trojnásobok priemerného výnosu z termínovaného vkladu.

Termínovaný vklad (0,45 %)

Dlhopis (2,43 %)

Priemerný výnos

Priemerný výnos

10 000 eur

0 eur

0,45%

45,00 eur

7 500 eur

2 500 eur

0,95%

95,00 eur

5 000 eur

5 000 eur

1,44%

144,00 eur

2 500 eur

7 500 eur

1,94%

194,00 eur

0 eur

10 000 eur

2,43%

243,00 eur

 (Zdroj: ilustračný prepočet, www.FinancnaHitparada.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *