Utorok 27. októbra. Meniny má Sabína

Útok v Saudskej Arábii poukázal na napätie na trhu s ropou

Trhom s ropou hýbali nedávno mnohé udalosti. Ide napríklad o útok na ropné zariadenia v Saudskej Arábii. Poďme sa pozrieť, čo sa vlastne na trhu stalo.

Iba ropný záchvev

Raketové útoky na saudsko-arabské ropné polia priniesli miernu paniku. Útok totiž vyradil z prevádzky ropné zariadenia, zodpovedajúce piatim percentám svetovej produkcie. Ropa v reakcii na útok zdražela o 11 dolárov, čo je najväčší jednodňový rast ceny za posledných 30 rokov. Úder, ku ktorému sa prihlásili jemenskí povstalci podporovaní Iránom, mal byť odvetou za angažovanie sa Saudskej Arábie v občianskej vojne.

Šok pre trhy však nemal dlhé trvanie. Ekonómovia sa zhodli, že je vo svete stále dostatok ťažobných kapacít. Saudi navyše rýchlo obnovili polovicu produkciu a uistili trh o rýchlom obnovení zvyšných kapacít.

K zmierneniu napätia tento krát prispel aj americký prezident Donald Trump, ktorého twitterové vyhlásenia niekedy vzbudzujú dojem, či náhodou nie je na trhu v investičnej pozícii. Tentoraz však prispel k zmierneniu nervozity, keď pripustil možnosť vykryť výpadky svojho spojenca z ropných rezerv USA.

Vzhľadom k rýchlemu zotaveniu saudských kapacít však nič také nebolo potrebné. Ropa si ale aj po obnovení väčšiny kapacít drží vyššiu cenu ako pred útokmi, a to zrejme kvôli aktuálnej nestabilite v regióne.

Útoky na zariadenia spoločnosti Saudi Aramco, ktorá sa chystá na najväčšiu verejnú ponuku akcií (IPO) na svete, môžu mať vplyv nielen na stabilitu trhu s čiernym zlatom, ale aj na samotné IPO. Vykonané útoky totiž poukázali aj ekonomickú zraniteľnosť firmy.

Ruská pomoc či boj o moc

O vákuum po výpadku dodávok sa začalo aktívne zaujímať aj Rusko, ktoré sa v rámci posledného obmedzenia ťažby OPECu muselo tiež krotiť, rovnako ako Saudská Arábia. Okrem toho však Saudom ponúklo posledný model systému raketovej obrany, ktorý okrem iného dodalo Turecku ako aj Iraku. Boj o sféru vplyvu je tak v Perzskom zálive zreteľný.

Navyše Rusko, ale aj iné štáty ropného kartelu OPEC +, budú mať iste radosť z rastúcej ceny, rovnako ako aktuálne voľnosti pri dodržiavaní znížených ťažobných limitov po útokoch. Nie je to tak dávno, čo boli niektorí členovia OPEC kritizovaní za laxný prístup k dodržiavaniu dohôd.

Mocenský boj v regióne a s ním súvisiace riziká pravdepodobne povedú k vyššej prítomnosti amerických vojakov v regióne. USA nebudú chcieť riskovať rastúci ruský vplyv a zároveň si asi neželajú vojnu s Iránom. Musia tak upokojiť spojenca v tomto regióne.

Nižší dopyt a vyššia cena benzínu

Ešte pred samotným útokom OPEC na svojom augustovom zasadnutí znížil odhad tohtoročného rastu dopytu po rope o 40 tisíc barelov na 1,1 milióna barelov denne. Očakávané spomalenie rastu je spôsobené najmä rizikami v globálnej ekonomike. Útlm dopytu a zvýšené ťažobné kapacity sú dôvody prečo na predchádzajúcich zasadnutiach OPEC obmedzil ťažbu členov. Cena za barel sa totiž na konci minulého roka dostala dokonca pod 55 dolárov.

Trh s ropou reagoval na výpadok po útoku celkom rýchlo. Po upokojení prvotnej paniky klesla cena počas dňa zo 71 na 68 dolárov. To isté sa však nedá očakávať u ceny palív pre spotrebiteľov. Aj ak by táto udalosť nemala dlhodobý vplyv, očakáva sa rast cien benzínu.

Dopady pre globálnu ekonomiku

Mocenské napätie nie je na Blízkom východe nič nové. Aktuálne však ide o za posledné roky najväčší útok na ropné zariadenia. Nemožno očakávať, že by Saudi dokázali prijať efektívne protiopatrenia, ktoré by zabránili jeho opakovaniu. Napätie tak visí vo vzduchu.

V čase prevahy dopytu ropy nad jej ponukou by malo ďalšie rozhorenie sporu značné dôsledky aj pre globálnu ekonomiku. Ropný trh je však dnes v opačnej situácii. Výpadok je možné vykryť preskupením ťažobných kapacít a aj z produkcie amerických ťažiarov ropy z bridlíc. Trh tak je voči podobným udalostiam do veľkej miery imúnny.

Do popredia sa tak dostáva politický kontext konfliktu. Prípadné vyhroteniu situácie by mohlo viesť ku komplexnej destabilizácii regiónu, čo už by ropný trh zasiahlo výrazne viac a bez ohľadu na to, v akej fáze sa nachádza.

Byť menej závislý na rope

Cena ropy v tom nehrá moc rolu. Pokiaľ bude vysoká, budú mať zúčastnené strany pocit, že majú dostatok zdrojov na vojnové dobrodružstvo, a ak bude nízka, môže nedostatok zdrojov na riešenie domácich problémov viesť k snahe odvrátiť pozornosť na vonkajšieho nepriateľa. Prevencia pre globálnu ekonomiku je tak jediná – mať diverzifikované energetické zdroje.

Analytický tím spoločnosti Fincentrum. Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial