Utorok 17. júla. Meniny má Bohuslav

Varšavskú burzu zrejme čaká najväčšie IPO v histórii

Akcie najväčšej poľskej poisťovne Grupa PZU ponúkne na burzu poľský štát a holandský koncern Eureko. Poľská vláda sa tak snaží získať chýbajúce peniaze do štátneho rozpočtu a plní svoj plán – získať v tomto roku rekordných 10 miliárd dolárov z predaja štátneho majetku.

V IPO môže spoločnosť upísať až 29.9 percentný podiel akcií, čiže novým investorom sa ponúkne viac ako 25.8 miliónov kusov akcií. Až 7.7 milióna akcií oproti pôvodnému plánu 6 miliónov je určených pre individuálnych investorov. 19. mája 2010 bola stanovená maximálna cena úpisu na 312.5 poľských zlotých za akciu. Minimálna cena úpisu je 283.5 zlotých. Ak bude záujem investorov prevyšovať ponuku, môže dôjsť ku kráteniu podaných pokynov a neuspokojeniu objednávok v plnom objeme, alebo tiež neuspokojeniu objednávok s nižšou cenou vôbec. Objem emisie môže presiahnuť 8 miliárd zlotých, čím by bolo IPO PZU najväčšie v Európe od roku 2007.

Od 20. apríla do 28. apríla sa uskutočnil primárny úpis pre individuálnych investorov a od 30. apríla do 5. mája budú skladať zápisy inštitucionálni investori. Prídel akcií je plánovaný na 6. mája a vstup akcií na burzu je naplánovaný na 14. mája 2010. Manažérmi emisie sú svetoznáme spoločnosti Credit Suisse a Morgan Stanley, koordinátormi emisie sú tiež Deutsche Bank AG a Goldman Sachs, domácimi manažérmi sú maklérske domy PKO BP a Bank Ochrony Srodowiska SA. Finančné prostriedky z emisie nebudú mať priamy vplyv na spoločnosť, ale získajú ich predávajúci akcionári. Výhodou však bude reálne ohodnotenie spoločnosti účastníkmi burzy, uľahčenie prístupu spoločnosti k finančným trhom a rozvoju činnosti, rastu a expanzii, zvýšenie transparentnosti v činnosti spoločnosti.

Grupa PZU dosiahla za rok 2009 čistý zisk 3.76 miliardy zlotých, čo predstavovalo medziročný nárast o 61.5 percenta. Vykázaný zisk bol rekordným v celej histórii poľského poistného trhu a predstavoval až 97.4 percenta zo zisku celého poistného trhu v Poľsku. Hrubé predpísané poistné bolo vo výške 14.36 miliárd zlotých a predstavovalo medziročný pokles o 1.4 percenta.

Powszechny Zaklad Ubezpieczen SA

ponúka neživotné a životné poistenie. Spoločnosť ponúka viac ako 100 rôznych neživotných poistných produktov zahŕňajúc napríklad aj poistenie proti požiaru a poistenie automobilov. Spoločnosť má 16 miliónov zákazníkov a kontroluje 37 percentný podiel na majetkovom poistnom trhu v Poľsku, pričom najväčší konkurent dosahoval za rok 2009 len 10.4 percentný podiel v krajine. PZU pôsobí aj na trhoch v Litve a na Ukrajine. História PZU siaha do 20. rokov XX. storočia.

Autor je predseda predstavenstva Capital Markets.

Obchodujete na najväčších svetových burzách?

View Results

Loading ... Loading ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *