Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

USA a EÚ budú hrať druhé husle. V Ázii vzniklo najväčšie ekonomické zoskupenie na svete

V Ázii vznikol nový ekonomický blok. Dohodu o regionálnom ekonomickom partnerstve RCEP podpísalo 15 krajín.

Sú medzi nimi štáty ako Čína, Japonsko, Južná Kórea a Austrália. Následne menšie krajiny ako Nový Zéland, Indonézia, Thajsko, Singapur, Malajzia, Filipíny, Vietnam, Brunej, Kambodža, Mjanmarsko a Laos.

Podľa počtu obyvateľov tvoria signatári takmer tretinu svetovej populácie. V prepočte na HDP im patrí 29 percent výkonu globálnej ekonomiky. RCEP tak je väčšie ako Európska únia, a aj ako dohoda o voľnom obchode medzi USA, Mexikom a Kanadou.

Odobúranie ciel

Cieľom nového bloku je vytvoriť ekonomickú zónu voľného obchodu. Ide o úplné odbúranie alebo aspoň čiastočné zníženie vzájomných ciel. Ďalším cieľom je zdieľanie duševného vlastníctva a spoločný telekomunikačný a finančný trh.

Už aj doteraz mali niektoré z krajín medzi sebou dohody o znížení cieľ. Išlo však o bilaterálne nie multilaterálne zmluvy.

Petersonov Inštitút medzinárodnej ekonomiky odhadol, že zóna voľného obchodu môže zvýšiť HDP členských štátov o 0,2 percenta ročne, čo by znamenalo každoročný prírastok svetového HDP o 186 miliárd dolárov.

Smerom k voľnému obchodu bez ciel

Čínsky premiér Li Keqiang opísal uzavretie dohody ako „víťazstvo multilateralizmu a voľného obchodu“. Pôvodne mali byť členmi aj Spojené štáty americké. Prezident Donald Trump však z paktu vycúval krátko po svojom zvolení v roku 2016. USA sa vydali cestou protekcionizmu, teda ochrany domácej ekonomiky vyšším clami. Dohoda RCEP ide opačným smerom, teda k voľnému obchodu.

Členom mala byť aj India. Tá sa však tiež rozhodla pre ochranu domáceho trhu a minulý rok ukončila predvstupové rokovania. Ostatné štáty dohody uviedli, že Inda bude mať dvere k členstvu v budúcnosti otvorené.

EÚ v závese za Čínou a USA

Vznik nového ekonomického celku pravdepodobne zmení rovnováhu svetovej ekonomiky. K USA a EÚ vznikol silný protipól. Navyše západná hemisféra sa vydala cestou uzatvárania. Dá sa preto očakávať, že vplyv Ázie bude ešte viac silnieť. EÚ tvorí zhruba 16 percent svetového HDP. Združenie USA-Mexiko-Kanada približne 20 percent HDP. Už dnes tade ázijské zoskupenie vedie s veľkým predstihom.

Víťazom ázijského ekonomického zoskupenia bude Čína. Otvorí sa jej nový trh v regióne, čím sa stane menej závislá na vývoze do USA a Európy, čo posilní aj jej politický vplyv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial