Sobota 21. júla. Meniny má Daniel

USA čaká iba slabé oživenie spotreby

Náš ukazovateľ hospodárskeho cyklu ukazuje, že svetová ekonomika začína rásť, no napriek tomu však zostáva na pomerne nízkych úrovniach. Hlavnou hnacou silou akciových trhov je od marca uvoľnenie menovej politiky a masívne fiškálno-stimulačné opatrenia.

Navzdory tomu sa fiškálne stimuly začínajú vytrácať (v USA s vrcholom v 3. štvrťroku), úrokové miery zostávajú nízke (podľa posledných signálov z významných centrálnych bánk a posledného zasadania skupiny G20).

Kombinácia uvoľnenej monetárnej politiky a vládnych stimulačných balíčkov už viedla k rekapitalizácii (a čiastočne aj k stabilizácii) bankového sektoru a oživenie PMI. To naznačuje, že oživenie globálnej produkcie bude nasledovať v 2. polroku 2009. Na globálnych akciových trhoch sa teraz najviacej vsádza na to, či oživenie priemyselnej výroby prejde aj do ďalších oblastí svetovej ekonomiky a nakoniec povedie k celkovému oživeniu spotreby.

Dôležitou otázkou je, či spotrebitelia v USA začnú opäť utrácať, pretože predstavujú až 20 % svetovej spotreby a nie je ľahké ich nahradiť. Americkí spotrebitelia sú pod tlakom rôznych faktorov : klesajúce výnosy, klesajúce ceny domov, priemerné zadlženie domácností v priemere 128 % disponibilného príjmu a rastúca nezamestnanosť.

Nie je divu, že nie sme svedkami významného oživenia na strane výdavkov. V súčasnej dobe nevidíme známky blížiaceho sa oživenia spotreby v USA. To ale nakoniec príde a je iba otázne, ako bude silné. Očakávame, že bude slabé, takže vzostup akciových trhov zo súčasných úrovní je stále závislý na fiškálnych stimuloch, posilnení vnútorného dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch a uvoľnenie monetárnej politiky. A to je presne to, čoho sa podľa nášho očakávania trhu v krátkodobom a strednodobom horizonte dostane.

Očakávanie výnosov je nepochybne dôležité pre krátkodobé pohyby na akciových trhoch. Sú badateľné náznaky toho, že ako znižovanie nákladov, tak aj ozdravenie financií budú v nadchádzajúcich štvrťrokoch aj naďalej priaznivo ovplyvňovať vývoj výnosov. Napriek tomu sú však optimistické vyhliadky ziskov stále závislé na oživení dopytu. Ale kvôli rezervám vo výrobných kapacitách, ktoré spôsobila úverová kríza (v ich dôsledku majú firmy k dispozícii nezvyklo vysokú prevádzkovú páku), toto slabé oživenie dopytu čiastočne zhltne tento vysoký efekt prevádzkovej páky. Takže do budúcna očakávame trochu nižší nárast ziskov ako zvyčajne.

Autor je hlavný stratég trhu
Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *