Utorok 19. novembra. Meniny má Alžbeta

V. Blahová: Cenu luxusnej nehnuteľnosti určuje predovšetkým lokalita

Vinníka za nafúknutie realitnej bubliny sa neoplatí hľadať, taká bola situácia na trhu, tvrdí Managing Partner realitnej spoločnosti Corpia Sotheby´s International Realty Veronika Blahová. Ako hovorí v rozhovore pre Investujeme.sk, ceny luxusných nehnuteľností sa medziročne prepadli o tretinu.

Luxus je veľmi relatívny pojem. Čo môžeme označiť za luxusnú nehnuteľnosť?

Keď sme ako sieť prichádzali na slovenský trh, tak sme pri stanovení luxusných nehnuteľností museli ísť s nárokmi trošku nižšie ako je medzinárodný štandard Sotheby’s. Nehnuteľnosti, ktoré sa predávajú v Sotheby´s Monako sú iné ako nehnuteľnosti, ktoré sa predávajú na Slovensku. Kvalita vyhotovenia a lokalita sú rozhodujúce.

Ak berieme do úvahy cenu, najviac luxusných nehnuteľností nájdeme v Bratislave. Ako sú na tom ďalšie regióny?

Luxusné nehnuteľnosti sú po celom Slovensku,  rozdiel je len v cene. Ľudia nie sú ochotní za ne zaplatiť toľko ako v Bratislave. Videla som úžasné domy a vily mimo Bratislavy, ale kupujúci očakávajú nižšiu cenu, pretože hlavným parametrom, ktorý určuje výšku ceny je lokalita.

Podľa cien by sme mohli povedať, že druhou oblasťou s najluxusnejšími rezidenciami sú Tatry…

Určite je v Tatrách veľa krásnych apartmánov a chát, ale skôr by som povedala, že v každom jednom väčšom meste sa dá hovoriť o luxusných nehnuteľnostiach. Žije tam vrstva obyvateľstva, ktorá si svoje bývanie zariadi luxusne.

Nehnuteľnosti ako investícia

Čo dominuje: Bývanie v historickom centre mesta alebo blízko mesta na veľkom pozemku?

Pri bonitnejších klientoch je trendom kúpiť väčší pozemok v blízkosti centra v oblasti, kde je veľa zelene. Klienti už nechcú ísť ďaleko za mesto, aby nemuseli cestovať.  V centre mesta sú  krásne historické budovy, ktoré však skôr vyhľadávajú investori na hotely alebo na administratívu.

Z hľadiska budúceho zhodnotenia sa však viac oplatí kúpiť historickú nehnuteľnosť v centre. Predsa len, luxusná vila po čase zostarne….

Je to v závislosti od toho, či to klient kupuje pre svoju rodinu alebo ako investíciu. Teraz rastie záujem o investovanie. Objavilo sa veľa spoločností a investorov, ktorí prestali dôverovať bankovému sektoru, viac veria tomu, že budova v centre Bratislavy vždy bude mať určitú hodnotu a chcú mať aspoň časť svojich prostriedkov investovanú v realitách podobného druhu.

Aj ceny nehnuteľností sa však v priebehu roka znehodnotili…

Hlavne čo sa týka Bratislavy, ceny boli  nadhodnotené. Bolo spôsobené aj veľkým záujmom zo strany zahraničných investorov. Prirodzene, keď je dopyt, tak sa zvyšujú ceny. Tie nezodpovedali realite, ale nemôžeme to nikomu vyčítať, naozaj to bolo spôsobené trhom.

V poslednom  čase ľudia, ktorí  predávajú nehnuteľnosti z finančných dôvodov, sú ochotní znížiť cenu. To znamená, že dnes už sa dá nájsť luxusné nehnuteľnosti za adekvátne ceny. Samozrejme, je to veľmi individuálne. Máme aj klientov, ktorí nepotrebujú okamžite predať, čiže ceny nechcú znížiť.

O akom medziročnom prepade môžeme hovoriť v prípade cien luxusných nehnuteľností?

Ceny išli dole v priemere o 30-40%. Osobne si myslím, že už veľmi neklesajú. Skôr je to o individuálnom vyjednávaní s klientom. Keby som si kupovala luxusný byt, tak by som sa nebála ozvať aj na ponuku, kde je cena trošku vyššia ako som ochotná investovať. Aj developeri sú dnes ochotní pridať k bytu aj nejaký bonus alebo znížiť cenu. V ponuke to nenájdete, ale sú ochotní vyjednávať, samozrejme musí to byť v rámci normy.

Pri dokončovaných projektoch je tlak na ceny asi vyšší…

Určite áno. Je však rozdiel, či je projekt financovaný z vlastných zdrojov alebo bankou a developerovi sa blíži splátka úveru. V takom prípade je ochotný vzdať sa svojej marže. V prípade, že ide o vlastné financovanie developerom, tak si môže počkať hoci aj tri roky na vrátanie investície, nie je preto ochotný znížiť cenu. Je dobré poradiť sa s realitnou kanceláriou, ktorá vie povedať, kde sa ceny už znížili, kde sa ešte možno znížia a kde sa dá dohodnúť s predávajúcim.

Pri rozhovore o luxusných nehnuteľnostiach nemôžeme vynechať slovenské kaštiele…

Áno, určite. V ponuke máme napríklad  kaštieľ pri Považskej Bystrici, vo Veľkom Bieli alebo kaštiel  Kunerád  pri Žiline. Na rozdiel od ponuky napríklad vo Francúzsku, sú slovenské zámky pred rekonštrukciou. Je veľa záujemcov, ktorí by aj zaplatili, ale chcú už prísť do hotového. My ako realitná kancelária by sme im rekonštrukciu aj zrealizovali, ale sú to typy ľudí, ktorí prídu a chcú, aby to bolo hotové hneď. Preto sa napríklad francúzske zámky oveľa lepšie predávajú, lebo sú to dokončené krásne usadlosti. U nás, vzhľadom k tomu, že ide o pamiatkovo-chránené objekty, rekonštrukcia nemusí byť hotová za rok či dva, ale možno až za desať.

Keď hovoríte s klientom o kúpe, argumentujete aj predpokladaným zhodnotením vložených peňazí?

Ak si dnes klient dnes kúpi nehnuteľnosť za adekvátnu trhovú cenu a v najbližšom polroku jej cena možno ešte trošku klesne, tak zo strednodobého hľadiska je to aj tak dobrá investícia. Z krátkodobého však väčšinou nie.

Firmy si hľadajú vlastné sídla

Ako je to so záujmom o kúpu domov s nájomnými bytmi?

Tu veľký záujem nie je. Ale je veľa slovenských aj zahraničných spoločností, ktoré chcú investovať peniaze do dokončených administratívnych priestorov s pravidelným mesačným výnosom z nájomného. Takýchto záujemcov máme viacero, hľadajú projekty za adekvátnu cenu, ale už plne obsadené. Investori väčšinou nechcú projekty, ktoré by museli obsadzovať. Nájomné zmluvy musia byť dlhodobé, minimálne na 5 rokov.

Kúpiť dom s nájomnými kanceláriami na prenájom sa určite oplatí. Rovnako sa však zrejme oplatí kúpiť nehnuteľnosť na sídlo firmy…

Áno, v poslednom čase sa objavujú spoločnosti, ktoré odchádzajú z nájomných priestorov, lebo našli veľmi dobrú ponuku na kúpu budovy. Dnes sú obrovské možnosti, dajú sa získať budovy, ktoré pred rokom ani neboli na predaj. Teraz sú na predaj a je možné dohodnúť sa na adekvátnej cene.

Aká forma financovania dominuje pri kúpe luxusných nehnuteľnosti. Nájdu sa aj klienti, ktorí nakupujú na úver?

Pracujeme aj s úvermi, ale z dvoch tretín sú to klienti, ktorí platia hotovosťou.

Na začiatku sme hovorili, že pre cenu nehnuteľnosti je mimoriadne dôležitá lokalita. Ak niekto zdedí malý a starý domček napríklad nad bratislavským hradom, môžeme v tomto prípade hovoriť o luxusnej nehnuteľnosti?

Hradný kopec patrí medzi luxusné lokality. Je to samozrejme aj o investícii, ktorú bude treba na rekonštrukciu, ale to miesto je unikátne. Hradný kopec sa nerozšíri. Bez ohľadu na to, či na hradnom kopci  predávate nehnuteľnosť dnes alebo o päť rokov, vždy  bude mať hodnotu. Pri starších nehnuteľnostiach je veľakrát lepšie nerekonštruovať ich, len rovno predať. Po zrekonštruovaní nehnuteľnosti je ťažšie nájsť klienta, ktorý by mal rovnaký vkus. Keď už niekto je ochotný dať 1,5 milióna eur do kúpy a rekonštrukcie domu, tak si ho chce dokončiť podľa svojich predstáv.

Slovensko stále láka zahraničných investorov

Pred vyše rokom zahraniční investori pomerne často prichádzali na Slovensko, lákalo ich atraktívne medziročné zhodnocovanie. Ako je to dnes?

V poslednom čase sa objavujú zahraniční developeri, ktorí majú záujem o kúpu rozostavaných projektov a hľadajú možnosti na Slovensku. Stále je  však rozdiel v tom, za čo tí zahraniční chcú kúpiť a za čo Slováci chcú predať. Mnohí zahraniční investori k nám prichádzajú a myslia si, že tu kúpia nehnuteľnosť doslova za pár eur.

A opačne? Kupujú Slováci v zahraničí. Najmä v USA sú ceny nehnuteľností mimoriadne priaznivé…

Záujem Slovákov stále pretrváva, najmä čo sa týka New Yorku a Miami. Teraz nám stúpol záujem aj o lyžiarske strediská, ale je to sezónna záležitosť.

Ako je to s cenami? Po prasknutí realitnej bubliny v USA začali tamojšie banky predávať zhabané nehnuteľnosti aj za polovicu svojej pohľadávky, aby sa dostali aspoň k nejakým peniazom. To naznačuje zaujímavé ceny…

Napríklad v Miami už možno kúpiť nehnuteľnosť za porovnateľnú cenu s nehnuteľnosťou v Bratislave. Závisí to však od krajiny. Napríklad ceny nehnuteľností vo Francúzsku sú násobne vyššie ako u nás, ale napriek tomu sme zaznamenali zvýšený záujem aj o francúzsku riviéru. Nie preto, že by sa ceny znížili, ale preto, že sa dajú kúpiť nehnuteľnosti, ktoré predtým neboli na predaj.

Prejavila sa kríza na počte klientov?

V tomto roku bol každý kvartál iný Začiatok roka bol slabší, ale od apríla klientov pribúda. Trh sa už znova rozhýbal, je to hlavne tým, že sa znížili ceny.

Oplatí sa teraz kúpiť lusuxnú nehnuteľnosť?

View Results

Loading ... Loading ...

2 odpovede na “V. Blahová: Cenu luxusnej nehnuteľnosti určuje predovšetkým lokalita”

 1. Maša píše:

  Ceny luxusných nehnuteľností sa prepadli… otázkou ale zostáva, či pokles bude ďalej pokračovať alebo sa už zastavil, resp. či sa ceny nezačnú opäť pomaly zvyšovať, keď sa všade píše, že kríza sa už končí…

 2. Jana Šiklová píše:

  Děkuji firmě Company Management za příjemně prožité vánoce.

  Dostala jsem se do obtížné situace, uvalili mi exekuci na dům a veškerý majetek. Naštěstí díky milým lidem z Company Management http://company-management.eu/nabidka/ jsem si krátkodobě půjčila 20 000 EUR, dluhy jsem splatila. Jen díky Company MAnagement jsem stihla napéct pečivo, koupit dárky pro moje děti a oslavit vánoční svátky v pohodě a bez dluhů.

  Je to velmi jednoduché, půjčíte si a zároveň investujete trochu peněz na vysoký úrok, investované peníze vám splátí splátky půjčky a vy nic splácet nemusíte.

  Je to naprostá novinka, v Irsku je to už běžné a brzo to bude běžné všude ve světě. Půjčíte si a splácet nemusíte. Buďte mezi prvními, kdo vyzkouší tuhle novinku na trhu. čím více si půjčíte, tím víc vyděláte, tak to prostě je. Z pohodlí domova vyplníte formulář na internetu a Silvestra už můžete slavit bez obav a dluhů s plnou kapsou peněz !! Krásné prožití vánočních svátků přeje Jana Šiklová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *