Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Útoky na bankomaty: Čím hrubšie lano, tým väčší úspech?

Aj keď klasických lúpežných prepadnutí, ktorých aktérmi sú ozbrojení a zväčša aj maskovaní páchatelia, je v našich bankách ako húb po daždi, v poslednom čase im začínajú úspešne konkurovať fyzické útoky na bankomaty. Poväčšine sa dejú podľa rovnakého scenára, pričom hlavným „pracovným nástrojom“ nie je pištoľ ani jej atrapa, ale oceľové lano. Hoci niekedy v pozadí bankomatov strieka aj krv…

Tak ako ozbrojené lúpežné prepady v bankách sa už stali realitou všedného dňa, tak istou sú pre nás bežnou súčasťou večerných televíznych správ aj informácie o organizovaných krádežiach  bankomatov. Bez ohľadu na to, či sa páchateľom podarí ujsť s bankomatom plným peňazí alebo im to z nejakých dôvodov nevyjde.

Tým dôvodom môže byť technická alebo organizačná chyba, nejaký zádrh, zaseknutie alebo jednoducho smola…

Ako vyplýva z policajných štatistík, väčšina doterajších prípadov sa udiala na západnom a strednom Slovensku, predovšetkým v Trnavskom, Nitrianskom, Bratislavskom a Žilinskom kraji, no a scenár, podľa ktorého sa odohrávajú jednotlivé prípady, je ak nie ten istý, tak aspoň podobný.

Parkoviská – dosť priestoru na manévrovanie

Páchatelia si často vyberajú bankomaty, ktoré sú vo vnútri uzamknutých objektov (typicky napríklad v hypermarketoch) predpokladajúc, že nie sú tak pevne ukotvené ako bankomaty, ktoré sú hlboko zamurované vo vonkajších stenách budov. Druhým dôvodom je ľahký prístup autom. Parkoviská v tesnej blízkosti hypermarketov ponúkajú na manévrovanie autami dostatočný priestor.

Postup je taký, že páchatelia rozbijú veľké sklenené výplne, autom alebo neraz aj dvomi autami vôjdu do hypermarketu, k jednému z áut (k tomu silnejšiemu) priviažu lano a druhým koncom obviažu bankomat.

Keď boh dá, tak to vyjde. Keď sa im po ceste napríklad pretrhne lano alebo v najnevhodnejšej chvíli povolí uzol, tak im zuby cvakli naprázdno. Vtedy bankomat nechajú tak a ujdú kade ľahšie. Klasik by povedal: Čím hrubšie lano, tým väčší úspech.

V prípade pretrhnutého lana polícia nájde "stratený" bankomat zväčša neotvorený a o niekoľko desiatok kilometrov ďalej často objaví aj autá, ktoré boli pri akciii využité. Samozrejme, že boli ukradnuté.

A navyše, aj ich evidenčné čísla boli odcudzené – z iných áut…

Priam ukážkový príklad s pretrhnutím lana sa v prvej polovici apríla odohral vo Veľkých Ripňanoch  (okres Topoľčany).  Neznámi páchatelia rozbili sklo na predajni potravín COOP Jednota, bankomat omotali lanom a chceli ho vytrhnúť. Lano sa im však pretrhlo a tak ušli… To, čo po nich v predajni a na priestranstve pred predajňou zostalo, je zrejmé zo spravodajského šotu TV Markíza

Felícia by s bankomatom asi nepohla

Poväčšine sa pri útokoch na bankomaty používajú autá silnejších kubatúr, napríklad dodávky alebo tátoše s pohonom 4×4. Taká Felícia by s bankomatom zrejme ani nepohla… Niektoré bankomaty totiž vážia aj tonu, ba aj viac.

Z policajných štatistík vyplýva ešte jedna vec – páchatelia sú pri akcii poväčšine maskovaní kuklami, aby ich nik nemohol identifikovať na záberoch priemyselných kamier. Kriminalisti predpokladajú, že sú to dobre organizované gangy zohratých páchateľov.

Ako taká krádež bankomatu vyzerá v praxi, možno vidieť na videu zverejnenom bez ďalších podrobností na portáli Free.sk

V zahraničí sa pri krádežiach bankomatov používajú aj ťažké mechanizmy, ako to dokumentuje aj prípad krádeže pomocou bagra zo supermarketu v severoírskom Belfaste. Na portáli YouTube možno napríklad nájsť aj šot českej televízie Z1 dokumentujúci priam ukážkovú akciu zohraného 6-členného gangu, po ktorom intenzívne pátra česká polícia.  

Právna stránka veci: krádež vs.lúpež

V prípadoch, o ktorých je reč, ide o krádež podľa paragrafu 212 Trestného zákona, ktorého skutková podstata spočíva v tom, že niekto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak škodu. Len pripomíname, že v prípadoch ozbrojených bankových prepadov ide zasa o lúpež podľa paragrafu 188 Trestného zákona. Skutková podstata lúpeže spočíva v tom, že niekto proti inému použije násilie alebo hrozbu bezprostredného násilia v úmysle zmocniť sa cudzej veci.

Sú to teda dve rôzne veci – krádež spočívajúca v tom, že sa niekto cudzej veci zmocní a lúpež spočívajúca v použití násilia alebo v hrozbe bezprostredného násilia.

Povedzme to aj inak. V tzv. osobitnej časti Trestného zákona, ktorá pojednáva o jednotlivých druhoch trestnej činnosti, sa lúpež nachádza v Druhej hlave TRESTNÉ ČINY PROTI SLOBODE A ĽUDSKEJ DÔSTOJNOSTI, a to konkrétne v Prvom dieli Trestné činy proti slobode, kde sú okrem lúpeže aj také skutkové podstaty ako branie rukojemníka, vydieranie, vydieračský únos, obmedzovanie osobnej slobody a pod.

Krádež je zasa vo Štvrtej hlave TRESTNÉ ČINY PROTI MAJETKU, kde sú okrem krádeže zatriedené aj také skutkové podstaty ako sprenevera, neoprávnené užívanie cudzej veci, neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla a pod.

Rozdiel medzi lúpežou a krádežou – z právnického hľadiska – spočíva predovšetkým v spoločenskej nebezpečnosti a výške trestného postihu. Pri krádeži ide o cudziu vec, pri lúpeži ide tiež o cudziu vec, ale zároveň aj o útok na ľudskú slobodu, telesnú integritu človeka, jeho život a zdravie. Aj trestný postih je o to prísnejší…

Pri lúpeži je základná trestná sadzba tri roky až osem rokov. Ak ale páchateľ spácha lúpež závažnejším spôsobom konania (napríklad ak pri prepade použije zbraň alebo hoci len jej atrapu, detskú pištoľ a podobne), hrozí mu trest v rozmedzí sedem až dvanásť rokov, a to sa nemusí ani nijako zvlášť obohatiť. Ak by lúpežou spôsobil značnú škodu, hrozí mu desať až pätnásť rokov. Pri krádeži bankomatu hrozí trest šesť mesiacov až tri roky, pri spôsobení značnej škody tri až desať rokov.

A to je veľký nepomer.

Špeciálne zariadenia: Označkujú peniaze i páchateľa

Na rozrastajúci sa počet útokov na bankomaty v posledných mesiacoch promtne zareagovala Slovenská banková asociácia (SBA), ktorá je jedinou organizáciou zastupujúcou záujmy bánk voči orgánom štátnej moci i verejnosti.

V tlačovej správe Peniaze z ukradnutého bankomatu sa automaticky znehodnotia SBA uvádza, že banky združené v asociácii zavádzajú súbor bezpečnostných opatrení, ktorými reagujú na rozmáhajúce sa prepady bankomatov.

Prijímané opatrenia sa podľa SBA týkajú zvýšenej monitorovacej činnosti bankomatov a inštalovania špeciálnych značkovacích zariadení, ktoré po útoku znehodnotia hotovosť v bankomate. „Banky dnes inštalujú zariadenia, ktoré v prípade akejkoľvek nedovolenej manipulácie s bankomatom označia farbou nielen hotovosť, ale aj útočníka,“ povedal výkonný riaditeľ SBA Ladislav Unčovský.

Ako ďalej zdôraznil, okrem nepretržitého 24-hodinového sledovania, bude možné bankomaty monitorovať aj v prípade ich odcudzenia.

„Banky naďalej komunikujú s príslušnými orgánmi polície a na základe získaných informácií pristupujú k realizácii ďalších účinných opatrení,“ uzavrel Ladislav Unčovský.

Neznámi v čiernom s kuklami na hlavách

Začiatkom tohto týždňa sa odohrali dva prípady – prvý sa udial v utorok v Senci. Podľa policajných zdrojov sa neznámi páchatelia zavčas rána pokúsili ukradnúť bankomat v hypermarkete na Bratislavskej ulici. Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave František Peczár pre médiá spresnil, že neznámi boli oblečení v čiernom a na hlavách mali kukly.

V bankomate malo byť v tom čase asi 35 tisíc eur.

Podľa informácií TV Markíza sa páchateľom krádež nepodarila, lebo banka v snahe predísť takýmto prípadom dala teleso bankomatu privariť o podlahu. A tak páchatelia – darmo mali silné auto a hrubé oceľové lano – bankomat so sebou neodniesli.

Neprešlo ani 24 hodín a neznámi páchatelia zaútočili na ďalší bankomat, tentoraz v Zlatých Klasoch v okrese Dunajská Streda. Ani v tomto prípade však neboli úspešní. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martiny Kredatusovej sa páchateľom "ukradnúť trezor nepodarilo", no bližšie informácie odmietla zverejniť, keďže vyšetrovanie prípadu "stále prebieha."

V pozadí bankomatu striekala krv

V súvislosti s bankomatmi treba spomenúť jeden veľmi závažný prípad, aj keď trochu iného charakteru. Prednedávnom dal za ním záverečnú bodku Krajský súd v Košiciach.

Príbeh sa začal odohrávať v roku 2006, kedy sa Košičan Ladislav R. (1975) ako zamestnanec súkromnej bezpečnostnej služby (SBS) dopustil sprenevery tým, že počas zastupovania dnes už nebohého kolegu Pavla P. si prisvojil 600 tisíc korún (19916.35 €), ktoré mu boli zverené pri zabezpečovaní prevozu peňazí a dotácii siete bankomatov Všeobecnej úverovej banky. (VÚB) V snahe utajiť spreneveru si v stredu12. júla 2006 počkal na Pavla P., ktorý už predtým na neho naliehal, aby peniaze vrátil.

Kolega v kritický večer odstraňoval poruchu na bankomate Tatra banky (TB) v objekte hotela Metal na Železiarenskej 11 v Košiciach – Šaci. Ladislav R. o 21:30 nebadane vstúpil do miestnosti slúžiacej na obsluhu bankomatu a a nezisteným bodno-rezným nástrojom, ktorý mal charakter noža, veľkou intenzitou a prudkosťou 41-krát bodol kolegu do rôznych častí tela.

Napadnutý muž utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.

Ladislav R. počas vyšetrovania i pred súdom opakovane priznal, že je vinný zo sprenevery, ale spáchanie úkladnej vraždy kategoricky poprel. "Tvrdenia obžaloby nie sú ničím podložené. Neobstojí ani motív, že by som vraždou chcel zakryť a zatajiť spreneveru. Vedeli totiž o nej nielen moji kolegovia, ale aj ich rodiny," zdôraznil.

Súd rozhodol aj o náhrade škody

Senát Okresného súdu Košice I vypočul viacero svedkov i súdnych znalcov, okrem iného znalkyňu z odboru súdneho lekárstva i znalkyňu z odboru psychológie, zástupcu Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEÚ) PZ v Košiciach, manželku zavraždeného i pracovníkov bezpečnostnej služby a ako nedôvodné zamietol niektoré návrhy obžalovaného i jeho obhajcu na doplnenie dokazovania.

Dňa 4. novembra 2008 vyniesol rozsudok, ktorým Ladislava R. uznal vinným z prečinu sprenevery a z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní 25 rokov. Okrem toho súd mu uložil povinnosť uhradiť poškodenej strane, súkromnej bezpečnostnej službe škodu 600 000 korún  (19916.35 €).

Obžalovaný proti rozsudku prvostupňového súdu podal odvolanie. K sprenevere sa priznal, ale spáchanie zločinu úkladnej vraždy opätovne poprel aj na verejnom zasadnutí, na ktorom odvolací senát Krajského súdu v Košiciach podrobne preskúmal napadnutý rozsudok i spisový materiál.

"Odvolací senát dospel k záveru, že verdikt Okresného súdu Košice I je vecne správny a zákonný a odvolanie obžalovaného zamietol. Ladislav R. si odpykáva trest v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia," uviedla hovorkyňa košických súdov Marcela Gálová.

Myslíte si, že bankomaty sú dostatočne chránené?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *