Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Dnešok je posledný deň na založenie s.r.o. bez hotovosti

Nové pravidlá rozpútali preteky v zakladaní s.r.o. V októbri ich bolo založených o zhruba 1500 viac ako vlani. Lákalo to, že nie je potrebné mať päť tisíc eur viazaných na účte v banke.

Na založenie eseročky podľa starých, výhodnejších pravidiel zostáva ešte posledný deň. Od decembra sa totiž mení spôsob preukazovania základného imania zakladanej spoločnosti. Do dnes je k návrhu treba na zápis novej spoločnosti do obchodného registra priložiť iba písomné vyhlásenie o splatení peňažných vkladov. To či peniaze vo firemnej pokladnici skutočne sú alebo nie, nikto neskúma. Od decembra nezapíše registrový súd novú spoločnosť bez preukázania vkladu na bankovom účte. Bude potrebné teda peniaze skutočne mať a do doby zápisu spoločnosti do registra ich držať na účte.

Posledným termínom na založenie firmy podľa starých pravidiel je dnešok. Tí, ktorí založia s.r.o. spoločenskou zmluvou alebo zakladateľskou listinou dnes, v piatok 29. novembra, ešte peniaze na účte poukazovať nemusia. Návrh na zápis do obchodného registra potom musia podať do konca februára. Dňom založenia sa totiž rozumie deň uzavretia zmluvy alebo spísania listiny, s.r.o. vznikne ale až dňom zápisu súdom.

Nové pravidlá spustili preteky v otváraní nových firiem. Minulý mesiac ich bolo na Slovensku založených 4311, čo je o 145 percent viac ako v rovnakom období vlaňajška.

Tempo zakladania nových spoločností sa zrýchlilo v septembri a vrcholilo v októbri. Graf porovnáva jednotlivé mesiace tohto a minulého roku.  V novembri bolo tempo zakladania nových firiem vyššie ako v minulom roku, ale oproti októbru už spomalilo. K dátumu 27. novembre bolo v jedenástom mesiaci založených 2 541 firiem, čo je o 47 percent viac ako v novembri minulého roku. 

novo-zalozene-s-r-o_1

V Bratislave bolo založená v októbri jedna štvrtina spoločností (1091 firiem), čo je najvyšší počet spomedzi slovenských miest. V druhom najväčšom meste Slovenska, v Košiciach bolo založených 329 spoločností.

Prevažná väčšina nových firiem sú spoločnosti s ručením obmedzeným. Zo 4 311 nových bolo akciových spoločností len 15, komanditných spoločností 18 a verejné obchodné spoločnosti neboli žiadne.

Časť nových spoločností tvoria aj ready made spoločnosti založené podnikateľmi, ktorí zakladajú a predávajú firmy. Do zásoby si však nezakladajú firmy len títo špecializovaní podnikatelia, ale aj bežné spoločnosti, ktoré otvárajú veľa dcérskych spoločností. Najčastejším menom spomedzi týchto firiem bola Sunpharma, ktorá v októbri založila viac ako 20 firiem.

Autor je zakladateľom portálu obchodných informácií Finstat.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *