Utorok 20. októbra. Meniny má Vendelín

V USA už testujú lieky a vakcínu proti koronavírusu

Včerajšok bol prvým dňom, keď bol počet nových prípadov ochorenia koronavírus väčší mimo Číny, ako v samotnej Číne, kde epidémia vznikla. Vírus budí obavy v Európe. Dobrou správou je, že lieky a vakcína proti ochoreniu sa už testujú.

Americká biotechnologická firma Moderna uviedla, že Národnému inštitútu pre alergické a infekčné choroby (NIAID) odoslala na testovanie prvú dávku vakcíny nazvanej mRNA-1273. Nasledovať bude testovanie na vzorke zhruba 45 zdravých ľudí. Potom sa bude zisťovať, ako bude ich imunitný systém reagovať na vírus. Uviedol to denník The Wall Street Journal.

Vakcína vyvinutá za šesť týždňov

Klinické testy by mohli začať koncom apríla. Vedci a výskumníci na protilátke intenzívne pracovali. Moderne trval vývoj vzorky len šesť týždňov. Štandardne tento proces trvá až 20 mesiacov. Hoci to znie optimisticky, do cieľa je ešte ďaleko. Aj keď budú klinické testy úspešné, bude treba ešte dlhý schvaľovací proces zo strany jednotlivých národných zdravotníckych orgánov, kým sa liek dostane do všetkých dotknutých krajín.

Akcie spoločnosti Moderna na newyorskej burze na to reagovali rastom od pondelka do stredy o 57 percent.

Nejde pritom o jedinú spoločnosť, ktorá pracuje na liekoch proti koronavírusu. Vakcínu, ktorá má predchádzať vypuknutiu choroby, vyvíjajú aj spoločnosti Johnson&Johnson a GlaxoSmithKline. Testuje sa však aj samotný liek pre pacientov s už rozvinutou chorobou.

Liek, ktorý zabral pri ochorení SARS

V americkom štáte Nebraska sa začali klinické testy lieku remdesivir. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho v januári označila za „najsľubnejšieho kandidáta“ na liek proti chorobe COVID-19. Odvolala sa na štúdie, podľa ktorých remdesivir zaberal na choroby SARS a MERS, ktoré sú spôsobené príbuzným typom koronavírusu.

Liek pred niekoľkými rokmi vyvinul tím vedcov kalifornskej firmy Gilead Sciences, na čele ktorej stojí Čech Tomáš Cihlář.

Lekári chcú do testov zapojiť zhruba 400 ľudí v 50 krajinách sveta. Polovici z nich dajú remdesivir, zatiaľ čo zvyšku len placebo, teda látku bez účinku upravenú do rovnakej podoby ako liek.

Do štúdie sa však budú môcť zapojiť všetci pacienti už hospitalizovaní s chorobou COVID-19. Jedinou podmienkou je, že musia vykazovať aspoň mierne symptómy nákazy. Uviedla to agentúra ČTK.

Prvé úspechy

Remdesivir už lekári v USA využili pri liečbe malého počtu pacientov. Jedným z nich bol muž v štáte Washington nakazený novým koronavírusom, ktorý sa následne vyliečil. Nie je však priamo preukázateľné, že za jeho zotavením stál práve liek z dielne firmy Gilead Sciences.

Na COVID-19 neexistuje zatiaľ žiadny liek ani vakcína. Lekári tak zatiaľ nakazeným podávajú len prípravky, ktoré zmierňujú symptómy choroby ako horúčka, kašeľ a dýchavičnosť. V ťažkých prípadoch pomáhajú pacientom s dýchaním či okysličovaním krvi prístroje, aby zmiernili námahu pľúc a srdca.

3 odpovede na “V USA už testujú lieky a vakcínu proti koronavírusu”

  1. xy píše:

    Problém je v tom, že testovanie vakcíny trvá minimálne rok…

  2. Rado píše:

    Vakcína áno ta môže trvať dlhšie ale lieky budú už o v apríli tak radšej nech to už je

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial