Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Vakcína, ktorá môže spasiť svet… A akcioví investori jasajú

vakcína

Účinná vakcína proti koronavírusu je konečne na obzore. Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer spolu s nemeckou firmou BioNTech včera oznámili, že vakcína, ktorú testujú vo finálnom štádiu, vykazuje efektivitu ochrany pred vírusom na 90 percent, a bez relevantných negatívnych účinkov. Je to skvelá správa pre všetkých. Ekonomické vyhliadky sa zlepšili. Akciové trhy reagovali strmým rastom.

Do tretieho kola testovania, ktoré sa onedlho skončí, je zapojených 43 tisíc dobrovoľníkov, ktorí sú rozdelení na dve skupiny. Jedna dostáva testovanú vakcínu, druhá neúčinné placebo. Dovedna sa zatiaľ prejavilo 94 nakazených. Len desať percent z nich patrí do skupiny, ktorá dostávala vakcínu. Znamená to, že liečivo dokázalo zabrániť rozvinutiu choroby na 90 percent.

Na plnú obrannú reakciu organizmu sú potrebné dve očkovania. Imunitná ochrana sa preto rozvinie až po 28 dňoch od prvého zaočkovania. Doteraz neboli pozorované vážnejšie vedľajšie účinky.

Testovanie ešte prebieha

Testovanie prebieha vo viacerých krajinách sveta a do vzorky sú vybraní ľudia rôznych rás a z rôzneho etnického prostredia. Dôvodom je zistiť reakcie ľudí zo širokej populácie. Výskumníci by chceli mať vo vzorke až 164 potvrdených prípadov nákazy, na základe čoho by sa dala spoľahlivo určiť výsledná efektívnosť očkovania.

Vedci požili pri vývoji novú metódu mRNA, ktorá simuluje skutočný vírus časťou genetického materiálu. Imunitný systém potom reaguje na túto informáciu tvorbou protilátok.

Zatiaľ nie je známe, ako dlho bude takto získaná imunita trvať. „Je pravdepodobné, že bude potrebné periodické očkovanie, povedal riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla.

Registrácia v USA je na dohľad

Spoločnosť Pfizer oznámila, že plánuje požiadať o registráciu lieku v USA po dvoch mesiacoch od druhého kola očkovania, čo vychádza na tretí novembrový týždeň.

Riaditeľ amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby, Dr. Anthony Fauci, označil výsledky za „výnimočne dobrú správu.“ Ešte predtým uviedol, že akceptovateľná by bola akákoľvek vakcína s 50 percentnou a vyššou úspešnosťou.

Pfizer je schopný tento rok vyrobiť 50 miliónov dávok a na budúci rok 1,3 miliardy dávok vakcíny. Vyrábať by sa mala v dvoch závodoch. Jeden je v USA a v druhý v Európe. S výrobou sa začalo už s predstihom, hoci ešte liek nebol schválený úradmi.

Strmý rast akcií

Akciové trhy na túto správu zareagovali strmým rastom. Index Dow Jones sa posilnil o 2,95 percenta, čo je jeho najväčší denný prírastok od júna a index S&P 500 stúpol o 1,17 percenta, keď počas dňa nakrátko prekonal doterajšie maximum.

Index Nasdaq Composite naopak stratil 1,53 percenta. Dôvodom je to, že technologické akcie, ktoré benefitovali z éry home office, napríklad Zoom, Netflix, či Amazon, čelia teraz protivetru. Práve to boli tituly, ktoré stáli za prudkým oživením trhov v druhom kvartáli.

V súčasnej situcií začali rásť akcie firiem, ktoré boli pandémiou postihnuté najviac. Napríklad výletné spoločnosti ako Norwegian, alebo Carnival, ktoré včera posilnili o 22 a 30 percent. Rovnako tak akcie aeroliniek. Delta Air Lines zarobili napríklad včera 17 percenta.

Akcie samotného Pfizeru stúpli včera počas dňa o 14 percent a obchodovanie uzavreli na zisku osem percent. Akcie firmy BioNTech sa posilnili o 9,7 percenta. Rástli aj akcie iných farmaceutických firiem.

Sentiment sa obrátil aj pri rope. Trh s energiami doteraz trpel zabrzdenou ekonomikou a nízkym dopytom. Ceny ropy Brent včera stúpli o 7,9 percenta na 42,6 dolára.

Pozitívne vyhliadky

Nákupný sentiment akciových investorov sa prejavil dokonca aj vo výpadku služieb niektorých brokerských spoločnosti. Dopyt po akciách nestíhali sprostredkovať také firmy ako Fidelity, alebo TD Ameritrade.

Analytici banky JPMorgan na základe včerajšieho vývoja prehodnotili svoje očakávanie na vývoj indexu S&P 500, ktorý by mohol podľa nich zo súčasnej úrovne 3 600 vzrásť začiatkom budúceho roka až na 4000 bodov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial