Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Už to prišlo? Začal sa pád akciových trhov?

akcie

Americké akcie majú za sebou ťažký deň. Technologický index Nasdaq sa prepadol o päť percent, index S&P spadol o 3,5 percenta a Dow Jones o 2,8 percenta. Rastú tak obavy z mnohými avizovaného pádu trhov.

Americké akcie od marcového dna krízy prudko posilnili. Indexy vzrástli o viac ako 50 percent. Pri pohľade na konkrétne akcie je situácia ešte viac šokujúca. Hodnota firmy Apple nedávno prekonala dva bilióny dolárov. Len pred dvomi pritom bola na polovičnej úrovni. Od marca sa akcie tejto firmy posilnili o 135 percent.

Tesla zaznamenala len za posledný mesiac prírastok až o 82 percent. Spoločnosť Zoom si len za jeden deň, tento pondelok, pripísala plus o 40 percent. Sú to bizarné čísla. Nárasty, ktoré sú veľmi vzdialené od pokojných časov. Čoraz viac investorov a analytikov preto upozorňuje na nezdravo nafúknuté trhy a hrozbu ich skorého pádu. Došlo k tomu už teraz?

„Trh je vo veľmi nebezpečnej pozícií. Hrozí riziko jeho ďalšieho zrútenia,“ povedal pre CNN Daryl Jones, hlavný analytik spoločnosti Hedgeye Risk Management.

Index strachu rastie

Upozorňuje na nárast indexu volatility VIX. Hodnota takzvaného indexu strachu je pri raste trhov obyčajne nízka. „Znamená to pre investorov zelenú v ďalších nákupoch,“ hovorí analytik. „Keď však trhy rastú zároveň s nárastom hrozby volatility, znamená to hrozbu,“ upozorňuje.

Keď idú akcie hore a investori sa zároveň obávajú o oprávnenosť ich cien, siahajú po zabezpečení pomocou indexu VIX. V tej chvíli ide jeho hodnota hore. To je práve tento prípad. Predznamenáva to, že ceny sú neudržateľné a skôr či neskôr môže prísť korekcia.

Pesimisti vs. optimisti – kto má pravdu?

Investori sa v aktuálnej situácii rozdelili do dvoch kategórii. Jedni sa vezú na vlne eufórie a druhí pesimisticky privolávajú hromy a blesky. Na základe toho sa líšia aj ich vysvetlenia včerajšieho prepadu trhov. Podľa prvých nejde o nič vážne a dôvodom bolo len vyberanie ziskov dosiahnutých v predchádzajúcich dňoch. „Nejde o žiadnu katastrofu. Trhy sa hýbu smerom hore aj dole,“ hovorí hlavný analytik spoločnosti TD Ameritrade, J.J. Kinahan.

„Nie je tu žiaden externý faktor, ktorý by spustil výpredaj. Zdá sa, že investori si len z jedného dňa na druhý uvedomili, že cena akcií je prehnaná a začali postupne predávať,“ hovorí Ryan Detrick, hlavný analytik LPL Financial.

Iní však upozorňujú na viaceré negatívne udalosti, ktoré by mohli byť príčinou pádu burzy. Epidemiológ Anthony Fauci napríklad tento týždeň varoval, že vakcína proti koronavírusu pravdepodobne nebude k dispozícií už v októbri, ako sa čakalo. Skoré dodanie vakcíny na trh pritom bolo jedným z dôvodom predchádzajúceho rastu.

Ďalším nedávnym impulzom bol očakávaný masívny balík vládnej pomoci v hodnote jedného bilióna dolárov. Aj ten však vyzerá nereálne. Nezhody medzi demokratmi a republikánmi pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami totiž pravdepodobne znemožnia dosiahnutie dohody na záchrannom balíku.

Ďalším zdrojom problémov môže byť americko-čínske obchodné napätie, ktoré začalo v uplynulých dňoch opäť narastať.

Ak by boli za včerajším prepadom reálne dôvody, ako tvrdia pesimisti, bude mať oslabovanie pravdepodobne dlhšie trvanie a akcie môžu ísť ešte viac nadol.  Ak by však išlo len o krátkodobú zmenu nálady investorov, prepad môže vytvoriť zaujímajú príležitosť pre výhodný nákup. Na potvrdenie alebo zvrátenie nového trendu bude potrebných ešte niekoľko dní.

Strácajú investori záujem o technologické akcie?

Ďalšou zaujímavou zmenou na akciových trhoch je začínajúci odklon od technologických akcií. Tie boli doteraz hlavnými ťahúňmi rastu. Investori verili, že práve technologické firmy budú víťazmi krízy a ich akcie išli preto prudko nahor. Včera sa však stal pravý opak.

Akcie spoločnosti Apple klesli o osem percent, akcie Microsoftu o 6,2 percenta a akcie spoločnosti Alphabet (Google) o 5,1 percenta. Technologický sektor zaznamenal najväčšou jednodňovú stratu od marca.

Analytici si myslia, že sa začala dekalibrácia portfólií. Investori sa začínajú odkláňať od technológií a viac sa zaujímať o doteraz zanedbávané odvetvia. Napríklad finančníctvo, či cestovný ruch. Akcie spoločnosti Carnival, ktorá realizuje vyhliadkové plavby, včera napríklad posilnili o 5,2 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial