Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Väčšina technologických firiem je po vstupe na burzu sklamaním

Investície Redakcia 03.12.2019 | 00:11 0 Komentárov

Technologické akcie nesú na akciovom trhu stále punc nadradenosti. Investori ich obľubujú pre vysoký potenciál. Často však ide o sklamanie.

Tieto spoločnosti často vstupujú na trhu ako start-upy, ktoré sú ideálnym prostriedkom ako sa zviezť na inovatívnej podnikateľskej myšlienke.

Odhaduje sa, že v USA v súčasnosti funguje až 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu dolárov. V predchádzajúcej dekáde ich pritom bolo len deväť. Tento status prináša veľké očakávania investorov, no tie sa nemusia naplniť.

80 % IPO sklamalo

„Vyše 80 percent technologických spoločností, ktoré vstúpili v roku 2018 na burzu v USA, nedosiahlo zisk. Tento stav prekonal aj obdobie spľasnutia technologickej bubliny,“ pripomína Jakub Rosa, analytik Across Private Investments. Vzniká tu teda nová bublina, ktorej čiastočné spľasnutie sme mohli vidieť koncom minulého roku?

Index Nasdaq spadol od septembra do decembra minulého roku o viac ako 20 percent. Ešte väčší pokles zaznamenal index akcií FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, and  Google – Alphabet), ktorý odpísal takmer tretinu hodnoty. Tento rok sa však bublina opäť nafukuje. Nasdaq zarobil od marca 50 percent.

Priaznivé finančné podmienky podporované nízkymi úrokovými sadzbami totiž vytvorili vhodné prostredie nielen pre private equity investorov ale aj bežných investorov. Situácia je dnes taká, že je viac kapitálu hľadajúceho príležitosti než ponuka profitabilných investičných príležitostí. Kým v minulosti  súťažili startupy o rozvojový kapitál, v súčasnosti private equity firmy súperia o akvizíciu a investori nemajú kam umiestniť peniaze.

Byť tech firmou je dnes v móde

Investori dnes počujú na nové heslá. Napríklad trend zdieľanej ekonomiky je jednoznačný. Rastúci záujem o softvérový biznis zas viedol mnohé začínajúce spoločnosti klasifikovať sa ako technologické, aj keď základ ich podnikania so softvérom často nesúvisí. Ak však produkty alebo služby nedosahujú marže softvérových spoločností, trh ich aj tak ocení na úroveň patriacu iným odvetviam.

„Množstvo IPO aj v dôsledku tohoto zažíva nesúlad medzi privátnou a trhovou valuáciou, hoci ohodnotiť nový biznis nie je ľahká úloha,“ hovorí J. Rosa. V dôsledku toho, sa približne polovica spoločností, ktoré v tomto roku vstúpili na trh, obchoduje pod uvádzacou cenou. Investorom tak znehodnocujú milióny dolárov denne.

Kto bude nový kráľ

Krátkodobá neschopnosť generovať zisk je v začiatočných štádiách podnikania ospravedlniteľná. Aj technologickým gigantom trvalo nejaký čas, kým vyrástli do dnešných rozmerov. Nie je však pravidlom, že z každej spoločnosti musí vyrásť nový Apple, Facebook či Amazon. Hoci takúto možnosť z dlhodobého hľadiska vylúčiť nemožno, podľa J. Rosu by investori nemali mať prehnané očakávania krátkodobých dvojciferných zárobkov a nemali by investovať len na základe značky.

„V prípade trhu IPO platí viac než v iných prípadoch, že treba pozorne odlišovať zrno od pliev. V úvodných týždňoch či mesiacoch, kým si cena akcií nájde rovnovážnu úroveň, je prítomná zvýšená volatilita, a to oboma smermi. Cena akcií môže ísť v prospech investora, ale aj nemusí,“ vysvetľuje. Nikto tak nevie s určitosťou predpovedať, aký pokles ceny akcií technologických nováčikov sa pri poklese oplatí prečkať a dlhodobo sa tak nepripraviť o budúce nadpriemerné výnosy.

Zaujímavú možnosť ponúkajú indexové fondy zameriavajúce sa na tento segment. „Možnosť, ako participovať na IPO a znížiť riziko rozkolísania investície konkrétneho akciového titulu ponúka napríklad indexový fond First Trust US Equity Opportunities,“ naznačuje J. Rosa. Tento fond zahŕňa približne 85 percent trhovej kapitalizácie trhu IPO stredne veľkých a veľkých amerických spoločností, ktoré vstúpili na burzu v posledných štyroch rokoch. Ako ukazuje graf, tento fond porazil od svojho uvedenia na trh indexový fond zameraný na 500 najväčších amerických spoločností až o vyše 130 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial