Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Úverový register: Banky si vymieňajú informácie o dlžníkoch

Využívate možnosť ísť na svojom účte v banke do mínusu? Omeškali ste sa so splátkou za nákup kreditnou kartou? Alebo ste pre finančné problémy prestali splácať úver? Ak áno, vaše meno je zaznamenané v úverovom registri.

Pre stúpajúci počet Slovákov to nie je dobrá správa. O ich problémoch so splácaním vedia vďaka registru aj iné banky. A tak sa aj správajú.

Tridsiatnik Martin chcel pomocou úveru zaplatiť zatepľovanie rodičovského domu. O pomoc pri vybavovaní požiadal známeho, riaditeľa pobočky jednej z bánk v hlavnom meste. Známosť mu v tomto prípade nepomohla. „Banka mi oznámila, že som pre nich rizikový klient a peniaze mi nepožičajú. až potom som si spomenul na problémy so splácaním úveru, ktorý som si vzal pred troma rokmi. nebolo to veľa, no ani tie splátky som nedokázal platiť načas. medzitým som už úver splatil, no stále platím za problémy so splácaním. V banke, kde som si nedávno otvoril nový účet, mi dokonca nechceli dať kreditnú kartu,“ hovorí Martin.

Register zvýhodňuje dobrých klientov…

Jeho skúsenosť nie je v slovenských pomeroch ojedinelá. Štatistiky centrálnej banky prezrádzajú, že problémy so splácaním požičaných peňazí majú podniky aj domácnosti. V ich prípade stúpa podiel nesplácaných úverov na úroveň 5 %. Znamená to, že bankám sa v dohodnutom termíne nevráti jedno euro z každých dvadsiatich, ktoré požičajú. analytici predpokladajú, že tento pomer ešte narastie. Dôvodom je finančná kríza, ktorá spôsobuje tlak na prepúšťanie a nabúrava tak rodinné rozpočty.

Bez ohľadu na dôvody, pre ktoré majú klienti problémy so splácaním úverov, jedno majú spoločné – ich identifikačné údaje sa dostávajú do úverového registra. Jeho súčasťou sa stanú dokonca už vtedy, keď o úver len požiadajú, no rozhodnú sa nečerpať ho. „Banka pri úverových produktoch štandardne posudzuje celkovú bonitu klienta, na ktorú vplýva viacero faktorov – jeho príjmy, výdavky, zabezpečenie. Úverový register poskytuje dôležitú informáciu o schopnosti klienta splácať úvery v iných finančných inštitúciách. každá žiadosť je však posudzovaná individuálne a podmienky sa rôznia v závislosti od konkrétneho typu úverového produktu,“ vysvetľuje Marek Michlík, PR manager mBank.

„Banka analyzuje všetky informácie o klientovi a ukazuje sa, že sledovať aj takýto údaj má význam vo vzťahu k schopnosti splácať úver. Táto informácia je iba súčasťou balíka údajov, ktoré sú skúmané s cielom čo najlepšieho odhadu rizikovosti klienta,“ prezrádza Drahoslav Ondruška, riaditeľ úseku stratégie riadenia rizika Slovenskej sporiteľne. Takýto prístup má podľa neho svoju logiku: „na základe takýchto analýz potom vieme dať lepšie podmienky úveru dobrým klientom.“

… a upozorní na zlých

Efektívnosť úverového registra je zrejmá z úvodného príkladu. pokiaľ má klient problém so splácaním úveru, jeho banka si túto informáciu nenechá pre seba. prostredníctvom registra ju dá k dispozícii aj ostatným bankám. na výmenu si môže dôsledne „preklepnúť“ informácie o dôveryhodnosti tých klientov, ktorí do nej prichádzajú so žiadosťou o úver prvýkrát. Banka sa tak dozvie nielen to, s akou pravidelnosťou či problémami klient úvery spláca, ale aj výšku a typ poskytnutých úverov. ak je ich objem privysoký, žiadosti o nový úver môžu zostať nevypočuté.

Informácie, ktoré môžu banky a ich úveroví analytici sledovať prostredníctvom úverového registra, banky spracúvajú a vyhodnocujú rozlične. „Každá banka si individuálne stanovuje, akú váhu pridelí negatívnym informáciám z registra," tvrdí D. Ondruška. Do registra sa totiž dostanú aj tí, ktorí sa omeškali s platbou len o niekoľko dní, napríklad pre dovolenku. Je pravdepodobné, že pri ich hodnotení budú banky zhovievavejšie ako v prípade „chronických“ neplatičov. Aj napriek tomu sa vyplatí sledovať pozorne splatnosť všetkých záväzkov voči banke. o tom, že z banky dostávajú do úverového registra negatívny záznam o sebe, sa totiž nedozvedia, banky takýto „informačný servis“ neposkytujú.

Informácie aj o ručiteľoch

Dostať sa na „čiernu listinu“ sa možno aj bez vlastného pričinenia. postačí, ak ste ručiteľom za úver, ktorý dlžník nespláca podľa dohodnutých podmienok. „Základným rozdielom medzi dlžníkom a ručiteľom je ten, že dlžník spláca úver počas celej lehoty splatnosti úveru na rozdiel od ručiteľa, ktorý začne splácať úver, až keď si dlžník prestane plniť svoje záväzky. Z tohto dôvodu pristupujeme rôzne k účastníkom úverového vzťahu. ak dlžník spláca svoj úver, ide o pozitívnu informáciu o klientovi, avšak ručiteľ môže byť hodnotený iba negatívne, a to v tom prípade, ak je úver nesplácaný,“ zdôrazňuje D. Ondruška.

O tom, či a aké informácie má o potenciálnych žiadateľoch o úver úverový register, sa môže každý informovať aj sám. Stačí o takúto informáciu požiadať SBCB – Slovak Banking Credit Bureau, ktorá register prevádzkuje. osobne, alebo prostredníctvom formulára, dostupného na internetovej stránke spoločnosti. Tu sa klienti môžu dozvedieť aj to, ako môžu postupovať, ak údaje v registri nezodpovedajú skutočnosti.

Čo by ste mali vedieť o úverovom registri?

V registri sú okrem základných identifikačných údajov tiež základné informácie o úverových vzťahoch s finančnými inštitúciami, teda počet existujúcich úverových zmlúv (vrátane kreditných kariet), výška jednotlivých splátok, história splácania týchto záväzkov a informácie o zárukách záväzkov. informácie sú v registri uchovávané počas trvania kontraktu (splácania úveru) a ďalších päť rokov po jeho ukončení.

V registri sú vedené fyzické osoby, ktoré v niektorej banke – účastníka registra – čerpajú alebo čerpali úver (tzn. aj kontokorent) alebo majú kreditnú kartu. V registri sú vedené tiež fyzické osoby, ktoré o úver či vydanie kreditnej karty len žiadajú.

Klient môže zabrániť poskytnutiu údajov v určitom prípade tým, že nedá súhlas so spracovaním údajov o svojej osobe (vystavuje sa však riziku, že banka mu nebude chcieť peniaze poskytnúť). pripraví sa aj o jedinečnú možnosť zvýhodnenia pri žiadosti o úver v budúcnosti, pretože banka ho bude posudzovať ako neznámeho klienta a to nie je najlepšie.

Jedno– až dvojdenné oneskorenie so zaplatením splátky sa v registri spravidla vôbec neobjaví, pretože užívatelia registra (banky) aktualizujú údaje zo svojich databáz mesačne s niekoľkodňovým posunutím. ak sa klient oneskorí raz alebo dvakrát so splatením pôžičky, ale v ostatných prípadoch je bezproblémový, bude to zrejmé z úverovej správy. Banka teda uvidí, že to bola výnimočná situácia a neznamená to, že je „zlý“ klient, ktorý nemá nárok na pôžičku.

Článok je prevzatý z
Partners News 09/2009 spoločnosti
Partners Group SK.

Zisťovali ste, aké informácie sú o vás v úverovom registri?

View Results

Loading ... Loading ...

36 odpovedí na “Úverový register: Banky si vymieňajú informácie o dlžníkoch”

 1. radik píše:

  Ako finančný poradca sa niekedy pýtam akou formou register pomáha tým dobrým a dostávam max. odpoveď vo forme, že dostanú úver a tým to hasne – skôr celý register vnímam ako buzeráciu obyčajných ľudí, každý sa totiž môže šmyknúť, či už úmyselne alebo neumýselne a nikdy sa nestalo, aby klient, ktorý poctivo splácal napr. spotrebák mal lepšiu úrokovú sadzbu pri novej hypotéke ako napr. ten, kto nemá žiaden úver.

  • LK píše:

   Musím súhlasiť – len pre zaujímavosť, po zrušení kreditnej karty som ju preplatil – aby neostal dlh, dal som tam o 1,5 viac – ktoré mi teraz vlastne banka dlhuje banka. Ale v úverovom registri som ako dlžník.

  • MANAGER píše:

   NEMALO BY SA TO BRAT CELOPLOSNE,ALE INDIVIDUALNE A MAT ZAUJEM PLATIT UVER.

   • radik píše:

    super, mám záujem platiť úver a pri novom úvere nemám žiadne výhody – v iných častiach eurozóny sú ročné fixácie na hypo aj za 3%, u nás v pohode aj za 6% – na slovenské banky by mal prísť bič v podobe EU, ktorá bude konečne definovať adekvátnu mieru zisku a rizika a ktorá zabezpečí cezhraničné poskytovanie hypotekárnych úverov

 2. Odstraněn spam píše:

  Odstraněn spam

 3. SPARROWHAWK píše:

  mBank zamietla moju ziadost o uverovu kartu a dala negativny zaznam do Registra uverov, hoci ziadne uvery nemam a nic nikomu nedlhujem a tym zneuzila moju doveru a ma poskodila. Keby som to bol vedel, nikdy by som mBanku o nic neziadal – uviedli ma do omylu a slubovali hory-doly, a nakonec mi nic nedali a este ma aj poskodili.

  • jj píše:

   Zdravim, ja to mu nerozumiem, mne urobili to isté, neschválili mi úver, stým, vraj som vedený v registri, tak si dávam urobiť odpis, vôbec som si toho neni vedomý

  • tIEž POšKODENý píše:

   mBank je najvačšie svinstvo na svete,sú to hyeny-mali by ich zakázať-a zavrieť

 4. Pavol píše:

  Nedá mi nezareagovať. Bol som 4 mesiace nezamestnaný. Nie z vlastnej viny som sa dostal do platobnej neschopnosti, ktorú som oznámil bankám. Namiesto pomoci a riešenia situácie som sa dostal do úverového registra ako dlžník neplatič aj napriek skutočnosti, že už vyše roka splácam všetky úvery. Banka však nechce opäť počúvať pretože som požiadal o nový úver, ktorým chcem zlikvidovať všetky staré úvery. Vyhovára sa záznamom v registri. Sú aj banky štátom podporované úžernícke inšitúcie? Potom si nerobte reklamy o svojej úžasnej spolupatričnosti voči klientom. ďakujem

  • LK píše:

   Dakujeme za nazor. Uverovy register nie je nastaveny v prospech klienta, ale v prospech bank. To je fakt a tazko proti nemu namietat.

  • radik píše:

   Beriem tento názor – ako finančný poradca som sa nestretol ešte s nikým, kto za poctivé splácanie dostal od banky bonus k hypoúveru vo forme zľavy :-D. Pokiaľ však rok Ste už čistý, potom by sa možno dalo niečo s tým urobiť – v prípade potreby finsluzby@gmail.com

 5. Eva píše:

  Nie vlastnou vinou som sa dostala do problémov, oneskorene som splácala hypot. úver a jeden sptrebný v inej banke, potom som ich vyplatila oba naraz. Je tomu už 2 roky, t.č. by som potrebovala úver hypotekárny, ale žiaľ pre záznamy v úverovom registry, i keď som všetko vyplatila pred 2 rokmi mám z hypoték. úverom veľký problém si ho vybaviť. Je možné požiadať nadriadené orgány o vymazanie minulých záznamov z úverového registra ? Ďakujem

  • radik píše:

   Záznamy v úverovom registri by sa mali uchovávať počas piatich rokov, v registroch konkrétnej banky, kde bola pohľadávka doživotne 🙁 – pokiaľ si už 2 roky čistá, možno sa dá niečo urobiť – v prípade potreby popíš na finsluzby@gmail.com

  • mataleeloan111@gmail.com píše:

   Dobrý deň,

   Sme certifikovaní, dôveryhodný, spoľahlivý, efektívny, dynamické a rýchlo
   dôvery, spolupráca, financovanie nehnuteľností a všetky typy podnikov
   Financovanie bude poskytovať dlhodobý
   Maximálna výška úveru päť-dvacetroky.
   Ponúkame tieto druhy úverov a omnoho viac:

   * Osobné pôžičky (nezabezpečené)
   * Obchodné úvery (nezabezpečené)
   Konsolidácia Loans *
   * Kombinácia úveru
   * Domáce zlepšenie
   Prosím, ak máte radi a záujem o našu finančnej ponuky, podľa
   prosím, kontaktujte: mataleeloan111@gmail.com

 6. Janka píše:

  Dobry den. Moj muz si zobral na seba velku pozicku pre sestru s tym ze peniaze dostala ina a aj ju mala splacat. Bohuzial Kazdy mesiac nam chodia upomienky alebo upozornenie na exekuciu. Ked sme sa z manzelom chceli konecne odstahovat od svokrovcou do vlastneho nikde nam nedali pozicku pretoze sme neplatici aj ked mi vsetko platime ich nezaujma ze ta pozicka nebola pre nas.Na zaklade dohody s jeho sestrou sa prepisal uver na nu. Kedy je mozne vymazat udaje z registra ak ta pozicka bude dalej splacana ale uz vlastne nebude na meno mojho muza. Dakujem

 7. Anny píše:

  Urcite je zaujimave, ze register sleduje a to, ze som o uver poziadal v banke A, ale necerpal ho a zobral si ho v banke B. Co koho do toho, ze som si poziadal aj v banke A, ak som ho tam necerpal?!

 8. Julo píše:

  Osobne si myslim, ze register by mal byt pod dohladom NBS, ktora by skontrolovala, ci udaje nie su zneuzivane…

 9. monika píše:

  Pred štyrmi rokmi som sa rozviedla, manželovi ostal byt a zároveň aj pôžičky naň. Podala som o BSM a tam sa zaviazal že bude pôžičky platiť. Byt behom dvoch rokov predal a neplatil pôžičky a ani ma z nich nevymazal a tak ma dostal do registra. Pôžicky sú vyplatené a ja kvôli tomu nemôžem dostať hypotéku. Dá sa stým niečo robiť? Ďakujem

 10. Juraj píše:

  Niekde som pocul, ze banky chcu spojit svoj register s registrom mobilnych operatorov. Zvlastne, tri pochybne firmy prepojene kartelovou dohodou budu rozhodovat o tom, ci dostanete uver. Ble…

 11. janci píše:

  Som zvedavý, či sa k registru postupne pripoja aj mobilný operátori. Práve na prístupe ľudí k plateniu faktúr za mobil vidieť seriózny prístup k vlastným záväzkom.

 12. Giulio píše:

  Podla mna by mal byt uverovy register v pripade niektorych ludi verejny. Napriklad pri politikoch by mal kazdy vediet, kolko maju napozicane a za kolko.

 13. Redakcia píše:

  Príspevok bol zmazaný, keďže podľa redakcie išlo o príspevok vložený robotom.

  • julius píše:

   Dobry den pan Ossy,chcel by som sa opytat ci viete poskytnut uver pri nakupe nehnutelnosti po drazbe,totiz moj brat sa dostal do takmer neriesitelnej situacie kde potrebuje vyplatit banke po dohode v tretom kole drazby 96000 EUR ktore si vie pozicat od priatela/spolocnika/ ale ktore nasledne musi vratit,pracujeme dlhodobo v anglicku kde mame vlastnu stavebnu firmu uz 6ty rok,dakujem za odpoved

 14. Andrej píše:

  Ako to vlastne banky riešili, keď ešte nebol úverový register?

 15. Andy píše:

  Co takto vytvorit klientsky register, v ktorom si klienti budu porovnavat, na co si v banke davat pozor?

 16. Redakcia píše:

  Tento prispevok z IP adresy 41.138.182.53 bol vyhodnotey ako SPAM a zmazany.

 17. Olino píše:

  Ja by som chcel register serioznych bank. Takych, ktore nezavadzaju minimalnou sadzbou, ktora nie je realna a uvery schvaluju dostatocne rychlo a kvalitne.

 18. Olino píše:

  A viem si svoj profil v uverovom registri pozriet aj cez internet?

 19. Seriozna firma píše:

  Potrebujete uver? Dokazte nam, ze ho nepotrebujete a radi vam ho poskytneme.

 20. oldman píše:

  Vyžiadal som si úverový register, lebo som mal omeškania. Jeden úver mi spoplatnili. Dnes už platím všetko v poriadku. Sú tam samozrejme zobrazené omeškania. Neviem ako sa v tom celom môžem vyznať, čo vôbec sledujú banky ak chcem požiadať o hypotekárny úver.

 21. Iveta Polakova píše:

  Chcela by som vediet či som vregistry neplatičou
  Ďakujem Polakova

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial