Utorok 20. augusta. Meniny má Anabela

Už vyše 100 rokov sa nedalo na trhoch zarobiť tak ťažko ako vlani

Minulý rok neposkytol investorom veľa priestoru na ochranu investícií. Klesali všetky najdôležitejšie triedy aktív, k čomu nedošlo už viac ako sto rokov. Tento rok však začal optimisticky.

V roku 2019 čakajú finančné trhy mnohé výzvy. V prvom kvartáli budeme svedkami riešenia minulých sporov. Obchodné vojny, forma Brexitu, voľby do Európskeho parlamentu. Na stôl sa môžu vrátiť aj rozpočtové problémy v Taliansku či vo Francúzsku.

„Očakávame, že v roku 2019 dôjde v globálnej ekonomike k spomaleniu rastovej dynamiky, najmä v dôsledku poklesu troch najväčších ekonomík sveta. Napriek tomu by však globálna ekonomika mala rásť nadtrendovo, blízko 3,5 percenta HDP. Potiahnu ju najmä rozvíjajúce sa trhy,“ uviedol Andrej Rajčány, riaditeľ portfólio manažmentu z Across Private Investments. Inflačné tlaky budú podľa neho limitované, čo umožní len umiernený prístup centrálnych bánk k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Recesia je podľa neho vzhľadom na spotrebu domácností, investície firiem a trh práce len málo pravdepodobná.

Pozitívny štart do nového roka

Finančné trhy začali tento roka napriek váhaniu v prvých dňoch pozitívne. Od posledného dňa minulého roka posilnil index Dow Jones o takmer šesť percent. Index S&P 500 stúpol až o 6,5 percenta. Trhy tak postupne poľavujú od minuloročného pesimizmu. Hoci bol december pre americké akcie najhorším posledným mesiacom v roku od Veľkej hospodárskej krízy, na trhy sa dostavil tradičný novoročný optimizmus.

“Po tvrdom roku prišlo vytriezvenie a akciové trhy si užili najlepší vstup do nového roka za poslednú dekádu,“ podotýka A. Rajčány. Dodáva, že na trhu sú po minuloročných poklesoch zaujímavé príležitosti na nákup. Americké akcie sú najlacnejšie za posledné dva roky. Príťažlivé sú najmä rozvíjajúce sa trhy, ktoré sú po minuloročných korekciách relatívne lacné. Finančné trhy tak vstúpili do nového roka s čistým štítom, čo spolu s priaznivými ekonomickými podmienkami ponúka príležitosť k odrazu.

Vlani klesali všetky relevantné triedy aktív

Minulý rok bol pre svetové finančné trhy negatívny. Miest na úkryt bolo veľmi málo. Podľa prepočtu spoločnosti Across doručilo až 93 percent zo 70 sledovaných tried aktív v amerických dolároch záporné výnosy. Takýto stav sa nevyskytol ani počas globálnej finančnej krízy v roku 2008. Situácia, kedy sa dalo zarobiť tak ťažko, dokonca nenastala viac ako sto rokov.

V strate bola väčšina svetových akciových trhov. Lepšie sa nedarilo ani inak bezpečne vnímaným aktívam. Napríklad zlatu. Oslabila tak aj väčšina komodít, vrátane ropy. Aké ponaučenia z toho vyplývajú?

„Nad ekonomickými fundamentmi prevážila politika. Najväčším strašiakom pre akciové trhy bola hrozba obchodnej vojny USA s Čínou. Finančné trhy sužoval aj Brexit, resp. neistota ohľadom formy opustenia EÚ, talianska rozpočtová dráma, tiež Rusko a jeho expanzia,“ vymenúva A. Rajčány.

Okrem reálnych problémov však bola za prepadmi trhov aj všeobecná obava z príchodu recesie. Investori sa obávajú, že už takmer desať rokov trvajúce obdobie býčieho trhu vystrieda už čoskoro pokles. Precitlivelo teda reagujú aj na drobné zakolísania. Počas minulého roku dokonca došlo k niekoľkým prípadom, keď trhy poklesli bez nejakej zjavnejšej vonkajšej príčiny, či udalosti.

Rok 2018 bol pravým opakom predchádzajúceho roka. Vtedy bolo v dolárovom vyjadrení v strate len jedno percento svetových aktív. Rok 2017 sa tak vyznačoval naopak takmer nulovou volatilitou. Na trhoch prevládalo všeobecné presvedčenie, že trhy môžu len rásť. Situácia sa však vlani obrátila.

Dlhodobý horizont ponúka sľubné výnosy

Faktom zostáva, že volatilita na trhoch bola a bude. Je ich prirodzenou súčasťou. V tomto kontexte Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments, zdôrazňuje že „rozumný investor využíva poklesy na trhoch na doinvestovanie.“ Dôležité pravidlo pre investorov podľa neho je: neinvestovať na základe minulosti. „Investori by mali pracovať s dlhodobým horizontom a držať sa stanovenej investičnej stratégie,” uvádza.

Dôkazom je to, že za posledné štyri dekády posilnili americké akcie merané indexom S&P 500 v priemere ročne o 12 percent. A to napriek spľasnutiu internetovej bubliny v roku 2000 a globálnej finančnej kríze v roku 2008. Počas štyridsiatich rokov bol spomenutý index až v 78 percentách prípadov nad dlhodobým rastovým trendom.

Jedna odpoveď na “Už vyše 100 rokov sa nedalo na trhoch zarobiť tak ťažko ako vlani”

  1. investor píše:

    Minulý rok bol len začiatok. Bude horšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *