Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Urobiť bankový prevod už je možné aj cez messenger, či whatsapp

Banky Peter Apolen 22.10.2020 | 00:00 0 Komentárov

Na Slovensku pribudla tento týždeň nová platobná metóda. Ide o zdieľanie linku, ktorý priamo v aplikácií adresáta vytvorí platobný príkaz, ktorý stačí potvrdiť a platba je realizovaná.

Slováci majú o jednu platobnú možnosť navyše. Zaplatiť známemu, kolegovi, či priateľovi za obed, kávu či spoločný narodeninový dar, je teraz jednoduchšie. Stačí vytvoriť vo svojej platobnej aplikácií „žiadosť o platbu“ a tú poslať adresátovi cez hociktorú chatovaciu službu, cez e-mail alebo sms.

Ide o službu Payme, ktorú v pondelok spustila Slovenská banková asociácia. Payme je platobný odkaz a v podstate predstavuje žiadosť o platbu, pomocou ktorej je informácia o platobných údajoch zaslaná platiteľovi formou hypertextového odkazu.

Ako funguje Payme

Ten, komu bola žiadosť o platbu určená, je kliknutím na odkaz presmerovaný do svojej bankovej aplikácie, kde sa mu zobrazí predvyplnený platobný príkaz. Ten autorizuje štandardným spôsobom. Odpadá tak nutnosť preposielať, či opisovať si IBAN číslo účtu pozostávajúce z 24 znakov. Celý postup je pri Payme veľmi rýchly a užívateľsky príjemný.

„Doteraz sme prácne hľadali čísla účtov, kopírovali, prepisovali a zasielali výzvy na platbu rôznymi spôsobmi. Platobné údaje si naši známi a priatelia následne zdĺhavo prepisovali do svojich bankových aplikácií, aby nám mohli peniaze poslať,“ uvádza banková asociácia. Po novom na to stačí pár klikov.

Payme je možné využiť v každej četovacej aplikácii. Nie je treba sa nikde prihlasovať, registrovať ani zadávať osobné údaje. Je navyše úplne zdarma.

Zatiaľ len Tatra banka

Podmienkou však je, aby banky Payme adaptovali do svojich IT systémov a aktualizovali ich mobilné aplikácie. Zatiaľ je (od stredy) do systému pripojená len Tatra banka. Výhody sa tak naplno prejavia len ak sú prijímateľ a aj odosielateľ platby klientami tejto banky. V dohľadnej dobe by sa však mal počet zapojených bánk rozšíriť.

“Predpokladáme, že v horizonte štyroch mesiacov sa k službe pridajú štyri najväčšie banky, ktorých podiel na trhu je približne 70 percent,” hovorí Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie. Payme je však možné využiť aj bez toho. Ak odkaz, ktorý je zdieľaný v chatovej správe, nenájde v mobile príjemcu vhodnú bankovú aplikáciu, otvorí sa formou QR kódu (pay by square). Ten je možné oskenovať pomocou hociktorej bankovej aplikácie. To isté platí, ak odkaz adresát otvorí v počítači.

Rýdzo slovenský projekt

Payme je čisto slovenským projektom. Banková asociácia ho vytvorila od základov. Proces vývoja trval 11 mesiacov. „Slovenský bankový sektor patrí medzi najinovatívnejšie v Európe a svojim klientom prináša nové moderné riešenia, ktoré im pomáhajú zjednodušiť každodenný život. A tak to je aj v prípade služby payme,“ hovorí Milena Koreňová, výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie M. Laznia dodáva, že technický štandard je koncipovaný tak, že ho môže prevziať aj bankový sektor v ktorejkoľvek inej krajine.

Payme doplní ponuku platobných možností, ktoré už majú užívatelia na Slovensku k dispozícií.  Už dlhší čas tu funguje projekt Viamo. Ten môžu aktuálne na posielanie peňazí využívať klienti Tatra banky, VÚB banky a OTP banky. Platby posielajú podľa telefónneho čísla prijímateľa, môžu ich teda prijímať klienti všetkých bánk.

Ostatné platobné možnosti

Okrem toho banky umožňujú podobne ako pri Payme požiadať o zaslanie platby prostredníctvom QR kódu. Vtedy si odosielateľ a prijímateľ vymieňajú QR kód, ktorý sa skenuje do aplikácie. Tento postup je však o niečo komplikovanejší ako Payme. Treba na neho dve zariadenia (jedno, ktoré QR kód zobrazí a druhé, ktoré ho zosníma), alebo papier, z ktorého sa QR kód oskenuje.

„Napriek tomu, že sú tieto služby veľmi podobné, každá z nich má určité technické a používateľské špecifiká. Preto ich v súčasnosti vnímame ako komplementárne – vzájomne sa dopĺňajúce,“ uviedla Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky. „Samozrejme, do budúcnosti nevylučujeme, že s ďalším vývojom týchto služieb a na základe spätnej väzby od používateľov nebude niektorá z nich preferovanejšou,“ dodáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial