Streda 25. novembra. Meniny má Katarína

Veľa prší. Komu tečie do topánok? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Svojho času koloval taký vtip. Deži večer pod rúškom tmy ľahne na svoju Margitu. Tá sa strhne, dačo sa jej totiž nepozdáva… Uteká zapáliť svetlo a zbadá, že muž má prezervatív. Popozerá si ho a začne kričať: „Idiot! Deťom nemáme čo dať jesť a on si na vtáka parády kupuje!“

Tento vtip, dúfam, že nikoho neuráža a naozaj nemá žiadny rasistický podtón, však výrečne uvádza tému, ktorá deptá svet financií. Príliš veľa starých ľudí a zasrané politické rečičky, to je totiž obraz súčasnosti. Nenavyšovať dôchodky či nebodaj ich krátiť sa odváži máloktorá vláda. Ak sa aj odváži, nemá žiaden záujem odstraňovať donebavolajúce nerovnosti, akou sú napríklad neprimerane vysoké dôchodky mladých policajtov či vojakov. Vec sa má ale napríklad aj tak, že mnohí veľmi dobre situovaní ľudia deti nemajú. Alebo ak áno, tak maximálne jedno.

A len ako jeden z mnohých príkladov uvediem, že práve dôchodková reforma, je kameňom úrazu vo vzťahoch medzi krachujúcim Gréckom a jeho veriteľmi, kde akékoľvek dohody o reformách sú veľmi háklivou témou. Premiér Alexis Tsipras a minister financií Janis Varoufakis sú ochotní uvažovať o väčšom daňovom zaťažení (zavedenie dane z bankových transakcií, prípadne aj možnosť zvýšenia DPH,) Varoufakis k tomu pre médiá povedal: „Sme flexibilní v rozhovoroch s Bruselom.“

Jediné, v čom ale Tsipras a spol. (ľavicová strana Syriza) nie sú ochotní ustúpiť ani o krok, je reforma trhu práce, ale najmä dôchodková reforma. To by ich vládu položilo. Jan Bureš z Era Poštovní spořitelny sa nazdáva, že dohoda o zásadných reformných bodoch je v nedohľadne„Syriza bola ochotná ustúpiť v privatizáciách aj v regulácii chránených odvetví, ale dôchodkový systém a trh práce sú pre nich oblasti, kde by ústupky viedli k rozpadu vládnej strany.“

Klesá počet mladých, 80-ročných pribúda

Dôchodkový systém je v mnohých krajinách sveta bolestivou témou, populácia prudko starne. Bolesť má viaceré dôvody – jedným z nich je, že sa zvyšuje vek dožitia a druhým to, že sa rodí relatívne veľmi málo detí. 

Prednedávnom som študoval údaje z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (PÚ SAV), z ktorých vyplýva, že počas najbližších dvoch desaťročí vzrastie počet obyvateľov Slovenska vo veku od 65 do 79 rokov o 40 percent (z terajších 600 tisíc na viac ako 850 tisíc) a vo vekovej kategórii viac ako 80 rokov bude rast na úrovni cca 110 percent (z terajších 160 tisíc na 350 tisíc).

Naproti tomu nás čaká výrazný pokles počtu mladých. Detí v kategórii do 14 rokov bude o pätinu menej než dnes a počty ľudí vo veku 15 až 44 rokov sa oproti dnešnému stavu znížia až takmer o štvrtinu! (A v niektorých iných európskych krajinách bude tento rozdiel dokonca ešte o niečo príkrejší.)

Podiel postproduktívneho obyvateľstva na Slovensku tak v priebehu dvoch desaťročí dosiahne štvrtinu a prognostici upozorňujú, že vo viacerých regiónoch už celú tretinu populácie!

Podčiarknuté a zrátané: Už teraz nemajú vlády peniaze na vyplácanie dôchodkov. O pár rokov to bude ešte horšie. Uvedomuje si to aj Ficova vláda, ktorej na jednej strane vysoký počet starých ľudí vyhovuje (sú to poslušní a oddaní voliči), na strane druhej nemá na ich dôchodky. A mladí? Bude ich menej a ešte mnohí z toho mála zo Slovenska utečú. A na veci nič nemení ani fakt, že Ficovci sľúbili nachystať peniaze, ktoré by ich mali prilákať späť. (Tejto téme som sa venoval v predchádzajúcom komentári pod názvom Tzv. ľavičiarov treba biť ako besných psov!)

Kto a koho vyháňa?

Sociálna poisťovňa (SP) v minulých dňoch rozoslala letáky, v ktorých podľa opozície na základe pseudoargumentov vyháňa ľudí z druhého dôchodkového piliera. Za všetkých citujem aspoň Ivana Švejnu (strana Most – Híd), podľa ktorého leták obsahuje priveľa nepravdivých informácií. „Neprekvapuje nás, že Smer-SD takto straší občanov. Ide o miliardy eur,“ zdôraznil Švejna a vyzval, nech táto strana vysvetlí, ako dospela k údajom a číslam, ktorými straší sporiteľov z druhého piliera!

SP v následnom vyhlásení uviedla, že odmieta tvrdenia, že informačným letákom chce vyhnať sporiteľov z druhého dôchodkového piliera, „len sa snaží občanov upozorniť aj na riziká.“

Kto poctivo sledoval v piatok vo večerných TV správach mediálne prestrelky, mal dojem, že štátny tajomník Jozef Burian (Smer-SD), ktorý sa všemožne snažil obhajovať letáčiky a ich obsah, na otázky reportérov neodpovedal veľmi presvedčivo.

A to som napísal slušne.

V niektorej televízii potom akýsi analytik síce pripustil, že argumenty Sociálnej poisťovne nie sú až tak celkom presné a objektívne, ale potom dovysvetlil, že je pravdou, že cca o 20 rokov to fakt bude problém, lebo mladých a produktívnych bude málo na to, aby – zjednodušene povedané – mohli uživiť toľko starých ľudí. Ale to môže byť o 20 rokov, určite nie skôr a teda súčasných dôchodcov vo vyššom veku sa to už týkať nebude…

Matematicky to možno sedí (viď prognózy počtu obyvateľov na Slovensku v predchádzajúcich odstavcoch tohto komentára), ale realita je a bude iná.

Matematika je jedna vec, ale absencia vzdelania a kvalifikácie, ktorá v spoločnosti s vyššou mierou nezamestnanosti sa postará o to, že najmä ľudia s nizšou kvalifikáciou a bez pracovných návykov si nevedia nájsť uplatnenie, je vec druhá. Aj preto ten vtip o Rómke Margite v úvode komentára a hneď v nasledujúcom odstavci zasa zmienka o tom, že tí ľudia, ktorí by svojim deťom mohli zabezpečiť dobré vzdelanie, deti nemajú. Alebo maximálne jedno. Viac si vraj dovoliť nemôžu. Zato detí v osadách pribúda neúrekom. Budú mať možno základné vzdelanie…

Čiže nielen suchá matematika. Ale aj vzdelanie, kvalifikácia, no a samozrejme miera nezamestnanosti a možnosť nájsť si prácu. To všetko sú faktory, ktoré treba brať do úvahy. Rátať len teoreticky – so suchými počtami mladých a starých nestačí…

Ešte raz podčiarknuté a zrátané: Vláda už teraz má problémy s peniazmi na vyplácanie dôchodkov. Tečie jej do topánok. A bude tiecť ešte viac. Nie div, veď v posledných dňoch veľa prší. A nielen Slovensku.

Číslovanie ako za starých čias…

Úspechy socializmu sa u nás kedysi priam exaktne merali počtom päťročníc a zjazdov Komunistickej strany Československa (KSČ). Päťročnice dominovali najmä v počiatkoch budovania beztriednej spoločnosti, neskôr (od polovice 60-tych rokov) sa od slávenia hrdých päťročníc akosi prirodzene upustilo a menej sa spomínali v novinách, keďže holá realita nastavila zrkadlo pravdy – ani v prvej ani druhej ani tretej päťročnici atď. socializmus nepredstihol zahnívajúci Západ.

Neskôr sa naše úspechy pre istotu merali už len počtom zjazdov KSČ. Po bezprecedentnom vpáde vojsk Sovietskeho zväzu a ďalších bratských krajín socialistického tábora v auguste 1968 to bol štrnásty, pätnásty, šestnásty, sedemnásty a… Osemnásteho zjazdu KSČ sme sa vďaka Novembru´89 už nedožili. Dodnes som z toho smutný. Smutny

Ospravedlňujem sa za tento krátky exkurz do nedávnej histórie, ale to „číslovanie vtedajších úspechov“ mi pripomína dnešnú realitu. Po tom, čo Robert Fico minulý týždeň na pracovnom sneme strany Smer-SD ohlásil 2. sociálny balíček, ktorý by mal stáť približne 200 miliónov eur a obsahovať množstvo lákavých benefitov (vrátane lacného bankového účtu pre každého s výhodnými podmienkami, pre niektorých dokonca zadarmo), zároveň avízoval už aj 3. balíček.

„Budeme pripravovať tretí sociálny balík. Budú v ňom veľmi zaujímavé prekvapenia, lebo už dnes máme prvý náčrt tretieho sociálneho balíka k dispozícii,“ zdôraznil premiér a dodal, že tretí balíček by mal stáť cca 400 miliónov eur.

Už sa neviem dočkať, koľko balíčkov ešte ohlási do volieb! A bojím sa pomyslieť, čo bude po voľbách. Len smelo, súdruhovia, vpred!

V ústrety krajším zajtrajškom. Smejici se

Sarkazmus namiesto pointy: Pôvodne som sa chcel na tomto mieste komentára venovať pohybom na kráľovskom menovom páre EURUSD a cenám ropy. Ale istota, že nás čaká šťastná budúcnosť, je predsa len silnejšia. A motivujúcejšia ako nejaké „tie kapitalistické záležitosti“ na svetových finančných trhoch. Bééé!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial