Sobota 21. júla. Meniny má Daniel

V USA banky stále bankrotujú a nové nevznikajú

Banky Daniel Kuchta 15.03.2012 | 00:30 0 Komentárov

Európske banky sa potácajú v problémoch spôsobených dlhovú krízou a oči na ne upiera prakticky celý investorský svet. Americké banky sú tak trochu mimo zorného poľa, ale tiež sa nedá povedať, že by tamojší bankový sektor bol na tom až tak dobre. Po veľmi dlhom čase napríklad v USA nevznikla v minulom roku ani jedna nová banka. A zaniklo ich niekoľko stoviek.

Podľa článku v magazíne Financial Times, ktorý vychádza z údajov Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC, lepšia obdoba nášho Fondu ochrany vkladov), nevznikla v USA v minulom roku ani jedna úplne nová banka, čo sa stalo prvýkrát od roku 1984 (v roku 2010 vznikli len 3 nové banky). Okrem toho je stále takmer bežné, že každý mesiac zanikne, alebo skrachuje niekoľko bánk, v minulom roku to bolo 198 bánk, a 98 bankrotov bolo bez prevzatia. Od začiatku tohto roka potom už 12 bánk, pričom jedna z nich zbankrotovala bez toho, aby ju niekto prevzal.

Dá sa povedať, že americký bankový sektor je trochu špecifický, pretože tu funguje pomerne veľa malých lokálnych bankových ústavov – čo je vzhľadom na veľkosť trhu a lokálne špecifiká úplne logické. A práve tieto, v porovnaní s najväčšími ústavmi, pomerne malé banky sa najčastejšie dostávajú do problémov a stávajú sa ľahkou obeťou väčších inštitúcií, ktoré hľadajú nové pôsobisko.

Malé banky sú v nevýhode

To, že nové banky v USA v poslednom čase nevznikajú, je odrazom dnešnej situácie a je to tiež vyústenie prístupu vlády, respektíve centrálnej banky k samotným bankám. Malé banky sa musia viac snažiť v boji s konkurenciou a ponúkať také produkty a služby, a za také poplatky, aby boli pre svojich klientov čo najzaujímavejšie. Môžu vsádzať na špecifiká jednotlivých regiónov a orientovať sa na určitú skupinu zákazníkov, ale ich potenciál bude vždy obmedzený.

V poslednom čase im mohlo pomôcť zavedenie niektorých neobľúbených poplatkov u veľkých bánk, čo viedlo k pomerne zásadnému zvýšeniu počtu presunov klientov medzi jednotlivými bankami. A poplatky a úrokové sadzby sú jedným z najčastejšie udávaných dôvodov. Ako sa zdá, ani to mnohým menším bankám nestačilo k tomu, aby sa udržali nad vodou.

Oproti tomu veľké banky, ktoré majú pôsobnosť v rámci celých USA, alebo globálne zameranie, ťažia zo svojej sily a moci, pričom im v tom výdatne pomáha štát aj regulátor. Len postupne vychádza na svetlo, koľko peňazí vlastne centrálna banka priamo, alebo nepriamo, naliala do najväčších amerických bánk, aby stabilizovala sektor, a aby nedošlo k tomu, čoho sa obávala – pádu príliš veľkých inštitúcií, ktoré by otriasli celým finančným svetom. Boli to stovky miliárd, alebo až bilióny dolárov, pričom väčšina z nich mierila práve do najväčších bánk, ktoré tým dostali jasnú správu: je jedno do akých problémov vás vaša neschopnosť dostane, my vám z nich pomôžeme.

Nie je motivácia

V takomto prostredí sa potom nie je čo diviť, že nové banky, respektíve ich zakladatelia, ktorí by museli začínať od piky, nemajú záujem a motiváciu vstupovať do tohto zdeformovaného biznisu. Práve tento dôvod je považovaný za jeden z hlavných, prečo v posledných rokoch vzniklo v USA tak málo bánk. Ďalším dôvodom, ktorý sa často spomína, je ziskovosť bánk. Vzhľadom k rôznym novým regulačným opatreniam a nízkym úrokom skrátka zisky bánk nie sú také, na aké boli zvyknuté v minulých rokoch. Celkové príjmy dokonca výrazne klesli, a to len druhýkrát od roku 1938.

Jedným z dôvodov, prečo sa dnes neoplatí zakladať novú banku, je uvádzaná skutočnosť, že je oveľa jednoduchšie banku (najmä tú v bankrote) kúpiť, než ju nanovo založiť. Aj to potom nahráva predpovediam, že v najbližších rokoch budeme svedkami oveľa väčšej aktivity v oblasti M & A na bankovom trhu v USA, než tomu bolo doteraz. Aj v tomto smere (ak je to o nevynútenom prevzatí) totiž bol rok 2011 jedným z najhorších za posledné roky a podľa analytikov je čo „naprávať“. Okrem dobrého mena na verejnosti, samozrejme, pretože aj to je jeden z dôvodov, prečo ľudia bankám neveria a nie sú ochotní ich vo zarábaní obrovských peňazí ďalej podporovať. Či bude nasledujúci rok obratom k lepšiemu, a či k tomu pomôže ďalšia regulácia, alebo naopak uvoľnenie podmienok (ťažko predstaviteľné), je otázkou. Je ale pravdou, že bankový trh, i napriek zdanlivo dobrej kondícii, stojí na rázcestí a možno dobré riešenie môže byť inšpiráciou pre krízou zmietané európske banky.

Článok vyšiel na Investujeme.cz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *