Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

V ČR sa očakáva ďalšie zdražovanie hypoték

Česká národná banka zvýšila koncom minulého týždňa základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na 0,5 percenta. Podľa ekonómov bude dôsledkom postupné zdražovanie komerčných úverov, teda aj hypoték. Cena úverov na bývanie dosiahla v ČR svoje dno takto pred rokom. Podľa analytikov by priemerný úrok na hypotékach mal v budúcom roku vzrásť o zhruba pol percentuálneho bodu.

Hypotekárne sadzby v ČR dosiahli svoje dno takto pred rokom – 1,77 percenta. Odvtedy postupne rastú. Aktuálne sa očakáva ďalšie nárazové zdraženie. ČNB totiž minulý týždeň zvýšila svoju základnú sadzbu. Po auguste tak ide o druhý rast sadzieb centrálnej banky od roku 2008.

Sprísňovanie monetárnej politiky

Reč je o takzvanej dvojtýždňovej repo sadzbe, z ktorej sa odvíja aj úroková miera komerčných úverov vrátane hypoték. Krok ČNB nebol pre trh žiadnym prekvapením. „Zvýšenie úrokových sadzieb sa očakávalo prakticky s istotou, otázkou bolo iba, o koľko to bude. Napovedal tomu už septembrový tesný pomer hlasovania bankovej rady aj následné vyhlásenia jednotlivých členov,“ povedal pre portál hypoindex.cz Jan Jeníček, predseda predstavenstva Raiffeisen stavebnej sporiteľne.

Ekonomickí analytici sa navyše zhodujú aj v tom, že ďalšie zvyšovanie sadzieb ČNB na seba nenechá dlho čakať. „Očakávame, že centrálna banka zvýši v priebehu budúceho roka sadzby o plný percentuálny bod,“ uviedol pre Právo analytik Komerčnej banky Marek Dřímal.

Drahšia koruna

Na zvýšenie reagovala i česká koruna. Posilnila sa až na 25,5 Kč/Eur, čo je najviac za uplynulé štyri roky. Krátko na síce poklesla, no očakáva sa i naďalej trend postupného posilňovania. Na českej korune má totiž ešte stále veľké expozície množstvo zahraničných investorov, ktorí si na ňu stavili ešte pred uvoľnením kurzového záväzku ČNB na jar tohto roku.

„Na začiatku budúceho roka koruna posilní na hladinu 25,30 CZK/EUR, počas leta bude mať na dosah 25 korunovú hladinu,“ myslí si riaditeľka Next Finance Markéta Šichtařová. „V priebehu budúceho roka potom predpokladáme posilnenie českej meny k úrovni 24,70 Kč za euro,“ dodáva M. Dřímal.

Pozvoľné zdražovanie hypoték

Sadzby centrálnej banky majú priamy vplyv i na úročenie hypoték. Tie už majú v ČR svoje dno za sebou. Najlacnejšie sa tam hypotekárni klienti mohli financovať koncom minulého roka – za 1,77 percenta. V očakávaní postupného sprísňovania monetárnej politiky odvtedy sadzby postupne rastú. Podľa najnovšie zverejnených údajov dosahovali v auguste tohto roku 2,04 percenta.

Prvé na rade budú po minulotýždňovom zvýšení sadzieb ČNB variabilné hypotéky. Ich cena je naviazaná na jednomesačnú medzibankovú úrokovú sadzbu 1M PRIBOR. Ešte pred štvrtkovým rozhodnutím ČNB dosahovala medzibanková sadzba 1M PRIBOR podľa hypoindexu.cz 0,51 percenta, v piatok sa však už vyšplhala na 0,59 percenta. Pritom ešte pred predchádzajúcim zvýšením sadzieb v auguste sa nachádzala na úrovni 0,2 percenta.

Podľa hlavného ekonóma spoločnosti Deloitte, Davida Mareka, bude podobný vývoj založený na anticipácii sprísňovania menovej politiky pokračovať i v najbližšej budúcnosti. Tak hypotéky ale i firemné úvery preto podľa neho budú ďalej zdražovať

M. Dřímal z Komerčnej banky však predpokladá, že citeľný rast sadzieb príde až v budúcom roku. „Pri úveroch na bývanie očakávame na záver tohto roka len minimálny rast, zatiaľ čo v budúcom roku by úroky mohli vzrásť zhruba o pol až tri štvrtiny percentuálneho bodu,“ myslí si.

Dopyt po nehnuteľnostiach v ČR neutícha

„Vzhľadom k obrovskému previsu voľnej likvidity a konkurenčnému boju medzi bankami je možné, že banky budú prípadné zmeny úrokových sadzieb testovať veľmi opatrne, „dodal Jan Jeníček, predseda predstavenstva Raiffeisen stavebnej sporiteľne.

Neočakáva sa, že kvôli drahším hypotékam klesne dopyt po novom bývaní v ČR. „Na dvoch najväčších realitných trhoch v Česku, ktorými sú Praha a Brno, je po novom bývaní taký hlad, že výška úrokov v skutočnosti vôbec nie je podstatná,“ hovorí riaditeľ developerskej spoločnosti Trikaya Alexej Veselý. Dodáva, že prevaha dopytu po bývaní nad ponukou nehnuteľností naďalej tlačí ceny nahor a ľudia sú ochotní za dom alebo byt zaplatiť oveľa viac ako pred rokom. Developeri totiž nestíhajú uspokojovať záujem o nové bytové jednotky. Problémom je najmä zdĺhavé administratívne konanie.

Vyššie úroky centrálnej banky by sa mali teoreticky podobne odraziť aj na vkladových úrokoch. Tento trend však analytici nepotvrdzujú. Na medzibankovom trhu je totiž ešte stále prebytok peňazí, ktorý rast úrokov na vkladoch brzdí. „Dlhodobý rast sadzieb ČNB sa môže prejaviť v úročení termínovaných vkladov vďaka vyšším výnosom aktív, ako sú štátne dlhopisy, ale zrejme až v budúcom roku,“ naznačuje M. Dřímal.

Odlišné „jurisdikcie“

Hoci české hypotéky zdražujú, u slovenských k tomu ešte nedochádza. Dva regióny sa totiž napriek geografickej blízkosti riadia inými pravidlami. Kým podmienky na českom trhu určuje Česká národná banka, na Slovensku rozdáva karty ECB. Tá zatiaľ o zvyšovaní úrokov nehovorí. Podľa očakávaní by k tomu mohlo prísť až v roku 2019. Tento a ešte celý budúci rok, by sme teda mali vidieť sadzby centrálnej banky na súčasných minimálnych úrovniach.

Vo sfére vplyvu ECB, teda v eurozóne, však už došlo k zmene kurzu politiky. Banka pred dvomi týždňa urobila prvý krok smerom k zatváraní kohútikov s peniazmi. Namiesto súčasných 60 mld. eur, ktoré prúdia na trhy formou nákupu európskych dlhopisov, tzv. kvantitatívnym uvoľňovaním, to bude od januára budúceho roku len 30 mld. Nepôjde o dramatickú zmenu, analytici si však všímajú obrat v smerovaní politiky ECB. Tá deklaruje svoju snahu nejednať príliš rýchlo a neutlmiť tak len pomaly sa zobúdzajúce európske hospodárstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *