Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Veľkú Britániu ohrozuje stagflácia

Ekonomika Veľkej Británie má našliapnuté opäť vkĺznuť do ekonomického stavu, ktorý sa nazýva stagflácia. Tá je definovaná rastom inflácie a zároveň prepadom HDP, čoho sme momentálne svedkami. Tento jav sa naposledy vo Veľkej Británii objavil v 70-tých rokoch, kedy OAPEC (krajiny, ktoré sú súčasťou OPECu) uvalili embargo na dodávku ropy.

Embargo súviselo s vojenským konfliktom medzi Izraelom a arabskými krajinami na Blízkom východe. Z dôvodu, že USA podporovalo v tomto vojenskom konflikte Izrael, krajiny ako Sýria, Egypt a Tunisko spolu s členskými krajinami OAPECu uštedrili zvyšku sveta protiúder formou ropného embarga. Toto v roku 1973 spôsobilo tzv. ropný šok a malo za následok obrovské prepady na akciových trhoch v rokoch 1973 – 74. Investori sa obávajú, že slabý rast HDP, zvyšujúca sa inflácia a slabé predpoklady pre 2Q 2013, by mohli spôsobiť vážny problém pre ďalší vývoj ekonomiky. Posledné zverejnené výsledky priemyselnej výroby dopadli značne pod očakávaniami. Je možné, že sa Veľká Británia znovu dostane do recesie, čo by už bol 3. pokles HDP do záporných čísiel za posledných 18 mesiacov.

Oslabovanie britskej libry voči USD v priebehu tohto roku má za následok vyššie ceny importovanej ropy do krajiny, čo zvyšuje prirodzený tlak na ďalšie zvyšovanie indexu CPI (inflácie). Ekonómovia sa obávajú aj nejednotnosti politikov pri hľadaní riešenia z tejto situácie. Poukazujú na skutočnosť, že príchodom nového guvernéra BOE M. Carneyho v júli tohto roku, by sa mohli zmeniť aj právomoci BOE, ktorá už prednedávnom diskutovala toleranciu vyššej inflácie na určité obdobie, ako je ich momentálne stanovená úroveň 2%. Tieto kroky sú potrebné práve preto, aby naštartovali ekonomický rast a dostali ekonomiku zo stagflácie (jav, keď inflácia je nad očakávanou úrovňou, ale HDP je slabé, eventuálne okolo či pod 0). Na februárovom zasadnutí BOE traja jej členovia hlasovali za zvýšenie objemu QE aj napriek tomu, že by týmto opatrením inflácia presiahla úroveň, ktorú je momentálne BOE ochotná akceptovať. V prípade, že sa nenájde dostatok politickej vôle pre ďalšie stimuly, môžu byť následky takéhoto konania pre anglickú ekonomiku nepríjemné.

Vývoj ceny ropy v USD od roku 1861 

stagflacia-3-pevoni-maj-9-2013-a

Zdroj: Energy Information Administration. Červená šípka označuje začiatok embarga na ropu v roku 1973 a následný prudký nárast jej ceny.

HDP Anglicka od roku 2008

stagflacia-3-pevoni-maj-9-2013-b

Zdroj: Trading economics.

Hodnoty inflácie Anglicka od roku 2009

stagflacia-3-pevoni-maj-9-2013-c

Zdroj: Rate inflation.

Autor je Trading Assistant spoločnosti Pevoni – Trading Academy. Spracované podľa Financial Times. Ilustračné foto: sxc.hu.

2 odpovede na “Veľkú Britániu ohrozuje stagflácia”

  1. Joe píše:

    velmi pekne zhrnutie

  2. Ondrej píše:

    Pekný článok .. je to pekne zhrnuté tak sa nechajme prekvapiť, či sa z toho vysekajú :) … Buďte v obraze, nenechajte sa nachytať podvodníkmi http://pozickau­ver.com/ ! …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial