Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Uvažujete o IŽP? Prečítajte si najčastejšie zavádzajúce argumenty predajcov

„Fondom neverím. Klientove peniaze môžu padnúť do mínusu, môže prísť kríza a klient už neuvidí nič. Navyše, fondy sú neznáma vec, keď mám peniaze v poisťovni, môžem byť pokojný, pretože viem, že ich má silná inštitúcia,“ argumentoval jeden sprostredkovateľ z veľkej maklérskej spoločnosti, keď sme sa ocitli vo vzájomnej konfrontácii pri spoločnom klientovi.

Tento názor je chybný vo všetkých svojich jednotlivých výrokoch. Investičné životné poistenie v skutočnosti oproti priamym investíciám neprináša žiadnu výhodu. Pozrime sa teda bližšie na jednotlivé časti tohto tvrdenia:

1. Peniaze klienta vo fonde môžu klesnúť, no v poisťovni sú proti prepadom chránené.

Tento mýtus pramení z nepochopenia princípu investičného životného poistenia. Peniaze investované prostredníctvom poisťovne sú kapitálovému riziku (teda riziku poklesu hodnoty investície) vystavené úplne rovnako, ako tie investované prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi. Práve kvôli väčšej dôvere voči poisťovniam môžeme často nájsť úplne nezmyselne nastavené portfóliá.

Pri podielovom fonde klient so zdravou dávkou nedôvery chce vedieť, kam a prečo budú jeho prostriedky investované. No pri životných poistkách majú akciové portfóliá nakúpené klienti, ktorí by pri možnosti objektívnej voľby zavrhli aj zmiešané fondy.

2. Môže prísť kríza a klient už neuvidí nič.

Tento mýtus pramení z nepochopenia samotného investovania. Volatilita fondu, teda striedanie výnosov a prepadov, čiernych a červených čísel, umožňuje robiť lacné nákupy. Fond s lineárnym rastom je síce vhodnou voľbou na jednorazové investovanie na kratší horizont, pri dlhodobých schémach bude za svojimi volatilnejšími konkurentmi zaostávať.

3. Peniaze spravuje silná inštitúcia.

Áno. Ale nie je to poisťovňa. Vo väčšine dostupných investičných životných poistiek tvoria sporiacu zložku fondy zahraničných správcov. Finálna destinácia prostriedkov je tak často úplne rovnaká, akú by klient dosiahol bez poisťovne a pri významne nižšej poplatkovej štruktúre.

BONUSOVÉ ARGUMENTY

Ďalšie argumenty často používané v prospech investičného životného poistenia sú: oslobodenie od platenia a ochrana klienta pred sebou samým. Oba znejú logicky, v hlbšej úvahe však už nemôžu obstáť.

Oslobodenie od platenia mesačných súm v prípade invalidity je skutočne v praxi využiteľná vec. Odkedy však poisťovne umožnili klientom pripoistiť si svoje pravidelné mesačné platby na sporenie do podielových fondov aj cez rizikové poistenie, stratili investičné životné poistky svoj posledný skutočný benefit.

Ochrana klienta pred sebou samým spočíva v odkupných poplatkoch a povinnosti mesačných platieb. V praxi to znamená, že ak chce klient disponovať vlastnými nasporenými peniazmi skôr, ako po uplynutí 10–15 rokov od založenia zmluvy, dostane sa len k zlomku hodnoty svojho sporenia. Nie je výnimkou, ak má človek v 10. roku trvania zmluvy prístup len k necelej polovici svojich prostriedkov.

Väčšina podielových fondov však nemá výstupný poplatok a klient sa tak spravidla do dvoch týždňov môže dostať k celej svojej nasporenej sume. Rovnako, ak sa rozhodne prerušiť mesačné platby na neurčité obdobie, môže tak urobiť bez akéhokoľvek ďalšieho úkonu a bez akýchkoľvek sankcií. Ešte stále takúto „ochranu“ vnímate ako benefit?

QUI BONO?

Pre koho teda má investičné životné poistenie zmysel? Vo väčšine prípadov je jediným, kto na takejto zmluve zarobí, maklér. Vzhľadom na málo využívané právo spotrebiteľov pýtať sa sprostredkovateľa na výšku jeho provízie za uzatvorenú zmluvu, uvádzam orientačnú výšku provízie za zmluvu investičného životného poistenia pri 50 eurovej mesačnej platbe, ktorá smeruje do sprostredkovateľskej siete (následne sa podľa pracovnej pozície daného sprostredkovateľa delí medzi jednotlivé stupne riadenia):

 • Allianz Slovenská poisťovňa – približne 800 eur
 • Generali – približne 830 eur
 • Axa – približne 800 eur
 • UNIQA – približne 800 eur

Usmernenie regulátora:

Česká národná banka už v roku 2013  (http://www.penize.cz/zivotni-pojisteni/276722-pojisteni-neni-sporeni-varuje-ceska-narodni-banka) upozornila spotrebiteľov na fakt, že životné poistenie nie je primárne sporiaci produkt. Reagovala tak na nárast krátkodobých zmlúv s jednorazovo vopred hradeným poistným.

Národná banka Slovenska tie ž prišla s podobným konštatovaním, no trochu neskôr. V apríli 2015 v metodickom usmernení uviedla, že “nie je prípustné prirovnávať IŽP k sporeniu”.

Autor je oblastným riaditeľom Fincentra.
Článok nie je oficiálnym stanoviskom spoločnosti Fincentrum. Vyjadruje osobný postoj autora.

5 odpovedí na “Uvažujete o IŽP? Prečítajte si najčastejšie zavádzajúce argumenty predajcov”

 1. Stevo píše:

  Toto moze napisat naozaj iba fincentrak. Ak by ste poskytovali sluzbu a nie dilercinu, nemuseli by ste vymyslat taketo ubohe argumenty.

 2. poisťovák píše:

  čo sa týka provízií , tak makléri nebrali a neberú provízie za IŽP? videl som dosť PZ od maklérov, kde bolo len investovanie a na také smiešne cieľové sumy ,napr. 3300€ po 10 rokoch a nič viac. to ste mali vidieť „rozčarovanie klienta, keď prišiel s PN“, samozrejme na vine bola poisťovňa a nie maklér. pekne písaný článok len z pera maklérskej spoločnosti mi príde minimálne zvláštny .

 3. Marián píše:

  Agenti poisťovní sú tlačení do plnenia plánov.
  Ich motiváciou je vysoká provízia, ktorá je aj 50% z ročnej platby poistného klientom.
  V 99% vychvaľujú možnosť maximálnych čiastočných odkupov a to do výšky 90% zo zostatku na účte, no akosi pozabudnú upozorniť, že v prvých dvoch až troch rokov má na účte skoro nulu.
  Po 5 rokoch investovania je maximálny čiastočný odkup cca 51% z investovanej sumy.
  A navyše, poistené sú iba riziká a nie investované peniaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial